Detská výživa a vitamíny

Vďaka tak veľkej škále vitamínových doplnkov pre batoľatá a deti, ktoré sú k dispozícii, môže byť ťažké presne vedieť, čo vaše dieťa potrebuje a či ich skutočne potrebuje.

Aj keď by vaše ratolesť mala jesť vyváženú stravu plnú všetkého ovocia a zeleniny, ktoré potrebuje na získanie základných živín, deti môžu pri jedle dosť "vymýšľať" a je dôležité, aby dostávali všetky potrebné vitamíny, ktoré zabezpečujú správny rast a vývoj.

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre normálny rast a vývoj, najmä v prvých rokoch, keď telo vášho dieťaťa rastie rýchlo a používajú sa na chemické reakcie v tele. Ich kľúčovou úlohou je pomáhať telu spotrebovať kalórie v potravinách, spracovávať tuky, bielkoviny a sacharidy a pomáhať pri oprave a budovaní buniek a tkanív.

Ako môžu deti získavať vitamíny a živiny jedlom

Železo

Keď sa vaše dieťa narodí, má vlastné zásoby železa a zinku, ktoré mu prechádzali z maternice. Kým však bude mať šesť mesiacov, tieto zásoby sa minú. Z tohto dôvodu musíte v tomto veku začať pridávať do jedálnička pevnú stravu, ktorá zabezpečí prísun minerálov. 

Od šiestich mesiacov vaše dieťa potrebuje 11 mg železa. Aj keď sú niektoré potraviny ​​bohaté na železo, ako je napr. mäso, tmavé hydinové mäso, fazuľa, strukoviny, nemali by sa tak malým deťom podávať.

Je potrebné pripomenúť, že vápnik môže zabrániť vstrebávaniu železa, takže ak staršiemu dieťaťu dáte mlieko súčasne s fazuľou, môže to potenciálne obmedziť obsah železa vo fazuli. Aby ste tomu zabránili, zabezpečte, aby ste popri nich podávali aj jedlá obsahujúce vitamín C, ktoré pomáhajú vstrebávaniu železa.

Vitamín C

Táto živina je potrebná, aby pomohla vstrebávať železo z potravy. Aj keď je vápnik veľmi dôležitou živinou pre zabezpečenie toho, aby si vaše dieťa vybudovalo silné kosti a zuby, môže tiež brániť vstrebávaniu nehemového železa. To pochádza z rastlinných zdrojov, ako je špenát alebo kel. Môžete však zvýšiť vstrebávanie tým, že budete jesť potraviny obsahujúce vitamín C, ako sú pomaranče, paprika, kivi a brokolica. 

Vitamín C tiež pomáha posilňovať imunitný systém vášho dieťaťa, ktorý môže byť v prvých rokoch jeho života dosť slabý. Deti vo veku od 12 mesiacov do 2 rokov často prechádzajú náročnou fázou a majú tendenciu jesť menej zeleniny a ovocia.

Vitamín D

Toto je pravdepodobne jeden z najdôležitejších potrebných vitamínov. V tele sa produkuje, keď slnečné svetlo dopadá na pokožku. V zimnom období môže byť jeho hladina dosť nízka, preto je nevyhnutné, aby deti vo veku od šiestich mesiacov do dvoch rokov užívali doplnkovú kvapku obsahujúcu vitamín D.

Dojčatá, ktoré sú kŕmené počiatočnou dojčenskou výživou, však nebudú potrebovať vitamínové kvapky, kým nedostanú menej ako 500 ml počiatočnej dojčenskej výživy denne, pretože tieto výrobky sú obohatené o vitamín D. 

Vitamín A

Vitamín A (hlavne betakarotén), ktorý je nevyhnutný pre zdravie očí, normálny rast a vývoj a imunitný systém, nájdete v oranžových a žltých potravinách, ako je napríklad mrkva, tekvica a mango. Živočíšne zdroje vitamínu A (známe ako retinol) zahŕňajú mäso a mliečne výrobky.

Omega-3 a 6 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité v každom veku. Niekoľko štúdií zistilo, že deti vystavené optimálnemu príjmu omega-3 v maternici alebo v detstve majú tendenciu mať lepšie kognitívne funkcie. 

Expertka na rodičovstvo Lorraine Thomas, hovorí: „Veda zistila, že zmes omega-3 a 6 mastných kyselín v strave pomáha pri správaní, pamäti a vo výsledku aj pri učení. Pomáhajú tiež so spánkovým režimom podľa vedcov z Oxfordskej univerzity. Našli deti, ktoré mali stravu bohatú na omega-3 a omega-6, spali dlhšie a v noci sa budili menej v porovnaní s tými deťmi, ktoré nemali stravu bohatú na omega-3 a omega-6.“

Aké sú najlepšie vitamínové doplnky pre vaše dieťa?

Ak máte obavy, že vaša ratolesť nemusí získavať všetky potrebné živiny z potravy, môžete svojmu dieťaťu podávať doplnky výživy a tiež im poskytovať zdravú a vyváženú stravu.