100% Oleje lisované za studena - Novinka

Za studena lisované oleje sa neobmedzujú iba na základné výživové potreby, ale majú aj niekoľko ďalších prínosov pre zdravie. Patria do kategórie funkčných výrobkov a obsahujú niekoľko bioaktívnych látok. Okrem výživových a zdravotných prínosov za studena lisované oleje tiež vylepšujú pokožku a dodávajú jedlám výraznú chuť.

DOBRÝ ZDROJ POLYNENASÝTENÝCH MASTNÝCH KYSELÍN

Oleje lisované za studena majú orechovú príchuť a v kuchyniach hrajú hlavnú úlohu. Sú dobrým zdrojom polynenasýtených mastných kyselín. Obsahujú tiež vitamín E a fenoly, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, chránia pečeň pred oxidačným poškodením a potláčajú oxidačný stres. Sezamové oleje sú dokonalým príkladom týchto výhod.

ZDRAVÁ KVALITA

Pri výrobe rafinovaných olejov sa používa vysoká teplota, ktorá ničí vitamín E a beta karotén. Za studena lisované oleje si zachovávajú zdravé a výživné vlastnosti olejnatých semien. Vitamín E má liečivé a protizápalové vlastnosti. Lisovanie za studena zachováva prírodné, zdravé antioxidanty, ktoré sa inak teplom ničia.

IMUNITNÝ SYSTÉM

Za studena lisované oleje sú bohatým zdrojom olejových kyselín a pomáhajú posilňovať imunitný systém. Obsahujú tiež prírodné antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať poškodenie buniek v tele. Napríklad kokosový olej lisovaný za studena získaný z čerstvých a vyzretých jadier kokosového oleja bez zahrievania je dobrým zdrojom posilňovača imunitného systému. Antioxidanty v nich obsiahnuté zabraňujú poškodeniu voľnými radikálmi.

VYSOKÁ VÝŽIVOVÁ HODNOTA

Oleje lisované za studena majú vysokú výživovú hodnotu, a preto sa odporúčajú ako alternatíva k vareniu. Sú bohatým zdrojom omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Okrem toho tiež obsahujú zinok a vitamíny ako vitamín A, C, E, D, lecitín a draslík. Oleje lisované za studena obsahujú tiež bioflavonoidy.

CHUTÍ DOBRE

Jedlo varené na oleji lisovanom za studena má inherentnú chuť. Je to preto, lebo počas extrakcie sa teplo a vôňa nestrácajú. Chuť za studena lisovaného oleja dobre ladí s korením, a preto je dobrou voľbou na varenie.

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU

Podľa odborníkov môžu byť za studena lisované oleje použité ako toner a zvlhčovač. Pôsobia tiež ako maska ​​na vlasy a sú dobrým riešením pre krepovité vlasy. Za studena lisované oleje s aromatickými prísadami, ako aj vitamínmi a výživnými látkami sa najlepšie používajú na tvár a krk. Kozmetickí odborníci navrhujú, že ako podklad pri líčení je možné naniesť za studena lisovaný olej zmiešaný so základným alebo podkladovým krémom.

Zdroj: pristineorganics.com