12 prirodzených prostriedkov na liečbu ekzému
Napriek miliónom eur na výskum a niektorým z najlepších a najbystrejších mozgov pracujúcich na probléme ekzému, stále tomuto ochoreniu úplne nerozumejú a ešte nenašli ani liek. Konvenčná liečba je veľmi užitočná pre veľkú väčšinu pacientov, ale niektorí aj naďalej trpia napriek najlepším liekom a iní trpia vedľajšími účinkami terapií, ktoré nie sú ani zďaleka úplne bezpečné alebo účinné pre atopický i iné typy ekzémov.
Nie je preto žiadnym prekvapením, že pacienti s ekzémom používajú nejakú formu alternatívnej medicíny alebo domácich prostriedkov, a že väčšina naďalej hľadá nové a lepšie možnosti liečby.
Čo to ekzém je?
Ekzém je stav, ktorý spôsobuje, že vaša pokožka je suchá, svrbivá a hrboľatá. Tento stav oslabuje bariérovú funkciu vašej pokožky, ktorá je zodpovedná za pomoc vašej pokožke udržať vlhkosť a chrániť telo pred vonkajšími vplyvmi. Ekzém je typ dermatitídy a dermatitída je skupina ochorení, ktoré spôsobujú zápal kože. Existuje niekoľko druhov ekzémov. Každý typ má jedinečné spúšťače, ktoré môžu ovplyvniť bariérovú funkciu vašej pokožky, ako:
- atopická dermatitída
- kontaktná dermatitída
- dyshidrotický ekzém
- ekzém rúk
- neurodermatitída
- numulárny ekzém
- stázová dermatitída
Aké sú príznaky ekzému?
Ekzém môže spôsobiť, že pokožka bude popraskaná, šupinatá a svrbivá. Ekzém môže u každej osoby s diagnózou tohto stavu vyzerať inak. Ak máte tmavý tón pleti, ekzémová vyrážka môže byť fialová, hnedá alebo sivá. Ak máte svetlý tón pleti, ekzémová vyrážka môže vyzerať ružovo, červeno alebo fialovo. Príznaky ekzému sa môžu objaviť kdekoľvek na koži. Medzi najčastejšie miesta, kde si všimnete príznaky ekzému, patria: ruky, nohy, členky, zápästia, krk, horná časť hrudníka, dokonca na očných viečkach, či tvári a pohožke hlavy dojčiat.
Čo spôsobuje ekzém?
Ekzém spôsobuje niekoľko faktorov:
Imunitný systém: ak máte ekzém, váš imunitný systém prehnane reaguje na malé dráždivé látky alebo alergény (spúšťače) vo vašom prostredí. Keď sa dotknete spúšťača, váš imunitný systém predpokladá, že tieto malé dráždivé látky sú cudzími útočníkmi, ako sú baktérie alebo vírusy, ktoré môžu poškodiť vaše telo. Výsledkom je, že spúšťače aktivujú prirodzený obranný systém vášho tela. Obrana vášho imunitného systému je vytvoriť zápal. Zápal spôsobuje príznaky ekzému na koži.
Gény: je pravdepodobnejšie, že budete mať ekzém, ak sa vo vašej rodine vyskytol ekzém alebo dermatitída. Máte tiež vyššie riziko, ak máte v anamnéze astmu, sennú nádchu a/alebo alergie. Bežné alergie zahŕňajú peľ, chlpy domácich zvierat alebo potraviny, ktoré spúšťajú alergickú reakciu. Môžete mať aj genetickú mutáciu, ktorá spôsobuje, že bariérová funkcia vašej pokožky nefunguje tak, ako by mala.
Prostredie: vo vašom prostredí je veľa vecí, ktoré môžu dráždiť vašu pokožku. Niektoré príklady zahŕňajú vystavenie dymu, látkam znečisťujúcim ovzdušie, drsným mydlám, látkam, ako je vlna, a niektorým výrobkom starostlivosti o pokožku. Nízka vlhkosť (suchý vzduch) môže spôsobiť, že vaša pokožka bude suchá a svrbivá. Teplo a vysoká vlhkosť môžu spôsobiť potenie a to môže vaše svrbenie ešte zhoršiť.
Emocionálne spúšťače: duševné zdravie môže ovplyvniť zdravie vašej pokožky, čo môže spôsobiť vzplanutie príznakov ekzému. Ak máte vysokú úroveň stresu, úzkosti alebo depresie, môžete mať častejšie vzplanutie príznakov ekzému.
12 prirodzených prostriedkov na liečbu ekzému
Aj keď neexistuje žiadny liek na ekzém, existujú rôzne neinvazívne možnosti jeho liečby, ktoré môžu poskytnúť úľavu počas vzplanutia a niektoré, ktoré môžu zabrániť jeho vzniku.
Doprajte si svetelnú terapiu/fototerapiu
Podľa Národnej asociácie ekzémov pomáha fototerapia upokojiť zápal, znižuje svrbenie, zvyšuje produkciu vitamínu D a pomáha bojovať proti baktériám na pokožke. 10-15 minút denného vystavenia sa slnku, najmä počas vzplanutia ekzému, môže poskytnúť úľavu a potenciálne urýchliť hojenie.
Užívajte vitamín D
Okrem zvýšenej expozície slnka môže doplnenie potravín s vitamínom D, ako je olej z tresčej pečene, sardinky, losos, vajcia a surové mlieko, pomôcť predchádzať ekzémom u detí a dospievajúcich. Ak je váš pobyt na slnku krátky, zvážte zvýšenie príjmu pomocou vysokokvalitného doplnku stravy.
Predbežný výskum ukazuje, že nízke hladiny vitamínu D počas tehotenstva a detstva môžu zvýšiť riziko vzniku ekzému.
Pozrite si produkty v našom eShope >
Pokožku hydratujte
Pretože suchá pokožka je príčinou aj príznakom, je nevyhnutné hydratovať postihnuté oblasti aspoň dvakrát denne. Kokosový olej je dokonalým zvlhčovačom pre ľudí trpiacich ekzémom. Táto liečba ekzému je antibakteriálna a protiplesňová, s antimikrobiálnymi vlastnosťami, ktoré poskytujú upokojujúcu úľavu a môžu urýchliť hojenie.
Liečte svoju myseľ a telo
Podľa Harvardskej lekárskej školy majú niektoré kožné ochorenia, vrátane ekzému, psychologický prvok. Ide o dynamiku označovanú ako psychodermatológia. Vedci zistili, že hypnóza, meditácia všímavosti, progresívna svalová relaxácia, sústredené dýchanie, kognitívna behaviorálna terapia a rozhovorová terapia môžu poskytnúť nielen úľavu počas vzplanutia, ale aj urýchliť hojenie a zabrániť budúcim vzplanutiam.
Doprajte si kúpeľ zo soli z Mŕtveho mora
Mŕtve more je známe svojimi liečivými schopnosťami a vedci zistili, že kúpeľ so soľou z Mŕtveho mora zlepšuje hydratáciu pokožky a funkciu kožnej bariéry, znižuje zápal a zmierňuje začervenanie a drsnosť. Keďže ekzém sa môže zhoršiť, keď je vystavený vysokým a nízkym teplotám, voda v kúpeli by mala byť dostatočne teplá, aby sa zabránilo prechladnutiu. Pokožku po kúpeli utrite len poklepaním mäkkým uterákom a v žiadnom prípade ju nedrhnite.
Aplikujte chladné, mokré obklady proti svrbeniu
Aplikácia chladného vlhkého obkladu zmierňuje svrbenie u niektorých jedincov s ekzémom. Malým deťom môže tlmiace priliehavé nočné oblečenie poskytnúť nočnú úľavu od svrbenia – ak sa však stav vyvinul do mokvajúcich pľuzgierov, vlhký obklad môže zvýšiť riziko infekcie a nemal by sa používať!
Naneste krém proti svrbeniu
Intenzívne svrbenie je často najnepríjemnejšou súčasťou ekzému. Skúste použiť prírodný domáci krém na ekzém, ktorý obsahuje bambucké maslo, kokosový olej, surový med a esenciálne oleje, ktoré vám poskytnú tak potrebnú úľavu.
Používajte extrakt zo sladkého drievka proti svrbeniu
Pri lokálnom použití extrakt z koreňa sladkého drievka sľubuje zníženie svrbenia v obmedzených štúdiách ekzému. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov pridajte niekoľko kvapiek do kokosového oleja alebo domácich svrbivých krémov.
Užívajte omega 3 mastné kyseliny
Vedci z Nórskej univerzity vedy a technológie zistili, že keď sa ryby zavedú do stravy malých detí vo veku 9 mesiacov a jedia ich týždenne, riziko vzniku ekzému sa dramaticky zníži. Mali by sa zvážiť zahrnutie potravín bohatých na omega 3 na prevenciu ekzému. Počas vzplanutia sú tieto potraviny skvelou liečbou ekzému, ktorá zvyšuje funkciu imunitného systému a urýchľuje hojenie.
Pozrite si produkty v našom eShope >
Užívajte probiotiká
Probiotiká môžu pomôcť predchádzať ekzému u dojčiat a znížiť závažnosť vzplanutí, ukazuje výskum. V skutočnosti matky, ktoré užívajú probiotiká počas tehotenstva a počas dojčenia, môžu zabrániť vzniku ekzému u ich detí. Počas prepuknutia a na zabránenie budúcim vzplanutiam by ste mali užívať vysokokvalitný probiotický doplnok 24-100 miliárd organizmov denne.
Pozrite si produkty v našom eShope >
Používajte levanduľový esenciálny olej
Okrem intenzívneho svrbenia ekzém bežne spôsobuje úzkosť, depresiu, frustráciu a zlý spánok. Levanduľový esenciálny olej je liek na ekzém, ktorý pomáha znižovať tieto bežné príznaky a môže pomôcť pri liečbe suchej pokožky. Pridajte 10 kvapiek do jednej polievkovej lyžice kokosového alebo mandľového oleja a jemne vmasírujte do pokožky. Aróma môže pomôcť uľahčiť spánok, keď je svrbenie často najhoršie.
Užívajte vitamín E
Užívanie 400 IU vitamínu E denne môže pomôcť urýchliť hojenie znížením zápalu. Okrem toho môže lokálna aplikácia vitamínu E pomôcť zmierniť svrbenie a zabrániť zjazveniu.
Pozrite si produkty v našom eShope >
zdroj: clevelandclinic.org, draxe.com, nationaleczema.org