4 prirodzené spôsoby liečby únavy nadobličiek
Pojem „únava nadobličiek“ sa používa na vysvetlenie skupiny príznakov, ktoré sa údajne vyskytujú u ľudí, ktorí sú pod dlhodobým mentálnym, emocionálnym alebo fyzickým stresom. Neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by podporoval únavu nadobličiek ako skutočný zdravotný stav. Lekári sa obávajú, že ak vám povedia, že máte tento stav, skutočná príčina vašich príznakov sa nemusí nájsť a správne liečiť.
Zástancovia únavy nadobličiek veria, že problém začína vtedy, keď máte v živote veľa stresorov, ktoré telo nedokáže zvládnuť. Naše nadobličky – malé orgány umiestnené nad obličkami – sa zvyčajne vyrovnávajú so stresom produkciou hormónov, ako je kortizol. Podľa teórie, keď sú ľudia vystavení dlhodobému stresu, ich nadobličky nedokážu držať krok s telesnou potrebou týchto hormónov. A práve vtedy sa začnú prejavovať príznaky únavy nadobličiek.
Ako sa únava nadobličiek prejavuje?
Čo sa stane, keď nadobličky prestanú efektívne produkovať hormóny? Každá telesná funkcia je ovplyvnená a keď hladiny hormónov nadobličiek abnormálne klesajú a prúdia, dokonca aj bežné „vstávanie a rozbiehanie“, ktoré z nich máte, zmizne.
Štúdie ukazujú, že príznaky únavy nadobličiek zahŕňajú:
- autoimunitné stavy
- chronická únava (cítite sa vždy unavený)
- mozgová hmla
- strata vlasov
- hormonálna nerovnováha
- oslabená reakcia na stres
- rezistencia na inzulín
- točenie hlavy
- znížená sexuálna túžba/libido
- náladovosť a podráždenosť
- depresia
- strata svalov alebo kostí
- kožné ochorenia
- poruchy spánku/spánkové apnoe
- priberanie na váhe
- chuť na sladké a slané jedlo
- strata chuti do jedla
Ako vidíte, existuje množstvo príznakov, ktoré môžu súvisieť s inými základnými poruchami, vrátane niektorých veľmi častých zdravotných problémov žien. Našťastie existuje veľa prirodzených spôsobov liečby a podpory nadobličkového systému.
Prečo vzniká únava nadobličiek?
Ako prvý zaviedol termín "adrenálna únava" doktor James L. Wilson vo svojej knihe Adrenal Fatigue (Únava nadobličiek): The 21st Century Stress Syndrome (Stresový syndróm 21. storočia) z roku 2001. Opisuje v nej nadobličky ako „dve malé žľazy, ktoré sa nachádzajú nad obličkami a majú veľkosť asi dvoch veľkých bobúľ hrozna s hmotnosť asi päť až osem gramov.“
Akýkoľvek druh nadmerného stresu spôsobuje, že nadobličky zvyšujú produkciu kortizolu. Predpokladá sa, že k únave nadobličiek dochádza, keď sú nadobličky prepracované do takej miery, že už nedokážu vylučovať hladiny kortizolu, ktoré sú primerané pre optimálnu funkciu. Potenciálne stresory zahŕňajú environmentálne a stravovacie vplyvy, ako aj úzkosť a emocionálny stres. Skúsenosti, ako je smútok, trauma a autoimunitné stavy, sa považujú za možné chronické negatívne vplyvy na funkciu nadobličiek.
Únava nadobličiek úzko súvisí s Addisonovou chorobou, ale nesmie sa s ňou zamieňať, pretože ide o poruchu charakterizovanú nedostatočnou produkciou kortizolu buď v dôsledku patológie priamo ovplyvňujúcej nadobličky alebo prerušením signalizácie medzi mozgom a nadobličkami. Zatiaľ čo príznaky Addisonovej choroby sú podobné príznakom adrenálnej únavy, primárny rozdiel je v tom, že adrenálna únava sa považuje za možný výsledok nadmerného používania inak zdravých nadobličiek v dôsledku stresu.
4 prirodzené spôsoby liečby únavy nadobličiek
Prirodzené spôsoby liečby únavy nadobličiek zahŕňajú:
- zníženie stresu v tele a mysli
- eliminácia toxínov
- vyhýbanie sa negatívnemu mysleniu
- doplňte svoje telo zdravými potravinami, doplnkami a spôsobmi myslenia
Ak sa pýtate: "Ako môžem pomôcť svojim nadobličkám?" odpoveď môže byť jednoduchšia, než si myslíte – liečba adrenálnej únavy vyzerá veľmi podobne ako zdravá, liečivá strava, ktorá pomáha bojovať so základnými problémami, ktoré spôsobujú množstvo ochorení.
Konzumujte vhodnú stravu
V každom prípade je pri regenerácií nadobličiek obrovským faktorom strava. Existuje množstvo potravín, ktoré ponúkajú podporu nadobličiek a pomáhajú vám doplniť energiu, aby sa váš systém mohol vrátiť do plného zdravia. Najprv musíte začať odstránením všetkých ťažko stráviteľných potravín a akýchkoľvek toxínov alebo chemikálií z vášho prostredia. Myšlienkou diéty pri únave nadobličiek je odstrániť všetko, čo zaťažuje vaše nadobličky.
Medzi potraviny, ktorým sa treba vyhnúť, patria:
- Kofeín - môže narušiť spánkový cyklus a sťažiť regeneráciu nadobličiek. Ak musíte piť kávu alebo kofeínový nápoj, dajte si ráno alebo pred poludním jeho obmedzené množstvo.
- Cukor a sladidlá - snažte sa čo najviac vyhnúť cukru navyše. Patrí sem aj kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy a umelé sladidlá. Vyhýbajte sa sladkým jedlám, cereáliám a sladkostiam. Uvedomte si, že cukor je prísada do mnohých chlebov, korenín a dresingov. Hľadajte surový med alebo stéviu ako alternatívu a vždy zmiernite používanie sladidiel akéhokoľvek druhu.
- Sacharidy - aj keď sacharidy nie sú pre vás zlé, zápal, ktorý môžu spôsobiť, je obzvlášť problematický pri únave nadobličiek. Mnoho ľudí pri strese túži po jedlách s vysokým obsahom sacharidov, ktoré ponúkajú chvíľkové uspokojenie, no v konečnom dôsledku zaťažujú nadobličky ešte viac. Ak ste vystresovaní, skúste na nejaký čas vyhodiť lepok a škrobové sacharidy, aby ste zistili, či to môže regulovať vašu únavu a hladinu energie.
- Spracované a mikrovlnné potraviny - po prvé, mikrovlnná rúra má svoje vlastné nebezpečenstvá, ale navyše väčšina ultraspracovaných potravín vhodných na použitie v mikrovlnnej rúre má veľa konzervačných látok a plnív, ktoré sú ťažko stráviteľné a opotrebúvajú energiu a tráviaci cyklus tela. Pokúste sa kúpiť si suroviny a pripravte si vlastné jedlo, kedykoľvek je to možné.
- Spracované mäso - nadmerné množstvo bielkovín môže stresovať hormóny viac, než by ste si mysleli, a pridané hormóny a nedostatok výživy v konvenčnom, spracovanom mäse (najmä červené mäso ako hovädzie mäso a steak) môžu rýchlo vyhodiť váš systém z miery. Keď kupujete mäso vyberajte si bio hovädzie mäso a kuracie alebo morčacie mäso z voľného chovu a jedzte ho len s mierou.
- Hydrogenované oleje - rastlinné oleje ako sójový, repkový a kukuričný sú vysoko zápalové a môžu viesť k zápalu nadobličiek. Snažte sa používať iba dobré tuky, ako je kokosový olej, olivový olej, organické maslo alebo ghee.
Do svojej stravy pridajte potraviny bohaté na živiny, ktoré sú ľahko stráviteľné a majú liečivé vlastnosti.
- kokos
- olivy
- avokádo a iné zdravé tuky
- kapustová zelenina (karfiol, brokolica, ružičkový kel atď.)
- mastné ryby (napríklad losos ulovený vo voľnej prírode)
- kuracie a morčacie mäso z voľného chovu
- vývar z kostí
- orechy, ako sú vlašské orechy a mandle
- semená, ako sú tekvicové, chia a ľanové
- kelp a morské riasy
- keltská alebo himalájska morská soľ
- fermentované potraviny bohaté na probiotiká
- liečivé huby čaga a cordyceps
Tieto potraviny pomáhajú prekonať únavu nadobličiek, pretože sú bohaté na živiny, majú nízky obsah cukru a obsahujú zdravé tuky a vlákninu.
Užívajte doplnky výživy a bylinky
Ďalšou veľkou zmenou pri prekonávaní únavy nadobličiek je užívanie správnych doplnkov s použitím podporných bylín. Pretože získať dostatok každej živiny, ktorú potrebujete každý deň, môže byť náročné, môžete použiť doplnky, ktoré zabezpečia prísun vitamínov a minerálov.
Okrem toho existujú určité bylinky, koreniny a esenciálne oleje, ktoré môžu pomôcť v boji proti únave nadobličiek a podporiť energický, pulzujúci život.
- Adaptogénne byliny - ashwagandha, rhodiola, schizandra a bazalka posvätná, výskum ukazuje, že adaptogénne byliny môžu pomôcť znížiť hladiny kortizolu a sprostredkovať stresové reakcie v tele. Použitím týchto bylín pri príprave jedál môžete zmierniť určité zaťaženie nadobličiek.
- Koreň sladkého drievka - toto korenie je dostupné vo forme extraktu a ukázalo sa, že pomáha v tele zvyšovať DHEA. Koreň sladkého drievka je spojený s niektorými vedľajšími účinkami a niekedy sa mu možno vyhnúť užívaním sladkého drievka DGL. Výskum naznačuje, že tehotné ženy a tí, ktorí majú problémy so srdcom, pečeňou alebo obličkami, by sa mali vyhýbať koreňu sladkého drievka. Neužívajte ho dlhšie ako štyri týždne. Pravidelne si kontrolujte krvný tlak, pretože jeho hladiny sa môžu u niektorých pacientov zvýšiť.
- Rybí olej (EPA/DHA) - existuje veľké množstvo výhod užívania rybieho oleja (alebo, pre ľudí na vegánskej alebo inej rastlinnej strave, olejom z rias). Niektoré z nich zahŕňajú pôsobenie proti mnohým príznakom a komplikáciám spojeným s únavou nadobličiek, ako je cukrovka, mentálna dysfunkcia, artritída, funkcia imunitného systému, kožné problémy, priberanie a úzkosť/depresia. Pozrite si doplnky výživy v našom eShope >
- Horčík - je jednou z nevyhnutných živín v boji proti nedostatočnosti nadobličiek. Aj keď mechanizmus tohto nie je úplne pochopený, môžete mať prospech z jeho užívania. Pozrite si doplnok v našom eShope >
- Vitamíny B-komplexu - výskum zistil, že nedostatok vitamínu B12 môže u niektorých zvierat súvisieť so stresom na kôre nadobličiek. Vitamín B5 je ďalším bežne nedostatočným vitamínom u ľudí so stresom nadobličiek. Najmä ak obmedzujete alebo nekonzumujete mäso, môže vám dobre poslúžiť, keď budete užívať vysokokvalitný vitamínový doplnok B-komplex. Pozrite si doplnok v našom eShope >
- Vitamín C - minimalizuje účinky stresu na ľudí a zároveň skracuje čas potrebný na odrazenie sa od stresujúcich udalostí. Pozrite si doplnok v našom eShope >
- Vitamín D - okrem udržiavania homeostázy medzi horčíkom a fosforom v tele a podpory silných kostí môže vitamín D ovplyvniť ďalšie stavy vrátane dysfunkcie nadobličiek a ochorenia. Pozrite si doplnok v našom eShope >
- Selén - štúdia na zvieratách zistila, že nedostatok selénu môže negatívne ovplyvniť funkciu nadobličiek. Pozrite si doplnok v našom eShope >
- Levanduľový olej - štúdie na ľuďoch a zvieratách ukazujú, že levanduľový esenciálny olej má upokojujúci účinok, ktorý môže znížiť stres. Výskum tiež naznačuje, že pri vdýchnutí môže znížiť vysoké hladiny kortizolu.
- Rozmarínový olej - rozmarínový esenciálny olej (spolu s levanduľou) môže znižovať koncentrácie kortizolu a znižovať oxidačný stres buniek.
Nezabudnite používať doplnky na báze plnohodnotných potravín od renomovaných spoločností a používajte iba 100-percentné organické esenciálne oleje terapeutickej kvality.
Pokúste sa minimalizovať stres
Najdôležitejším kľúčom k obnoveniu funkcie nadobličiek je venovať pozornosť potrebám mysle a stresu. Venujte pozornosť svojmu telu a vyskúšajte nasledujúce prírodné prostriedky na zmiernenie stresu:
- Keď sa cítite unavení, odpočívajte čo najviac.
- Spite v noci 8-10 hodín.
- Vyhnite sa ponocovaniu a zostaňte v pravidelnom spánkovom cykle – ideálne v posteli pred 22:00.
- Každý deň sa smejte sa a robte niečo zábavné.
- Akokoľvek je to možné, minimalizujte pracovný a vzťahový stres.
- Jedzte v pravidelnom potravinovom cykle a znížte svoju závislosť od kofeínu a cukru.
- Cvičte (dokonca aj mierne cvičenie a chôdza môžu pomôcť). Najmä joga môže pomôcť zlepšiť kvalitu života a znížiť stresové reakcie. Ak sa po cvičení cítite unavení, niekedy je prospešné dopriať si len prechádzku, kým sa nadobličky dostatočne nevyliečia.
- Vyhýbajte sa negatívnym ľuďom a “samorozhovorom”.
- Nájdite si čas pre seba (robte niečo relaxačné).
- Pri akýchkoľvek traumatických zážitkoch vyhľadajte radu alebo podporu.
Poďme sa na chvíľu porozprávať o „samorozhovore“. Naše telá sú stvorené na to, aby sa liečili. Slová, ktoré hovoríme, však majú veľký vplyv na naše telo a našu schopnosť liečiť sa. Bez ohľadu na to, akú stravu a doplnky užívate, vaše prostredie je jednou z najdôležitejších zložiek. Takže buďte k sebe láskaví. Pokúste sa vyhnúť negatívnym slovám o sebe a iných. Je dôležité byť okolo pozitívnych ľudí a mať pozitívny názor aj na seba.
Mnoho ľudí nad takouto radou prevracia oči, ale je vedecky dokázané, že je možné znížiť patologické obavy praktizovaním „nahradenia myšlienok“, čo je pozitívna prax samohovorenia, ktorá zahŕňa verbálne recitovanie pozitívnych výsledkov v stresových situáciách.
Doprajte si čas na zotavenie
Nie je ľahké odpovedať na otázku, ako dlho trvá zotavenie z únavy nadobličiek, pretože čas nebol nikdy skúmaný. Zotavenie po únave nadobličiek však môže chvíľu trvať. Koniec koncov, trvalo to mesiace, možno roky, kým sa vaše nadobličky opotrebovali – takže to chvíľu trvá, kým si znova vybudujú silu.
Úplné zotavenie nadobličiek môžete očakávať:
- 6–9 mesiacov pri miernej únave nadobličiek
- 12–18 mesiacov pri strednej únave
- až 24 mesiacov pri ťažkej únave nadobličiek
Najlepším prístupom je urobiť zásadné zmeny v životnom štýle, aby ste dosiahli trvalé výsledky. Niektorí ľudia si všimnú rozdiel v ich celkovej pohode už po niekoľkých týždňoch konzumácie kvalitnejších potravín, ktoré pomáhajú pri detoxikácii tela a doplnení vitamínov či minerálov.
Ak sa zameriavate na vyvážený životný štýl so zdravou úrovňou spánku, cvičením, zábavou a pozitívnym prostredím, potom s najväčšou pravdepodobnosťou udržíte svoj systém nadobličiek silný!
zdroj: endocrine.org, healthcentral.com
zdroj obrazka: freepik.com