4 spôsoby, ako sa zbaviť vaginálnej kvasinkovej infekcie

Milióny žien každý rok trpia vaginálnymi kvasinkovými infekciami – vrátane bolestivých infekcií, ktoré sa objavia opäť práve vtedy, keď si myslíte, že sú definitívne preč. Dobrou správou je, že existuje niekoľko prirodzených krokov, ktorými sa môžete vaginálnej kvasinkovej infekcie definitívne zbaviť. Vaginálne kvasinkové infekcie sa dajú liečiť prirodzene doma pomocou doplnkov, esenciálnych olejov, stravy bohatej na živiny a probiotík.

Čo to vaginálna kvasinková infekcia je?

Telo obsahuje druh kvasiniek nazývaných candida, ktoré spôsobujú vaginálne kvasinkové infekcie. Kvasinky sú druh huby a candida je špecifický druh kvasiniek. Keď sú tieto kvasinky v rovnováhe, je všetko v najlepšom poriadku. Keď je však táto rovnováha narušená, kvasinky rýchlo rastú a môžete dostať infekciu. Kvasinková infekcia spôsobuje pálenie, svrbenie, začervenanie vulvy (vonkajšie časti vagíny) a zmeny vo vašom vaginálnom výtoku. Nemusíte sa ale báť, nejedná sa o sexuálne prenosnú infekciu (STI).

Vaginálna kvasinková infekcia je typ vaginitídy, stav, pri ktorom je vagína opuchnutá, bolestivá a možno infikovaná. Vaginálny výtok môže byť hustejší a hrudkovitejší, ale nemal by páchnuť inak. Existuje niekoľko typov vaginitídy - každý s podobnými príznakmi - ale vaginálne kvasinkové infekcie sú jedným z najbežnejších.

Príznaky vaginálnej kvasinkovej infekcie

Kvasinkové infekcie všetkých druhov majú tendenciu sa rozvíjať v oblastiach tela, kde sú najpriaznivejšie podmienky pre ľahkú reprodukciu kvasiniek a plesní. Kvasinkám a plesniam sa darí vo vlhkom prostredí, takže vlhké „záhyby“ tela (oblasti, kde sa veľa potíte) sú zvyčajne náchylnejšie na infekcie a prepuknutia. Patria sem:

  • ústa a hrdlo
  • pohlavné orgány
  • podpazušie
  • análna oblasť
  • pupok
  • nosovej dutiny a okolo nosa
  • v ušiach
  • nechty na rukách a nohách
  • medzi prstami na rukách a nohách
  • tráviaci trakt

Keď kvasinky prerastú vo vagíne, môžu sa vyvinúť príznaky vaginálnej kvasinkovej infekcie, ako:

  • pocit svrbenia alebo pálenia vo vagíne a vulve
  • hustý biely pošvový výtok s konzistenciou tvarohu
  • sčervenanie a opuch vagíny a vulvy
  • malé rezy alebo drobné praskliny na koži vulvy kvôli krehkej pokožke v tejto oblasti
  • pálivý pocit pri cikaní

V niektorých prípadoch môže byť ďalším príznakom vaginálnej kvasinkovej infekcie bolesť pri sexe. Zvyčajne sú kvasinkové infekcie zrejmé a trochu nepríjemné, najmä ak sa neliečia, a príznaky sa naďalej zhoršujú. Niektoré ženy si však neuvedomujú, že majú vaginálnu kvasinkovú infekciu, alebo si ju mýlia s iným problémom, ako je infekcia močových ciest, vedľajšie účinky antikoncepčných tabliet alebo nepravidelná menštruácia alebo napríklad pohlavne prenosná choroba.

Keď sa kvasinky candida premnožia, môžu sa rozšíriť do rôznych častí tela a spôsobiť všetky druhy problémov. Rovnako ako môžete zažiť vaginálnu kvasinkovú infekciu spôsobenú nadmerným rastom Candida albicans v genitáliách, „candida vírus“ môže ovládnuť aj váš tráviaci systém. Je to ako forma vnútornej tráviacej kvasinkovej infekcie a spôsobuje príznaky, ako je únava, tráviace ťažkosti, zmeny chuti do jedla.

Prečo sa vaginálne kvasinkové infekcie vyskytujú?

Vo vašom tele a na jeho povrchu žije mnoho miliónov kvasiniek. Zatiaľ čo väčšina kvasiniek nepredstavuje žiadnu hrozbu pre vaše zdravie, malé percento kultúr kvasiniek je potenciálne škodlivé a môže spôsobiť infekcie. Bežným druhom kvasiniek sa darí najmä na vlhkých miestach, ako sú ústa, hrdlo, nos, črevá a podpazušie. Kvasinky žijú aj v našom tráviacom systéme, konkrétne vo vnútornej výstelke čreva.

Je to úplne normálne a v niektorých smeroch vlastne aj prospešné, keďže určité druhy kvasiniek nám pomáhajú zabezpečiť pravidelné, normálne vyprázdňovanie sa. Platí to aj pre kvasinky kandida, ktoré máme všetci v množstvách, ktoré za normálnych okolností nespôsobujú žiadne problémy, keď sa rýchlo nemnožia a nezačnú vytláčať iné baktérie a mikróby.

Ako vzniká vaginálna kvasinková infekcia?

Keď má niekto silný imunitný systém, ktorý funguje správne, dokáže udržať rovnováhu medzi všetkými rôznymi kmeňmi mikróbov, čo im umožňuje bojovať proti kandide prirodzenou cestou a zostať zdravým skôr, ako začne problém. „Dobré baktérie“ sú schopné vyvažovať „zlé baktérie“, ale táto krehká rovnováha sa môže ľahko narušiť, keď kvasinky začnú rýchlo rásť a preberať moc.

Bežné príčiny vaginálnych kvasinkových infekcií zahŕňajú:

  • po užití antibiotík (ktoré zničia niektoré dobré baktérie)
  • počas tehotenstva (kvôli vysokým hladinám ženských pohlavných hormónov)
  • keď má žena hormonálnu nerovnováhu, užíva hormonálnu terapiu alebo užíva antikoncepčné tabletky
  • po pohlavnom styku
  • keď má žena narušený imunitný systém – napríklad v dôsledku autoimunitnej poruchy alebo vírusu ako HIV, pretože lieky môžu potlačiť imunitný systém. Chemoterapia a radiačná liečba rakoviny môžu tiež potlačiť imunitný systém.
  • približne v čase ženského menštruačného cyklu (infekcie sa pravdepodobnejšie vyskytnú počas týždňa pred menštruáciou alebo po menštruácii ženy, najmä ak používa tampóny)
  • ženy, ktoré majú cukrovku, ktorá je nekontrolovaná
  • v dôsledku zlej hygieny, vrátane špinavej pokožky alebo nosenia vlhkého, špinavého oblečenia
  • nekontrolovaný diabetes (vysoká hladina cukru v krvi ovplyvňuje baktérie v močení)

Ako sa diagnostikuje kvasinková infekcia?

Príznaky vaginálnej kvasinkovej infekcie môžu byť zamenené za iné zdravotné problémy, takže ak máte jeden z nich prvýkrát a nie ste si na 100% istí príčinou svojich príznakov, porozprávajte sa s lekárom. Existuje najmenej šesť ďalších stavov a chorôb, ktoré možno zameniť za vaginálnu kvasinkovú infekciu:

  • Sexuálne prenosné choroby (STD), ako sú chlamýdie, trichomoniáza, herpes a genitálne bradavice. Tieto infekcie môžu spôsobiť vaginálny zápach a svrbivý výtok.
  • Alergické reakcie na produkty ženskej hygieny, mydlo alebo dokonca nový prací prostriedok.
  • Nedostatok estrogénu spôsobuje stenčenie kože, čo vedie k vaginálnej suchosti a svrbeniu.
  • Hemoroidy môžu tiež spôsobiť svrbenie vo vaginálnej oblasti.
  • Iné ochorenia kože.
  • Malé ranky.

Lekár môže vylúčiť iné typy infekcií alebo porúch a určiť diagnózu, či máte alebo nemáte vaginálnu kvasinkovú infekciu. Ak ste už oboznámení s príznakmi vaginálnej kvasinkovej infekcie, potom môžete tento stav ľahko liečiť doma sami. Majte na pamäti, že v období menštruácie je pravdepodobnejšie, že dostanete vaginálnu kvasinkovú infekciu, pretože menštruačná krv môže zvýšiť hladiny pH vo vagíne a zmeniť hladiny hormónov, čo umožňuje rýchlejšie množenie kvasiniek. Niekedy menštruácia môže vyriešiť kvasinkovú infekciu, ale nie vždy.

Či tak alebo onak, zvyčajne je v poriadku počkať pár dní, kým navštívite lekára, ak máte podozrenie na problém. Ale ak príznaky nezmiznú, nečakajte viac ako týždeň. Ak zaznamenáte neočakávané krvácanie, lekára navštívte ihneď.

Pre správnu diagnózu budú musieť vykonať vyšetrenie panvy a môže vykonať krvné alebo kultivačné testy na diagnostiku vaginálnej kvasinkovej infekcie.

4 spôsoby, ako sa zbaviť vaginálnej kvasinkovej infekcie

Posilnite svoj imunitný systém stravou bohatou na živiny

Strava, ktorá posilní imunitný systém, môže pomôcť telu zostať v špičkovej forme, čím sa výrazne zníži riziko infekcie, pretože zvýšený počet ochranných bielych krviniek dokáže zacieliť na problém skôr, ako sa zhorší. To je dôvod, prečo je oslabený imunitný systém jedným z významných rizikových faktorov opakujúcich sa kvasinkových infekcií. Ľudia s vírusmi ako HIV alebo autoimunitnými poruchami, cukrovkou alebo rakovinou sú náchylnejší na vznik infekcií častejšie.

Podporte svoj imunitný systém stravou bohatou na živiny, najmä s vysokým obsahom zeleniny, zdravých tukov (vrátane antimikrobiálneho kokosového oleja), probiotík a kvalitných zdrojov bielkovín.

Konzumujte probiotické a fermentované potraviny

Probiotické potraviny (vrátane druhov, ktoré obsahujú baktérie ako laktobacily alebo acidofily) sú prospešné v boji proti infekciám všetkých druhov a osvedčili sa ako prospešné pri kvasinkových infekciách. Probiotiká pre vaginálne zdravie môžu pomôcť k tomu, aby bola vagína zdravšia.

Fermentované potraviny – vrátane mliečnych výrobkov ako kefír alebo jogurt, kombucha a zelenina – všetky obsahujú probiotickú mikroflóru, ktorá pomáha chrániť črevá, zlepšuje imunitný systém a bojuje proti kvasinkám. Probiotiká sú „dobré baktérie“, ktoré súťažia so škodlivými patogénmi v tele. Dobrý druh baktérií, ktoré žijú v tele a na koži, v podstate súťažia s kvasinkami kandida o dostupné zdroje „paliva“. Našťastie, dobré baktérie sú zvyčajne silnejšie ako kvasinkové bunky, a preto môžu kvasinkám alebo plesniam prerušiť zásobovanie života.

Znížte spotrebu cukru

Pokiaľ ide o stravu, uistite sa, že máte pod kontrolou hladinu cukru v krvi, pretože jej vysoká hladina podporuje rast kvasiniek kandida. Niektorí ľudia s premnoženou kandidou potrebujú vylúčiť takmer všetky zdroje cukru, aspoň na nejaký čas, kým sa stav vylieči. To zahŕňa väčšinu spracovaných potravín alebo pochutín, alkohol, väčšinu obilnín (najmä rafinované obilné výrobky), konvenčné mliečne výrobky a v niektorých prípadoch dokonca aj ovocie a škrobovú zeleninu.

Správna strava môže trvať niekoľko pokusov a omylov, pretože každý reaguje trochu inak. Pozitívnym vedľajším účinkom je, že dodržiavanie diéty zameranej na zbavenie sa kvasiniek a kandidy môže tiež poskytnúť prospešné baktérie, regulovať chuť do jedla a znížiť chuť na rafinované sacharidy a cukry.

Užívajte určité doplnky a používajte esenciálne oleje

Niektoré doplnky a esenciálne oleje sú prospešné na zastavenie kvasiniek, ako:

  • probiotické doplnky - jeden z najlepších prírodných spôsobov liečby kvasinkových infekcií, pretože dopĺňajú dobré baktérie
  • jablčný ocot - pomáha vyrovnávať hladiny pH
  • baza a ostropestrec mariánsky - pomôžte vyčistiť pečeň od liekov na predpis a hormónov z antikoncepčných piluliek
  • kyselina boritá - bezpečná alternatíva niektorých liekov na predpis na liečbu opakujúcich sa kvasinkových infekcií
  • esenciálne oleje - oleje z čajovníka, levandule a myrhy sú jemné, no pomáhajú eliminovať rôzne kvasinky, parazity a plesne; použite niekoľko kvapiek zmiešaných s kokosovým olejom lokálne tesne mimo vaginálnu oblasť.

zdroj: my.clevelandclinic.org, draxe.com

zdroj obrázka: freepik.com