6 prírodných spôsobov liečby zápalu šliach

Tendonitída je forma bolestivého zápalu v šľachách, čo sú akordovité časti tela, ktoré spájajú svaly s kosťami. Zápal šliach, ktorý je zvyčajne spôsobený opakujúcimi sa pohybmi (napríklad cvičenie alebo sedenie v rovnakej polohe po mnoho hodín), zraneniami alebo nahromadeným zápalom v priebehu času môže spôsobiť veľa bolesti.

Ľudia, ktorí majú viac ako 40 rokov, majú tendenciu dostať zápal šliach častejšie ako tí mladší, ale u každého sa môžu objaviť príznaky v závislosti od toho, ako sa ich šľachy poškodia. Je pravda, že ako starneme, naše väzy, kosti a šľachy sa každodenným opotrebovaním pomaly oslabujú, takže je pravdepodobnejšie, že zažijeme bolesti svalov alebo kĺbov. Tendonitída sa prejavuje zapálenými šľachami, ktoré sú náchylnejšie na tlak, námahu i pohyb. Napriek tomu to môže ovplyvniť ľudí všetkých vekových kategórií, veľkostí a úrovní fyzickej aktivity, nielen športovcov alebo starších ľudí.

Zápal šliach sa lieči rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, kde sa na tele nachádza, ako dlho je prítomný a od úrovne fyzickej aktivity osoby. Ak navštívite ortopéda alebo lekára, aby vám pomohol s liečbou zápalu šliach, môže vám predpísať liečebný plán zahŕňajúci dostatok odpočinku, pauzu od cvičenia, používanie ľadových/teplých obkladov, návštevu fyzioterapeuta alebo užívanie liekov proti bolesti - protizápalové lieky.

Väčšinu času nie sú potrebné drastické opatrenia, ako je vykonanie operácie alebo pokračujúce injekcie, ale v prípade, že dôjde k pretrhnutiu šľachy, možno ich použiť na rýchle zvládnutie situácie.

Príznaky zápalu šliach

Príznaky zápalu šliach sa môžu líšiť v tom, ako dlho trvajú, niektoré sa hoja v priebehu niekoľkých týždňov, iné dlhšie ako niekoľko mesiacov. Naozaj to všetko závisí od toho, aké vážne je vaše zranenie, ako dlho trvá a aký veľký zápal sa vyvinul. Čím skôr problém vyriešite, odpočiniete si a zahájite liečbu, tým rýchlejšie by ste mali byť schopní vidieť ústup príznakov.

Niektoré z bežných oblastí tela, kde sa môže vyvinúť zápal šliach, zahŕňajú kolená, ramená, päty, lakte, zápästia, boky a ruky. Rôzne typy tendonitídy majú rôzne názvy v závislosti od toho, ako a kde sa tvoria, napríklad:

  • "tenisový lakeť"
  • "golfový lakeť"
  • "džbánove rameno"
  • "plavecké rameno"
  • "skokanské koleno"

Niektoré bežné príznaky naznačujúce, že by ste mohli mať zápal šliach, zahŕňajú:

  • pocit bolesti a bolesti okolo špecifického väziva, kĺbu alebo svalu
  • opuch a citlivosť
  • zvýšená bolesť pri pohybe alebo cvičení
  • stuhnutosť
  • problémy so spánkom v dôsledku bolesti

Bežné príčiny tendinitídy

Pretože opakovaný pohyb je jednou z najčastejších príčin zápalu šliach, každodenné činnosti ako písanie na stroji, upratovanie, beh alebo športovanie môžu vyvolať jeho rozvoj. V skutočnosti, aj keď zranenie môže naštartovať rozvoj zápalu šliach, zvyčajne je to niečí práca alebo záľuby, ktoré spôsobujú problém. To platí najmä vtedy, keď niekto začne s týmito aktivitami náhle (napríklad s cvičebným plánom) a urobí príliš veľa príliš skoro.

Niektoré z mnohých činností, ktoré môžu spôsobiť zápal šliach, zahŕňajú:

  • sedenie pri stole s nesprávnym držaním tela
  • jogging/beh (ktoré ovplyvňujú päty)
  • nerobenie strečingu po cvičení
  • vysoko intenzívny intervalový tréningy (HIIT) a iné formy šprintov (najmä keď ste sa dostatočne nerozcvičili alebo neoddýchli)
  • tancovanie
  • basketbal (jedna z príčin „skokanského kolena“)
  • cvičenie na bicykli alebo na eliptickom stroji
  • záhradníctvo
  • golf
  • tenis
  • práca rukami mnoho hodín každý deň (vrátane stolárstva, upratovania, lopatovania atď.)
  • lyžovanie
  • baseball (hádzanie a nadhadzovanie ovplyvňuje rameno)

Tieto činnosti nie sú jediné, čo môže spôsobiť zápal šliach. Existujúce zdravotné ochorenia, ako je reumatoidná artritída, dna, poruchy štítnej žľazy, infekcie a reakcie na určité lieky, môžu tiež spôsobiť ďalší tlak na šľachy.

Zlé držanie tela a určitý abnormálny vývoj kostí alebo kĺbov, ako napríklad nohy alebo ruky, ktoré nemajú rovnakú dĺžku, môžu tiež pripraviť pôdu pre zápal šliach. A v niektorých prípadoch sa u starších ľudí môže po páde objaviť tendonitída, čo spúšťa zápal v kĺboch ​​alebo šľachách. Pretože šľachy sú akordy „vláknitého“ tkaniva, skutočne akýkoľvek druh tlakového pohybu alebo vnútorná infekcia alebo opuch ich môže napnúť až do bodu zranenia.

Zatiaľ čo v našom tele sú stovky šliach, zdá sa, že iba niekoľko špecifických z nich spôsobuje veľkú väčšinu prípadov zápalu. Je to preto, že tieto šľachy sa najviac používajú v každodennom živote a tiež sa môžu menej prekrvovať. Slabé zásobovanie krvou a ťažkosti pri získavaní živín do šliach môžu prispieť k poškodeniu tkaniva a zápalu, a preto je dôležité urobiť všetko pre to, aby ste zlepšili krvný obeh, príjem živín, hladiny krvného tlaku a zápaly celého tela.

Prírodná liečba zápalu šliach

Urobte si voľno od cvičenia a oddýchnite si

Trochu extra starostlivosti o seba ešte nikomu neublížilo, hlavne ak trpíte zápalom šliach. Ak ste športovec alebo niekto, kto pravidelne cvičí, možno budete sklamaní, keď sa dopočujete, že veľa ľudí si potrebuje oddýchnuť od posilňovní, skupinových športov a iných cvičení, aby sa ich šľachy úplne zahojili. Je obzvlášť dôležité pokúsiť sa určiť, ktorý typ aktivity mohol prispieť k rozvoju zápalu šliach (napríklad beh alebo tenis), aby ste vedeli, že je najlepšie aspoň dočasne prestať vykonávať túto aktivitu.

Ako dlho si potrebujete oddýchnuť a necvičiť? To všetko závisí od toho, ktorá šľacha je postihnutá a ako vážne je zapálená. Na druhej strane nemôžete odpočívať príliš dlho, pretože to môže spôsobiť stuhnutie šliach (nehovoriac o tom, že prídete o všetky ostatné výhody cvičenia, ako je regulácia hmotnosti a redukcia stresu).

Snažte sa dať si dostatok času na vyliečenie, kým bolesť a opuch ustúpia. Potom sa zamerajte na postupné reštartovanie cvičenia, ale nezabúdajte na to, aby ste na chvíľu cvičili pri nízkej intenzite, naťahujte sa a pravidelne si robte prestávky. Zostaňte aktívni nejakým spôsobom s nízkou intenzitou, ale vyhýbajte sa akýmkoľvek aktivitám, ktoré spôsobujú zhoršenie vašej bolesti. Ak budete pokračovať v cvičení spôsobom, ktorý zaťažuje šľachy, robíte si len ďalšie škody a v konečnom dôsledku predlžujete obdobie, ktoré bude trvať na vyriešenie problému.

Začnite s novými cvičeniami pomaly a doprajte si dostatok oddychových dní

Jedným z bežných spúšťačov zápalu šliach je príliš rýchle začatie cvičenia alebo nedostatok odpočinku medzi tréningami. Preťaženie tela a oslabenie imunitného systému môže spôsobiť zvýšenie úrovne zápalu, čo pripraví pôdu pre rozvoj poranení šliach, svalov alebo kĺbov. To nielenže spôsobuje pretrvávajúcu bolesť, ale môže vás to zastaviť úplne, čo vás prinúti vzdať sa väčšiny foriem aktivity na určitý čas.

Šľachy potrebujú čas na to, aby dohnali akúkoľvek novú formu pohybu a aktivity, takže začnite pomaly so všetkým, na čo nie ste zvyknutí (napríklad joga, šprint alebo bicyklovanie). Aj keď ste skúseným športovcom alebo pravidelne cvičíte už roky, uistite sa, že si doprajete dni na zotavenie/oddych. Odpočinok medzi tréningami je rozhodujúci, aby ste mali dostatok času na to, aby sa opotrebované tkanivo samo opravilo. Medzi cvičeniami skutočne silnieme, nie keď ich robíme!

Konzumujte protizápalovú stravu

Ako takmer všetky zranenia a dokonca aj chronické ochorenia, zápal len zhoršuje situáciu. Potraviny, ktoré dávate do svojho tela, môžu mať drastický vplyv na celkovú úroveň zápalu, niektoré vám pomôžu rýchlejšie sa vyliečiť a predchádzať zraneniam, zatiaľ čo iné spôsobujú opuchy a oneskorujú zotavenie.

Niektoré z najliečivejších protizápalových potravín, ktoré by ste mali pravidelne jesť, zahŕňajú:

  • Všetky druhy zeleniny, najmä zelené druhy – zelenina je plná antioxidantov, ktoré bojujú proti oxidačnému stresu, jednej z primárnych príčin zápalu. Pokúste sa pripraviť polovicu taniera varenú alebo surovú zeleninu ku každému jedlu, s cieľom pravidelne zahŕňať druhy ako kel, brokolica, špenát a iné druhy zeleniny. Listová a kapustovitá zelenina sú obzvlášť vysokoantioxidačné potraviny nabité vitamínom C, vitamínom K a minerálmi, ktoré urýchľujú proces hojenia.
  • Vysokokvalitné „čisté“ bielkoviny – bielkoviny sú dôležité na pomoc pri oprave rozbitého tkaniva v celom tele, takže nedostatok bielkovín môže spôsobiť slabosť, oneskorené zotavenie, únavu a telesné bolesti. Dobrým pravidlom je pokúsiť sa dostať aspoň 110 až 150 g kvalitných bielkovín na jedlo. Niektoré z najlepších možností, ktoré zahŕňajú najľahšie využiteľné aminokyseliny, sú organické, chudé bielkoviny, ako sú voľne žijúce ryby (skvelý zdroj protizápalových omega-3 mastných kyselín), surové mliečne výrobky, vajcia (od podstielkových sliepok) alebo hovädzie mäso od zvierat kŕmených trávou. Ďalšou výhodou týchto potravín je, že väčšina z nich obsahuje zinok (vysoký obsah sa nachádza v hovädzom mäse, tekvicových semienkach a špenáte); výhody zinku zahŕňajú vývoj a opravu tkaniva.
  • Bobuľovité ovocie – je plné vitamínu C, ktorý pomáha pri obnove kolagénu, základnej zložky tkanív. Medzi ďalšie potraviny s vitamínom C patria citrusové plody, tekvica, zelená zelenina a paprika. Bobule sú tiež skvelým zdrojom antioxidantov, ktoré bojujú proti poškodeniu voľnými radikálmi, čo je jedna z príčin zvýšeného počtu zranení vo vyššom veku. Ananás je ďalšou skvelou voľbou ovocia, pretože poskytuje bromelaín, zlúčeninu výbornú na liečbu opuchov a zranení.
  • Potraviny s vysokým obsahom draslíka a horčíka – potraviny bohaté na draslík ako kokosová voda, avokádo, zelenina a banány môžu urýchliť hojenie. Horčík nachádzajúci sa v rovnakých potravinách je tiež dôležitý pre regeneráciu svalov, zdravý obeh a pomáha vám dobre si oddýchnuť.
  • Vývar z kostí –  prirodzene obsahuje kolagén, ktorý je prospešný pre hojenie šliach, pretože práve on pomáha pri vývoji a tvorbe tkaniva v tele. Nielenže je užitočný pri zápaloch šliach, ale môže tiež pomôcť pri zotavovaní sa z vyvrtnutia, natiahnutia a poranení väzov.

Na druhej strane tieto potraviny môžu zvýšiť zápal a zhoršiť zápal šliach:

  • Alkohol a kofeín – alkohol môže predĺžiť zápal a podporiť stratu kostnej hmoty, rovnako ako kofeín, ktorý obsahuje určité zlúčeniny, ktoré sa viažu na vápnik. Vápnik potrebujeme, aby pomohol hojiť poškodené tkanivo, takže to môže brániť telu v riadnej oprave – vyhnite sa preto predávkovaniu kofeínom a obmedzte konzumáciu alkoholu.
  • Príliš veľa sodíka a soli – sodík (nachádza sa takmer vo všetkých balených potravinách) pôsobí proti draslíku a jeho príliš veľký príjem prispieva k strate dôležitých živín z tela, ktoré sú potrebné na uľahčenie procesu hojenia, preto sa čo najviac vyhýbajte potravinám s vysokým obsahom sodíka.
  • Cukor a rafinované obilniny – vysoké hladiny pridaného cukru môžu znížiť imunitnú funkciu, spomaliť hojenie rán a zvýšiť zápal, nehovoriac o tom, že prispievajú k nežiaducemu priberaniu na váhe, čo môže zhoršiť príznaky zápalu šliach. To znamená, že by ste sa mali zbaviť závislosti od cukru, aby ste si vyliečili zápal šliach.
  • Hydrogenované oleje a vyprážané jedlá – rovnako ako cukor, rafinované oleje sa nachádzajú v spracovaných potravinách a je známe, že spôsobujú zápaly, pretože sú zdrojom „prozápalových“ omega-6 mastných kyselín.

Použite ľadové obklady

Ľadové obklady môžu pomôcť zmierniť opuch a je to jednoduchá metóda liečby, ktorú môžete vyskúšať doma. Toto je obzvlášť dôležité v prvý deň alebo dva po zranení alebo keď si všimnete, že sa vyvíja opuch. Použite ľadové obklady na zmiernenie príznakov zápalu šliach tak, že jeden najskôr položíte na bariéru (nie priamo na kožu), ako je kus odevu, papierovú alebo látkovú utierku, a potom ju pridržte na oblasti, ktorá bolí.

Mnoho ľudí jednoducho používa vrecúško kociek ľadu alebo mrazenej zeleniny zabalené v uteráku, pritlačené k telu na 15–20 minút naraz. Obklady môžete prikladať až niekoľkokrát denne alebo dovtedy, kým nezaznamenáte zníženie bolesti.

Noste dlahu alebo ortézu

Pridanie ďalšej podpory okolo šliach – napríklad nosením obväzu, dlahy alebo ortézy – môže pomôcť zaistiť, aby sa postihnutá časť tela príliš nehýbala. Izolácia zapálenej šľachy pomáha znižovať opuch a podporuje hojenie poškodených tkanív.

Vyskúšajte alternatívnu liečbu

Ak je to potrebné, niektoré zo spôsobov, ktorými ortopédia lieči tendonitídu, zahŕňajú:

  • Lieky proti bolesti na predpis alebo voľne predajné lieky - zvyčajne pri miernej bolesti môže pomôcť ibuprofén, ale závažnejšie prípady niekedy vyžadujú dočasné použitie gélov na predpis, ktoré sa aplikujú priamo na oblasť, alebo silnejších liekov na zmiernenie bolesti.
  • Fyzioterapia - niektorí ľudia sa rozhodnú vyskúšať fyzioterapiu na poranení šľachy, čo zahŕňa návštevu špecialistu, ktorý s vami spolupracuje na predpisovaní špeciálnych izolovaných pohybov. Cieľom fyzioterapie je začať pomaly kontrolovane naťahovať poranenú šľachu a zároveň zvyšovať flexibilitu a silu podporných svalov okolo šľachy.
  • Chiropraxická liečba – vyškolený chiropraktik alebo fyzioterapeut môže posúdiť vašu situáciu a poskytnúť vám tipy na vykonávanie určitých činností bezpečnejším spôsobom. Napríklad, ak pravidelne robíte prácu, ktorá zahŕňa státie a pohyb, alebo pociťujete bolesť pri cvičení, obaja profesionáli vám môžu ukázať užitočné techniky týkajúce sa strečingu, flexibility a správneho držania tela, aby ste znížili riziko zranenia.
  • Injekcie kortikosteroidov - niekedy môže lekár odporučiť, aby pacient dostal steroidné injekcie, ktoré pomôžu rýchlo znížiť bolesť a opuch. Vo všeobecnosti to nie je dobrá metóda na dlhodobú prevenciu alebo liečbu tendonitídy, ale môže to byť rýchle riešenie, keď je zranenie dostatočne závažné. Injekcie niekedy sprevádzajú vedľajšie účinky, ako sú zmeny farby kože, oslabenie šľachy a spôsobenie zvýšeného opuchu. Väčšina ľudí musí medzi injekciami čakať šesť týždňov alebo viac, takže v tomto časovom období je dôležité zamerať sa na vyriešenie problému riešením iných faktorov, ako je odpočinok a strava.
  • Mimotelová terapia rázovou vlnou (ESWT) – ako poslednú možnosť vám lekár môže odporučiť vyskúšať ESWT alebo zvážiť operáciu, najmä ak ste vyskúšali iné lieky a stále máte pretrvávajúce príznaky. ESWT je liečba s nízkou bolesťou, ktorá vysiela rázové vlny cez kožu do šľachy, aby pomohla rozložiť nahromadené usadeniny. Rovnako ako injekcie, toto má vedľajšie účinky a nemalo by to byť prvou voľbou liečby.
  • Operácia - je ďalšou možnosťou, ale prináša komplikácie, ako sú vedľajšie účinky na anestéziu a lieky, infekcie, zjazvenie a pretrhnutie šľachy. Artroskopia je jedným z typov populárnych operácií vykonávaných na ľuďoch s „tenisovým lakťom“, bežným typom zápalu šliach, o ktorom sa hovorí, že má za následok kratší čas na zotavenie, pretože nie je taká invazívna ako iné formy operácií.

Užitočné doplnky na zápal šliach

Ak chcete posilniť svoj imunitný systém, znížiť zápal a vyživiť poškodené tkanivo, môžete vyskúšať tieto doplnky, ktoré bojujú proti bolesti a opuchu:

Kolagén/kolagénový proteín – šľachy aj väzy sú z veľkej časti vyrobené z kolagénu, takže jeho užívanie vo forme doplnkov pomáha obnoviť jeho zásobu a posilniť oslabené oblasti.

Kolagén na kĺby - komplexná kĺbová výživa je vhodná pre každého s problémami pohybového aparátu, pre aktívnych športovcov, ale aj pre
tých, pre ktorých je prevencia dôležitá


DuoLife Collagen - je prírodný kolagén, ktorý zabezpečuje optimálny stav kĺbových chrupaviek a kostí. Morský kolagén, ktorý obsahuje, má štruktúru blízku kolagénu nachádzajúceho sa prirodzene v ľudskom tele. Jeho základnou funkciou v organizme je stavba a funkčnosť chrupaviek a zlepšenie stavu kĺbov. Je dôležitý pri hojení rán a pri regenerácii tkanív. 


MSM – je to silná živina na hojenie, pretože je protizápalový a je zdrojom síry, ktorá je potrebná pre správne fungovanie šliach. Funguje tiež dobre pri liečbe svalových bolestí, ako je pretrvávajúca bolesť ramien alebo chrbta. 


Bromelain - tento enzým sa prirodzene nachádza v ananáse a má protizápalové účinky. Skúste užívať 500 miligramov trikrát denne, aby ste pomohli pri oprave tkaniva.


Vianutra Flex Care - je komplex účinných látok na všestrannú podporu pohybového systému. Posilňuje kĺby, chrupavky, kosti, podporuje pružnosť šliach a svalov pohybového systému, zmierňuje fyzickú, psychickú únavu a vyčerpanie.



 Omega-3 rybie oleje – tieto protizápalové tuky sú potrebné na hojenie rán, kontrolu opuchov a správne imunitné reakcie. Zamerajte sa na štyri gramy denne medzi jedením voľne ulovených rýb alebo morských plodov a užívaním doplnkov.


Esenciálne oleje – ak chcete znížiť bolesť a urýchliť prietok krvi, vyskúšajte prírodné esenciálne oleje ako cyprusový, kadidlový alebo mätový olej. Použite ich zmiešaním dvoch kvapiek z každého oleja spolu s 1/2 lyžičky kokosového oleja. Potom aplikujte zmes priamo na bolestivé miesto trikrát až päťkrát denne pomocou teplého obkladu, ktorý im pomôže vsiaknuť sa do pokožky. Ďalšou dobrou možnosťou je namočiť sa do teplého kúpeľa s éterickými olejmi.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: cminj.com, news-medical.net, betterup.com, dentalartsnola.com

Odporúčané produkty8