Aké produkty užívať pri ochorení na COVID-19?

Ako svet zápasí s pandémiou COVID-19 a nedostatkom klinicky účinných terapií viac ako rok po vyhlásení pandémie, pozornosť sa presúva na rôzne spôsoby posilnenia imunitného systému. Infekcia koronavírusom 2 (SARS-CoV-2) so závažným akútnym respiračným syndrómom výrazne ovplyvňuje imunitný systém prostredníctvom viacerých zápalových reakcií a cytokínov.

Vyvážená strava, ktorá obsahuje vitamín A, B, C, D, E a K, mikroživiny, ako je sodík, zinok, draslík, chlorid, vápnik a fosfor, flavonoidy a enzýmy môže pomôcť udržať celkovú pohodu a posilniť imunitný systém, čím sa zníži počet infekcií. Nedostatok vitamínov a minerálov v plazme vedie k podpriemernej výkonnosti imunitného systému, čo vedie k zlému imunitnému stavu.

Štúdia publikovaná v časopise Inflamofarmakológia zhodnotila nedávne údaje týkajúce sa úlohy vitamínov a minerálov pri liečbe pacientov s COVID-19. Primárnym cieľom je poukázať na možnú terapeutickú úlohu vitamínov a mikroživín ako posilňovačov imunity u pacientov s COVID-19.

Vitamíny ako posilňovače imunity

Nedávne dôkazy ukazujú, že výživové doplnky môžu pomôcť znížiť vírusovú záťaž a mieru hospitalizácie u pacientov s COVID-19. Vitamíny majú antioxidačné vlastnosti a imunomodulačné účinky, pričom niektoré z nich regulujú génovú expresiu v imunitných bunkách a pomáhajú pri dozrievaní a diferenciácii imunitných buniek.

Je vedecky dokázané, že choroby ako vírusová infekcia, obezita a cukrovka ovplyvňujú stav živín v tele a oberajú telo o vitamíny a minerály kvôli dopytu po aktivačnej energii na stimuláciu imunity.

  • Vitamín A je retinylester známy aj ako kyselina retinová a riadi rôzne gény zapojené do vrodených a adaptívnych imunitných reakcií. Niekoľko štúdií preukázalo ochranný charakter prírodných a syntetických retinoidov na niektoré vírusy, vrátane vírusu hepatitídy B, norovírusu, chrípky a cytomegalovírusu.
  • Vitamíny v kategórii B komplex sú kľúčové pre normálne fyziologické fungovanie tela, pretože pomáhajú telu využívať živiny, ako sú sacharidy, bielkoviny a tuky.
    • Zatiaľ čo vitamín B1-tiamín je koenzým, ktorý je dôležitý pre fungovanie nervového a imunitného systému a pôsobí protizápalovo, jeho nedostatok ovplyvňuje imunitný systém, čo vedie k zvýšenému zápalu a oxidačnému stresu. Dostatočné hladiny tiamínu pomáhajú budovať imunitu proti SARS-CoV-2, pretože eliminuje vírus SARS-CoV-2 spustením humorálnej a bunkami sprostredkovanej imunity.
    • Vitamín B2-riboflavín je neuroaktívna zlúčenina s imunomodulačnými dojmami a môže redukovať patogény v krvi pacientov s COVID-19, čím sa znižuje riziko prenosu transfúziou pri COVID-19.
    • Vitamín B3-niacín (kyselina nikotínová, kyselina pantoténová) má protizápalový účinok a nedávne štúdie ukazujú, že môže pomôcť znížiť zápal u pacientov s COVID-19 a môže sa dokonca použiť ako doplnková liečba.
    • Vitamín B6-pyridoxín ovplyvňuje vrodenú/adaptívnu imunitu a proliferáciu imunitných buniek. Nedávna štúdia ukázala, že pyridoxínový doplnok zmierňuje symptómy COVID-19 znížením prozápalových cytokínov, zlepšením imunitných reakcií a prevenciou hyperkoagulability.
    • Vitamín B9-kyselina listová, folát je nevyhnutný pre syntézu DNA a bielkovín a zohráva kľúčovú úlohu v adaptívnej imunitnej odpovedi. Podľa nedávnej štúdie kyselina listová inhibuje enzým furín a blokuje väzbu spike proteínu SARS-CoV-2, vďaka čomu je užitočná pri kontrole respiračných ochorení pri COVID-19.
    • Vitamín B12-kobalamín/kyanokobalamín môže regulovať tvorbu chemokínov/cytokínov a sprostredkovať komunikáciu medzi imunitnými bunkami v patofyziologických dráhach, a tak chrániť pred rôznymi bakteriálnymi a vírusovými infekciami, vrátane COVID-19.
  • Vitamín C je známy tým, že podporuje imunitný systém v boji proti bakteriálnym a vírusovým infekciám. Intravenózne podávanie vitamínu C výrazne znižuje sepsu a syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS). Priame a nepriame dôkazy odhaľujú úlohu vitamínu C pri liečbe pacientov s COVID-19.
  • Vitamín D má antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré inhibujú nadmernú expresiu zápalových cytokínov IL-1α, IL-1β a tumor nekrotizujúceho faktora-α. Literatúra ukazuje, že vitamín D bol skúmaný na použitie pri liečbe akútnych infekcií dýchacích ciest (ARTI). Uvádza sa, že moduluje expresiu ACE2 v pľúcnom tkanive, čo je patogénny faktor pri COVID-19.
  • Vitamín E je silný antioxidant a hrá kľúčovú úlohu pri regulácii funkcie imunitného systému. Štúdie ukázali, že zvýšený príjem vitamínu E pomáha udržiavať imunitu u starších jedincov.
  • Vitamín K je vitamín rozpustný v tukoch, ktorý sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách a je koenzýmom zapojeným do hemostázy. Vitamín K1 sa podieľa na aktivácii pečeňových koagulačných faktorov a pomáha tak v boji proti trombotickým komplikáciám u pacientov s COVID-19.

Úloha minerálov pri COVID-19

Ukázalo sa, že suplementácia minerálmi pozitívne ovplyvňuje imunitu pri vírusových infekciách a predchádza a znižuje kardiovaskulárne a cerebrovaskulárne ochorenia, ktoré sú znakmi závažných infekcií COVID-19. Skoré štúdie COVID-19 ukazujú, že dlhodobý nedostatok minerálov môže viesť k zvýšeniu hladín ACE2 v bunkách dolných dýchacích ciest, čo by zase mohlo zvýšiť závažnosť infekcie SARS-CoV-2.

  • Štúdie ukazujú, že hladiny sodíka sa u pacientov s COVID-19 výrazne znižujú a nízke hladiny draslíka môžu viesť k zvýšeniu ARDS a rizika akútneho srdcového poškodenia, čo je bežná komplikácia pri COVID-19.
  • Vápnik odstraňuje vírusy z buniek a správy ukazujú, že pacienti s ťažkým COVID-19 majú nižšiu koncentráciu vápnika v porovnaní s pacientmi s menej závažným ochorením.
  • Štúdie tiež uvádzajú nízke hladiny fosforu pri závažnom ochorení COVID-19, čo poukazuje na dôležitosť monitorovania hladín fosforu v sére u kritických pacientov s COVID-19.
  • Suplementácia horčíka môže byť užitočná pri zvládaní stresu spôsobeného pandémiou a posttraumatickou stresovou poruchou u pacientov, ktorí prežili COVID-19 a HCP. Reguluje tiež rôzne imunitné funkcie a zohráva dôležitú úlohu v imunitnej odpovedi na vírusové infekcie.
  • Stopové prvky ako zinok, meď, mangán a selén tiež vykazujú antivírusovú aktivitu inhibíciou replikácie vírusu v hostiteľských bunkách. Zinok pôsobí ako aktívna látka na imunitu proti chrípke H1N1 a existujú dôkazy o poklese aktivity ACE2 v pľúcach potkanov po doplnení Zn. Údaje in vitro ukazujú, že katión Zn2+ inhibuje SARS-CoV-2 RNA polymerázu potlačením jej replikácie. Suplementácia zinkom môže byť teda adjuvantnou terapiou pri liečbe COVID-19.

Na základe vyššie uvedenej analýzy úlohy vitamínov a minerálov v boji proti COVID-19 možno dospieť k záveru, že suplementácia vitamínmi a mikroživinami môže pozitívne ovplyvniť výsledky COVID-19.

Úloha flavonoidov a enzýmov pri COVID-19 

Ťažký akútny respiračný syndróm Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) predstavuje globálnu hrozbu, ktorá zaťažuje celosvetové kapacity zdravotnej starostlivosti. K 8. novembru mala choroba spôsobená SARS-CoV-2 (COVID-19) za následok viac ako 5 miliónov úmrtí na celom svete, pričom viac ako 13 000 úmrtí na Slovensku. Je nevyhnutné študovať a vyvíjať farmakologické liečby vhodné na prevenciu a liečbu COVID-19.

Kvercetín je dobre známy flavonoid, ktorého antivírusové vlastnosti boli skúmané v mnohých štúdiách. Existujú dôkazy, že súčasné podávanie vitamínu C a kvercetínu má synergický antivírusový účinok v dôsledku prekrývajúcich sa antivírusových a imunomodulačných vlastností a schopnosti askorbátu recyklovať kvercetín, čím sa zvyšuje jeho účinnosť. 

Bromelaín je enzým, ktorý vykazuje fibrinolytické, antiinvazívne a antitrombotické aktivity, ktoré sa môžu stať terapeutickým kandidátom proti infekcii SARS-CoV-2. Jeho terapeutický potenciál má úlohu pri znižovaní závažnosti symptómov a nežiaducich účinkov iných antivírusových liekov, ktoré sa v súčasnosti používajú. Terapeutické účinky bromelaínu naznačujú, že môže znížiť úmrtnosť a chorobnosť u pacientov s infekciami CoVID-19 prostredníctvom svojich antioxidačných, protizápalových, imunomodulačných a antikoagulačných účinkov.

Keďže je kvercetín sám o sebe zle absorbovaný, odporúča sa užívať ho v kombinácii s bromelaínom, ktorý zlepšuje jeho absorbciu.

zdroj: news-medical.net, search.bvsalud.org, peertechzpublications.com

Odporúčané produkty8