Ako bojovať proti vírusom

Čo to vírus je?

Vírusy sú malé častice genetického materiálu (buď DNA alebo RNA), ktoré sú obklopené proteínovým obalom. Niektoré vírusy majú aj tukový „povlakový“ obal. Nie sú schopné samostatne sa rozmnožovať. Samotné prežitie vírusov závisí od organizmov, ktoré hostiteľa infikujú. Vírusy majú zlú reputáciu, ale plnia aj mnoho dôležitých funkcií u ľudí, rastlín, zvierat a v životnom prostredí. Napríklad niektoré vírusy chránia hostiteľa pred inými infekciami. Vírusy sa tiež podieľajú na procese evolúcie prenosom génov medzi rôznymi druhmi. V biomedicínskom výskume vedci využívajú vírusy na vkladanie nových génov do buniek.

Keď väčšina ľudí počuje slovo „vírus“, predstaví si (patogénne) vírusy spôsobujúce choroby, ako je prechladnutie, chrípka, ovčie kiahne, vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV), SARS-CoV-2 a ďalšie. Vírusy môžu postihnúť mnoho oblastí v tele, vrátane reprodukčného, ​​dýchacieho a gastrointestinálneho systému. Môžu tiež ovplyvniť pečeň, mozog a kožu. Výskum ukazuje, že vírusy sa podieľajú aj na mnohých druhoch rakoviny.

Čo to je vírusová infekcia?

Vírusová infekcia je premnoženie škodlivého vírusu v tele. Vírusy sa nemôžu množiť bez pomoci hostiteľa. Vírusy infikujú hostiteľa zavedením svojho genetického materiálu do buniek a vnútorného mechanizmu bunky, aby vytvorili viac vírusových častíc. Pri aktívnej vírusovej infekcii vírus vytvára svoje kópie a rozbíja hostiteľskú bunku (zabíja ju), aby uvoľnil novovytvorené vírusové častice. V iných prípadoch vírusové častice "pučia" z hostiteľskej bunky počas určitého časového obdobia pred usmrtením hostiteľskej bunky. Či tak alebo onak, nové vírusové častice potom môžu infikovať iné bunky. Symptómy vírusového ochorenia sa vyskytujú v dôsledku poškodenia buniek, deštrukcie tkaniva a súvisiacej imunitnej odpovede.

Niektoré vírusy - ako tie, ktoré spôsobujú ovčie kiahne a opary (herpes) - môžu byť po počiatočnej infekcii neaktívne alebo „latentné“. Môžete mať napríklad opar, ktorý je aktívny a potom sa zahojí. Vírus oparu zostáva vo vašich bunkách v nečinnom stave. Neskôr môže spúšťač, ako je stres, slnečné svetlo alebo niečo iné, reaktivovať vírus a viesť k novým príznakom. Vírus vytvára viac kópií seba samého, uvoľňuje nové vírusové častice a zabíja viac hostiteľských buniek.

Ako dlho sú vírusové infekcie nákazlivé?

Nákazlivosť sa týka schopnosti vírusu prenášať sa z jednej osoby (alebo hostiteľa) na druhú. Vírusové infekcie sú nákazlivé po rôzne časové obdobia v závislosti od vírusu. Inkubačná doba sa vzťahuje na čas medzi vystavením vírusu (alebo inému patogénu) a objavením sa symptómov. Nákazlivé obdobie vírusu nie je nevyhnutne rovnaké ako inkubačná doba.

Je to bakteriálna alebo vírusová infekcia?

Vírusy a baktérie sú dva typy potenciálne choroboplodných (patogénnych) častíc. Vírusy sú oveľa menšie ako baktérie a nemôžu sa množiť bez pomoci hostiteľa. Baktérie sú schopné samy sa rozmnožovať. Príznaky vírusových a bakteriálnych ochorení sú niekedy podobné. Lekár môže určiť základnú príčinu ochorenia na základe symptómov pacienta a iných faktorov. Laboratórne testy môžu pomôcť objasniť, či je choroba spôsobená vírusom, baktériou alebo iným infekčným agensom alebo chorobným procesom.

Prenos vírusu 

Vírusy sa môžu prenášať rôznymi spôsobmi. Niektoré vírusy sa môžu šíriť dotykom, slinami alebo dokonca vzduchom. Iné vírusy sa môžu prenášať sexuálnym kontaktom alebo zdieľaním kontaminovaných ihiel. Hmyz vrátane kliešťov a komárov môže pôsobiť ako „vektor“ a prenášať vírus z jedného hostiteľa na druhého. Ďalším potenciálnym zdrojom vírusovej infekcie sú kontaminované potraviny a voda.

Respiračné vírusové infekcie

Respiračné vírusové infekcie postihujú pľúca, nos a hrdlo. Tieto vírusy sa najčastejšie šíria vdychovaním kvapôčok obsahujúcich vírusové častice. Patrí sem rhinovírus, sezónna chrípka, respiračný syncyciálny vírus (RSV), SARS-COV-2.

Časté umývanie rúk, zakrývanie nosa a úst pri kašľaní alebo kýchaní a vyhýbanie sa kontaktu s infikovanými osobami, to všetko môže znížiť šírenie infekcií dýchacích ciest. Dezinfekcia tvrdých povrchov a nedotýkanie sa očí, nosa a úst môže tiež pomôcť znížiť prenos.

Nosenie rúška, keď vychádzate z domu a držíte sa ďalej od skupín jednotlivcov v budovách (sociálny odstup – držte sa aspoň 2 metre od ostatných), môže znížiť šance na získanie takých vírusových infekcií, ako je chrípka a COVID-19.

Vírusové kožné infekcie

Vírusové infekcie kože sa môžu pohybovať od miernych až po závažné a často spôsobujú vyrážku. Patrí sem kontagiózne moluskum, herpes simplex vírus-1 (HSV-1), vírus varicella-zoster (VZV).

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť vírusovým infekciám kože, je vyhnúť sa kontaktu koža na kožu (najmä oblastiam, ktoré majú vyrážku alebo vredy) s infikovaným jedincom. Niektoré vírusové kožné infekcie, ako napríklad vírus varicella-zoster, sa prenášajú aj vzduchom. Spoločné sprchy, bazény a kontaminované uteráky môžu tiež potenciálne obsahovať určité vírusy.

Vírusová otrava jedlom

Vírusy sú jednou z najčastejších príčin otravy jedlom. Príznaky týchto infekcií sa líšia v závislosti od príslušného vírusu. Patrí sem hepatitída A, norovírus a rotavírus.

Rotavírusy a norovírusy sú zodpovedné za mnohé (ale nie všetky) prípady vírusovej gastroenteritídy, ktorá spôsobuje zápal žalúdka a čriev. Ľudia môžu používať výrazy „vírus žalúdka“ alebo „žalúdočná chrípka“ na označenie vírusovej gastroenteritídy, ktorá spôsobuje nevoľnosť, vracanie, hnačku a bolesť brucha.

Nie je to príjemné, ale alimentárne vírusové ochorenia sa prenášajú fekálno-orálnou cestou. To znamená, že človek dostane vírus požitím vírusových častíc, ktoré sa vylúčili výkalmi infikovanej osoby. Niekto s týmto typom vírusu, ktorý si po použití toalety neumyje ruky, môže preniesť vírus na iných podaním rúk, prípravou jedla alebo dotykom s tvrdými povrchmi. Kontaminovaná voda je ďalším potenciálnym zdrojom infekcie.

Vírusové infekcie a STI

Sexuálne prenosné vírusové infekcie sa šíria kontaktom s telesnými tekutinami. Niektoré pohlavne prenosné infekcie sa môžu prenášať aj krvou (prenos krvou). Patrí sem ľudský papilomavírus (HPV), hepatitída B, genitálny herpes, vírus ľudskej imunodeficiencie (HIV).

Ľudia môžu znížiť riziko získania sexuálne prenosnej vírusovej infekcie tým, že sa zdržia sexu alebo budú mať sex iba v monogamnom vzťahu s niekým, kto nemá sexuálne prenosnú infekciu. Používanie kondómu znižuje, ale nie úplne eliminuje riziko získania pohlavne prenosnej infekcie. Minimalizácia počtu sexuálnych partnerov a vyhýbanie sa intravenóznemu užívaniu drog sú ďalšie spôsoby, ako znížiť riziko získania pohlavne prenosných a krvou prenosných vírusových infekcií.

Iné vírusové infekcie

Vírusy sú vo svete rozšírené a spôsobujú mnoho ďalších infekcií, od miernych až po život ohrozujúce. Patria sem vírus Epstein-Barrovej (EBV), West Nile virus (WNV), vírusová meningitída. 

Ako proti vírusom bojovať?

Mnoho vírusových infekcií prejde samo bez liečby. Inokedy sa liečba zameriava na zmiernenie symptómov, nie na boj s vírusom. Napríklad liek proti prechladnutiu pomáha zmierniť bolesť a obtiaže spojené s prechladnutím, ale nepôsobí priamo na vírus prechladnutia. U niektorých ochorení je zas k dispozícií vakcína (ovčie kiahne). 

Existujú niektoré lieky, ktoré pôsobia priamo na vírusy. Tieto lieky sa nazývajú antivírusové lieky. Účinkujú tak, že inhibujú produkciu vírusových častíc. Niektoré interferujú s produkciou vírusovej DNA. Iné bránia vírusom vstúpiť do hostiteľských buniek. Existujú aj iné spôsoby, ako tieto lieky fungujú. Vo všeobecnosti sú antivírusové lieky najúčinnejšie, keď sa užívajú skoro v priebehu počiatočnej vírusovej infekcie alebo opakovaného prepuknutia.

Na vírusové ochorenia by sa nemali používať antibiotiká, ktoré lekári často chybne predpisujú. Ich nadmerné užívanie môže spôsobiť tvorbu odolných kmeňov baktérií.

Prevencia vírusových chorôb

Vakcíny môžu znížiť riziko získania niektorých vírusových ochorení. K dispozícii sú vakcíny, ktoré pomáhajú chrániť pred chrípkou, hepatitídou A, hepatitídou B, ovčími kiahňami, herpes zoster (pásový opar), rakovinotvornými kmeňmi ľudského papilomavírusu (HPV), osýpkami/mumpsom/ružienkou (MMR), obrnou, besnotou, rotavírusom, a inými vírusmi.

Vakcíny sa líšia v účinnosti a v počte dávok potrebných na poskytnutie ochrany. Niektoré vakcíny vyžadujú preočkovanie na udržanie imunity.

Protivírusové výživové doplnky

Dračia krv Sangre de Drago

Dračia krv má silné protivírusové účinky a obmedzuje množenie DNA a RNA vírusov, respiračných a chrípkových vírusov a zároveň obmedzuje množenie herpetických vírusov a vírusov hepatitídy typu A aj B.

Pozrieť v eShope > 


L-Lysine 500 mg 

Laboratórny výskum antivírusovej aktivity lyzínu naznačuje, že môže inhibovať rast vírusu herpes simplex blokovaním používania arginínu - inej aminokyseliny. Potravinám obsahujúcim veľa arginínu, ako je napríklad čokoláda, arašidy, mandle a iné orechy a semená, by ste sa mali vyhnúť, ak chcete zabrániť vzniku oparu.

Pozrieť v eShope >


Rakytníkový olej 100% 

Je dokázané, že rakytníkový olej dokáže telo zbaviť HPV vírusu, známeho pod názvom papilon vírus. Tento vírus spôsobuje poškodenie sliznice krčka maternice a následne môže vzniknúť rakovina.

Pozrieť v eShope >


Oreganový olej 80%

Oregánový olej je nazývaný aj prírodným antibiotikom, vďaka svojim významným proti-infekčným, antivírusovým, antibakteriálnym, antihubovým a protiplesňovým vlastnostiam. Pomáha zabíjať herpetické vírusy spôsobujúce herpesy, afty, pásový opar, kiahne.

Pozrieť v eShope >

zdroj: onhealth.com

zdroj obrázky: onhealth.com, ft.com

Odporúčané produkty8