Ako bojovať s alergiou

Alergie sú častou príčinou chorôb a môžu sa vyskytnúť v ktorejkoľvek fáze života človeka. Alergie spôsobuje množstvo rôznych faktorov, od peľu cez potraviny až po lieky, čo znamená, že nie je vždy ľahké poznať najlepšie spôsoby liečby. Asi polovica ľudí na Slovensku trpí nejakým druhom alergie.

Čo je to alergická reakcia?

Mnoho ľudí má alergie, ktoré môžu spôsobiť príznaky ako kašeľ a kýchanie. K alergickej reakcii dochádza, keď bunky imunitného systému interpretujú cudzorodú látku alebo alergén ako škodlivé. Imunitný systém nadmerne reaguje na tieto alergény a produkuje histamín, čo je chemikália, ktorá spôsobuje príznaky alergie, ako je zápal, kýchanie a kašeľ.

Typy alergických reakcií:

 • mierne alergické reakcie možno zvyčajne liečiť domácimi prostriedkami a voľne predajnými liekmi
 • chronické alergie však vyžadujú liečbu odborníkom
 • závažné alergické reakcie si vždy vyžadujú núdzovú lekársku starostlivosť

Príznaky alergie

Príznaky spojené s alergickou reakciou závisia od konkrétneho alergénu, od závažnosti alergie a od toho, či sa osoba alergénu dotkla, prehltla ho alebo vdýchla. Nie každý reaguje na každý alergén rovnako. Existujú však podobné súbory symptómov, ktoré väčšina ľudí zažíva, keď sú vystavení špecifickým alergénom.

Bežné príznaky spojené s rôznymi typmi alergénov zahŕňajú:

Vzdušné alergény Sliny zvierat Bodnutie/uštipnutie hmyzom Potravinové alergény Alergia na lieky Kovové/chemické alergény
Kýchanie/svrbenie nosa x x
Nádcha/upchatý nos x x
Kašeľ x x
Kožná vyrážka/svrbenie kože x x x x x
Sipot/ dýchavičnosť x x
Žihľavka/vyrážka x x x x
Bolesť, začervenanie a opuch v mieste expozície x x x x
Odlupovanie/pľuzgiere na koži x x
Vodnaté, svrbiace, červené oči x x
Bolesť hrdla
Zvracanie, nevoľnosť alebo hnačka x
Opuch hrdla, jazyka a úst x x x
Závraty x x x
Citlivosť na slnko x
Svrbenie v ústach/nezvyčajná chuť v ústach x x
Bledá pokožka x x
Opuch očí, tváre a pohlavných orgánov x
Chronická bolesť kĺbov alebo svalov x x

Mnoho ľudí pociťuje alergické reakcie, keď sú vystavení špecifickým alergénom, od srsti domácich zvierat a peľu až po zlúčeniny v potravinách, nápojoch a výrobkoch osobnej hygieny. Najlepší spôsob liečby alergickej reakcie závisí od príčiny, hoci väčšina menších prípadov môže byť liečená voľnopredajnými antihistaminikami a prípravkami proti svrbeniu.

V prípade chronických alebo závažných alergických reakcií, najmä tých, ktoré zahŕňajú opuch hrdla alebo zmeny srdcovej frekvencie, by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Anafylaxia by sa mala vždy považovať za zdravie ohrozujúci stav.

Liečba alergických reakcií

Mnohé mierne až stredne závažné alergické reakcie možno liečiť doma alebo pomocou voľne predajných liekov. Na zmiernenie príznakov alergickej reakcie sa bežne používajú nasledujúce liečby:

Antihistaminiká

Antihistaminiká môžu pomôcť pri liečbe väčšiny menších alergických reakcií bez ohľadu na príčinu. Tieto lieky znižujú produkciu histamínu v tele, čo znižuje všetky príznaky vrátane kýchania, slzenia očí a kožných reakcií. Antihistaminiká druhej generácie, vrátane Claritin (loratadín) a Zyrtec (cetirizín), spôsobujú ospalosť menej ako antihistaminiká prvej generácie. Antihistaminiká sa predávajú v niekoľkých formách, zvyčajne pomáhajú dodávať liek bližšie k zdroju reakcie alebo uľahčujú konzumáciu, ako napríklad:

 • perorálne tabletky
 • rozpustné tablety
 • nosové spreje
 • kvapaliny
 • očné kvapky

Antihistaminiká v týchto formách sú dostupné v lekárňach, dajú sa kúpiť online alebo na lekársky predpis.

Antihistaminiká sa môžu užívať aj na prevenciu alergií. Mnoho ľudí so sezónnymi alergiami alebo alergiami na domáce zvieratá začne užívať antihistaminiká, keď vedia, že budú vystavení alergénu.

Produkt Aller-G Care obsahuje ajurvédske byliny, ktoré ajurvéda dlhodobo odporúča pri rôznych typoch alergií a astme. Pomáhajú upokojiť alergickú reakciu, ale nemajú tlmiaci účinok na myseľ. Redukujú kýchanie, znižujú opuch slizníc.

Nosové dekongestanty

Nosové dekongestívne pilulky, tekutiny a spreje môžu tiež pomôcť znížiť upchaté, opuchnuté dutiny a súvisiace príznaky, ako je bolesť hrdla alebo kašeľ. Dekongestívne lieky by sa však nemali užívať nepretržite dlhšie ako 72 hodín.

Protizápalové lieky

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) môžu byť tiež použité na dočasné zníženie bolesti, opuchu a kŕčov spôsobených alergiami.

Vyhnite sa alergénu

Najlepším spôsobom, ako liečiť a predchádzať alergickým reakciám, je vedieť, čo reakciu spúšťa, a vyhýbať sa mu, najmä potravinovým alergénom. Ak to nie je možné alebo reálne, použitie antihistaminík alebo dekongestantov pri kontakte s alergénmi môže pomôcť pri liečbe symptómov.

Použite soľný výplach dutín

Keď alergie spôsobujú problémy s dýchaním odporúča sa, aby si človek vyplachoval dutiny fyziologickým roztokom. To môže odstrániť alergény a vyčistiť dýchacie cesty. 

Odporúča sa nasledujúci fyziologický recept:

 • zmiešajte 3 lyžičky soli (bez jodidu) s 1 lyžičkou sódy bikarbóny
 • pridajte 1 čajovú lyžičku tejto zmesi do 240 ml prevarenej vody
 • rozpustite zmes vo vode a potom ju použite ako soľný výplach 

Alternatívou k fyziologickému roztoku je zásaditominerálna kúpeľová soľ MeineBase, ktorú naši zákazníci s obľubou používajú na výplachy úst a nosa. Dá sa ale použiť aj pri kožných alergiách, kde ju použijete do kúpeľa.

Zariadenia na preplachovanie dutín je možné zakúpiť online alebo v lekárni.

Liečba environmentálnych alergií

Pre vzduchom prenášané alergény, ako je peľ, prach a spóry plesní, ďalšie možnosti liečby zahŕňajú:

 • pastilky do krku s upokojujúcimi prísadami, ako je mentol, med alebo zázvor
 • po vystavení alergénu sa osprchujte a operte všetko oblečenie
 • cvičte niekoľko minút, aby ste znížili upchatý nos

Liečba alergií na koži

V prípade alergických reakcií, ktoré spôsobujú kožné symptómy, vrátane tých, ktoré sú spojené s alergénmi nachádzajúcimi sa v slinách zvierat, jedovatých rastlinách, liekoch, chemikáliách a kovoch, ďalšie možnosti liečby zahŕňajú:

 • Lokálne kortikosteroidné krémy alebo tablety - obsahujú steroidy, ktoré znižujú zápal a svrbenie. Mierne formy týchto krémov nájdete na internete a lekár vám môže predpísať silnejšie verzie.
 • Hydratačné krémy - zmäkčujúce krémy s upokojujúcimi zložkami, ako je kalamín, môžu liečiť kožné reakcie. 
 • Lieky na uhryznutie alebo bodnutie - lieky zamerané na zníženie alergických reakcií na uštipnutie alebo bodnutie hmyzom majú podobný účinok ako iné lieky na alergiu.
 • Balík ľadu - priloženie ľadového obkladu zabaleného do látky na oblasť v 10- až 15-minútových intervaloch môže zmierniť zápal. 

Telový gél Aloe Vera môžete použiť po uštipnutí hmyzom na potlačenie svrbenia a opuchu a navyše vyživuje a hydratuje pokožku.

Liečba ťažkých alergií

Ľudia by sa mali porozprávať s odborníkom, ak majú alebo majú podozrenie, že majú závažné alebo chronické alergie. Lekár alebo odborník na alergiu môže predpísať lieky, ktoré obsahujú oveľa silnejšie dávky zlúčenín nachádzajúcich sa v OTC produktoch.

Možnosti liečby chronických alebo závažných alergií zahŕňajú:

 • Imunoterapia alebo očkovanie proti alergii - imunoterapia môže byť napríklad 90 až 98% účinná pri znižovaní alergických reakcií na bodnutie hmyzom.
 • Predpísané lieky na liečbu astmy, ako sú bronchodilatanciá a inhalačné kortikosteroidy.
 • Perorálny cromolyn sa môže užívať pri potravinových alergiách.
 • Pre špecifické alergény sa používa lieková desenzibilizačná terapia.

Prírodné prostriedky na alergické reakcie

Mnoho systémov tradičnej medicíny používa bylinné doplnky a extrakty na liečbu a prevenciu alergických reakcií, najmä tých sezónnych.

Hoci existuje málo vedeckých dôkazov na podporu používania väčšiny alternatívnych alebo prírodných liekov, niektorí ľudia môžu zistiť, že niektoré môžu poskytnúť úľavu od ich symptómov.

Asociácia naturopatických lekárov odporúča nasledujúce prírodné liečby alergií:

 • diétne zmeny - nízkotučná strava s vysokým obsahom komplexných sacharidov, ako sú fazuľa, celé zrná a zelenina, môže znížiť alergické reakcie
 • bioflavonoidy - tieto rastlinné chemikálie nachádzajúce sa v citrusových plodoch a čiernych ríbezliach môžu pôsobiť ako prírodné antihistaminiká. Môžu sa užívať aj ako doplnky.
 • doplnky - ľanový olej, zinok a vitamíny A, C a E sa odporúčajú na zlepšenie príznakov alergie
 • akupunktúra - akupunktúrne liečby môžu pomôcť niektorým ľuďom nájsť úľavu od ich symptómov

zdroj: medicalnewstoday.com

zdroj obrázky: aaps.ca

Odporúčané produkty6