Ako detoxikovať organizmus

Dnešná neprirodzene rýchla spoločnosť znemožňuje zdravé rozhodnutia. Konzumovanie vyvážených jedál, spánok osem hodín v noci, každodenné cvičenie a praktizovanie starostlivosti o seba je ťažké vtesnať do každodenného programu. Detoxikačný program je skvelý spôsob, ako zresetovať svoju myseľ a telo, aby vás motivoval k jednoduchým celoživotným zmenám. 

Čo znamená detoxikácia?

Väčšina ľudí si pod pojmom detoxikačná diéta predstaví obmedzujúcu módnu diétu, ktorú robíte krátko predtým, než sa vrátite k pôvodnému spôsobu života. Zatiaľ čo niektoré zložky detoxikačného plánu môžu byť dočasné, je dôležité považovať detoxikáciu za nový začiatok. Detoxikácia je jedinečná príležitosť predefinovať váš vzťah k jedlu, pohybu, zvládaniu stresu a pod. Je to šanca zbaviť sa stresu, vrátiť sa k základom, obrátiť sa dovnútra a postaviť seba na prvé miesto. Detox by ste mali vnímať ako reset mysle, tela a ducha.

Podpora prirodzených detoxikačných procesov tela zahŕňa nielen cielené potraviny a doplnky, ale zahŕňa aj odpočinok, zvládanie stresu, sebalásku a prijatie. Povzbudzuje vás, aby ste si precvičili a osvojili si nástroje, ktoré po skončení detoxu začleníte do svojho každodenného života.

Detoxikácia sa vzťahuje na prirodzený súbor reakcií prebiehajúcich pečeňou. Zahŕňa aj hrubé črevo, obličky, kožu a pľúca. Detoxikácia pomáha telu spracovať a pripraviť sa na vylúčenie chemických zlúčenín a ťažkých kovov, ktoré sú pre telo škodlivé. Tieto toxíny môžu pochádzať z mnohých zdrojov v našom modernom svete, ako sú pesticídy, plasty, produkty osobnej hygieny, čistiace prostriedky a ďalšie. Nahromadenie toxínov v priebehu času zaťažuje pečeň a môže viesť k mnohým zdravotným problémom, ako je priberanie a chronické ochorenia.

Ako funguje detoxikácia?

Aby sme pochopili vedu za detoxikáciou, je užitočné pochopiť, ako dochádza k hromadeniu toxických látok, aké symptómy sa môžu prejaviť a ako sa s tým telo vysporiada.

Predstavte si pečeň ako sériu dopravných pásov: každá fáza musí fungovať efektívne, aby toxíny udržali v pohybe a vylúčili ich z tela.

Existujú tri dôležité fázy detoxikácie pečene:

 • I. fáza detoxu pečene oddeľuje a konvertuje
 • Raketoplány fázy II
 • Fáza III transportuje toxíny

Fáza I môže byť považovaná za prvú obrannú líniu tela. Používa skupinu enzýmov nazývanú cytochróm P450. Tieto enzýmy pomáhajú premieňať toxíny na menšie častice, ktoré môžu byť odstránené z tela. Robia tiež toxíny rozpustné vo vode pri príprave na fázu II. Fáza I oxiduje toxíny a vytvára voľné radikály, čo je dôvod, prečo je optimálne fungujúca fáza II nevyhnutná na to, aby sa tieto toxíny dostali von z tela. Z tohto dôvodu je dôležité jesť stravu s vysokým obsahom antioxidantov, polyfenolov a flavonoidov a (v niektorých prípadoch) určitých doplnkov výživy, ktoré aktivujú fázu I detoxu.

Fáza II funguje tak, že využíva šesť rôznych ciest na odstránenie toxínov z tela cez pot, moč, stolicu a žlč. Táto fáza závisí od niekoľkých kľúčových živín, aby správne fungovala, vrátane síry, určitých aminokyselín a vitamínu B12. Keď telu chýbajú tieto dôležité živiny a má nedostatok flavonoidov z ovocia a zeleniny, detoxikácia fázy II sa zhorší. To vás robí zraniteľnými voči toxínom metabolizovaným vo fáze I, ktoré teraz čakajú na vyvedenie z tela. To môže viesť k zahmlievaniu mozgu, nespavosti, bolestiam hlavy, únave a hormonálnej nerovnováhe. Môže dokonca prispieť k chorobám, ako je Parkinsonova choroba, chronická únava a rakovina.

Detoxikácia od stresu: emocionálne, duševné a duchovné toxíny

Konvenčná západná medicína a väčšina výživových doplnkov nezohľadňujú emocionálnu, duševnú a duchovnú toxickú záťaž, ktorú so sebou mnohí z nás nesú. Táto záťaž nás môže negatívne ovplyvniť a pôsobiť ako predchodca chorôb, podobne ako chemické a environmentálne toxíny.

Holistický detox musí osloviť celého človeka, a to zahŕňa očistenie toxických myšlienok a toxických spúšťačov spolu s toxickými látkami z tela.

Tradičná čínska medicína učí, že náš emocionálny stav je priamo spojený s chorobou. Určité emócie priamo súvisia s určitými orgánmi. Pečeň je spojená s hnevom, podráždenosťou a odporom. Emocionálny stres môže byť rovnako toxický ako zlý výber potravín, nedostatok spánku, dehydratácia alebo dokonca „dobré“ stresory ako cvičenie. Všetky tieto faktory zaťažujú telo a pokiaľ ich máte príliš veľa alebo príliš málo môžu vytvoriť toxické vnútorné prostredie, ktoré nadmerne aktivuje prirodzenú stresovú reakciu tela. Udržiavať rovnováhu môže znieť jednoducho, ale rýchly svet, v ktorom žijeme, môže byť dosť náročný. Komplexný detox a doplnky stravy by vám mali umožniť rozpoznať a vyčistiť emocionálne, duševné a duchovné zdroje toxicity, či už ide o dysfunkčný vzťah, toxické pracovné prostredie, nedostatok starostlivosti o seba alebo energetické uzdravenie.

Ako viete, či potrebujete detoxikovať?

Detoxikácia je potrebná, ak trpíte nasledujúcimi problémami:

 • nevysvetliteľná únava
 • slabá gastrointestinálna eliminácia
 • škvrny a podráždená pokožka
 • alergie
 • známka slabej imunity, ako sú opakované infekcie
 • napuchnuté oči
 • kyslosť a nadúvanie
 • neustále narušená pozornosť
 • podráždená myseľ
 • časté poruchy nálady
 • emocionálne labilný, depresívny, nemotivovaný a bez energie a elánu do života

To všetko sú náznaky korekcie paliva nášho tela. Dodávať telu čistú zdravú stravu je proces samočistenia a samoliečby. To, čo dávame telu, sa odráža na našom fyzickom a duševnom zdraví.

Potraviny a výživové doplnky na detoxikáciu organizmu

Pri takom rozruchu v dnešnej dobe o detoxikačných programoch alebo očiste je ťažké vedieť, ktorá cesta je najlepšia. Existuje toľko módnych programov výživy a životného štýlu, že sa až môžete cítiť v strese, len keď zvažujete, ktorý z nich si vybrať. V dnešnom uponáhľanom svete to posledné, čo by ste chceli, je, aby vás detox ešte viac stresoval. Dobrou správou je, že komplexný celotelový program a doplnky výživy urobia pravý opak.

Konzumovať by ste mali predovšetkým potraviny so silnou detoxikačnou silou, ktoré pomáhajú prečistiť telo a stimulujú bunkovú výmenu, napr.: voda, bylinkový čaj, jablkámrkvapapriky, žltá tekvica, červená kapusta, brokolica, artičoky, špargľa, čučoriedky, avokádo, grapefruit, listová zelená zelenina, repa, fenikelchillipomarančecitrónypapájaananás, obilniny, cesnak, vlašské orechy, zázvorkurkumaľanové semienko, chia semená, hnedá ryža, extra panenský olivový olej.

Medzi potraviny, ktorým sa treba vyhýbať, patria všetky hotové a vyprážané jedlá, červené mäso, vajcia, sýtené a alkoholické nápoje, káva, mlieko a mliečne výrobky, cukor a nadbytok soli.

DetoxActive 

DetoxActive obsahuje unikátnu kombináciu prírodných látok, ktoré podporujú detoxikáciu a očistu organizmu. Chlorella v ňom napomáha prečisteniu organizmu od toxínov. Prispieva k normálnej funkcii tráviaceho traktu, priaznivo ovplyvňuje celkovú obranyschopnosť organizmu a imunitný systém. Spirulina pôsobí ako antioxidant a pomáha tak chrániť bunky pred negatívnym pôsobením voľných radikálov. Mladý jačmeň podporuje zdravie pečene a žlčníka, je to antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred negatívnym pôsobením voľných radikálov.

Pozrieť v eShope >


pH Base 

Všetci vieme, že na to, aby sme sa tešili dobrému zdraviu, musíme dodržiavať niekoľko pravidiel, ako je zdravá strava, dostatok tekutín, vyvážený životný štýl a pravidelné fyzické cvičenia, ale to, čo udržuje telo zdravé, je udržiavať stabilnú acidobázickú rovnováhu v celom teleAby sa zabránilo zvýšenej potrebe prekyslenia, je možné užívať vo vode rozpustné alkalizujúce prášky na báze minerálnych solí, ako sú vápnik, draslík a horčík, vo forme bikarbonátov, glukonátov a citrátov, ktoré majú lepšiu absorpciu a tým aj biologická dostupnosť.

pH Base je doplnok obsahujúce výživové zložky, ktoré spoločne prispievajú a pomáhajú obnoviť správnu acidobázickú rovnováhu.

Pozrieť v eShope >


DuoLife ProDeacid 

Výživový doplnok ProDeacid® je bohatým zdrojom vitamínov, mikro a makroelementov a ďalších látok, ktoré sú potrebné k správnej činnosti organizmu. Uľahčuje detoxikáciu organizmu, podporuje jeho regeneráciu. Chráni pred patologickými zmenami, ku ktorým dochádza pri dlhodobom nakumulovaní väčšieho množstva toxických látok v našom tele. Aj tým, že reguluje pH v organizme, pomáha telu udržať si optimálnu kondíciu.

Pozrieť v eShope >


Madal Bal Neera detox kúra 

Neera Detox kúra je overený liečebný program, ktorý v tele obnovuje jeho optimálne zdravie. Kľúčovou zložkou sirupu je bohatý podiel esenciálnych minerálov. Javorový sirup je bohatý na horčík a zinok, dva prvky, ktoré v palmovom sirupe nie sú takmer vôbec zastúpené. Palmový sirup naopak obsahuje veľké množstvo draslíka a vápnika, dva prvky nevyhnutné pre správne fungovanie buniek, a preto dôležité pri prečisťovaní. Keď sú tieto dva sirupy zmiešané v správnom pomere, vznikne unikátny prírodný stromový sirup Neera, ktorého zloženie je takmer dokonale vyvážené pre ľudský organizmus.

Pozrieť v eShope >


Triphala na detoxikáciu a regeneráciu

Je ideálnym ajurvédskym prostriedkom na očistu čriev, zmenšuje problémy so zápchou prirodzenou cestou. Očistou sa zvyšuje vstrebávanie živín. Je jedným z najsilnejších prípravkov na očistu a harmonizáciu celého tela. Upravuje metabolizmus pečene, prečisťuje organizmus pričom ide o pozvoľnú a jemnú detoxikáciu. Triphala napomáha pri odstraňovaní toxínov z organizmu (napríklad pri vysokej hladine kyseliny močovej, vysokom cholesterole a pri iných metabolitoch). Výborne viaže ťažké kovy (olovo, ortuť) a vylučuje ich z tela von.

Pozrieť v eShope >


 Probiotiká

Užívanie probiotického doplnku je vynikajúci spôsob, ako posilniť zdravie tráviaceho traktu, ktoré je nevyhnutné na odstránenie toxínov. Probiotiká sú „dobré“ baktérie v črevách. Výskum ukazuje, že pomáhajú obnoviť črevnú flóru a zlepšujú pečeňové enzýmy u ľudí s poškodením pečene spôsobeným alkoholom. Majú tiež vlastnosti, ktoré im pomáhajú viazať toxíny z potravy a vody a presúvať ich z tela von.

Pozrieť v eShope >


Lipozomálny Glutatión

Glutatión sa nachádza vo vysokých hladinách vo všetkých bunkách nášho tela. Ukázalo sa, že vykonáva nasledujúce detoxikačné úlohy:

 • priamo neutralizuje chemikálie superoxidových radikálov, hydroxylových radikálov a singletového kyslíka
 • pomáha pri regenerácii vitamínov C a E
 • pôsobí ako kofaktor niekoľkých antioxidačných enzýmov
 • neutralizuje voľné radikály, ktoré vznikajú počas I. fázy metabolizmu toxínov v pečeni
 • získa aktivované medziprodukty produkované detoxikáciou fázy I pripravené na vylučovanie obličkami tým, že sa stanú rozpustnými vo vode
 • transportuje ortuť z mozgu a buniek
 • reguluje bunkovú proliferáciu a apoptózu
 • napomáha mitochondriálnej funkcii a udržiava mitochondriálnu DNA

Pozrieť v eShope >


DuoLife Chlorofil

Vďaka výnimočnému zloženiu prírodných látok produkt Chlorofil výrazne podporuje detoxikáciu organizmu. Chlorofylín je derivát chlorofylu a je silný antioxidant, ktorý má výrazne alkalizujúce vlastnosti. Stimuluje odstraňovanie potenciálne škodlivých toxických látok, vrátane možných karcinogénov z organizmu, spomaľuje degradačné oxidačné procesy v bunkách.Tým sa zmierňuje proces predčasného starnutia, eliminujú sa voľné radikály.

Pozrieť v eShope >


10 výhod detoxikačnej diéty

Sú ľudia, ktorí uprednostňujú detox pred letom, aby sa v lete dostali do formy, ľudia ktorí sa rozhodnú začať s detoxikačnou diétou, aby si cez prázdniny napravili svoje potravinové prehrešky, a ľudia, ktorí veria, že že každé ročné obdobie je to pravé na očistu tela.

Chudnutie - prvou a najzrejmejšou výhodou detoxikačného režimu je zníženie telesnej hmotnosti o 2 až 4 kg. Mali by ste ale pamätať na to, že na dosiahnutie požadovaných výsledkov je vhodné kombinovať detoxikačný jedálniček s pravidelnou fyzickou aktivitou, pričom si spomedzi mnohých druhov športov a fitness kurzov vyberiete ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašej osobnosti.

Pokožka a vlasy - konzumácia detoxikačných potravín je liekom pre pokožku, ktorá vyzerá krajšie, hydratovanejšie, hladšie a žiarivejšie. A čo viac, pitná voda a bylinkové čaje vyrobené z čistiacich bylín, vrátane púpavy, brezy, žihľavy a feniklu, pôsobia proti zadržiavaniu vody a celulitíde. Detoxikačné potraviny tiež dodávajú vlasom a nechtom zdravší vzhľad a robia ich silnejšími, lesklými a žiarivými. Okrem toho sú detoxikačné diéty ešte účinnejšie, ak sa skombinujú s wellness procedúrami, ako je chudnutie a thalassoterapia (liečba z hlbín mora), ktoré pomáhajú pôsobiť proti nevzhľadnému efektu pomarančovej kože.

Trávenie - detoxikačné potraviny s nízkym obsahom kalórií a bohaté na vlákninu, vodu, vitamíny a minerály sú ideálne na boj proti tráviacim problémom, pretože uľahčujú črevný prechod, stimulujú metabolizmus, zlepšujú zápchu a funkciu pečene.

Lepší dych - zlá ústna hygiena nie je jedinou príčinou zápachu z úst. Často sú to zlé stravovacie návyky, ako je konzumácia slaných jedál a kávy, nadbytok cukru a zlý príjem vody, ktoré podporujú vznik problému. K zhoršeniu situácie sa pridáva stres, drogy a fajčenie cigariet a fajok, jedna z hlavných príčin poklesu slinenia považovaná za predkomoru halitózy. Zdravá a vyvážená detoxikačná strava predchádza problémom súvisiacim so zápachom z úst, pretože detoxikačné potraviny bohaté na vlákninu a vodu pomáhajú udržiavať pečeň čistú a čistia črevá od prebytočného odpadu.

Imunitný systém - prečistiť organizmus znamená obnoviť rovnováhu medzi bakteriálnou flórou a posilniť imunitný systém, štít, ktorý nás chráni pred agresiou patogénov a traumami inej povahy. Stres, nedostatok pohybu, spánku a správnej hydratácie, fajčenie, konzumácia alkoholu a sladkých jedál môžu oslabiť imunitný systém, ktorý na správne fungovanie potrebuje vitamíny a minerály obsiahnuté v detoxikačných potravinách.

Zbohom vačky pod očami - pokiaľ ide o psychofyzické zdravie, jedným z najviac podceňovaných aspektov je starostlivosť o spánok. Spánok je aktívny fyziologický proces, ktorý ovplyvňuje rôzne funkcie tela od funkcií centrálneho nervového systému až po pohodu kardiovaskulárneho systému. Počas hodín odpočinku sa hladina kortizolu znižuje a proces eliminácie toxínov je rýchlejší a efektívnejší. Aby ste dobre spali, musíte konzumovať detoxikačné potraviny, ako sú orechy, tekvica, kapusta, ovos, ryža a bylinkové čaje, podporujú dobrý spánok, pomáhajú regulovať cyklus spánku a bdenia, majú sedatívne vlastnosti a sú výbornými spojencami proti nespavosti.

Viac energie - zdravá a vyvážená detoxikačná strava znižuje nepríjemný pocit nafúknutého brucha, ťažkosti a únavy spôsobený nesprávnou stravou s nízkym obsahom vlákniny.

Mozog a pamäť - orechy, ľanové semienko a olejnaté semená všeobecne, avokádo, pomaranče, čučoriedky, brokolica a listová zelená zelenina sú detoxikačné potraviny bohaté na prírodné antioxidanty, ktoré okrem toho, že sú prospešné pre telo, udržujú mozog vo forme a bojujú proti voľným radikálom. Ide o potraviny, ktoré zlepšujú pozornosť a koncentráciu, zlepšujú krátkodobú pamäť, pomáhajú zlepšovať intelektuálne schopnosti a zabraňujú poklesu kognitívnych funkcií.

Potraviny, ktoré sú dobré pre srdce - detoxikačné potraviny prečisťujú telo, reaktivujú metabolizmus a sú prospešné pre srdce. Obilniny napríklad znižujú vstrebávanie tukov a cholesterolu a zvyšujú pocit sýtosti, zatiaľ čo čerstvé ovocie, najmä pomaranče, ananás, jablká a čučoriedky, obsahujú flavonoidy, ktoré posilňujú steny ciev a bojujú proti tvorbe plakov v tepnách. A opäť, potraviny bohaté na omega, ako sú vlašské orechy a ľanové semienko, zlepšujú krvný obeh a znižujú riziko srdcového infarktu, mŕtvice alebo artériosklerózy.

Psychická pohoda a duševné zdravie - detoxikačná diéta okrem toho, že posilňuje imunitný systém a prispieva k chudnutiu, má pozitívny vplyv aj na psychickú a duševnú úroveň. Prečistiť telo znamená odstrániť úzkosť, únavu, stres, bolesti hlavy a zmeny nálad. Okrem toho potraviny ako čučoriedky, mandle, avokádo a špargľa zvyšujú hladiny serotonínu, neurotransmiteru známeho ako „hormón dobrej nálady“ alebo „hormón šťastia“.

Detoxikačný nápoj 

Ak sa cítite preťažení, vyčerpaní a malátni, možno je čas na detoxikačný nápo. Detoxikačné nápoje pomáhajú prečistiť telo a budete  cítiť čistú hlavu a mať kopec energiu. Navyše, recepty, ako je tento, nevyžadujú mixér ani odšťavovač, takže sú jednoduché a ľahko pripraviteľné.

Toto je jednoduchý recept na nápoj, ktorého príprava trvá len niekoľko minút a obsahuje kľúčové ingrediencie pre prirodzenú detoxikáciu, vrátane citrónovej šťavy, jablčného octu, zázvoru, škorice a kajenského korenia. Je to osviežujúce a zároveň energizujúce.

Prečo piť detoxikačný nápoj?

Bohužiaľ je takmer nemožné vyhnúť sa každodenným chemikáliám, ktoré ohrozujú naše zdravie, najmä ak sú skryté v oblečení, nábytku, mydlách a šampónoch. Okrem toho sme neustále vystavení znečisťujúcim látkam zo životného prostredia a nebezpečným chemikáliám v potravinách, ako sú ťažké kovy, pesticídy a konzervačné látky.

Aby ste sa vyhli toxickému preťaženiu, po ktorom sa budete cítiť unavení, náladoví, nafúknutí a ubolení, je skvelý nápad použiť detoxikačné nápoje na prečistenie tela.

Kľúčové zložky detoxikačného nápoja 

Detoxikačný nápoj obsahuje jedny z najlepších ingrediencií na detoxikáciu. Preukázalo sa, že jablčný ocot zlepšuje metabolizmus a tráviace funkcie, pričom pracuje na čistení pečene a lymfatického systému.

Citrónová šťava pôsobí na telo zásadito a pomáha regulovať pH. Pitie citrónovej vody alebo jej pridávanie do nápojov a džúsov vám môže pomôcť zvýšiť hladinu energie, detoxikovať telo, udržať žiarivú pokožku (vďaka vitamínu C) a zlepšiť imunitné funkcie.

Škorica, kajenské korenie a zázvor obsahujú terapeutické zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať zápaly, podporujú trávenie a zrýchľujú metabolizmus, čo je užitočný krok smerom k chudnutiu. Preto je tak populárne napríklad pitie zázvorového čaju. Obsahuje cenné zlúčeniny, ktoré posilňujú zdravie a podporujú detoxikáciu.

Voliteľnou zložkou detoxikačného nápoja je med. Med je často obľúbenou zložkou zdravých nápojov a receptov na detoxikačné smoothie, pretože je to prírodné sladidlo bohaté na živiny. Dodáva tomuto nápoju trochu sladkosti a zároveň vyživuje telo antioxidantmi.

Návod na prípravu detoxikačného nápoja

 • Prvým krokom pri príprave detoxikačného nápoja je ohriatie 350 až 480 ml vody.
 • Teraz už len stačí pridať ingrediencie. Začnite pridaním 2 polievkových lyžíc jablčného octu do teplej vody.
 • Potom vmiešajte ½ až 1 čajovú lyžičku mletého zázvoru, ¼ čajovej lyžičky škorice a štipku kajenského korenia.
 • Posledné dve ingrediencie sú 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy a 1 čajová lyžička medu, ktorý je voliteľný, ale vášmu nápoju dodá trochu sladkosti.
 • Všetko spolu premiešajte a detoxikačný nápoj je pripravený na vychutnanie. Výborný je teplý, ale môžete ho piť pri akejkoľvek teplote.

zdroj: doconline.com, magazine.fortevillageresort.com, solariswholehealth.com, draxe.com

zdroj obrázky: solariswholehealth.com, draxe.com

Odporúčané produkty8