Ako na dokonalú pleť

Hoci si to väčšina ľudí neuvedomuje, ich obľúbené produkty starostlivosti o pleť môžu významne prispieť k vystaveniu škodlivým zložkám, toxínom a chemikáliám. TNamiesto toho si ale môžete vybrať prírodné zložky starostlivosti o pleť. Faktom je, že väčšina komerčne vyrábaných kozmetických výrobkov obsahuje umelé farbivá, vône, konzervačné látky a stabilizátory. ktoré sa môžu ľahko absorbovať cez póry pokožky, čo môže spôsobiť celý rad negatívnych účinkov na zdravie.

Chemikálie nachádzajúce sa v kozmetických výrobkoch môžu byť škodlivé počas celého ich životného cyklu, od spôsobu ich výroby a používania spotrebiteľmi až po spôsoby ich likvidácie, plus ich negatívny vplyv na životné prostredie. Čo to znamená pre našu kozmetickú starostlivosť? Dobrou správou je, že na pleť je k dispozícii množstvo produktov „čistej krásy“, nehovoriac o vlasoch, zuboch a nechtoch. Väčšina prírodných zložiek starostlivosti o pleť je lacná a nie je škodlivá pre celkové zdravie, na rozdiel od niektorých produktov obsahujúcich chemikálie.

Ženy na celom svete už po stáročia používajú prírodné produkty starostlivosti o pleť – a mnohé z nich majú obdivuhodnú pleť, ktorá to dokazuje.

Čo je prírodná starostlivosť o pleť?

Prírodná starostlivosť o pleť využíva zložky nachádzajúce sa v prírode, ako sú niektoré bylinky, kvety, korene, ovocie a iné rastliny.

V súčasnosti je k dispozícii viac prírodných produktov starostlivosti o pleť ako kedykoľvek predtým a ich dlhý zoznam výhod presahuje dokonca aj skvele vyzerajúcu pleť. Pri pravidelnom používaní prírodných produktov nielen skrášlite svoju pokožku, ale absorbujete aj antioxidanty, zvýšite odolnosť pokožky voči UV žiareniu a stimulujete aj svoj imunitný systém.

Podľa jednej štúdie „Prírodné zložky proti starnutiu, ktoré v podstate sledujú hormetické dráhy, sú potenciálne užitočné ako zvlhčujúce činidlá; prostriedky na opravu bariér; antioxidanty, vitamíny, hydroxykyseliny, látky zosvetľujúce pokožku, protizápalové zložky a zložky opaľovacích krémov.“

Výskum ukazuje, že rôzne rastliny obsahujú fytomolekuly, aminokyseliny a mastné kyseliny, ktoré chránia pokožku, vrátane zlúčenín, ako sú polyfenoly, triterpény a steroly, kyselina karnosová, kyselina rozmarínová, polynenasýtené tuky a mnoho ďalších.

Ak si na pokožku nanesiete nespracované, celozrnné ingrediencie – mnohé z nich už pravdepodobne máte a varíte s nimi – budete milovať svoju pokožku, aj keď máte citlivú pokožku alebo ste v minulosti bojovali s odstránením zložitých kožných problémov.

Najlepšie zložky starostlivosti o pleť

Nákup produktov starostlivosti o pleť môže byť v dnešnej dobe zložitý, keďže je k dispozícii toľko rôznych možností a nekonečné zoznamy ingrediencií, ktoré sa ťažko vyslovujú.

Pri hľadaní produktov starostlivosti o pleť sa riaďte rovnakými pravidlami, aké dodržiavate pri zdravej strave: hľadajte nespracované suroviny bez akýchkoľvek agresívnych chemikálií alebo čohokoľvek umelého. V zásade platí, že čím bližšie k prírode je prírodný pleťový produkt, tým viac bude pleť vedieť, čo robiť s jeho blahodarnými zložkami.

Začnite pretvárať svoju kozmetickú starostlivosť vyskúšaním týchto 13 prírodných produktov starostlivosti o pleť:

1. Kokosový olej

Kokosový olej je jedna z najuniverzálnejších ingrediencií na pokožku, aké existujú. Výhody kokosového oleja pre pokožku zahŕňajú:

  • posilnenie základného epidermálneho tkaniva
  • odstránenie odumretých kožných buniek
  • chráni pred spálením od slnka
  • obsahuje antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a antioxidačné vlastnosti

Výskum dokonca ukazuje, že je dostatočne silný na to, aby bojoval proti určitým chronickým kožným ochoreniam charakterizovaným defektmi vo funkcii epidermálnej bariéry a kožným zápalom, vrátane atopickej dermatitídy. Používajte kokosový olej na pokožku aj vlasy ako prírodný zvlhčovač. Funguje najlepšie pre suchý alebo zmiešaný typ pleti, na rozdiel. Pomáha tiež čistiť pokožku a môže odstrániť make-up, pomáha rýchlejšie hojiť rany alebo jazvy a zabraňuje podráždeniu po holení. Kokosový olej používaný vnútorne je tiež prospešný pre dokonalý vzhľad. Obsahuje antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, plus množstvo zdravých tukov, ktoré pomáhajú vyživovať črevá a zvyšujú imunitu.


2. Tea Tree Oil 

Čajovník (Melaleuca alternifolia) sa v Austrálii, odkiaľ táto rastlina pochádza, používa už stovky rokov na boj proti vyrážkam, začervenaniu a zápalom na pokožke. Zatiaľ čo mnohí ľudia reagujú podráždene na typické zložky liečby akné, ako sú kyseliny, čajovník je zvyčajne dobre tolerovaný a má málo, ak vôbec nejaké, vedľajšie účinky.

Čajovník pôsobí ako prírodný protizápalový, antibakteriálny, antimikrobiálny a antifungálny prostriedok a jeho fytochemikálie z neho robia jeden z najuniverzálnejších a najpopulárnejších prírodných produktov starostlivosti o pleť. Prchavé esenciálne oleje čajovníka pochádzajú z približne 230 rôznych druhov rastlín, z ktorých takmer všetky pochádzajú z Austrálie. Medzi primárne aktívne zložky zodpovedné za jeho schopnosť redukovať škodlivé baktérie patria terpénové uhľovodíky, monoterpény a seskviterpény.

Ak je váš typ pleti náchylný na vyrážky, čajovník môže byť účinným domácim liekom na akné.

Výskumy pozorovali viac ako 100 rôznych chemických zložiek a prchavých uhľovodíkov, ktoré sa považujú za aromatické a schopné prenášať sa vzduchom, pórmi kože a slizníc, aby poskytovali liečivé účinky.

Pozrieť v eShope >


3. Jablčný ocot (JO) 

Mimoriadne všestranný a lacný prírodný produkt starostlivosti o pleť, výhody jablčného octu zahŕňajú pomoc pri zabíjaní patogénov (ako sú baktérie), odstraňovanie kožných problémov spôsobených črevnými problémami, čistenie pleti a pomáha zastaviť akné – a navyše poskytuje protiplesňové vlastnosti.

Použitie JO pri kožných problémoch siaha až do obdobia Hippokrata (460 – 377 pred n. l.), ktorý je považovaný za „otca modernej medicíny“ a ktorý používal protiplesňový JO a med na čistenie ulcerácií a liečbu kožných vredov.

Obsahuje tiež veľmi prospešnú kyselinu octovú a určité vitamíny ako draslík a horčík, ktoré z neho robia detoxikačný prostriedok pri vnútornej konzumácii, pretože podporuje funkciu pečene a pomáha vyrovnávať baktérie v črevách.

Pozrieť v eShope >


4. Med

Med je jedným z najlepších prírodných zdrojov živín, enzýmov, vitamínov a kyselín posilňujúcich pokožku.

Výhody medu zahŕňajú:

  • zníženie vyrážok
  • poskytujúce hydratačné vlastnosti
  • s antiseptickými vlastnosťami
  • podpora hojenia rán
  • boj proti alergiám alebo vyrážkam
  • pomáha redukovať jazvy

Med je tepelne neupravený, nespracovaný a nepasterizovaný na rozdiel od väčšiny medov dostupných v obchodoch s potravinami. Preto si dokáže zachovať všetky svoje živiny nedotknuté, keďže sa spracovaním nezničia. Ako antimikrobiálne činidlo je med obzvlášť vhodný ako obklad na rany a popáleniny. Je tiež vhodný na liečbu bakteriálnych infekcií, lupín, plienkovej dermatitídy, psoriázy a ďalších. Med je tiež skvelým domácim prírodným produktom starostlivosti o pleť na akné, pretože ho možno použiť v čistiacich prostriedkoch na tvár, dokonca aj na citlivú alebo zmiešanú pleť.


5. Morská soľ

Morská soľ je nabitá množstvom minerálov a živín, ako je horčík, vápnik, sodík a draslík, ktoré absorbuje z morskej vody, kde sa vyrába. Mnohé z týchto minerálov sú rovnaké, aké sa nachádzajú v kožných bunkách a v tele, čo je presne dôvod, prečo morská soľ môže pomôcť vyrovnať, chrániť a obnoviť pokožku.

Používajte himalájske, keltské morské soli alebo MeineBase soľ v domácich pleťových maskách, toneroch a peelingoch s ďalšími zložkami posilňujúcimi pokožku, ako je kokosový olej, levanduľový esenciálny olej a med. Soľ obsahuje protizápalové vlastnosti, ktoré upokojujú pokožku a ukľudňujú vyrážky, odstraňujú odumreté kožné bunky a podráždenie, vyrovnáva tvorbu mazu a pomáhajú pokožke udržať úroveň vlhkosti.

Pozrieť v eShope >


6. Avokádo

Ak máte suchú pokožku, avokádo je určite vaším priateľom. Avokádo je mimoriadne zvlhčujúce mastné ovocie, ktorého výhody zahŕňajú poskytovanie zdravých mastných kyselín a vitamínov A, D a E, ktoré sú schopné preniknúť do pokožky. Pomáha upokojiť spálenú pokožku a môže zvýšiť produkciu kolagénu a liečiť starecké škvrny. Pôsobí tiež na zníženie zápalu kože pri lokálnej aplikácii a to isté dokáže urobiť aj vnútorne pri jedení.

Pre výhody proti starnutiu ho vyskúšajte v domácich pleťových maskách, po ktorých nasleduje hydratačný očný krém.


7. Citrónový esenciálny olej 

So svojimi silnými antibakteriálnymi zložkami, ktoré sú schopné redukovať aj smrteľne nebezpečné kmene baktérií, možno citrónový esenciálny olej použiť na zníženie výskytu akné spôsobených vysokými hladinami baktérií uviaznutých v póroch. Je užitočný aj pre mdlú pleť, pretože pomáha pri vyblednutí jaziev a stareckých škvŕn, dokáže odlupovať pokožku, rozjasňovať a zosvetľovať pleť, tónovať mastnú pleť a bojovať proti vráskam.

Okrem toho je citrónový olej jedným z najuniverzálnejších esenciálnych olejov, ktorý môžete mať po ruke, pretože ho možno použiť ako bielidlo na zuby, osviežovač bielizne, krém na celulitídu, umývanie tváre a čistiaci prostriedok pre domácnosť. Zmiešajte ho s nosným olejom, ako je jojobový olej, a vmasírujte do problematických oblastí pokožky. Môžete ho použiť aj na vlasy na zvýšenie lesku a odstránenie nečistôt.

Pozrieť v eShope >


8. Arganový olej 

Arganový olej pochádza z Maroka a používa sa tam celé generácie. Je taký liečivý, pretože je bohatý na vitamín A, vitamín E, rôzne antioxidanty, omega-6 mastné kyseliny a kyselinu linolovú. Tie mu dodávajú prirodzené vlastnosti proti starnutiu – navyše je skvelý nielen na jemné zvlhčenie pokožky, ale tiež zvyšuje lesk a zdravie vlasov.

Aplikujte malé množstvo čistého arganového oleja priamo na normálnu alebo problematickú pokožku dvakrát denne, aby ste pomohli liečiť podráždenie, ako je akné, poštípanie hmyzom, ekzém, suchosť a psoriázu.

Pozrieť v eShope >


9. Aloe Vera 

Väčšina ľudí spája výhody aloe vera s hojením spálenín od slnka, ale vedeli ste, že aloe tiež obsahuje látky bojujúce proti baktériám, upokojujúce zložky, ktoré bojujú so zápalom, začervenaním a svrbením? Už stovky rokov sa aloe používa na liečbu kožných chorôb, infekcií a ako prírodná liečba plesňových ochorení v tradičnej čínskej medicíne.

Aloe vera sa považuje za biologicky najaktívnejšiu formu druhu Aloe barbadensis miller a obsahuje viac ako 75 potenciálne aktívnych zložiek vrátane protizápalových látok, vitamínov, minerálov, sacharidov, aminokyselín, mastných kyselín, enzýmov, lignínu a kyseliny salicylovej. To je to, čo dáva aloe jej charakteristické antimikrobiálne a antifungálne vlastnosti, ktoré z nej robia „fotodynamickú terapiu“ na podporu pokožky – navyše môže mať účinky proti starnutiu vďaka svojej schopnosti podporovať zdravú kožnú bariéru.

Výsledky výskumu naznačujú, že aloe vera je účinná na popáleniny a hojenie rán, ale prekvapivo vás tiež detoxikuje zvnútra von – natoľko, že keď sa užíva perorálne, aloe môže dokonca znížiť počet a veľkosť nádorov a parazitov v pečeni, slezine a kostnej dreni.

Rastliny aloe vera produkujú dve látky používané v medicíne: gél nachádzajúci sa v bunkách v strede listu a latex, ktorý sa získava z buniek tesne pod šupkou listov. Môžu byť použité ako prírodný prostriedok na starostlivosť o pokožku pri popáleninách, omrzlinách, psoriáze a oparoch.

Pozrieť v eShope >


10. Jojobový olej

Jeden z najpoužívanejších nosných olejov, jojobový olej, je extrémne zvlhčujúci a môže pomôcť pri liečbe popálenín, vredov, jaziev, dermatitídy, akné, psoriázy a vrások. Pochádza z juhu USA a Mexika a používa sa aj na zníženie plešatenia, pretože podporuje opätovný rast vlasov, upokojuje pokožku a uvoľňuje vlasové folikuly.

Pokiaľ ide o chemickú štruktúru jojobového oleja, je jedinečný v tom, že ide o polynenasýtený vosk. Ako vosk je jojoba obzvlášť užitočná na ochranu pokožky, pôsobí ako prírodný zvlhčovač a upokojuje pokožku hlavy.


11. Mandľový olej

Pravdepodobne už viete o mnohých nutričných výhodách mandlí, ale možno ste novým používaním mandľového oleja na pokožku. Nielenže skvelo vonia, ale má protizápalové, antivírusové, antibakteriálne a antiseptické vlastnosti.

Je to skvelá sérová prísada alebo nosný olej pre esenciálne oleje, ktoré prirodzene liečia kožné vyrážky, akné alebo suchosť. Ľahko sa mieša aj s mnohými rôznymi vôňami, takže vyskúšajte domáce čistiace prostriedky na tvár, masky alebo mlieka.


12. Bambucké maslo

Bambucké maslo sa používa ako prírodný produkt starostlivosti o pleť v Afrike už stovky rokov, kde sa dodnes vo veľkej miere pestuje a dodáva do celého sveta. Je to vynikajúci zvlhčovač pre suché typy pleti a je lacný, ale účinný pri znižovaní odlupovania, začervenania alebo ako forma pílingu.

Je bezpečné ho používať okolo očí a je dobrým doplnkom k prírodným očným krémom a nočným hydratačným mliekam.


13. Ricínový olej

Ricínový olej, ktorý sa používa na čistenie pokožky, je v skutočnosti „vysušujúci olej“, aj keď sa to môže zdať neintuitívne. Na čistenie tváre stačí použiť veľmi malé množstvo, aby ste znížili nahromadené baktérie, ktoré môžu prispievať k vyrážkam a matnej pokožke.


14. Vitamín C

Vitamín C je základná živina, ktorá pôsobí ako antioxidant proti starnutiu, pomáha brániť proti oxidačnému stresu a poškodeniu voľnými radikálmi, ktoré môže viesť k tmavým škvrnám a jemným líniám. Tento extrakt nájdete v pleťových sérach a hydratačných prípravkoch, ktoré sú určené na rozjasnenie a tónovanie matných alebo nerovnomerných tónov pleti.

Vitamín C môže tiež pomôcť regulovať produkciu kožného mazu (olej), aby sa zabránilo akné a znížilo zápal.


15. Hamamel

Hamamel pochádza z rastliny Hamamelis a používa sa na výrobu tónovacieho roztoku. Je základom prirodzenej starostlivosti o pleť a domácich liekov na rôzne kožné problémy po stáročia, ako sú škvrny a poštípanie hmyzom.

Pomáha kontrolovať mastnotu a normalizovať hydratáciu pokožky a zároveň bojovať proti baktériám. Môže tiež pomôcť znížiť podráždenie, opuch a začervenanie spojené s akné.


16. Kakao

Pravý, nespracovaný kakaový prášok je plný antioxidantov, minerálov a zdravých tukov. Môže pomôcť doplniť vlhkosť pokožky a bojovať proti suchosti a zároveň ponúka ochranu pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môžu starnúť. Použite ho v pleťových maskách na zvýšenie lesku pokožky.

Pozrieť v eShope >


17. Včelí vosk

Čistý včelí vosk je látka, ktorá pochádza z robotníc včiel, ktoré vytvárajú plást. Bežne sa používa na zníženie cholesterolu a tiež na zmiernenie bolesti, opuchov a zápalov.

Pôsobí ako zvlhčovadlo, čo znamená, že pomáha vytvárať ochrannú vrstvu na pokožke, ktorá zadržiava vlhkosť a blokuje dráždivé látky. Štúdie zistili, že sa môže použiť s inými prírodnými produktmi starostlivosti o pleť, ako sú oleje a hamamel, na liečbu rosacey, ako aj na niektoré recepty, často bez akéhokoľvek ďalšieho podráždenia.


18. Uhorka

Uhorka obsahuje aktívne enzýmy a zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať opuchy a bojovať proti alergiám. Nakrájané uhorky je možné umiestniť pod oči, aby upokojili jemnú pokožku a pomohli s hydratáciou.

Prirodzená starostlivosť o pleť

Zatiaľ čo používanie týchto prírodných ingrediencií môže byť veľmi účinné pri liečbe kožných problémov, to, čo dávate do svojho tela, samozrejme tiež zohráva obrovskú úlohu vo vonkajšom vzhľade. Pravdepodobne ste si všimli, ako môže zdravá strava, dobrý spánok, pravidelné cvičenie a pitie veľkého množstva vody pomôcť zlepšiť vzhľad pokožky.

Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, vyskúšajte tieto stratégie, ktoré vám pomôžu zlepšiť pleť, vlasy alebo iné problémy s krásou.

1. Užívajte probiotiká 

Zdravá pokožka je ako každý iný orgán v tele: neustále potrebuje kyslík a živiny, ktoré majú byť privádzané do buniek, a toxíny musia byť odplavené. Preto sú hormonálna rovnováha a zdravá funkcia trávenia kľúčové pre optimálne zdravie pokožky.

Probiotiká, „dobré baktérie“, ktoré pomáhajú vyrovnávať črevné prostredie, sú viazané na zlepšenie imunity, hormonálnu kontrolu, reguláciu chuti do jedla a hladinu energie. Môžu pomôcť imunitnému a nervovému systému vysporiadať sa s toxínmi, ako sú zlé baktérie, kvasinky, vírusy, plesne a parazity, ktoré sa môžu objaviť na pokožke.

Pozrieť v eShope >


2. Užívajte kvalitný doplnok omega-3 

Omega-3 sú nabité zdravými mastnými kyselinami, ktoré pomáhajú udržiavať suchú pokožku hydratovanú a pružnú. Pomáhajú tiež regulovať hormonálnu funkciu, zdravie nervového systému a imunitnú funkciu a zároveň podporujú normálnu zápalovú reakciu.

Olej z tresčej pečene je tiež skvelým zdrojom vitamínov A, D a K, ktoré milujú pokožku; omega-3; a antioxidanty.

Pozrieť v eShope >


3. Zvážte užívanie kolagénového proteínu

Kolagénový proteín získava na popularite ako jeden z najlepších prírodných doplnkov starostlivosti o pleť, ktoré sú dnes k dispozícii. Kolagén pomáha budovať zdravé kožné bunky a je čiastočne zodpovedný za mladistvú pružnosť, jemnosť a pevnosť pokožky.

Zatiaľ čo mnohé topické produkty pridávajú kolagén do svojich receptúr, aby zvýšili ich príťažlivosť, v skutočnosti je oveľa efektívnejší, keď sa užívajú vnútorne. Kolagén je v skutočnosti príliš veľký na to, aby sa absorboval cez pokožku a na dosiahnutie najlepších výsledkov musí byť užívaný interne.

Pozrieť v eShope >


4. Pite veľa vody

Existuje veľa dôvodov, prečo by ste mali piť dostatok vody, vrátane toho, že je to jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre starostlivosť o svoju pokožku. Väčšina odborníkov odporúča vypiť aspoň osem pohárov čistej vody každý deň a pravdepodobne ešte viac, ak trpíte suchou, problematickou pokožkou alebo opuchnutými očami.

Voda tvorí asi 70% nášho tela a tiež veľkú časť pokožky! Pomáha vyplavovať toxíny z krvného obehu a buniek, čo umožňuje telu zažiť „detox“ a odstrániť baktérie a odpad, ktoré ovplyvňujú pokožku. Voda samozrejme zohráva veľkú úlohu pri udržiavaní hydratácie pokožky, takže má aj účinky proti starnutiu.

Bez jej dostatku pôsobíme zostarnuto a mdlo a môžeme trpieť drsnou, popraskanou pokožkou.


5. Doprajte si dobrý spánok a znížte stres 

Zvážte, či nedostatok spánku a vysoká hladina stresu môžu spôsobiť hormonálnu nerovnováhu, ktorá vedie k vzniku akné. Mali by ste vedieť, že „dobrý spánok“ je viac než len príslovie – dobrý nočný spánok je to, kde kúzlo nastáva, pokiaľ ide o zdravú pokožku. Dostatok pokojného spánku je kľúčom k zdravej pleti, pretože keď spíte, „hormóny šťastia“ sú najvyššie a stresové hormóny najnižšie. To znamená, že telo má energiu na to, aby sa venovalo činnostiam, ako je správne trávenie, rast svalov a oprava pokožky – takže sa zobudíte svieži.

Nekvalitný spánok má na telo podobný vplyv ako stres. Stres aj nedostatok spánku nútia telo šetriť energiou – a preto je zdravie pokožky ohrozené. Preto zvážte implementáciu prirodzených stratégií spánku, ako aj spôsobov, ako poraziť stres.

Pozrieť v eShope >


6. Konzumujte protizápalovú stravu

V strave dávajte dôraz na veľa potravín bohatých na antioxidanty, najmä čerstvej zeleniny a ovocia, plus tučné ryby, orechy, semená, bylinky a koreniny. Napokon, ak vás stále trápi akné a časté kožné problémy, jedzte veľa listovej zeleniny a zvážte, že sa vzdáte lepku, cukru a mliečnych výrobkov.

Riziká a vedľajšie účinky

Pri používaní akéhokoľvek nového produktu na pokožku, dokonca aj prírodných produktov starostlivosti o pleť, začnite s malým množstvom a postupne zvyšujte množstvo, ktoré používate. Týmto spôsobom môžete otestovať svoju reakciu pred aplikáciou na veľkú plochu pokožky. To je dôležité najmä pri esenciálnych olejoch, ktoré môžu niekedy dráždiť.

Ak ste alergický na zložku, ktorú by ste jedli, ako je med alebo avokádo, vyhnite sa jej aplikácii na pokožku. Buďte opatrní pri nákupe prírodných produktov v obchodoch, ak máte nejaké alergie. Pozorne čítajte etikety, aby ste sa vyhli dráždivým prísadám.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: draxe.com, utamaspicebali.com, thelist.com, skinkraft.com

Odporúčané produkty8