Ako zmierniť kašeľ

Kašeľ je bežnou reakciou dýchacieho systému, ktorý sa snaží vypudiť škodlivé mikróby, prach alebo dráždivé látky z tela. Je to prirodzený reflex, ktorý chráni pľúca, ale ako viete, môže byť extrémne dráždivý, nepríjemný a dokonca bolestivý. Na kašeľ vás môže dráždiť aj v noci a ovplyvňovať kvalitu života, až kým nakoniec nezmizne.

Niet divu, že kašeľ je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia vyhľadávajú lekársku pomoc. Používanie domácich liekov na kašeľ, ktoré riešia príčinu symptómu, je kľúčové, a preto je na kašeľ vhodné používať potraviny, doplnky výživy a éterické oleje, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám, riedia hlieny a posilňujú imunitný systém.

Čo spôsobuje kašeľ?

Kašeľ je prirodzený reflex, ktorý pomáha vyčistiť dýchacie cesty od dráždivých látok, ako sú hlien, dym alebo iné častice. Keďže sa tieto látky hromadia v dýchacích cestách, toto reflexné pôsobenie sa snaží uľahčiť dýchanie bez prekážok. Je to vlastne mechanizmus, ktorý telo používa na ochranu pľúc pred infekciami a zápalmi. Bežné dráždivé látky, ktoré spôsobujú kašeľ, zahŕňajú:

  • hlien
  • fajčenie
  • plesne
  • prach
  • peľ

Niekedy môže zdravotný stav alebo určité lieky, ako sú ACE inhibítory, ktoré sa používajú na vysoký krvný tlak a beta-blokátory, dráždiť nervové zakončenia v dýchacích cestách a spôsobiť kašeľ.

Keď kašeľ trvá menej ako tri týždne, považuje sa to za akútny kašeľ, ktorý je bežne spôsobený infekciami dýchacích ciest, ako je bežná nádcha, sinusitída alebo zápal pľúc. Niekedy kašeľ pretrváva, keď sa infekcia už vyliečila, čo sa nazýva subakútny kašeľ. Subakútny kašeľ zvyčajne trvá menej ako osem týždňov a telo sa práve vyrovnáva so zvyškom hlienu a zápalom.

Chronický kašeľ trvá viac ako osem týždňov a je zvyčajne spôsobený základným ochorením, ktorý spôsobuje, že symptóm pretrváva. Niektoré stavy, ktoré môžu viesť k chronickému kašľu, zahŕňajú: 

  • postnazálne kvapkanie z infekcií dutín
  • alergie
  • astma
  • zápal priedušiek
  • chronická obštrukčná choroba pľúc
  • pľúcna fibróza
  • GERD

Niekedy, hoci sa to vyskytuje menej často, môže byť chronický kašeľ spôsobený pľúcnou infekciou, rakovinou pľúc, srdcovým zlyhaním a dokonca aj psychickými poruchami. 

7 najlepších prostriedkov na kašeľ

1. Potraviny podporujúce imunitu

Keď sa vám zdá, že sa nemôžete zbaviť kašľa, existuje niekoľko potravín, ktoré vám môžu pomôcť riediť hlien, upokojiť svaly, zmierniť zápal a posilniť imunitný systém. Rýchly prehľad potravín, ktoré slúžia ako domáce lieky na kašeľ:

Voda - začnite pitím veľkého množstva vody počas dňa – asi 240 až 470 ml každé 2 hodiny. Pomôže to riediť hlien, ktorý sa hromadí v dýchacích cestách a spôsobuje kašeľ.

Vývar z kostí - popíjanie pravého vývaru z kostí môže pomôcť podporiť imunitu, riediť hlieny v dýchacích cestách, upokojiť svaly a podporiť detoxikáciu. Keď je kašeľ spôsobený vystavením toxínom, chemikáliám, pesticídom alebo umelým zložkám, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu, konzumácia vývaru môže byť nápomocná pri odstraňovaní týchto látok z tela.

Surový cesnak - allicín, zlúčenina nachádzajúca sa v cesnaku, je známa svojou schopnosťou zabíjať mikroorganizmy, ktoré sú zodpovedné za infekcie dýchacích ciest, ktoré môžu viesť ku kašľu. Surový cesnak má antimikrobiálne, antivírusové a protiplesňové vlastnosti, takže jeho pridanie do stravy vám môže pomôcť zbaviť sa infekcie.

Zázvorový čaj - pitie zázvorového čaju, keď máte kašeľ, môže pomôcť posilniť imunitný systém a bojovať proti infekcii, ktorá spôsobuje príznaky kašľa. Výhody koreňa zázvoru pochádzajú z jeho silných antibakteriálnych, antivírusových a protiplesňových vlastností, vďaka ktorým je vhodný pri liečbe infekcií dýchacích ciest.

Probiotické potraviny - jedným z možných vedľajších účinkov nedostatku probiotík je časté prechladnutie a kašeľ, pretože probiotiká sú zodpovedné za podporu imunitného systému. Ak chcete bojovať proti kašľu, skúste jesť probiotické potraviny, ako je kultivovaná zelenina (kyslá kapusta a kimchi), kokosový kefír, jablčný ocot, miso a kombucha.

V snahe znížiť zápal a tvorbu hlienu sa pri kašli vyhýbajte konzumácii sladených nápojov, ovocných štiav, sladkých potravín, čokolády, spracovaných potravín a konvenčných mliečnych výrobkov. Namiesto pitia džúsov alebo sladených nápojov si radšej vyberte celé ovocie a zeleninu, ktoré majú oveľa vyšší obsah vitamínu C a pomôžu vám posilniť imunitu.


2. Vitamín C  

Vitamín C môžete použiť ako domáci liek na kašeľ, pretože podporuje imunitný systém a zvyšuje počet bielych krviniek. Výskum uskutočnený v Nórsku naznačuje, že vitamín C, ktorý slúži ako dôležitý antioxidant, môže pomôcť znížiť kašeľ a dýchavičnosť u fajčiarov, ktorí majú vysokú úroveň oxidačného stresu.  A recenzia z roku 2017 zistila, že vitamín C môže pomôcť zmierniť alebo zabrániť infekciám spôsobeným baktériami a vírusmi. Môže skrátiť trvanie prechladnutia a môže sa dokonca použiť ako prírodný liek na zápal pľúc. 

Aby ste podporili svoj imunitný systém a uľavili od kašľa, užívajte 1 000 miligramov 3 – 4-krát denne hneď, ako sa objavia príznaky.

Pozrieť v eShope >


3. Zinok 

Zinok sa bežne používa ako voľnopredajný liek na boj s príznakmi bežného prechladnutia, vrátane kašľa. Podľa výskumu môže zinok skrátiť trvanie a závažnosť symptómov prechladnutia, ak sa podáva do 24 hodín od ich nástupu. V tomto vedeckom prehľade účinnosti zinku sa tiež uvádza, že môže mať antivírusový účinok a zasahovať do molekulárneho procesu, ktorý spôsobuje hromadenie hlienu a baktérií v nosových priechodoch.

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako využiť výhody zinku, je užívať zinok počas dňa. Štúdie naznačujú, že zinkový doplnok výživy obsahujúci najmenej 15 miligramov zinku sa môže užiť až 3x denne jedna tableta, keď sa prvýkrát objavia príznaky nádchy a kašľa. 

Pozrieť v eShope >


4. Med

Výskumy ukazujú, že med má antimikrobiálne účinky a môže byť prospešný pri liečbe kašľa a prechladnutia. Med pôsobí na zmiernenie podráždenia, zníženie zápalu a zvýšenie uvoľňovania cytokínov. Poskytuje tiež antioxidanty podporujúce imunitu. Med alebo manuka med môžete použiť na zmiernenie stavov, ktoré spôsobujú kašeľ, ako sú vírusové a bakteriálne infekcie a alergie. Med tiež pomáha zlepšovať spánok, takže môže byť užitočný ak sa často budíte kvôli kašľu. Užite 1–2 polievkové lyžice medu alebo manuka medu denne, kým príznaky nezmiznú. Med môžete pridať aj do citrónového alebo harmančekového čaju, ale pred pridaním medu počkajte, kým bude voda dostatočne teplá na pitie.

Ďalšou možnosťou je vyrobiť si domáce medové bylinkové kvapky proti kašľu, ktoré kombinujú bylinky na kašeľ s medom a vytvárajú tak úplne prírodný liek na kašeľ.


5. Esenciálne oleje 

Esenciálne oleje fungujú ako skvelé domáce lieky na kašeľ, pretože mnohé z nich obsahujú antibakteriálne a antivírusové zlúčeniny. Navyše niektoré oleje môžu pomôcť uvoľniť hlien, uvoľniť svaly dýchacieho systému a umožniť, aby sa do pľúc dostalo viac kyslíka. Niektoré z najlepších esenciálnych olejov na kašeľ sú eukalyptus, mäta pieporná a citrón.

Eukalyptový olej obsahuje cineol, ktorý má antiseptické vlastnosti. Funguje aj ako expektorans, ktorý vám pomôže uvoľniť hlieny, aby sa dali ľahšie vypudiť. Ak kašlete natoľko, že nemôžete chytiť dych, aplikácia eukalyptového oleja môže pomôcť rozšíriť cievy a umožniť, aby sa do pľúc dostalo viac kyslíka, čo vám uľahčí dýchanie. Ak chcete použiť eukalyptový olej na kašeľ, rozptýľte 4 až 5 kvapiek doma, najmä tesne pred spaním, alebo aplikujte 2 kvapky lokálne na hrudník a zátylok. Môžete tiež použiť eukalyptový a mätový olej na výrobu úplne prirodzeného domáceho naparovania, ktoré vám pomôže zmierniť kašeľ.

Mätový olej má chladivý účinok, ktorý môže pomôcť uvoľniť nosové priechody. Môže sa tiež použiť na zmiernenie škrabania v krku, ktoré je bežné, keď máte suchý kašeľ. 5 kvapiek si môžete rozpustiť alebo 2–3 kvapky zriedené s vodou aplikovať lokálne na hrudník, spánky a zátylok. Je bezpečné používať mätový olej samotný alebo ho môžete skombinovať s rovnakými časťami nosného oleja, aby ste pokryli väčšiu plochu pokožky.

Citrónový esenciálny olej je skvelý na podporu detoxikácie, pomáha vyčistiť telo od toxínov, ktoré spôsobujú kašeľ. Má tiež protizápalové a antiseptické vlastnosti, takže ho možno použiť na čistenie domova a boj proti infekciám. Môžete rozptýliť citrónový olej, skombinovať ho s kokosovým olejom a aplikovať lokálne na krk, alebo si z neho vyrobiť vlastný domáci sirup proti kašľu, ktorý je vyrobený z kombinácie esenciálnych olejov (ako kadidlo a mäta pieporná) a medu.

Pozrieť v eShope >


6. Masáž 

Keď hľadáte domáce lieky na kašeľ bez liekov, zvážte masáž. Systematický prehľad a metaanalýza naznačuje, že masážna terapia má významný pozitívny vplyv na deti, ktoré trpia kašľom v dôsledku astmy. Zdá sa, že masáž tiež výrazne zlepšuje funkciu pľúc, pomáha otvárať dýchacie cesty a dostáva vzduch do a z pľúc. Masážna terapia prospieva zdraviu, pretože zahŕňa manuálnu manipuláciu s mäkkým a svalovým tkanivom tela. Pomôže to zlepšiť funkciu lymfatického systému a posilniť imunitu.

Pozrieť v eShope >


7. Parná inhalácia

Ukázalo sa, že vdychovanie zvlhčeného vzduchu, či už je studený alebo teplý, funguje ako domáci liek na kašeľ, pretože pomáha zlepšiť drenáž upchatých dýchacích ciest. To môže byť užitočné najmä pre deti, ktoré kašlú celú noc a potrebujú úľavu, aby mohli zaspať. 

Výživové doplnky proti kašľu 

Tulsi 

Tulsi alebo Bazalka posvätná má svoj pôvod v Indii. Okrem náboženského významu má tiež dôležitý medicínsky význam, používa sa predovšetkým v ajurvédskej liečbe. Tulsi má antimikrobiálne vlastnosti a vďaka oleju eugenol, prítomnému v jej listoch, aj protizápalové účinky. Je veľmi užitočná pri infekciách dýchacieho traktu, pomáha odstraňovať hlieny z bronchiálnej trubice, vďaka čomu je obľúbenou zložkou ajurvédskych sirupov určených na vykašliavanie. 

Pozrieť v eShope > 


Elderberry (Baza čierna)

Baza čierna sa používa v bylinnej medicíne na zmiernenie príznakov nachladnutia a chrípky, vrátane horúčky, kašľa a bolesti hrdla a tvorbe hlienov (katarov) v horných dýchacích cestách. Používa sa tiež v bylinnej medicíne na podporu potenia a zmiernenie horúčky v prípade bežných prechladnutí a chrípky. Okrem toho baza čierna poskytuje antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným poškodením spôsobeným voľnými radikálmi u dospelých.

Pozrieť v eShope >


Rakytníkový olej 100% 

Prispieva k rozpúšťaniu hlienov nielen v slizniciach horných dýchacích ciest. Aj preto je možno prekvapivo veľmi vhodný pri ochoreniach horných aj dolných dýchacích ciest, veľmi uľavuje pri zápale pľúc, priedušiek, dokáže spoľahlivo uvoľniť dusivý kašeľ (aj podľa skúseností našich zákazníkov).

Pozrieť v eShope >

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: verywellhealth.com

Odporúčané produkty8