Ako na kŕčové žily

Žilový systém každého z nás sa skladá z dvoch typov žíl, a to povrchové žily a hlboké žily. Tie hlboké sú uložené vo vnútri nášho tela, nemôžeme ich ani vidieť ani si na ne siahnuť. Sú však nenahraditeľné, pretože odvádzajú až 90% krvi zo svalov predkolenia a stehna. Ich dokonalá funkcia je teda životne dôležitá. Povrchové žily sú potom uložené tesne pod kožou, môžeme ich vidieť a môžeme sa ich aj dotknúť.

Čo sú kŕčové žily a ako vznikajú?

Kŕčové žily sú najčastejším cievnym ochorením, ktoré ako typická civilizačná choroba postihuje najmä obyvateľov vyspelých krajín. V európskych krajinách má kŕčové žily 40% žien a 20% mužov. Častejšie vznikajú u žien, čo je dané tehotenstvom a hormonálnymi zmenami.

Prúdenie krvi do končatín a späť k srdcu

Pokiaľ chceme porozumieť príčinám vzniku kŕčových žíl a možnostiam prevencie či ich liečby, musíme na úvod popísať cestu krvi do končatiny a jej odtok späť k srdcu. Srdce pumpuje krv, ktorá je tepnami rozvádzaná po celom tele, teda aj do dolných končatín. V tkanivách sa tepny mnohonásobne vetvia v sieť vlásočníc, v ktorých dochádza k výmene živín a kyslíka za kysličník uhličitý a odpadové látky. Odkysličenú krv zbierajú iné vlásočnice, ktoré sa zlievajú do stále väčších a väčších žíl a tie privádzajú krv späť do srdca. Krv z nôh smerom do pľúc k jej novému okysličeniu vytláča hlavne činnosť srdca, a to v pravidelných pulzoch. Ďalej je to pohyb svalov pri chôdzi alebo cvičení a pohyb bránice pri dýchaní.

Žilné chlopne zaisťujú, aby krv stúpala smerom nahor a nepadala vplyvom gravitácie späť dole. Veľmi dôležitú úlohu zohráva dômyselný systém žilových chlopní, ktoré pôsobia ako jednosmerné záklopky. Medzi jednotlivými pulzmi chlopne vytvárajú akési vrecká, ktoré nepustia krv späť. Pokiaľ chlopne neplnia svoju funkciu, vzniká zvýšený tlak na steny žíl, čo vedie k deformácii a vzniku varixov. Tieto varixy najčastejšie vznikajú na dolných končatinách, ale môžu sa vyskytovať aj v pažeráku, to sú tzv. pažerákové varixy a v žalúdku, čo môže byť dôsledkom polárnej hypertenzie.

Príčiny vzniku kŕčových žíl

Príčin môže byť celý rad a navzájom sa môžu kombinovať. Kŕčové žily vznikajú postupne a na začiatku sú veľmi nenápadné. Veľa ľudí si preto prvé príznaky varixov ani nemusí všimnúť. Medzi prvé príznaky kŕčových žíl patrí bolesť pri námahe a rýchla únava nôh alebo tzv. pocit ťažkých nôh. Ľudia, ktorých kŕčové žily trápia majú potrebu si počas dňa niekoľkokrát sadnúť a na chvíľu si dať nohy do zvýšenej polohy. Žily sú iba mierne viditeľné a ľahko presvitajú na koži. Postupom času sa ťarcha nôh postupne môže meniť na bolesť a kŕče, ktoré sa objavujú najčastejšie v noci. V tejto fáze sú už žily viditeľné a vystúpené.

V počiatočnom období je toto ochorenie pre pacienta skôr estetický problém. S ďalším vývojom kŕčových žíl dochádza k zdravotným komplikáciám, zlyhávaním ďalších žilových chlopní, k zápalom povrchových žíl alebo tromboflebitíde. Neliečené kŕčové žily môžu viesť až k vzniku vredov predkolenia.

Medzi najčastejšie symptómy kŕčových žíl patria:

  • bolesť alebo pocit ťažkých nôh
  • opuchy nôh
  • pulzácia alebo kŕče v nohách
  • bolesť je výraznejšia po dlhšom sedení alebo státí
  • výrazné a vypuklé žily
  • fialové alebo modré pokrútené žily
  • svrbenie okolo viditeľných žíl
  • metličkové žilky, ktoré sú podobné varixom, sú ale oveľa menšie a iba na povrchu
  • červenkasté opuchnuté pásy kože.

Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl

  • Dedičnosť – významným faktorom pri vzniku kŕčových žíl je vrodená chronická žilová insuficiencia, čo je porucha žilových chlopní, ktorá je dedičná. Pokiaľ teda niekto z vašej rodiny alebo príbuzných má problémy s kŕčovými žilami, je u vás vyššia pravdepodobnosť, že sa tiež sami s varixmi stretnete.
  • Pohlavie - z dôvodu veľkých hormonálnych zmien v období tehotenstva a počas klimaktéria sú na kŕčové žily viac náchylnejšie ženy. Užívanie hormonálnej antikoncepcie a liečiv počas menopauzy vznik varixov zvyšujú.
  • Vek - vekom strácajú žily na elasticite a pevnosti, čo napomáha k vzniku kŕčových žíl.
  • Obezita – nadváha môže spôsobiť vyšší tlak na žily, čo vedie k vzniku varixov.
  • Dlhé sedenie - krv prúdi najviac pri pohybe. Ak ste dlhú dobu v rovnakej polohe, či už je to dlhé sedenie alebo dlhé státie, je u vás vyššia pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl.

Prírodná liečba kŕčových žíl

1. Cvičenie

Pravidelné cvičenie je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť na zlepšenie prietoku krvi a zníženie zápalu. Národný inštitút pre srdce, krv a pľúca uvádza, že sedenie (najmä so zlým držaním tela - ako je držanie hlavy vpred - alebo prekrížené nohy) alebo státie po dlhú dobu bez toho, aby ste sa veľa pohybovali, je spojené so zvýšeným rizikom kŕčových žíl a iných foriem hromadenia krvi.

Keď stagnovať príliš dlho na jednom mieste, je pre vaše žily ťažšie pumpovať krv späť do srdca a bojovať proti účinkom gravitácie. Cvičenie je tiež skvelý spôsob, ako pomôcť prirodzenej rovnováhe hormónov, schudnúť alebo udržať si zdravú telesnú hmotnosť a znížiť krvný tlak, čo všetko môže prispieť ku kŕčovým žilám.

Carolina Vascular Institute odporúča predchádzať kŕčovým žilám dvíhaním nôh, dvíhaním lýtok, bicyklovaním a bočnými výpadmi na posilnenie a natiahnutie žíl okolo nôh. Cvičenia s nízkym dopadom, ako je chôdza, plávanie a bicyklovanie, sú tiež ideálne pre pacientov s kŕčovými žilami, pretože zmierňujú tlak.

Ak pociťujete bolesť na začiatku cvičenia, začnite pomaly a skúste si po tréningu natrieť alebo nahriať boľavé svaly. Môžete tiež zdvihnúť nohy, aby ste znížili opuch a bolesť, alebo vyskúšať kompresné pančuchy, aby ste vytvorili jemný tlak na nohu, ktorý zabráni hromadeniu krvi.

2. Udržiavajte si zdravú hmotnosť

Ľudia s nadváhou majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl, najmä ženy a starší ľudia. Nosenie nadmernej telesnej hmotnosti vytvára väčší tlak na žily a môže prispieť k zápalu alebo refluxu, najmä v najväčších povrchových žilách, ako je saféna na nohách.

Podľa správy o spojitosti medzi obezitou a kŕčovými žilami je pre ľudí s nadváhou často ťažšie posúdiť a liečiť kŕčové žily, pretože si ich zvyčajne nikto nevšimne, až kým sa nezapália a zväčšia (až do štyri alebo päť centimetrov, hlboko vo vnútri nohy).

3. Esenciálne oleje na vyrovnávanie hormónov

Mnoho rôznych esenciálnych olejov je prospešných pre zlepšenie prietoku krvi a zároveň znižuje zápal a hormonálnu nerovnováhu. Jedným z najlepších na špecifickú liečbu žilových problémov je cyprusový olej, ktorý má schopnosť zvýšiť krvný obeh a podporovať obehový systém. Skúste si na problémové miesto vtierať dvakrát denne po dobu niekoľkých týždňov päť kvapiek cyprusového esenciálneho oleja. Ak pociťujete bolesti svalov, opuchy alebo pľuzgiere na koži, skúste použiť iné zriedené esenciálne oleje, ako je mäta pieporná, čajovníkový a levanduľový olej v malých množstvách na upokojenie problémových oblastí.

4. Protizápalová strava 

Niektoré potraviny pomáhajú zvrátiť zápal a zlepšujú prietok krvi, vďaka čomu je možné rýchlejšie vyliečiť kŕčové žily a zabrániť vzniku budúcich. Zlá strava – s vysokým obsahom trans-tukov, cukru, kofeínu, alkoholu a spracovaných potravín – môže prispieť k poškodeniu tepien, nízkemu obehu, problémom s krvným tlakom, hormonálnym nerovnováham a priberaniu. Mnohé z týchto potravín sú tiež potraviny s vysokým obsahom sodíka, čo dehydruje, a obsahujú toxíny, ktoré môžu zhoršiť opuchy kŕčových žíl.

Niektoré z najlepších protizápalových potravín na zníženie výskytu kŕčových žíl zahŕňajú:

  • Potraviny s vysokým obsahom vlákniny — vláknina pomáha zlepšovať zdravie srdca a je tiež potrebná pre zdravé tráviace funkcie. Jesť 30–40 gramov vlákniny každý deň je skvelý spôsob, ako predchádzať zápche, ktorá môže spôsobiť nadúvanie a zvýšený tlak na žily okolo brucha a nôh. Potraviny bohaté na vlákninu zahŕňajú chia semienka a ľanové semienka (čo sú tiež omega-3 potraviny, ktoré sú protizápalové), zeleninu, čerstvé ovocie a namáčané/naklíčené strukoviny a staré obilniny.
  • Potraviny s vysokým obsahom antioxidantovantioxidanty, ako sú flavonoidy (prítomné v bobuliach), vitamín C a vitamín E (oba sú prítomné v zelenej zelenine a citrusových plodoch), pomáhajú posilňovať žily, bojujú proti zápalom a zlepšujú zdravie tepien. Je známe, že vitamín E pomáha predchádzať krvným zrazeninám, pôsobí ako prirodzené riedidlo krvi a je viazaný na zdravie srdca. Vitamín C je silne protizápalový a prospešný pre zdravie pokožky.
  • Prírodné diuretiká - lekári niekedy používajú diuretické pilulky na zvýšenie močenia a zníženie zadržiavania vody alebo opuchov. Rovnaký účinok môžete bezpečne dosiahnuť konzumáciou potravín, ako sú čerstvé bylinky (petržlen, koriandr, bazalka), fenikel, púpava, uhorka, špargľa a zeler.
  • Potraviny bohaté na horčík – hromadenie krvi, problémy s krvným tlakom a kŕče v nohách (ako syndróm nepokojných nôh) sú varovnými príznakmi nedostatku elektrolytov, ako je draslík a horčík. Na prekonanie týchto príznakov zvýšte príjem potravín, ako je listová zelenina, avokádo, banány, kapustovitá zelenina a sladké zemiaky.
  • Korenené jedlá — potraviny s korením, ako je kajenské korenie alebo kari, pomáhajú zahriať telo a rozprúdia krv, čím prispievajú k zdravému obehu a dokonca aj k regulácii chuti do jedla/váhy.
  • Ryby ulovené vo voľnej prírode — ryby a morské plody ako divoký losos, makrela, ančovičky, sardinky a tuniak poskytujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre správny prietok krvi.
  • Jablčný ocot (JO) — JO zlepšuje cirkuláciu v stenách žíl a je protizápalový. Mnoho ľudí zistilo, že používanie JO spolu s hamamelom na kŕčové žily pomáha znižovať opuchy a zlepšuje ich vzhľad v priebehu niekoľkých týždňov.

5. Prírodné bylinky vrátane čučoriedok a pagaštanu konského 

Zistilo sa, že čučoriedka a pagaštan konský, dve tisícky rokov staré rastliny a obľúbené ľudové prostriedky, sú účinné a bezpečné pri liečbe kŕčových žíl. Obidve boli skúmané na chronickú venóznu nedostatočnosť, ktorá spôsobuje bolesť, opuch členkov, pocity ťažoby, svrbenie a nočné kŕče v nohách. Sú tiež prospešné pri znižovaní zadržiavania vody, obehových problémov, opuchov, hnačky, PMS kŕčov a iných stavov súvisiacich s pokožkou.

Plody čučoriedky sa môžu konzumovať alebo z nich vyrábať extrakty alebo čaj. Pagaštan konský (niekedy nazývaný buckeye) produkuje semená, listy, kôru a kvety, ktoré možno nájsť vo forme extraktu, krému/mlieka, čaju alebo kapsúl. Hľadajte štandardizovaný extrakt zo semien pagaštanu konského, ktorý obsahuje 16 až 20% aescínu (escínu), aktívnej zložky. Pagaštan konský by sa mal užívať v dávkach okolo 100 miligramov raz denne. Čučoriedka sa odporúča užívať v dávkach asi 160 miligramov dvakrát denne.

Okrem toho ich môžete skombinovať s listnatcom tŕnitým (Ruscus aculeatus) (200 miligramov denne), extraktom z hroznových jadierok (200 miligramov denne) a vitamínom E (400 IU denne), aby pomohli zvýšiť prietok krvi, chrániť žily a bezpečne dosiahnuť prirodzené účinky na riedenie krvi. Univerzita v Marylande Medical Center tiež odporúča zvýšiť príjem rutínu, typu bioflavonoidu, ktorý môže chrániť steny žíl a pomôcť im lepšie fungovať. Bioflavonoidy pomáhajú zmierniť opuchy a bolesti pri kŕčových žilách a možno ich nájsť v hroznových jadierkach, borovicovej kôre, brusniciach, hlohu, čučoriedkach a iných rastlinách, ktoré poskytujú antioxidanty ako vitamín C.

Pozrieť v eShope > 

6. Užívajte výživové doplnky 

Pycnogenol 60 mg a Pycnogenol 30 mg

Inaktivuje a neutralizuje voľné radikály a dokonca má schopnosť recyklovať a predlžovať účinok vitamínu C a E. Zaraďuje sa medzi najúčinnejšie antioxidanty, jeho antioxidačná účinnosť je 50x vyššia ako pri vitamíne E a taktiež je silnejší ako kyselina askorbová.

Spevňuje cievy, žily a kapiláry, pôsobí proti kôrnateniu tepien, znižuje riziko vzniku kŕčových žíl a navyše obsahuje prášok z aceroly a rutínu.

Pozrieť v eShope >


Konopná tinktúra 

V kvetoch a listoch konopy siatej sa nachádzajú vitagény – látky, ktoré dodávajú ľudskému organizmu energiu a stavebné látky pre biosyntézu. V tinktúre sa nachádzajú i kanabinoidy, ktoré majú ešte silnejšie antioxidačné účinky než dobre známy vitamín C. Je vhodná na bolesti kĺbov, popáleniny, pásový opar, bércove vredy, kŕčové žily.

Pozrieť v eShope >


Hroznové jadierka 

Doplnok obsahuje 100 mg výťažku z jadierok a šupiek hroznových bobúľ v jednej kapsule. Je preukázané, že je 18,5‑krát silnejším antioxidantom ako vitamín C, a 50‑krát silnejším ako vitamín E. Udržuje štruktúru kože a ciev, pomáhajú pri kŕčových žilách.

Pozrieť v eShope >


Kŕčové žily vs. pavúčie žily: sú to isté?

Zatiaľ čo ľudia často používajú tieto dva pojmy zameniteľne, oba stavy kože sú v skutočnosti trochu odlišné. Ich vzhľad nie je úplne rovnaký, aj keď ich príčiny sú trochu podobné.

Pavúčie žily (teleangiektázie) zvyčajne vyzerajú ako jemné čiary alebo tvary pripomínajúce sieť. Niektorí ľudia opisujú pavúčie žily ako „hviezdne zhluky“, pretože majú tendenciu zobrazovať tmavé bodky sústredené spolu v jednej oblasti, väčšinou na povrchu kože.

Rovnako ako kŕčové žily, aj pavúčie žily sa bežne objavujú na nohách, zadnej strane stehien, lýtkach, členkoch a chodidlách. Pavúčie žily sú zvyčajne menšie ako kŕčové žily a nie sú také bolestivé alebo pravdepodobne nespôsobujú príznaky, pretože sa nachádzajú na povrchových vrstvách kože. Ďalší podobný stav sa nazýva retikulárne žily, ktoré sú väčšie ako pavúčie žily, ale menšie ako kŕčové žily.

Čo spôsobuje kŕčové žily?

Dôvodom, prečo sa kŕčové žily javia ako modré, je to, že zadržiavajú odkysličenú krv. Vyvíjajú sa najčastejšie na nohách (najmä stehnách a lýtkach), ale keďže sa môže stať varikózna každá žila, občas sa objavia aj na iných častiach tela, vrátane tváre, žalúdka alebo krížov.

Koho najčastejšie trápia kŕčové žily?

Podľa oddelenia intervenčnej rádiológie a chirurgie medzi osoby, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl patria:

  • staršie osoby (najmä nad 40 rokov)
  • osoby s nadváhou alebo obezitou
  • osoby so zamestnaním, ktoré si vyžaduje, aby sedeli alebo stáli mnoho hodín, čo umožnilo „hromadeniu“ krvi v nohách alebo spomalenie prietoku krvi
  • osoby s nízkou úrovňou fyzickej aktivity a sedavým spôsobom života
  • osoby so zlým krvným obehom a vysokými hladinami zápalov spôsobených faktormi ako zlá strava, nedostatok pohybu, zranenia končatín, hormonálna nerovnováha a veľké množstvo stresu
  • tehotné ženy alebo ženy, ktoré nedávno porodili
  • dospievajúci v puberte, ženy užívajúce antikoncepčné tabletky alebo ženy v menopauze
  • osoby s rodinnými príslušníkmi, ktorí mali kŕčové žily
  • osoby so svetlou pokožkou, ktorí zažili vysokú úroveň vystavenia slnku a poškodenia kože

Okrem vzniku nevzhľadných žíl ľudia s kŕčovými žilami niekedy zápasia s príznakmi ako únava, bolesti svalov a „ťažké končatiny“. 

Väčšina dermatológov vám povie, že neexistuje žiadna jediná príčina kŕčových žíl, hoci mechanizmus, ktorým sa vyvíjajú, je dobre známy. Hlavným dôvodom vzniku kŕčových žíl je to, že žily sa natiahnu a naplnia stagnujúcou krvou. Ako to opisuje nadácia Vascular Disease Foundation: „Pod tlakom gravitácie sa tieto žily naďalej rozširujú a časom sa môžu predlžovať, krútiť, vačkovať, zhrubnúť a byť bolestivé.“

Normálne krv putuje zo srdca okolo tela do rôznych buniek cez sieť tepien a kapilár. Potom sa vracia do srdca cez žily, ktoré normálne pohybujú krv iba jedným smerom. Pohyb svalov pomáha stláčať žily, ktoré pumpujú krv späť do srdca (jeden z dôvodov, prečo je pravidelné cvičenie prospešné pre krvný obeh).

Žily obsahujú jednosmerné chlopne, ktoré majú zabudovaný mechanizmus pomáhajúci krvi prúdiť nesprávnym smerom, ale v kŕčových žilách sa časť krvi začne pohybovať dozadu, čo spôsobuje opuch. Slabosť žilových chlopní prispieva k zlej cirkulácii, aj keď nie je celkom pochopené, prečo chlopne niektorých ľudí nefungujú tak ako u iných. Keď sa krv začne hromadiť v kŕčových žilách, steny žíl stuhnú a stratia časť svojej prirodzenej pružnosti a schopnosti efektívne pumpovať krv späť do srdca.

Keďže kŕčové žily vznikajú tam, kde chlopne prestávajú správne fungovať, často sa objavujú okolo hlbokých alebo perforovaných žíl. Veľká saféna, niekedy tiež nazývaná dlhá saféna, je veľká subkutánna žila na nohách, ktorá je jednou z najbežnejších spúšťačov kŕčových žíl. Tento problém hromadenia krvi v určitých žilách sa nazýva venózna nedostatočnosť a vedie k rozšíreniu žily, pretože krv zostáva stagnovať a žila tvrdne.

Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl

Niektoré zo základných dôvodov, prečo sa tento proces hromadenia krvi môže vyskytnúť, sú spôsobené rizikovými faktormi, ako sú:

  • hormonálne zmeny, ako je tehotenstvo alebo menopauza: štúdie naznačujú, že u žien je väčšia pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl ako u mužov v dôsledku hormonálnych účinkov. Verí sa, že hormóny dominantné u žien, majú tendenciu častejšie uvoľňovať žily a zvyšovať pravdepodobnosť úniku krvi, najmä v tehotenstve, puberte, pri užívaní antikoncepčných tabletiek alebo pri prechode do menopauzy. Tehotné ženy tiež produkujú zvýšené množstvo krvi na podporu rastúceho dieťaťa, a preto sú náchylné na hromadenie krvi v nohách alebo v blízkosti žalúdka, keď sa snaží bojovať proti sile gravitácie a tlaku.
  • štrukturálne (vrodené) abnormality žíl
  • zapálené žily alebo krvné zrazeniny v žilách
  • poranenia žíl, srdcové ochorenie alebo prekážka, ktorá blokuje normálny prietok krvi
  • priberanie na váhe: cirkulácia sa môže spomaliť, keď niekto priberie na váhe, ak táto osoba pociťuje aj zvýšený zápal, navyše sa žily dostanú pod väčší tlak, keď je potrebné preniesť vyššiu telesnú hmotnosť.

Sú kŕčové žily vážnym problémom a máte sa čoho obávať?

Väčšinu času kŕčové žily nespôsobujú príznaky a sú kozmetickým problémom, nie tým, ktorý prispeje k vážnejším zdravotným problémom. Množstvo krvi, ktoré sa zhromažďuje v žilách, je malé a väčšina krvi sa stále posiela späť do srdca. Môžete ich však považovať za varovný signál, že niečo zhoršuje normálny prietok krvi.

V niektorých prípadoch môžu kŕčové žily prasknúť a spôsobiť komplikácie, ako sú otvorené rany na koži a opuch. Keď sú prítomné bolestivé symptómy, najčastejšie sú to bolesti svalov alebo opuchy členkov a nôh, čo môže sťažiť pohodlný spánok, prácu, cvičenie a normálnu chôdzu.

U niektorých ľudí, najmä u tehotných žien, sa tiež môžu objaviť ťažkosti alebo plnosť nôh, nepokoj, únava, bolesť, kŕče, kožné vredy a svrbenie, zhrubnutie a zmena farby kože. Existuje tiež malé riziko, že kŕčové žily povedú k zrážaniu krvi (tromboflebitíde), v takom prípade bude potrebná okamžitá liečba.

zdroj: dentimedshop.cz, draxe.com

zdroj obrázky: isabellasclearly.com, asiapersonalcare.com, enhanceskin.co.nz, hirudoid.com.sg, vrads.com

Odporúčané produkty8