Ako na podporu reprodukčného systému u mužov

Impotencia, tiež nazývaná erektilná dysfunkcia (ED), môže byť veľmi frustrujúcim problémom. Niektorí muži sú schopní dosiahnuť erekciu, ale nie sú schopní ju udržať. Iní ju nedokážu dosiahnuť vôbec. Príčiny impotencie môžu byť fyziologické (postihujúce najmä telo a orgány) alebo psychické (postihujúce myseľ). Našťastie existujú prírodné prostriedky na impotenciu, ktoré môžete vyskúšať.

Ak trpíte zdravotným alebo emocionálnym problémom, ktorý spôsobuje nízke libido alebo impotenciu – čo môže narúšať vašu dôveru aj vzťah – dobrou správou je, že existujú účinné prírodné lieky na impotenciu, ktoré môžu pomôcť zvrátiť tento problém u väčšiny mužov. Približne 70% prípadov ED je vyriešených prírodnými prostriedkami na impotenciu, ktoré môžu pomôcť obnoviť sexuálne zdravie.

Čo to impotencia je?

Impotencia alebo erektilná dysfunkcia (ED) je neschopnosť muža udržať erekciu dostatočne dlho na normálny, uspokojivý pohlavný styk. Ak chcete pochopiť základné príčiny impotencie, pomôže vám poznať základy o tom, ako sa erekcia vyvíja, spolu s možnými problémami, ktoré vám prekážajú. Erekcie začínajú v mozgu myšlienkou súvisiacou so sexuálnou túžbou. Potom chemická správa prejde z mozgu do penisu. Prietok krvi do penisu sa zvyšuje, keď sa krvné cievy vedúce k reprodukčnému systému uvoľňujú a umožňujú zvýšený obeh. Krv sa v podstate „zachytí“ vo vnútri penisu. To vedie k jeho vzpriameniu. Aby to všetko prebehlo správne a muž si udržal erekciu, nemusí byť problém začať myšlienkou v mozgu, správou vyslanou do krvných ciev a penisu a prietokom krvi.

Aká častá je impotencia?

Podľa zistení niekoľkých štúdií je celková prevalencia u mužov vo veku 40 – 70 rokov približne 52% (alebo približne 30% všetkých mužov vo veku 18 – 60 rokov). Takmer polovica všetkých mužov nad 40 rokov má v určitom bode príznaky erektilnej dysfunkcie. Nie je prekvapením, že výskum ukazuje, že impotencia je čoraz častejšia s vekom. Asi 40% mužov vo veku 40 rokov trpí sexuálnou dysfunkciou a až 70% mužov vo veku 70 rokov trpí ED.

Čo presne je v porovnaní s impotenciou „erektilná dysfunkcia“? A čo „sexuálna dysfunkcia“?

 • Erektilná dysfunkcia (ED) sa bežne nazýva impotencia. Tieto dve veci sú v podstate to isté a obe zahŕňajú problémy s udržaním normálnej, bezbolestnej erekcie.
 • Je pravdepodobné, že ED bude diagnostikovaná alebo bude liečená len vtedy, ak príznaky trvajú dlhšie ako niekoľko týždňov. V dôsledku faktorov, ako je stres a príležitostná konzumácia alkoholu alebo únava, takmer každý muž z času na čas pociťuje nejaké príznaky ED.
 • Predčasná ejakulácia je ďalším bežným typom sexuálnej dysfunkcie, pri ktorej k ejakulácii dôjde skôr, ako by si to muž želal alebo chcel. To môže prispieť k ťažkostiam s partnerkou dosiahnuť orgazmus, k rozpakom a iným pocitom súvisiacim s úzkosťou alebo hanbou z výkonu.

Príznaky erektilnej dysfunkcie a príčiny

Príznaky impotencie (ED) môžu zahŕňať:

 • neschopnosť dosiahnuť alebo udržať erekciu
 • znížená sexuálna túžba
 • problémy s normálnou ejakuláciou
 • ťažkosti pri dosiahnutí orgazmu
 • bolestivé erekcie alebo bolesť počas sexu (najmä ak máte stav, ktorý ovplyvňuje prietok krvi)

Niekedy sú problémy vo vzťahu aj sekundárnym výsledkom sexuálnej dysfunkcie. Mužova partnerka sa môže začať obávať, že ju už nepriťahuje. Môže byť podozrenie na neveru alebo nedostatok sexuálnej túžby môže spôsobiť emocionálne oddelenie.

Čo spôsobuje impotenciu a aké sú hlavné rizikové faktory?

Keďže erektilná dysfunkcia je spôsobená komplexným súborom psychosociálnych, neurologických a vaskulárnych faktorov, konkrétna príčina u pacienta môže zostať nejednoznačná. Hlavné príčiny často súvisia s blokádou alebo dysfunkciou krvných ciev. Napríklad ED môže byť spôsobená stavmi, ako je ateroskleróza alebo cukrovka, hormonálna nerovnováha alebo problémy súvisiace s duševným zdravím. Zistilo sa, že bežné príčiny zvyčajne zahŕňajú jeden alebo viacero z nasledujúcich faktorov: 

 • Vyšší vek - riziko u mužov sa zvyšuje po dosiahnutí veku 40 rokov, pretože vek je premenná, ktorá je najsilnejšie spojená s impotenciou. Je to spôsobené meniacimi sa hormónmi, vyšším rizikom srdcových problémov a problémov ovplyvňujúcich krvný obeh a zníženou sexuálnou túžbou, ktorá sa často vyskytuje s pribúdajúcim vekom. Napríklad na základe zistení z Národného prieskumu zdravia a sociálneho života sa zistilo, že „muži vo veku 50 – 60 rokov majú viac ako 3-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy s erekciou a hlásia nízku sexuálnu túžbu v porovnaní s mužmi vo veku 18 až 29 rokov.
 • Nízka hladina reprodukčných hormónov, najmä testosterónu. Sexuálny záujem o muža do značnej miery závisí od primeranej hladiny testosterónu. Takže nízke hladiny môžu výrazne znížiť túžbu po sexe alebo schopnosť udržať erekciu.
 • Obezita, najmä v spojení s inými rizikovými faktormi.
 • Anamnéza zdravotných problémov vrátane srdcových chorôb, hypertenzie, cukrovky, periférnych cievnych chorôb, neurologických chorôb, mŕtvice alebo chronického ochorenia pečene alebo obličiek. Rovnaká štúdia uvedená vyššie zistila, že „muži so zlým zdravím preukázali zvýšené riziko všetkých kategórií sexuálnej dysfunkcie“.
 • Užívanie určitých liekov, ktoré môžu ovplyvniť prietok krvi alebo libido. Patria sem antihypertenzíva a psychotropné lieky.
 • Zlá strava, ktorá môže prispieť k zápalu.
 • Sedavý spôsob života (nedostatok fyzickej aktivity), alebo na druhej strane nadmerný tréning (príliš veľa cvičenia, ktoré môže zvýšiť kortizol a znížiť testosterón).
 • Choroby, ktoré ovplyvňujú reprodukčný systém (najmä penis), krvný obeh alebo duševné zdravie.
 • Pocit únavy, veľkého stresu, depresie alebo riešenie iného problému súvisiaceho s náladou, ktorý môže znížiť libido. Zdroje stresu a zníženej kvality života – ako napríklad „zhoršujúca sa ekonomická situácia“, nespokojnosť s prácou alebo iné aspekty, ktoré znižujú emocionálne zdravie – sa považujú za hlavné príčiny sexuálnej dysfunkcie u mužov aj žien.
 • Otrava ťažkými kovmi.
 • Fajčenie alebo používanie tabakových/nikotínových výrobkov, čo zvyšuje riziko srdcových chorôb a iných zdravotných problémov.
 • Syndrómom nepokojných nôh - niektoré štúdie zistili, že so zvyšujúcou sa frekvenciou príznakov syndrómu nepokojných nôh sa zvyšuje aj riziko erektilnej dysfunkcie. Niektoré výskumy zistili, že muži, ktorí zažili príznaky až 14-krát mesačne, majú odhadom o 68% vyššiu šancu vysporiadať sa s príznakmi erektilnej dysfunkcie.
 • Určitú úlohu môže zohrávať aj genetika, hoci faktory životného štýlu sú tiež takmer vždy zahrnuté.

Prírodzená liečba impotencie

1. Potraviny na zlepšenie libida 

Obezita, nedostatok živín a konzumácia zápalových potravín môžu tiež zvýšiť pravdepodobnosť impotencie. Z prírodných liekov na impotenciu je to ten, ktorý môže pomôcť zlepšiť zdravie aj inými dôležitými spôsobmi.

Potraviny, ktoré môžu pomôcť zvrátiť niektoré z týchto problémov a podporiť lepší obeh, zdravie srdca a dokonca aj duševnú pohodu:

 • Diéta s vysokým obsahom vlákniny – potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú orechy, semená, ovocie a zelenina, podporujú hormóny a detoxikáciu, čo môže zlepšiť impotenciu.
 • Potraviny s vysokým obsahom vitamínu E — strava bohatá na vitamín E, ako sú pšeničné klíčky a zelená listová zelenina, pomôže zlepšiť prietok krvi.
 • Potraviny s vysokým obsahom zinkutekvicové semienka, slnečnicové semienka, chia semienka, hovädzie, jahňacie a špenát sú dobrým zdrojom zinku, ktorý pomáha zlepšovať testosterón.
 • Orechy a semená — žeruchové a sezamové semienka — oboje môže zlepšiť libido, preto sa snažte každý deň nejaké skonzumovať.
 • Brazílske orechy – tieto orechy majú vysoký obsah selénu, ktorý hrá úlohu pri udržiavaní zdravých hladín testosterónu.

Potraviny, ktoré môžu zhoršiť príznaky impotencie zvýšením emočného stresu alebo úzkosti, zvýšením zápalu a dokonca aj črevnými problémami, ktoré narúšajú vstrebávanie živín:

 • Rafinované rastlinné oleje – zvyšujú zápal a môžu zhoršiť základné príčiny impotencie.
 • Trans-tuky – hydrogenované tuky nachádzajúce sa vo vyprážaných, rýchlych alebo balených potravinách zvyšujú zápal. Tento zápal môže ovplyvniť základné príčiny impotencie.
 • Balené, syntetické potraviny — chemikálie v týchto potravinách môžu ovplyvniť sexuálnu výkonnosť.
 • Príliš veľa kofeínu – nadmerná konzumácia kofeínu môže ovplyvniť sexuálnu výkonnosť.
 • Príliš veľa alkoholu - príliš veľa alkoholu môže spôsobiť únavu, zvýšiť úzkosť alebo depresiu a narušiť hormonálnu rovnováhu.

2. Doplnky výživy

Červený ženšen – jedna malá štúdia našla dôkaz, že červený ženšen môže ponúknuť mierne zlepšenie symptómov ED (v porovnaní s placebom). Metaanalýza uvádza: „Červený ženšen sa tradične používa na obnovenie a zlepšenie normálnej pohody a často sa o ňom hovorí ako o adaptogéne... Medzi možné mechanizmy účinku červeného ženšenu patria hormonálne účinky podobne ako testosterón. Iní predpokladali, že červený ženšen môže vyvolať relaxáciu hladkých svalov. 

L-arginín (1 000 miligramov 2x denne) — pomáha pri rozširovaní ciev a zlepšuje prietok krvi.

Ginkgo biloba (120 miligramov 2x denne) — môže zlepšiť prietok krvi.

DHEA (25–50 miligramov denne) - najlepšie, keď sa užíva pod dohľadom lekára, môže pomôcť zlepšiť hladinu testosterónu.

Koreň Maca (500 miligramov 3x denne) – výskum ukazuje, že táto adaptogénna bylina môže pôsobiť ako afrodiziakum, ktoré pomáha zvyšovať sexuálnu túžbu a vyrovnávať hormóny.

Niacín (250 miligramov 3x denne) — vitamín B3 (tiež nazývaný niacín) je vazodilatátor, ktorý pomáha zlepšovať prietok krvi a podporuje hladinu energie.

Mužská potencia 

 • Maca je prastará liečivá bylina Peruánskych Ánd. Jedlý koreň je podobný reďkovke a patrí medzi základné zložky potravy u miestneho obyvateľstva.
 • Tribulus terrestris - prírodné stimulanty podporujúce vylučovanie testosterónu a napomáhajúce nárastu svalovej hmoty a zvyšovaniu výkonnosti.
 • Pozitívne účinky produktu Mužská potencia 100% bylinná formula pre aktívny životný štýl priaznivo ovplyvňuje mužskú hormonálnu hladinu.

Pozrieť v eShope >


Tribulus power

 • Tribulus známy aj pod indickým názvom Gokshura sa v ajurvédskej ale aj čínskej medicíne od nepamäti používa na podporu reprodukčného systému u mužov. Tribulus terrestris podporuje zdravie mužských reprodukčných orgánov.
 • Je čoraz obľúbenejší aj medzi mužmi atlétmi, ktorí sa snažia zväčšiť svalovú hmotu zvýšením produkcie testosterónu. Plody tribulusu a jeho nadzemné časti obsahujú veľa rôznych zložiek, vrátane saponínov, glykosidov, flavonoidov, alkaloidov, tanínov a esenciálnych olejov. Za najaktívnejšie komponenty sa považujú steroidné saponíny, vrátane protodioscínu. Pozitívny účinok na budovanie svalstva sa nepoužíva len u športovcov, ale aj u starších ľudí a ľudí po rôznych ochoreniach v prípadoch ochabnutia svalstva.

Pozrieť v eShope >


Male Support

Najúčinnejšie rastliny na podporu mužských reprodukčných orgánov, dodanie energie a podporu tvorby svalstva.

 • Ashwagandha (Withania somnifera) - jedna z najpoužívanejších rastlín v ajurvéde vôbec. Okrem mnohých pozitívnych účinkov na nervovú sústavu navyše zlepšuje cirkuláciu krvi a tým aj celkovú výživu buniek v tele. Patrí medzi najsilnejšie prírodné afrodiziaká. Zvyšuje sexuálnu túžbu a zároveň dodáva telu potrebnú energiu na jej naplnenie. U mužov podporuje libido a výdrž, zvyšuje počet spermií. U žien je nápomocná pri redukovaní vaginálneho zápalu a zápalu maternice. Je výnimočne nápomocná pri nastolení rovnováhy celej hormonálnej sústavy.
 • Shilajit (Múmio) - ktorý poznáme aj pod názvom mumio má veľmi veľa blahodarných účinkov. Podľa niektorých prieskumov a štúdií sa verí, že u mužov a tiež u žien zvyšuje plodnosť. U žien je výborná pre kvalitnú tvorbu vajíčok a taktiež pre lepšiu reguláciu menštruačného cyklu.

Pozrieť v eShope >


Produkty Force X 

Produkty Force X sú zamerané na intímne zdravie a pôsobia najma:

• pôsobia ako veľmi silné afrodiziakum – výrazne zvyšujú libido;

• priaznivo pôsobia na potenciu a pomáhajú predchádzať impotencii;

• účinne bojujú s erektilnou dysfunkciou;

• zvyšujú kvalitu a počet spermií;

• pomáhajú s lepším prekrvením mužského pohlavného ústrojenstva, čím výrazne zlepšujú kvalitu intímneho styku – stoporenie je tvrdšie a erekcia vydrží dlhšie;

• zvyšujú výdrž pri pohlavnom styku;

• pomáhajú chrániť prostatu.

Pozrieť v eShope >


Libido booster men 

Bylinný doplnok výživy má pozitívny vplyv na sexuálne a reprodukčné zdravie mužov.

Maca peruánska - pomáha pri udržaní sexuálnej vitality a celkovej energie, priaznivo ovplyvňuje plodnosť (stimulácia reprodukčných orgánov)

Tribulus - prirodzene zvyšuje hladinu testosterónu, napomáha udržať zdravú prostatu  

Ashwagandha - zlepšuje pohyblivosť a morfológiu spermií, podporuje erekciu a zvyšuje libido

Ženšen sibírsky - zlepšuje potenciu a plodnosť

Pozrieť v eShope >


3. Esenciálne oleje na impotenciu

Esenciálne oleje, ktoré môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh a zvýšiť libido, zahŕňajú:

 • santalové drevo
 • ruža
 • ylang ylang

Tieto oleje sú nielen účinné pri zvyšovaní libida, ale aj krásne voňajú. Môžete ich vdychovať z fľaše, potierať si nimi brucho alebo nohy zmiešané s nosným olejom, ako je kokosový olej, alebo ich rozptyľovať vo vzduchu. Oleje rastlinného pôvodu, ktoré sa považujú za prírodné afrodiziaká, už stovky rokov prirodzene zvyšujú libido mužov aj žien. Dokonca môžu byť schopné zlepšiť náladu a pohľad na život vďaka upokojujúcemu, no povznášajúcemu účinku, ktorý majú na myseľ.

4. Pravidelné cvičenie

Cvičenia, ktoré zvyšujú ľudský rastový hormón – ako je silový tréning a nárazový tréning (podobne ako vysoko intenzívny intervalový tréning alebo HIIT) – môžu výrazne zlepšiť krvný obeh, pomôcť pri znižovaní stresu, a preto môžu byť prospešné pri znižovaní výskytu impotencie. Cvičenie je tiež skvelý spôsob, ako zvládať stres, posilniť duševné zdravie a predchádzať obezite. Rovnako ako zdravá strava, aj pravidelné cvičenie je jedným z prirodzených liekov na impotenciu, ktoré zlepšia celkové zdravie.

5. Zvládanie stresu a odpočinok

Fyzický a emocionálny stres – či už nadmerné cvičenie, nedostatočný spánok alebo len zvládanie každodenných stresových faktorov, ako je práca a nabitý program – spôsobuje zvýšenie „stresových hormónov“ vrátane kortizolu a adrenalínu. Stres môže znížiť chuť na sex. Stres totiž môže prispieť k únave a môže tiež výrazne ovplyvniť prietok krvi zvýšením zápalu.

Ďalšie faktory, ktoré „stresujú“ telo, môžu tiež zvýšiť riziko ED. Patria sem: zneužívanie návykových látok, fajčenie marihuany a cigariet, depresia, úzkosť a nízke sebavedomie. Fajčenie cigariet – alebo používanie nikotínu – vedie k stiahnutiu krvných ciev, čo má negatívne účinky na sexuálne zdravie. Iné mentálne/emocionálne prekážky môžu spôsobiť menšiu chuť na sex a zníženie testosterónu. Niekoľko spôsobov, ako pomôcť zvládať stres, zahŕňa:

 • zníženie spotreby alkoholu
 • prestať fajčiť a užívať nikotín alebo iné drogy
 • spánok 7-9 hodín každú noc
 • každý deň čas na odpočinok, modlitbu, meditáciu alebo dokonca spánok
 • viac času stráveného oddychom vonku
 • cvičenie pre výhody duševného zdravia
 • zapájanie sa do povznášajúcich spoločenských aktivít, ako je vstup do športového tímu, dobrovoľníckej skupiny, atď.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: prioritymensmedical.com, medexpert.sg

Odporúčané produkty8