Ako na problémy s očami

Ľudské oko je zmyslový orgán, ktorý reaguje na svetlo a umožňuje ľuďom vidieť. Mnohé očné ochorenia môžu viesť ku komplikáciám zraku. Niektoré očné problémy sú menšie a môžu zmiznúť samy alebo sa dajú ľahko liečiť. Niektoré očné poruchy a ochorenia sú však vážnejšie a môžu viesť až k slepote.

Poruchy a choroby oka

Oči fungujú tak, že umožňujú svetlu prejsť cez zrenicu, aby sa dostalo na sietnicu, tenkú vrstvu tkaniva v zadnej časti očnej gule. Dúhovka je farebný prstenec tkaniva okolo zrenice, ktorý riadi, ako veľa svetla vstupuje do oka. Šošovka je číra časť vnútorného oka, ktorá pomáha rohovke sústrediť prichádzajúce svetlo na sietnicu. Sietnica obsahuje svetlocitlivé receptorové bunky, ktoré premieňajú svetlo na elektrické signály. Tieto signály prechádzajú do mozgu cez optický nerv, hustý zväzok nervových vlákien za okom. Mozog spracováva tieto elektrické signály a premieňa ich na vizuálne obrazy.

Očné poruchy a choroby môžu ovplyvniť ktorúkoľvek časť tohto procesu a spôsobiť problémy so zrakom. Niektoré choroby môžu viesť k slepote, ak sa neliečia.

Bežné príznaky ochorenia očí

Očné poruchy a ochorenia spôsobujú celý rad príznakov, ktoré môžu ovplyvniť videnie. Niektoré bežné očné príznaky môžu zahŕňať:

  • rozmazané alebo zakalené videnie
  • dvojité videnie
  • vidieť oslnenie alebo kruh okolo svetiel
  • vidieť plávajúce škvrny
  • citlivosť na svetlo
  • bolesti hlavy
  • boľavé alebo unavené oči
  • ťažkosti so zameraním na knihu alebo počítač
  • lenivé oko

Niektoré príznaky sa objavia v detstve a iné v neskoršom veku. Tieto príznaky sa môžu časom zhoršiť a môžu vyžadovať lekárske ošetrenie.

Bežné problémy s očami

Existuje mnoho rôznych ochorení, ktoré môžu ovplyvniť oči a videnie. Patria sem:

Refrakčné chyby

Viac ako 285 miliónov ľudí na celom svete má refrakčnú chybu a sú najčastejším problémom so zrakom. Refrakčné chyby zahŕňajú:

  • krátkozrakosť alebo myopia - vzdialené objekty vyzerajú rozmazane
  • ďalekozrakosť alebo hyperopia - blízke objekty vyzerajú rozmazane
  • astigmatizmus - v dôsledku abnormálneho zakrivenia rohovky môžu vzdialené a blízke predmety vyzerať rozmazane
  • presbyopia - ide o prirodzenú a postupnú stratu schopnosti sústrediť sa na blízke objekty, zvyčajne po 40 rokoch.

Tieto ochorenia vyplývajú zo štrukturálnych problémov oka, ktoré bránia správnemu zaostreniu svetla na sietnicu. Napríklad presbyopia je, keď sa šošovka vekom stáva tuhšou a nemôže tak dobre sústrediť svetlo na sietnicu. Refrakčné chyby sa zvyčajne dajú liečiť pomocou korekčných okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Niektorí ľudia môžu mať nárok na operáciu na zmenu tvaru oka. Napríklad laserová operácia očí môže vyriešiť problémy s rohovkou, aby pomohla správne zaostriť svetlo.

Vekom podmienená degenerácia makuly

Vekom podmienená degenerácia makuly (AMD) sa týka straty centrálneho videnia, ku ktorej dochádza vekom. Problém nastáva pri poškodení makuly, ktorá je centrálnou oblasťou sietnice. AMD ovplyvňuje iba centrálne videnie bez ovplyvnenia periférnych oblastí. Tento stav môže byť vlhký alebo suchý. Vlhká AMD nastáva, keď rast krvných ciev pod makulárnou oblasťou spôsobuje rýchlu stratu centrálneho videnia a suchá AMD nastáva, keď sa makula stenčuje v dôsledku starnutia a spôsobuje postupnú stratu centrálneho videnia.

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na suchú vekom podmienenú degeneráciu makuly. Lekári však môžu liečiť vlhké prípady injekciami lieku do oka, laserovou liečbou alebo kombináciou oboch.

Sivý zákal

Sivý zákal je hlavnou príčinou zníženého videnia. Katarakta spôsobuje zakalenú oblasť v šošovke, ktorá môže rozmazávať videnie. S vekom sa zhoršuje a nakoniec môže viesť k strate zraku bez možnosti liečby.

Ľudia môžu zvládnuť sivý zákal pomocou okuliarov alebo kontaktných šošoviek alebo môžu vykonať zmeny v domácnosti a v práci, ako napríklad používať jasnejšie svetlá. Lekári však môžu navrhnúť operáciu na nahradenie zakalenej šošovky implantátom a obnovenie videnia v závažnejších prípadoch.

Diabetická retinopatia

Diabetes môže časom poškodiť krvné cievy, vrátane sietnice. Poškodenie môže spôsobiť únik krvi a iných tekutín, čo vedie k opuchu sietnice. Tento stav nemusí spočiatku spôsobovať žiadne príznaky. Môže však pokročiť a spôsobiť tmavé, plávajúce škvrny alebo pruhy a skresliť videnie. Môže tiež viesť k závažnejším komplikáciám, ako je odlúčenie sietnice od zadnej časti oka.

Lekári môžu na liečbu tohto stavu navrhnúť laserovú liečbu alebo injekcie. V závažných prípadoch môže byť potrebná operácia oka.

Glaukóm

Glaukóm sa vzťahuje na skupinu ochorení oka, ktoré poškodzujú zrakový nerv a spôsobujú problémy so zrakom až slepotu. Zvyčajne je výsledkom hromadenia vnútroočnej tekutiny a vyvíjania tlaku na optický nerv. Ide o miesto, kde tekutina z oka neodteká správne. Spočiatku nemusí spôsobovať žiadne príznaky, ale ak liečba nenastane včas, môže viesť k trvalému poškodeniu zraku až k jeho strate. 

Lekári môžu navrhnúť očné kvapky alebo laserovú liečbu na zníženie tlaku na oko. Operácia môže tiež pomôcť pri odvádzaní tekutiny z oka.

Amblyopia

Amblyopia, tiež známa ako lenivé oko, postihuje väčšinou dojčatá a deti. Tento stav spôsobuje problémy so zrakom v jednom oku, keď mozog z neho nedokáže správne spracovať videnie. Existuje mnoho možných príčin amblyopie, ako je refrakčná chyba alebo katarakta. Ak sa zachytí včas, človek môže dostať liečbu na prevenciu amblyopie.

Liečba bude zvyčajne zahŕňať nosenie náplasti na dominantné oko alebo použitie rozmazávajúcich očných kvapiek. To pomôže mozgu spracovať víziu zo slabšieho oka a nakoniec problém vyrovnať. Iné liečby môžu byť užitočné, ak existuje špecifická príčina, ako sú okuliare na korekciu refrakčnej chyby alebo operácia šedého zákalu.

Strabizmus

Strabizmus je miesto, kde nedostatok koordinácie medzi očami môže spôsobiť, že sa stanú nevyváženými, zvyčajne u dojčiat. Tento stav môže viesť k amblyopii bez liečby. Lekári môžu odporučiť okuliare, kontaktné šošovky, lieky alebo chirurgický zákrok na pomoc pri koordinácii očí.

Tipy, ako zabrániť strate zraku

Národný očný inštitút navrhuje niekoľko tipov na ochranu očí a prevenciu alebo zníženie straty zraku, ktoré zahŕňajú:

  • vykonanie komplexného dilatačného očného vyšetrenia na kontrolu akýchkoľvek problémov
  • uvedomenie si rizikových faktorov, ako je obezita alebo rodinná anamnéza očných chorôb
  • dodržiavanie zdravej stravy, ktorá je bohatá na tmavú, listovú zelenú zeleninu
  • prestať fajčiť
  • pravidelne cvičiť
  • nosenie slnečných okuliarov na ochranu očí pred slnkom
  • nosenie ochranných okuliarov, keď existuje riziko poškodenia zraku, ako je šport alebo stavebné práce
  • každých 20 minút si robte prestávky v sústredení sa na niečo v okolí tým, že sa 20 sekúnd pozeráte na niečo vzdialené 6 metrov
  • dodržiavanie základných hygienických opatrení, aby ste sa vyhli infekciám očí, ako je umývanie rúk

Môžete tiež vyskúšať výživové doplnky na podporu zdravia očí

Ocu26

Ocu26 obsahuje unikátnu kombináciu prírodných látok. Vďaka obsahu extraktu z čučoriedok podporuje zdravie očí. Zinok a vitamín B2 prispievajú k udržaniu dobrého zraku.

Extrakt z čučoriedok podporuje zdravie očí a dobrý zrak a je dôležitý taktiež pre normálnu činnosť cievnej sústavy a zdravie ciev.

Luteín sa vo vysokej koncentrácii vyskytuje v sietnici oka, najmä v oblasti žltej škvrny (lat. macula lutea), ktorá plní dôležitú funkciu v centrálnom videní.

Zeaxantín, rovnako ako luteín, sa vo vysokom množstve koncentruje v sietnici (retine) ľudského oka. Zeaxantín spolu s luteínom majú schopnosť pohlcovať modrú časť viditeľného spektra svetla, ktoré podporuje vznik voľných radikálov.

Zinok prispieva k udržaniu normálneho stavu zraku a je preto veľmi dôležitým prvkom aj pre zdravie očí.

Pozrieť v eShope >


Super očná formula

Super očná formula s luteínom obsahuje aj rastlinné extrakty posilňujúce oči. Luteín pomáha udržať oči v bezpečí pred oxidačným stresom a vysoko energetickými fotónmi (základná "jednotka" svetla a ostatných foriem elektromagnetického žiarenia) modrého svetla. Modré svetlo vo zvýšenej miere prijímajú užívatelia tabletov, smartfónov a LCD monitorov. Nadmerné vystavovanie sa vysoko energetickému viditeľnému žiareniu (modrému svetlu) a časté používanie týchto zariadení má za následok namáhanie zraku a únavu očí. Čučoriedkový extrakt, obsiahnutý v SuperVision, obsahuje aj antokyanidy, rutín a quercetín. Tieto bioflavonoidy podporujú lepšie prekrvenie sietnice a posilujú jemné kapiláry v oku.

Pozrieť v eShope >


DuoLife ProOptical

Luteín: absorbovaním modrého svetla ovplyvňuje redukciu fotochemických poškodení spôsobených viditeľným svetlom s krátkou vlnovou dĺžkou. Okrem toho, spolu so zeaxantínom vytvára filter na časti sietnici, ktorá je zodpovedná za detailné videnie, pričom blokuje modré svetlo a zahmlenie zo silného svetla, a zároveň zvyšuje toleranciu očí na jasné svetlo. Je to obzvlášť dôležité, keď sú naše oči vystavené intenzívnemu svetlu, ako je žiara slnečného svetla, blesk fotoaparátu, alebo oslepujúce nočné reflektory.

Astaxantín: patrí do rovnakej skupiny xantofylových karotenoidov ako luteín či zeaxantín a zlepšuje očnú akomodáciu. Okrem toho má význam pre obnovu ciliárneho tela, čím ovplyvňuje vyrovnanie pocitu očnej únavy, ktorá je silne pociťovaná každý deň, vzhľadom na prácu na monitoroch, nedostatočné osvetlenie, znečistenie životného prostredia, UV žiarenie, ako aj na existujúce očné vady. Surovina používaná v procese formulovania má klinické štúdie, ktoré potvrdzujú pozitívne účinky v prípade zníženia príznakov astenopie.

Antokyány stimulujú očnú mikrocirkuláciu a priaznivo ovplyvňujú ostrosť videnia po súmraku.

Mikroenkapsulovaný lykopén je zodpovedný za ochranu zrakového orgánu pred škodlivými účinkami voľných radikálov, okrem toho sa aktívne podieľa na prevencii makulárnej degenerácie a jeho účinky boli potvrdené klinickými štúdiami.

Pozrieť v eShope >


Luteín a Zeaxantín

Luteín + Zeaxantín sú ochranné karotenoidy, pigment rovnakej triedy ako beta-karotén a pomáhajú pohlcovať škodlivé modré svetlo, a to najmä z pôsobenia slnka.

Luteín sa sústredí v makule, malej oblasti sietnice, kde zodpovedá za centrálne videnie.

Zeaxatín sa v tele koncentruje napríklad v očiach (na žltej škvrne), mozgu. Má antioxidačné účinky a pozitívny efekt na zrak.

Pozrieť v eShope >


Balíček Oči

Najcennejším z našich zmyslov je zrak, ktorý nám umožňuje vidieť. Prostredníctvom zraku prijímame 90% všetkých informácií. Oči sú preto pre nás veľmi dôležité. V súčasnej dobe je orgán zraku ohrozovaný prevratnými zmenami, spôsobenými okrem iného rýchlym vývojom moderných technológií, ako aj narastajúcim znečistením prostredia. Výsledkom sú potom problémy so správnou funkciou zraku, vrodené i získané chyby zraku a s nimi spojené následné problémy ako pocit unavených očí, čierne mihanie, kruhy pod očami. Funciu našich očí môžeme podporiť tým, že budeme užívať vhodne zvolené výživové doplnky. Odporúčame využiť výrobky, ktoré tvoria balík Oči. V ich zložení sa nachádzajú látky, ktoré napomáhajú zlepšiť kondíciu očí a zároveň podporujú ochranné funkcie.

Pozrieť v eShope >


Kedy kontaktovať lekára

Niektoré problémy s očami nemusia byť spočiatku zjavné, no príznaky sa môžu časom zhoršovať. Každý, kto má príznaky očnej poruchy alebo choroby, by mal kontaktovať lekára alebo očného špecialistu na vyšetrenie.

Časté problémy s očami sú s vekom pravdepodobnejšie. Starší dospelí by sa mali snažiť o pravidelné očné testy, aby čo najskôr identifikovali akékoľvek problémy.

zdroj: medicalnewstoday.com

zdroj obrázky: irisvision.com, doconline.com