Ako na zdravé obličky a močové cesty

Obličky sú orgány veľkosti päste umiestnené v spodnej časti hrudného koša na oboch stranách chrbtice. Vykonávajú niekoľko funkcií, z ktorých najdôležitejšie je, že filtrujú odpadové produkty, prebytočnú vodu a iné nečistoty z krvi. Tieto odpadové produkty sa ukladajú v močovom mechúre a neskôr sa vylučujú močom. Okrem toho obličky regulujú pH, hladinu soli a draslíka v tele. Produkujú tiež hormóny, ktoré regulujú krvný tlak a kontrolujú tvorbu červených krviniek. Obličky sú tiež zodpovedné za aktiváciu formy vitamínu D, ktorá pomáha telu absorbovať vápnik na stavbu kostí a reguláciu svalovej funkcie. Udržiavanie zdravia obličiek je dôležité pre celkové zdravie a pohodu. Udržiavaním zdravých obličiek bude telo správne filtrovať a vylučovať odpad a produkovať hormóny, ktoré pomôžu telu správne fungovať.

Na Slovensku trpí na ochorenie obličiek cez 182 tisíc pacientov. Niektoré formy ochorenia sú progresívne, čo znamená, že ochorenie sa časom zhoršuje. Keď obličky už nedokážu odstraňovať odpad z krvi, zlyhajú. Nahromadenie odpadu v tele môže spôsobiť vážne problémy a viesť k smrti. Aby ste to napravili, krv by sa musela umelo filtrovať dialýzou alebo by ste potrebovali transplantáciu obličky.

Typy ochorení obličiek

Chronické ochorenie obličiek

Najčastejšou formou ochorenia obličiek je chronické ochorenie obličiek. Hlavnou príčinou je vysoký krvný tlak. Pretože obličky neustále spracovávajú krv tela, sú každú minútu vystavené približne 20% celkového objemu krvi. Vysoký krvný tlak je pre obličky nebezpečný, pretože môže viesť k zvýšenému tlaku na glomeruly, funkčné jednotky obličiek. Časom tento vysoký tlak ohrozí filtračný aparát obličiek a ich fungovanie sa zníži. Nakoniec sa funkcia obličiek zhorší natoľko, že už nebudú môcť správne vykonávať svoju prácu a budete musieť ísť na dialýzu. Dialýza filtruje tekutiny a odpad z krvi, ale nie je to dlhodobé riešenie. Nakoniec možno budete potrebovať transplantáciu obličky, ale to závisí od konkrétnych okolností.

Diabetes je ďalšou hlavnou príčinou chronického ochorenia obličiek. V priebehu času nekontrolované hladiny cukru v krvi poškodia funkčné jednotky obličiek, čo tiež vedie k zlyhaniu obličiek.

Obličkové kamene

Ďalším častým problémom s obličkami sú obličkové kamene. Minerály a iné látky v krvi môžu kryštalizovať v obličkách a vytvárať pevné častice alebo kamene, ktoré zvyčajne vychádzajú z tela močom. Odchod obličkových kameňov môže byť mimoriadne bolestivý, no zriedkavo spôsobuje výrazné problémy.

Glomerulonefritída

Glomerulonefritída je zápal glomerulov, mikroskopických štruktúr vo vnútri obličiek, ktoré vykonávajú filtráciu krvi. Glomerulonefritída môže byť spôsobená infekciami, liekmi, vrodenými abnormalitami a autoimunitnými ochoreniami. Tento stav sa môže zlepšiť sám o sebe alebo si môže vyžadovať imunosupresívne lieky.

Polycystické ochorenie obličiek

Jednotlivé cysty obličiek sú pomerne bežné a zvyčajne neškodné, ale polycystické ochorenie obličiek je samostatný, závažnejší stav. Polycystická choroba obličiek je genetická porucha, ktorá spôsobuje, že veľa cýst, okrúhlych vačkov s tekutinou, rastie vo vnútri a na povrchu obličiek, čo narúša funkciu obličiek.

Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest sú bakteriálne infekcie ktorejkoľvek časti močového systému. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie močového mechúra a močovej trubice. Vo všeobecnosti sú ľahko liečiteľné a majú málo, ak vôbec nejaké, dlhodobé následky. Ak sa však tieto infekcie neliečia, môžu sa rozšíriť do obličiek a viesť k zlyhaniu obličiek.

Tipy, ktoré vám pomôžu udržať obličky zdravé

Existuje niekoľko jednoduchých návykov, ktoré si môžete osvojiť a ktoré môžu znížiť riziko vzniku problémov v močovom trakte, vrátane infekcií močových ciest, obličkových kameňov a chronických infekcií močových ciest.

1. Buďte aktívni

Pravidelné cvičenie je dobré nielen pre udržanie si štíhlej línie. Môže znížiť riziko chronického ochorenia obličiek. Nemusíte behať maratóny, aby ste získali odmenu za cvičenie. Chôdza, beh, bicyklovanie a dokonca aj tanec sú skvelé pre zdravie. Nájdite si aktivitu, ktorá vás bude baviť a tak sa bude ľahšie dodržiavať a budete mať skvelé výsledky.

2. Kontrolujte si hladinu cukru v krvi

U ľudí s cukrovkou alebo stavom, ktorý spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi, môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Keď bunky tela nedokážu využiť glukózu (cukor) v krvi, obličky sú nútené pracovať mimoriadne vytrvalo, aby prefiltrovali krv. Po rokoch námahy to môže viesť k život ohrozujúcim škodám. Ak si však dokážete kontrolovať hladinu cukru v krvi, znižujete riziko poškodenia. Ak sa poškodenie zachytí včas, lekár dokáže podniknúť kroky na zníženie alebo zabránenie ďalšiemu poškodeniu.

3. Sledujte si krvný tlak

Vysoký krvný tlak môže spôsobiť poškodenie obličiek. Ak sa vysoký krvný tlak vyskytne s inými zdravotnými problémami, ako je cukrovka, srdcové choroby alebo vysoký cholesterol, vplyv na telo môže byť významný. Zdravá hodnota krvného tlaku je 120/80. Prehypertenzia je medzi týmto bodom a 139/89. Zmeny životného štýlu a stravovania môžu v tomto bode pomôcť znížiť krvný tlak.

Ak sú vaše hodnoty krvného tlaku trvalo vyššie ako 140/90, môžete mať vysoký krvný tlak. Mali by ste sa so svojím lekárom porozprávať o pravidelnom sledovaní krvného tlaku, zmenách životného štýlu a možnom užívaní liekov.

4. Zostaňte hydratovaní 

Väčšina zdravých ľudí by mala počas dňa vypiť aspoň osem 200 ml pohárov vody. Voda, ktorú pijete, sa prefiltruje cez obličky a potom sa zhromažďuje v močovom mechúre, kým nepocítite nutkanie na močenie. Keď nepijete dostatok vody, moč v močovom mechúre sa môže koncentrovať, čo môže viesť k silnému zápachu alebo dráždiť močový mechúr a spôsobiť, že budete chodiť močiť častejšie. Koncentrovaný moč môže spôsobiť pálenie pri močení a zvýšiť riziko infekcií močového mechúra alebo obličkových kameňov.

Ľudia, ktorí sú náchylní na infekcie alebo obličkové kamene, môžu čerpať benefity z pitia 10 až 12 pohárov vody denne. Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak máte akékoľvek problémy so srdcom alebo obličkami; v tomto prípade sa neodporúča piť príliš veľa vody.

Počas horúcich, slnečných dní a pri aeróbnych aktivitách strácate vodu potením. V dôsledku toho potrebujete viac vody, ako by ste bežne potrebovali.

5. Soľte menej

Príliš veľa soli v strave udržiava rovnováhu soli/minerálov/vody v obličkách. Diéta s vysokým obsahom sodíka je spojená so zvýšeným krvným tlakom. Dlhodobý, nekontrolovaný vysoký krvný tlak môže viesť k poškodeniu obličiek. Diéta s vysokým obsahom soli môže tiež prispieť k rozvoju obličkových kameňov. V skutočnosti si veľa ľudí myslí, že vápenaté kamene sú výsledkom prílišného príjmu vápnika. Ak budete venovať pozornosť označeniam sodíka na spracovaných potravinách a znížite príjem konzervovaných polievok a zeleniny, spracovaného mäsa, párkov a salám, môže vám to pomôcť znížiť riziko vzniku obličkových kameňov na báze vápnika.

Podľa diétnych odporúčaní by ľudia mali skonzumovať menej ako 2 300 mg sodíka denne. Priemer je oveľa vyšší, mnohí ľudia skonzumujú viac ako 3 400 mg každý deň. Väčšina tejto soli sa skrýva práve v spracovaných potravinách.

6. Nefajčite a znížte príjem kofeínu

Fajčenie poškodzuje krvné cievy tela. To vedie k pomalšiemu prietoku krvi v tele a do obličiek. Fajčenie tiež vystavuje obličky zvýšenému riziku rakoviny. Ak prestanete fajčiť, riziko ochorenia klesne. Bude však trvať mnoho rokov, kým sa vrátite na úroveň rizika z obdobia pred fajčením.

Pitie kofeínových nápojov môže dráždiť močový mechúr a slúžiť ako diuretikum (zvýšte potrebu močenia tým, že vytvoríte viac moču). Čím viac kofeínu vypijete, tým viac budete musieť močiť. Príliš veľa kofeínu môže tiež viesť k dehydratácii, čo môže zvýšiť riziko obličkových kameňov, infekcií močového mechúra a iných problémov. Existujú určité dôkazy, že ženy s intersticiálnou cystitídou, tiež známou ako IC, by sa mali vyhýbať kofeínu.

7. Znížte užívanie voľnopredajných liekov

Ak pravidelne užívate voľnopredajné lieky proti bolesti, môžete si spôsobiť poškodenie obličiek. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), vrátane ibuprofénu a naproxénu, môžu poškodiť obličky, ak ich pravidelne užívate na chronickú bolesť, bolesti hlavy alebo artritídu. Ak tieto lieky užijete z času na čas je to v poriadku, ale ak tieto lieky používate denne, môžete ohroziť zdravie svojich obličiek. Porozprávajte sa s lekárom o liečbe, ktorá je bezpečná pre obličky, ak trpíte dlhodobou bolesťou.

8. Nechajte si otestovať funkciu obličiek

Ak máte vysoké riziko poškodenia obličiek alebo ochorenia obličiek, je dobré robiť si pravidelné testy funkcie obličiek. Nasledujúce osoby môžu mať prospech z pravidelného skríningu:

  • ľudia starší ako 60 rokov
  • ľudia, ktorí sa narodili s nízkou pôrodnou hmotnosťou
  • ľudia, ktorí majú srdcovo-cievne ochorenie alebo to majú v rodiinej anamnéze
  • ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo to majú v rodinnej anamnéze
  • ľudia, ktorí sú obézni.

Pravidelný test funkcie obličiek je skvelý spôsob, ako zistiť zdravie obličiek a skontrolovať možné zmeny. Predchádzať akýmkoľvek škodám môže pomôcť spomaliť alebo predchádzať tým budúcim. 

9. Užívajte doplnky výživy

Varuna

Varuna patrí medzi najúčinnejšie rastliny na ochorenia obličiek. Pomáha odplaviť toxíny z močového systému a zlepšuje funkciu obličiek. Taktiež pomáha obnoviť správnu hladinu kreatinínu, močoviny a kyseliny močovej a zlepšuje filtráciu obličiek. Napomáha tiež pri problémoch spôsobených oslabenou funkciou obličiek, ako sú opuchy, mravenčenie, vysoký krvný tlak a podobne. Varuna podporuje funkciu celého močového systému a napomáha správnemu fungovaniu obličiek.

Pozrieť v eShope >


Urixin 

Urixin obsahuje unikátnu kombináciu prírodných látok pre aktívnu starostlivosť o močové cesty. Obsahuje overenú kombináciu vysokokvalitného extraktu z brusníc, biologicky významného monosacharidu manózy a živých kultúr Lactobacillus acidophilus. Zlatobyľ a zelený čaj podporujú zdravie močového mechúra a dolných močových ciest. Pŕhľava podporuje zdravie obličiek.

Pozrieť v eShope >


Melónový olej 

Melónový olej obsahuje látky, ktoré prispievajú k zlepšeniu činnosti vylučovacieho systému a najmä obličiek. Obsahuje vysoký podiel vitamínu A, vitamíny rady B (B1, B2, PP či P), vitamín C a minerálny prvky. Používa sa pri liečbe obličkových kameňov, pri zápaloch močového systému i pri problémoch s močním.

Pozrieť v eShope >


Brusnice 500 mg 

Ide o najsilnejší z brusnicových preparátov - pre starostlivosť o močový mechúr, močovú trubicu, prostatu a obličky; vhodný pri uroinfekcií a urgentnej inkontinencii. Brusnice 500 mg obsahujú množstvo rozličných živín – organických kyselín, vitamínov, najmä C, E, K a provitamínov A a triesloviny. Fungujú ako výborný antioxidant.

Pozrieť v eShope >

zdroj: health.clevelandclinic.org, verywellhealth.com, healthline.com

zdroj obrázky: medanta.org, medtok.ng, health.clevelandclinic.org

Odporúčané produkty5