Ako posilniť detskú imunitu?

Čo môžete urobiť, aby ste chránili svoje dieťa pred nekonečným množstvom baktérií a vírusov, ktorým je každý deň vystavené? 

Bohužiaľ ochorenie u dieťaťa je jednoducho súčasťou jeho vývoja. Všetci vstupujeme na tento svet s nevyvinutým imunitným systémom. Pomaly si deti imunitu budujú bojom proti nepretržitej sérii choroboplodných zárodkov, vírusov a iných organizmov - preto mnoho pediatrov považuje šesť až osem prechladnutí, chrípkových ochorení alebo infekcií uší za rok za bežné.

Udržiavanie zdravia detí je hlavnou úlohou a želaním všetkých rodičov. A ak chcete, aby vaše dieťa zostalo vždy zdravé, veselé a aktívne, mali by ste mu zabezpečiť správnu výživu, otužovanie, spánok i cvičenie.

Ovocie a zelenina

Podávajte dieťaťu viac ovocia a zeleniny. Mrkva, zelené fazule, pomaranče, jahody: všetky obsahujú karotenoidy - fytonutrienty zvyšujúce imunitu. Fytonutrienty môžu zvýšiť produkciu tela bielych krviniek bojujúcich proti infekcii a interferónu, protilátky, ktorá pokrýva povrch buniek a blokuje vírusy. Štúdie ukazujú, že strava bohatá na fytonutrienty môže v dospelosti chrániť aj pred takými chronickými chorobami, ako sú rakovina a srdcové choroby.

Okrem toho, že ovocie a zelenina obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov a fytonutrientov, sú veľmi dôležitým zdrojom vlákniny, ktorá prispieva k zdravému prostrediu v črevách. Hrubé aj tenké črevo sú zásobené obrovskou sieťou lymfatických dráh a uzlín, ktoré sú nositeľmi imunity a črevná bariéra je jednou z prvých, okrem kože, ktoré oddeľujú vonkajšie prostredie od vnútorného. Preto je také dôležité, aby tráviaci trakt fungoval bezporuchovo. Okrem vlákniny je dôležité aby sme v potrave prijímali aj probiotické baktérie, ktoré sa nachádzajú napríklad v kvasenej kapuste, kyslomliečnych výrobkoch, nepasterizovanej bryndzi a pod. V prípade, že vaše dieťa neobľubuje tieto potraviny, môžete siahnuť po doplnku výživy s obsahom probiotických baktérií, ako napríklad Detské probiotiká od firmy Now Foods, ktoré obsahujú 2 miliardy jednotiek tvoriace kolónie a 10 klinicky overených probiotických bakteriálnych kmeňov. 

Snažte sa, aby vaše dieťa zjedlo päť porcií ovocia a zeleniny denne. (Porcia je asi dve polievkové lyžice pre batoľatá, 1 pohár pre staršie deti.)

Rodinné cvičenie

Výskum ukazuje, že cvičenie zvyšuje počet prirodzených zabíjačských buniek u dospelých - a pravidelná aktivita môže byť pre deti rovnakou výhodou. Ak chcete svojim deťom navodiť celoživotný fitness zvyk, buďte dobrým vzorom. Nestačí ich však poslať von na ihrisko, cvičte s nimi. Medzi zábavné rodinné aktivity patrí jazda na bicykli, turistika, korčuľovanie, basketbal i plávanie.

Dojčenie

Materské mlieko obsahuje protilátky zvyšujúce imunitu a biele krvinky. Chráni pred infekciami uší, alergiami, hnačkami, zápalmi pľúc, zápalom mozgových blán, infekciami močových ciest a syndrómom náhleho úmrtia dieťaťa (SIDS). Štúdie ukazujú, že môže tiež zvýšiť mozgovú silu vášho dieťaťa a pomôcť ho chrániť pred cukrovkou, Crohnovou chorobou, kolitídou a niektorými formami rakoviny v neskoršom živote.

Mledzivo (kolostrum) je predné žlté „mlieko“, ktoré vyteká z prsníkov počas prvých dní po narodení dieťatka, je obzvlášť bohaté na protilátky bojujúce proti chorobám. Americká pediatrická akadémia odporúča, aby mamičky dojčili výlučne prvých šesť mesiacov života. Ak to nie je reálne, zamerajte sa na dojčenie najmenej prvé dva až tri mesiace, aby ste doplnili imunitu, ktorú vaše dieťa dostávalo v maternici.

Otužovanie

Otužovanie je vynikajúci spôsob, ako chrániť vaše dieťa pred chrípkou, prechladnutím a inými infekčnými chorobami, podobne ako zabezpečiť dobrý spánok a zdravú stravu.

Začať s otužovaním dieťaťa môžete v ktoromkoľvek veku, ale len vtedy, keď je úplne zdravé. Procedúra otužovania musí prebiehať vždy veľmi postupne, počnúc príjemnou teplotou a postupne klesajúcou teplotou. Je lepšie, keď sa s dieťaťom otužujete aj vy. Pri pohľade na vašu radostnú reakciu sa dieťa nebude báť a bude ochotnejšie súhlasiť s otužovaním.

Je veľmi dobré, keď má dieťa v lete možnosť behať naboso, najmä ráno. Pozoruhodný efekt otužovania má chôdza naboso v rose. Odporúča sa tiež kúpanie v rieke, jazere, rybníku.

Spánok

Štúdie dospelých ukazujú, že nedostatok spánku môže spôsobiť, že budete náchylnejší na choroby znížením počtu prirodzených zabíjačských buniek, zbraní imunitného systému, ktoré útočia na mikróby a rakovinové bunky. Deti v školských zariadeniach sú obzvlášť ohrozené nedostatkom spánku, pretože pri akejkoľvek činnosti im môže byť ťažké zdriemnuť si.

Koľko spánku deti potrebujú?

Dieťatko môže potrebovať až 16 hodín spánku denne, batoľatá potrebujú 11 až 14 hodín a predškoláci 10 až 13 hodín. Ak si vaše dieťa nemôže alebo nebude môcť počas dňa zdriemnuť, pokúste sa ho večer uložiť skôr do postele.

Výživové doplnky

Štúdie preukázali, že alarmujúco vysoké percento detí prijíma menej ako minimálny denný príjem mnohých základných živín. Najlepším možným zdrojom vitamínov a minerálov pre deti sú vysoko kvalitné, organické, čerstvé a nespracované potraviny. Pre väčšinu časovo obmedzených rodín však stravovanie doma vyvážených jedál pripravených z týchto surovín jednoducho nie je možné.

Skvelým spôsobom, ako zabezpečiť svojim deťom výživu, ktorú potrebujú, sú vysoko kvalitné doplnky výživy. 

Vianutra Happy Kids

Ide o komplex prírodných látok na všestrannú podporu detského organizmu.

Majú vaše deti veľa školských aj mimoškolských povinností? Sú často chorľavé? Posilnite ich imunitu s vitamínovým doplnkom HAPPY KIDS, ktorý kopíruje potreby mladého a vyvíjajúceho sa organizmu, keďže ten maximálne citlivo reaguje na negatívne dopady vonkajšieho prostredia.

 • posilňuje imunitu detí od predškolského do pubertálneho veku
 • podporuje rast a vývin detského organizmu
 • pomáha lepšie znášať fyzickú aj psychickú záťaž
 • napomáha zabezpečiť proporcionálny, komplexný a bezpečný rast mladej generácie a to z fyzického aj psychického hľadiska

VitaCé

Pre deti je dôležitá konzumácia dostatočného množstva vitamínu C, tiež známeho ako kyselina askorbová. Hrá v tele množstvo dôležitých úloh, pôsobí ako antioxidant a podporuje imunitu, pomáha budovať proteínový kolagén a zvyšuje vstrebávanie železa v tele.

Vitamín C je potrebný pre normálnu funkciu imunity. Pomáha udržiavať imunitné reakcie a môže hrať úlohu pri liečbe infekcií horných dýchacích ciest. Pri pravidelnom užívaní môže vitamín C znížiť trvanie a závažnosť prechladnutia a pomôcť zmierniť príznaky nachladnutia.

Odporúčaný denný príjem vitamínu C pre deti je nasledovný:

 • od narodenia do 3 rokov: 20 mg/deň
 • 4-8 rokov: 30 mg/deň
 • 9-18 rokov: 70 mg/deň

Výborný zdroj 100% prírodného vitamínu C je vo výživovom doplnku VitaCé. Je to jeden z mála výživových doplnkov s obsahom čisto prírodného vitamínu C.

Jedna kapsula obsahuje:

 • acerola extrakt - 260 mg (65 mg vitamínu C)
 • šípkový extrakt - 100 mg (6 mg vitamínu C)
 • rakytníkový extrakt - 100 mg (10 mg vitamínu C)

Každá kapsula teda obsahuje 80 mg vitamínu C, čo predstavuje 100% ODD.

Dračia krv

Ide o amazónsky produkt, ktorý podporuje imunitný systém v boji proti vírusom, baktériám a plesniam.

Polymér chemicky izolovaný z miazgy a kôry stromu Sangre de Drago, lieči infekčné ochorenie pri respiratórnej viróze, chrípke A, B, C. Má teda:

 • silné protivírusové účinky a obmedzuje množenie DNA a RNA vírusov, respiračných a chrípkových vírusov
 • pôsobí proti zápalu ústnej dutiny, pri zápaloch slizníc tráviaceho traktu, čriev, tkanív, kĺbov, kože a pri aftoch
 • je zároveň silné prírodné antibiotikum

Profesor Münsterskej univerzity Bruno Wolters opísal prítomnosť diterpénnych látok korberinu A, korberinu B so silným antibiotickým účinkom. Niektoré zdroje uvádzajú účinok až 1.000 silnejší ako Penicilín. Toto by mohlo byť využité proti rezistentným kultúram patogénnych mikroorganizmov. Zároveň však tento fakt upozorňuje na to, že to z jeho užívaním nemôžete preháňať.

Dračia krv sa užíva vnútorne ako doplnok stravy tak, že sa 5 kvapiek rozpustí v 200 ml vody a pije sa  1–3× denne, pri bolesti hrdla sa 5 kvapiek rozpustí v malom množstve vody a kloktá sa.

Intra

Intra je špeciálna bylinná zmes. Na jej vzniku pracoval vedecký tím odborníkov, ktorý vychádzal ako z poznatkov čínskej medicíny a ďalších, históriou osvedčených receptúr, tak aj z poznatkov modernej vedy. Tak sa podarilo zostaviť zmes, ktorá má výborné účinky a zároveň je veľmi bezpečná pre užívateľov.

Intra sa užíva predevšetkým ako prevencia civilizačných chorôb. Chorí ju úspešne používajú aj ako doplnenie klasickej liečby. Bylinky obsiahnuté v Intre dodávajú organizme celé spektrum látok dôležitých pre zdravé fungovanie všetkých systémov ľudského organizmu.

Intru je možné podávať deťom od troch rokov. Intra dodáva organizmu komplex biologicky aktívnych látok, ktoré podporujú a posilňujú jeho imunitný systém.

Skúsenosti s užívaním Intry ukazujú, že môže priaznivo pôsobiť i v prípadoch, kedy lieky klasickej medicíny nepomohli.

Pri liečbe akútnych a ťažkých chorobných stavov, je vhodné klasickú liečbu kombinovať s užívaním Intry, pretože Intra dodáva organizmu komplex biologicky aktívnych látok, ktoré výrazne podporujú imunitný systém organizmu, čo chemicky vyrobený liek nedokáže.  

Colostrum

Kolostrum, inak taktiež mledzivo, je prvé materské mlieko, ktoré sa vytvára v prvých hodinách po pôrode. Obsahuje unikátnu kombináciu dôležitých zložiek pre organizmus a najmä pre imunitný systém dieťaťa, ako sú imunoglobulíny (protilátky), proteíny, rastové faktory, vitamíny a minerály.

Imunoglobulíny, niekedy tiež označované ako protilátky, sú bielkoviny, ktoré podporujú a posilňujú imunitu organizmu. Imunoglobulíny sú spoločne s laktoferínom najvýznamnejšou účinnou zložkou colostra.

Imunoglobulíny typu G sú protilátky, ktoré sú zastúpené v colostre v najvyššej miere. Viažu sa na cudzorodé častice (antigény) a umožňujú tak imunitnému systému tieto cudzorodé častice rozpoznať, aby boli následne z organizmu odstránené. Sú preto veľmi dôležitou súčasťou imunitnej odpovede.

Deťom od 3 rokov môžete dávať 1kapsulu 1-2x denne.

Vitamín D3 400IU pre deti

Naše telo prirodzene získava vitamín D zo slnka. Mnoho detí teda prirodzene prijíma dostatok vitamínu D z pobytu vonku pri každodenných činnostiach, ako sú chôdza, bicyklovanie alebo počas pobytu pri vode.

Vitamín D3 prispieva k dobrej funkcii imunity a obranyschopnosti organizmu. Okrem toho podporuje vstrebávanie a využitie vápnika potrebného pre dobrý stav kostí a zubov.

Dojčenie je pre deti úžasné. Jedna vec, ktorej však materské mlieko nemá dostatok, je vitamín D. Dojčatám, ktoré väčšinou pijú materské mlieko, by sa mal podávať doplnok vitamínu D. Aby bolo zaistené dostatočné množstvo vitamínu D3 pre Vaše dieťa, Webber Naturals má v ponuke vitamín D3 v tekutej forme pre rýchlejšie vstrebávanie.

Vitamín D sa nachádza v potravinách, ale v mnohých sa nevyskytuje prirodzene. Najlepšie prírodné zdroje sú tučné ryby a rybie oleje. Medzi vynikajúce zdroje, ktoré poskytujú veľa vitamínu D, patria:

 • olej z tresčej pečene - 1 polievková lyžica = 1 360 IU
 • varené mastné ryby (pstruh, mečúň, losos) - 85 g = 450-650 IU
 • šampiňóny portobello - jedna huba = 375 IU

Potom množstvo vitamínu D v iných potravinách klesá. Rozdiel však môžu pomôcť napraviť jedlá uvedené nižšie. Majte ich na pamäti pri plánovaní jedál a príprave obedov:

 • tuniak varený vo vode, 85 g - 154 IU
 • mlieko obohatené o vitamín D, vrátane odstredeného a redukovaného tuku - 1 šálka = 115-124 IU
 • jogurt obohatený o vitamín D - 170 g = 80 IU
 • cereálie obohatené o vitamín D - ¾ až 1 pohár = 40 IU
 • 1 vajce (vitamín D je v žĺtku) = 41 IU

Echinacea 

Nuž a ako je to s echinaceou?

Užívanie doplnku výživy s obsahom echinacey je dôležité pri prvých príznakoch ochorenia i počas choroby, avšak jej užívanie ako prevencia je úplne zbytočné. 

Pokiaľ užívate echinaceu dlhodobo môže dokonca spôsobiť poškodenie pečene.

Zdroj: bebezclub.com, qsota.com, parents.com, hopkinsallchildrens.org, pluska.sk

Odporúčané produkty8