Ako posilniť imunitu

Imunitný systém je neuveriteľne zložitý. Od prechladnutia cez chrípku až po COVID-19 musí byť dostatočne silný a dômyselný, aby dokázal bojovať proti rôznym chorobám a infekciám, no nie taký silný, aby to zbytočne preháňal – spôsoboval rozvoj autoimunitných porúch. Aby fungoval v takej jemnej rovnováhe, je prísne kontrolovaný rôznymi vstupmi. Napriek tejto zložitosti existujú faktory, ktoré môžete ovplyvniť, aby ste svojmu imunitnému systému poskytli to, čo potrebuje na odvrátenie infekcie alebo choroby.

Päť spôsobov, ako si vybudovať a udržať silný a zdravý imunitný systém 

Dodržiavajte zdravú výživu

Ako u väčšiny vecí v tele, zdravá strava je kľúčom k silnému imunitnému systému. To znamená dbať na to, aby ste jedli dostatok zeleniny, ovocia, strukovín, celozrnných výrobkov, chudých bielkovín a zdravých tukov. Okrem toho, že vášmu imunitnému systému dodáte energiu, ktorú potrebuje, vám zdravá strava môže pomôcť zabezpečiť, aby ste dostávali dostatočné množstvo mikroživín, ktoré zohrávajú úlohu pri udržiavaní imunitného systému, vrátane: 

  • vitamín B6, ktorý sa nachádza v kuracom mäse, lososoch, tuniakoch, banánoch, zelenej zelenine a zemiakoch (so šupkou)
  • vitamín C, ktorý sa nachádza v citrusových plodoch vrátane pomarančov a jahôd, ako aj v paradajkách, brokolici a špenáte
  • vitamín E, ktorý sa nachádza v mandliach, slnečnicovom a svetlicovom oleji, slnečnicových semienkach, arašidovom masle a špenáte

Keďže odborníci sa domnievajú, že telo absorbuje vitamíny efektívnejšie z potravinových zdrojov ako z doplnkov, najlepším spôsobom, ako podporiť imunitný systém, je jesť dobre vyváženú stravu.

Pravidelne cvičte

Fyzická aktivita nie je len na budovanie svalov, ale pomáha vám zbaviť sa stresu a je tiež dôležitou súčasťou zdravia a podpory zdravého imunitného systému. Jedným zo spôsobov, ako môže cvičenie zlepšiť imunitnú funkciu, je posilniť celkový obeh, čo uľahčuje imunitným bunkám a iným molekulám bojujúcim s infekciou ľahšie sa pohybovať po tele. Štúdie ukázali, že zapojenie sa do 30 minút mierneho až intenzívneho cvičenia každý deň pomáha stimulovať imunitný systém. To znamená, že je dôležité zamerať sa na to, aby ste zostali aktívni a pravidelne cvičili.

Hydratovať, hydratovať, hydratovať

Voda hrá v tele veľa dôležitých úloh, vrátane podpory imunitného systému. Tekutina v obehovom systéme nazývaná lymfa, ktorá prenáša dôležité imunitné bunky bojujúce proti infekcii okolo tela, je z veľkej časti tvorená vodou. Dehydratácia spomaľuje pohyb lymfy, čo niekedy vedie k oslabeniu imunitného systému. Aj keď necvičíte a nepotíte sa, neustále strácate vodu dychom, ako aj močom a vyprázdňovaním. Aby ste podporili svoj imunitný systém, uistite sa, že prijímate dostatok tekutín – čo začína tým, že viete, aký by mal byť váš denný príjem vody.

Doprajte si dostatok spánku

Spánok určite nepripadá ako aktívny proces, no v tele sa deje veľa dôležitých vecí, keď spíte. Napríklad počas spánku sa vytvárajú dôležité molekuly bojujúce proti infekcii. Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí nemajú dostatok kvalitného spánku, sú náchylnejší na ochorenie po vystavení sa vírusom, ako sú tie, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie. Ak chcete dať svojmu imunitnému systému najlepšiu šancu bojovať proti infekcii a chorobe, je dôležité vedieť, koľko by ste mali každú noc spať, ako aj kroky, ktoré treba urobiť, ak váš spánok trpí. Doprajte si kvalitný matrac, ktorý Vám zabezpečí dostatočne kvalitný spánok.

Minimalizujte stres

Či už prichádza rýchlo, alebo narastá v priebehu času, je dôležité pochopiť, ako stres ovplyvňuje zdravie – vrátane vplyvu, ktorý má na imunitný systém. Počas obdobia stresu, najmä chronického stresu, ktorý je častý a dlhotrvajúci, telo reaguje spustením toho, čo sa nazýva stresová reakcia. Má vám pomôcť zvládnuť stresové situácie, ktoré vás čakajú. Bohužiaľ, táto reakcia tiež potláča imunitný systém – zvyšuje šancu na infekciu alebo chorobu. Stres je pre každého iný. Vzhľadom na vplyv, ktorý môže mať na zdravie, je dôležité vedieť, ako stres identifikovať. A či už ide o hlboké dýchanie, meditáciu, modlitbu alebo cvičenie, mali by ste sa zoznámiť aj s aktivitami, ktoré vám pomôžu znížiť stres. 

Doplnky výživy pre posilnenie imunitného systému 

Premium Lactoferrin 30 kapsúl alebo Premium Lactoferrin 60 kapsúl 

Laktoferín je prírodný glykoproteín, ktorý je jeden z najsilnejších imunostimulačných prirodzených prostriedkov na podporu imunity. Nachádza sa v materskom mlieku a v menšom množstve vo väčšine telesných tekutín, lokalizovaných na otvoroch tela – ústnej a nosnej dutine, či v oku. Je bojovníkom v prvej obrannej línii proti patogénom na každom z týchto otvorov.

Pozrieť v eShope > 


Lipozomálny vitamín C 

Vitamín C je nevyhnutný pre zvýšenie imunity organizmu. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám tým, že posiľňuje účinnosť bielych krviniek. Jeho lipozomálna forma má vyše 90% vstrebateľnosť oproti kapsulovej či tabletovej forme, čo znamená, že sa vitamín dostane presne tam, kam má, a využije sa.

Pozrieť v eShope >Immune Booster

Kombinácia bylinných a živočíšnych zložiek v zmesi Immune Booster (Posilňovač imunity) zlepšuje metabolizmus a odstraňuje voľné radikály z organizmu. Pravidelným užívaním zmesi Immune Booster sa posilní vaša imunita a budete sa cítiť dlhšie fit. Immune Booster taktiež napomáha redukovať toxíny vytvorené v tele nesprávnym životným štýlom a vplyvom chronických ochorení. Jednotlivé zložky majú navyše veľmi priaznivý vplyv na posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Pozrieť v eShope >


Reishi 

Pod menom „Huba nesmrteľnosti“ a „Huba duchovnej sily“ nie je divu, že je huba reishi uctievaná a jedna z najvyhľadávanejších. Vďaka 36 biologicky aktívnym látkam, ktoré obsahuje, pomáha posilňovať imunitu, bojovať proti voľným radikálom, udržiavať zdravé bunky, mozog i trávenie.

Pozrieť v eShope >


Hliva ustricová 

Hliva ustricová je drevokazná huba, ktorá zo stromov prijíma veľa živín, ktoré sa podieľajú na jej priaznivých účinkoch. Patrí medzi ne najmä schopnosť stimulovať bunky, ktoré v tele vytvárajú prirodzenú imunitu. Okrem toho je Hliva ustricová bohatý zdroj prírodných vitamínov a minerálov. Obsahuje vitamíny B, D, C, K, ale aj kvalitné proteíny, nenasýtené mastné kyseliny, 8 aminokyselín, prvky ako selén, zinok, bór, jód, chróm, meď, železo. 

Pozrieť v eShope >


DuoLife Vita C 

DuoLife Vita C je produkt, ktorý dopĺňa nedostatky vitamínov, ktoré sú výsledkom stravovania, v ktorom chýbajú jednotlivé živiny, vrátane vitamínu C, alebo vyplývajú zo zníženej imunity, chorôb, zvýšenej fyzickej a psychickej námahy, keď ich organizmus potrebuje viac.

Pozrieť v eShope >

zdroj: houstonmethodist.org

zdroj obrázky: verywellhealth.com

Odporúčané produkty8