Ako sa zbaviť nadúvania

Nadúvanie je v dnešnej dobe také bežné, že sa tomu hovorí „epidémia“. Ak sa často stretávate s "nafukovaním" alebo zažívacími ťažkosťami, pravdepodobne budete chcieť vedieť, prečo sa vám to deje. Keďže väčšina ľudí má nesprávnu stravu, vysokú úroveň stresu, denné užívanie liekov a vystavenie rôznym znečisťujúcim látkam, niet divu, že trpia nadúvaním viac dní. Zatiaľ čo nafúknuté brucho je určite nepríjemné - dokonca trápne, keď príde spolu s plynatosťou alebo potrebou bežať na toaletu - môže to byť ešte väčší problém, ako si myslíte.

Čo to nadúvanie je?

Nafúknuté brucho je v prvom rade pocit stiahnutia, tlaku alebo plnosti v bruchu. Môže a nemusí byť sprevádzané viditeľne natiahnutým (vydutým) bruchom. Tento pocit sa môže pohybovať od mierne nepríjemného až po intenzívne bolestivý. Našťastie, v mnohých prípadoch to nie je nič, čoho by sme sa mali znepokojovať. Zvyčajne sa dá odstrániť vykonaním niekoľkých jednoduchých zmien v strave a režime, aj keď nie vždy.

U mnohých ľudí sa príčina nadmernej plynatosti v črevách scvrkáva na:

 • nedostatočné trávenie bielkovín (spôsobujúce fermentáciu niektorých potravín)
 • neschopnosť úplne rozložiť cukor a uhľohydráty (niektoré komplexné zlúčeniny cukru potrebujú prítomnosť enzýmov, aby sa úplne strávili, no ľuďom môžu chýbať)
 • nerovnováha črevných baktérií (v tráviacom trakte sú bilióny zdravých a nezdravých baktérií, ktoré si konkurujú, a keď „zlé baktérie“ prevažujú nad dobrými z jedného alebo druhého dôvodu, nerovnováha môže viesť k nadúvaniu brucha a nadmernej plynatosti)

Nadúvanie žalúdka však môže niekedy znamenať vážne zdravotné problémy číhajúce pod povrchom. Napríklad je to jeden z najbežnejších symptómov kandidy a má tendenciu sa vyvinúť aj z iných stavov, vrátane alergií, hormonálnej nerovnováhy, dysfunkcie štítnej žľazy, črevných problémov a zápalového ochorenia čriev.

Ďalšie možné príčiny nadúvania môžu zahŕňať:

 • syndróm dráždivého čreva, najmä ak máte zápchu
 • poruchy trávenia, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída
 • zadržiavanie tekutín
 • dehydratáciazápcha
 • potravinové alergie alebo precitlivenosť, vrátane celiakie alebo intolerancie laktózy
 • SIBO
 • infekcia v čreve
 • obštrukcia čriev
 • hormonálne zmeny
 • určité druhy rakoviny

Mnoho rôznych vecí môže ovplyvniť zdravie čriev, schopnosť správne metabolizovať potravu a spôsob, akým telo prirodzene odstraňuje odpad. Pretože k nafúknutiu môže prispieť toľko rôznych faktorov – vrátane niektorých, ktoré sa zdajú úplne nesúvisiace, ako je spánok alebo stres – je možné, že vás bude nadúvať kedykoľvek počas dňa alebo niekoľkokrát za mesiac.

Na rozdiel od toho, čo si väčšina ľudí myslí, nadúvanie nie je to isté ako mať navyše tukovú hmotu alebo dokonca „zadržiavanie vody“. Tekutiny sa v skutočnosti nemôžu v žalúdku hromadiť, hoci môžete byť nafúknutý a zadržiavať vodu v iných častiach tela (ako sú členky, tvár a chodidlá) a zároveň mať nafúknuté brucho, ak máte stav, ktorý spôsobuje oboje.

Ako sa nadúvania zbaviť

1. Zaraďte do stravy probiotiká

„Dobré baktérie“ nazývané probiotiká pôsobia v tráviacom trakte ako priateľské črevné chrobáky, ktoré zabíjajú zlé baktérie, ktoré môžu vyvolať tráviace problémy a reakcie. Môžete užívať probiotické doplnky alebo konzumovať prírodné probiotické potraviny ako kimchi, kyslá kapusta, jogurt, kefír a kombucha.

2. Konzumujte viac vlákniny

Jedným z najefektívnejších liekov na nafúknuté brucho je zlepšenie stravy, pretože potraviny, ktoré konzumujete, zohrávajú veľkú úlohu pri regulácii množstva vzduchu a výkalov zachytených v tráviacom trakte. Aby veci „plynuli“ hladko, mali by ste sa uistiť, že konzumujete stravu s vysokým obsahom vlákniny, s cieľom prijať približne 25 – 30 gramov denne alebo ešte viac.

3. Konzumujte ovocie a zeleninu bohaté na vodu

Zelenina a ovocie, ktoré obsahujú vodu, kľúčové elektrolyty a prospešné enzýmy, sú vašimi najlepšími priateľmi, pokiaľ ide o prirodzené zmiernenie nadúvania. Skúste konzumovať viac surovej alebo varenej listovej zeleniny, uhorky, zeleru, feniklu, artičoky, melónu, bobuľového ovocia, dusenej zeleniny a kvasenej zeleniny.

4. Konzumujte bylinky, koreniny a čaje

Prírodné bylinky na upokojenie trávenia ako zázvor, púpava, aloe vera a fenikel sa používajú na upokojenie nepríjemného brucha už tisíce rokov. Mnohé bylinky pôsobia ako diuretiká a pomáhajú telu uvoľňovať prebytočnú tekutinu, zatiaľ čo niektoré, ako napríklad zázvor, môžu tiež pomôcť tráviacemu systému uvoľniť obsah a uvoľniť svaly v GI trakte, čo zmierňuje zápchu.

Skúste konzumovať čerstvo pomleté ​​bylinky všetkých druhov (petržlen, oregano, rozmarín atď.), čerstvý ošúpaný koreň zázvoru spolu so šťavou z aloe vera a bylinkovými čajmi. Nezabudnite, že vývar z kostí a zelený čaj sú tiež protizápalové a skvelé na podporu zdravia čriev.

5. Pite dostatok vody

Jedným zo spôsobov, ako rýchlo zmierniť nepohodlie, je pitie vody. Tekutiny tiež pomáhajú vláknine správne vykonávať svoju prácu. Neexistuje žiadne magické číslo, ktoré by bolo pre vás to pravé, ale začnite tým, že si dáte aspoň šesť až osem pohárov denne. Zostať hydratovaný je nevyhnutné na potláčanie nadúvania, ale pokiaľ ide o výber nápojov, vyberajte múdro. Najlepšia voľba je čistá voda, voda s čerstvými kúskami ovocia alebo bylinkami (ako citrón, grapefruit, bazalka atď.) alebo bylinkový čaj.

6. Vyhnite sa týmto jedlám a nápojom

Teraz, keď už viete, čo by ste mali konzumovať, pozrime sa na niektoré potraviny, ktoré môžu nadúvanie ešte zhoršiť. Častejšie môžu byť na vine niektoré z týchto potravín:

 • cukor a sladené pochutiny - cukor v črevách ľahko kvasí, môže prispieť k premnoženiu kandidy a podporuje zápal
 • väčšina mliečnych výrobkov - patria sem ochutené jogurty s cukrom a umelými prísadami, ale aj iné druhy, pretože moderné výrobné procesy dokážu odstrániť dôležité enzýmy v mliečnych výrobkoch
 • rafinované obilniny a obilné produkty - lepok je pre mnohých ľudí ťažko stráviteľný, podobne ako kukurica, ovos a iné obilniny v niektorých prípadoch
 • v niektorých prípadoch ťažko stráviteľná zelenina, ako je brokolica, kapusta, karfiol, cibuľa a dokonca aj cesnak - tieto obsahujú síru a určité typy uhľohydrátov
 • fazuľa a strukoviny, ktoré môžu podporovať plynatosť
 • sýtené nápoje
 • žuvačka
 • v niektorých prípadoch môžu niektoré druhy fermentovateľného ovocia vrátane jabĺk, broskýň/iného kôstkového ovocia a avokáda spôsobiť nadúvanie
 • umelé sladidlá a cukrové alkoholy - patria sem aspartám, sorbitol, manitol a xylitol

7. Zacvičte si

Byť aktívny pomáha tráviacemu systému optimálne fungovať, pretože dokáže bojovať proti zápche, udržiavať krvný obeh v pohybe a rozpohybovať lymfatickú tekutinu v celom tele. V podstate vám pomáha „detoxikovať“. Snažte sa vyťažiť z cvičenia čo najväčší úžitok tak, že budete robiť niečo aktívne väčšinu dní v týždni aspoň 30 – 60 minút. A vynechajte sladené športové nápoje!

Môže vás z cvičenia nadúvať? V niektorých prípadoch môže, najmä ak to preháňate. Pretrénovanie spôsobuje, že sa telo dostáva do stresujúceho stavu. To spôsobuje, že nadobličky uvoľňujú viac stresového hormónu kortizolu. Uistite sa, že váš cvičebný režim podporuje celkové zdravie a cítite sa lepšie, nie naopak, čo spôsobuje narušenú hladinu tekutín, zlé trávenie a zvýšený stres.

8. Znížte stres

Všimli ste si niekedy, že keď ste nervózni, unavení, smutní alebo preťažení, vaše trávenie je totálny chaos? Stres a úzkosť majú veľký vplyv na trávenie. Je to preto, že črevo a mozog spolu veľmi úzko komunikujú prostredníctvom blúdivého nervu, ktorý je známy ako „spojenie čreva a mozgu“. Vo výstelke gastrointestinálneho traktu žije sieť obvodového tkaniva, ktorá komunikuje prostredníctvom hormonálnych a chemických správ do centrálneho nervového systému, nazývaného enterický nervový systém (ENS). Mozog spúšťa ENS, aby produkoval enzýmy, sliny a sekréty, ktoré pomáhajú pri trávení, spolu s kontrolnými hormónmi zodpovednými za chuť do jedla.

Byť smutný alebo mať úzkostné stavy môže spôsobiť zmeny v tejto línii komunikácie. Mozog potom odvádza pozornosť od správneho trávenia v snahe ušetriť energiu a využiť ju inde. Veľké množstvo stresu zvyšuje hladinu kortizolu. To môže zmeniť hladinu cukru v krvi a zmeniť spôsob, akým sa vylučujú iné hormóny, čo niekedy spôsobí nadmerný hlad, zápchu a ukladanie tekutín. Navyše, ak ste v strese, nie je veľmi ľahké jesť zdravú stravu a namiesto toho vás zvyčajne núti siahať po spracovaných potravinách, ktoré bežne spôsobujú nadúvanie. Skombinujte pomalý metabolizmus a tráviaci systém s príliš veľkým množstvom ťažkých jedál a máte recept na katastrofu.

Riešenie? Urobte, čo môžete, aby ste praktizovali vedomé konzumovanie a znížili stres, akokoľvek je to možné, vrátane cvičenia, meditácie, modlitby a trávenia viac času robením vecí, ktoré máte radi.


Doplnky výživy proti nadúvaniu

Digestion Power

Ajurvédska zmes Digestion Power obsahuje byliny a koreniny na posilnenie trávenia. Podporujú správnu pH hladinu žalúdka, zlepšujú tráviaci oheň a stimulujú uvolňovanie tráviacich látok v pečeni, pankrease a črevách.

Odporúčame používať pri rôznych tráviacich ťažkostiach ako je nedostatočné trávenie, plynatosť, nadúvanie, prekyslenie, gastritída a ďalšie. Ako už z názvu vyplýva, cieľom zmesi Digestion Power je dodať silu tráviacemu systému a opäť zvýšiť na optimálnu úroveň tráviaci oheň, ktorý ďalej pomôže telu zbaviť sa endotoxínov prostredníctvom vylučovacieho systému.

Pozrieť v eShope >


Probiozym - pre dobré trávenie

Probiozym obsahuje na slovenskom trhu unikátnu kombináciu 6 prírodných látok. Základ je kvalitný extrakt z Mentha piperita. Ďalej obsahuje Lactobacillus acidophilus, ibištek, bromelaín, papaín a inulín pre maximálny synergický efekt.

Účinky

 • Normálna činnosť tráviaceho traktu - Mentha piperita a ibištek podporujú normálnu činnosť tráviacej sústavy a črevného traktu.
 • Nadúvanie - Mentha piperita pôsobí priaznivo pri nadúvaní.
 • Trávenie - Mentha piperita podporuje normálne trávenie.
 • Laktobacily - vysoký obsah živých kultúr Lactobacillus acidophilus.

Pozrieť v eShope >


DuoLife Fiber

Doplnok stravy DuoLife Fiber je určený na použitie ako podporná liečba v prípade:

 • osôb, ktoré chcú denne podporovať normálnu funkciu tráviaceho traktu;
 • osôb, ktoré chcú podporiť správne vstrebávanie živín z tráviaceho traktu;
 • osôb s problémami v tráviacom trakte spojenými s poruchami prirodzenej črevnej mikroflóry alebo so zápalovými problémami;
 • osôb so zápchou a problémami so spomaleným prechodom črevami;
 • osôb, ktoré sa starajú o udržanie zdravej telesnej hmotnosti, vďaka tomu, že výrobok podporuje proces chudnutia, pomáha znižovať chuť do jedla a poskytuje dlhodobý pocit sýtosti;
 • osôb, ktoré dodržiavajú takzvanú LOW FODMAP diétu;
 • osôb, ktoré sa starajú o správnu hladinu glukózy a cholesterolu v krvi;
 • osôb, ktoré dodržiavajú tzv. LOW F diétu a chcú podporiť optimálne zdravie ciev a zdravý krvný tlak;
 • osôb, ktoré chcú podporiť detoxikačné a antioxidačné procesy v tele.

Pozrieť v eShope >


Gallmet M

Účinky

 • podporuje dobré trávenie
 • stimuluje produkciu tráviacich štiav
 • napomáha pri odstránení tráviacich ťažkosti
 • podporuje zdravie a funkciu tráviaceho traktu
 • prispieva k nadmernému vylučovaniu plynov
 • napomáha komfortu pri trávení
 • pomáha pri nadúvaní a brušných kŕčoch
 • pomáha udržať normálnu funkciu pečene, prispieva k ochrane pečene, a k jej detoxikačnému potenciálu, prispieva k ochrane pečeňových buniek
 • prispieva k normálnej tvorbe žlče v pečeni
 • udržuje zdravý tok žlče a podporuje zdravie žlčníka
 • pomáha udržať zdravý žalúdok
 • pomáha udržiavať normálnu chuť k jedlu.
 • pomáha podporovať relaxáciu a fyzickú pohodu

Pozrieť v eShope >

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: draxe.com, mydr.com.au, healthline.com