Ako na hormonálnu rovnováhu

Hormóny – ako estrogén, testosterón, adrenalín a inzulín – sú mimoriadne dôležití chemickí poslovia, ktorí ovplyvňujú mnohé aspekty nášho celkového zdravia.

Bežná liečba hormonálnej nerovnováhy zvyčajne zahŕňa syntetické hormonálne substitučné terapie, antikoncepčné pilulky, inzulínové injekcie i lieky na štítnu žľazu. Ale je možné vyvážiť hormóny prirodzene? Dobrá správa je: áno, v mnohých prípadoch je to možné. 

Čo je endokrinný systém?

Endokrinný systém je zodpovedný za koordináciu vzťahu medzi rôznymi orgánmi a hormónmi, čo sú chemikálie, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu z buniek v žľazách s vnútornou sekréciou. Hormóny sú vylučované rôznymi žľazami a orgánmi, vrátane štítnej žľazy, nadobličiek, hypofýzy, vaječníkov, semenníkov a pankreasu. Celý endokrinný systém spolupracuje na kontrole hladiny hormónov cirkulujúcich v tele, a ak je jeden alebo viaceré čo i len mierne nevyvážené, môže to spôsobiť rozsiahle zdravotné problémy ovplyvňujúce rast, sexuálny vývoj a funkciu, spánok, metabolizmus a hlad. Akonáhle sú hormóny v obehu, zameriavajú sa na špecifické tkanivá alebo bunky väzbou na receptory, ktoré sa nachádzajú vo vnútri bunky alebo na jej povrchu. Tieto hormóny fungujú ako chemickí poslovia a zohrávajú kľúčovú úlohu v každodenných funkciách tela.

Endokrinný systém sa skladá z mnohých žliaz, vrátane hypofýzy alebo „hlavnej žľazy“, ktorá je zodpovedná za odosielanie informácií z mozgu do iných žliaz v tele. Hypofýza tiež produkuje veľa hormónov, ktoré cestujú po celom tele a majú rôzne dôležité funkcie. Hypofýza sa skladá z dvoch rôznych typov tkanív: predná hypofýza, ktorá syntetizuje a uvoľňuje klasické hormóny, a zadná hypofýza, ktorá vylučuje neurohormóny, ktoré sa tvoria v hypotalame. Dva hormóny, ktoré vylučuje predná hypofýza, sú rastový hormón, ktorý je zodpovedný za správny rast a vývoj, a prolaktín, čo je hormón, ktorý stimuluje tvorbu mlieka po pôrode. Tropické hormóny sú tiež produkované a vylučované prednou hypofýzou, čo je žľaza s vnútornou sekréciou, a zameriavajú sa aj na iné endokrinné žľazy. Tieto hormóny zahŕňajú:

  • hormón stimulujúci štítnu žľazu (tiež nazývaný tyreotropín)
  • folikuly stimulujúci hormón
  • luteinizačný hormón
  • adrenokortikotropný hormón

Zadná hypofýza sama o sebe hormóny neprodukuje, ale ukladá a vylučuje dva hormóny vytvorené v oblasti hypotalamu, vazopresín a oxytocín, a potom ich uvoľňuje do krvného obehu.

Medzi ďalšie dôležité žľazy endokrinného systému patrí epifýza, štítna žľaza, prištítne telieska, týmus a nadobličky.

Existujú dve hlavné skupiny hormónov, ktoré cirkulujú v ľudskom tele – tie, ktoré pochádzajú z aminokyselín (proteínové hormóny, peptidy a amíny) a tie, ktoré pochádzajú z lipidov (steroidy).

Podskupiny hormónov:

  • Amínové hormóny: hormóny, ktoré sú syntetizované z aminokyselín tryptofánu (ako je melatonín) a tyrozínu (ako sú hormóny štítnej žľazy a dopamín).
  • Peptidové hormóny: hormóny, ktoré pozostávajú z aminokyselín s krátkym reťazcom a zahŕňajú antidiuretický hormón (nazývaný vazopresín) a oxytocín.
  • Proteínové hormóny: hormóny, ktoré pozostávajú z dlhších polypeptidov a zahŕňajú rastový hormón a hormón stimulujúci folikuly.
  • Steroidné hormóny: hormóny, ktoré sú odvodené od cholesterolu a zahŕňajú testosterón, estrogény a kortizol.

Keď tieto hormóny posielajú správy, prijímajú ich hormonálne receptory, ktoré spracovávajú správu a signalizujú špecifickú udalosť alebo bunkové mechanizmy, ktoré iniciujú odpoveď cieľovej bunky.

Príznaky hormonálnej nerovnováhy 

Skôr ako sa rozhodnete hormóny vyvažovať prirodzene, je dobré vedieť, na ktoré príznaky hormonálnej nerovnováhy si treba dávať pozor:

  • neplodnosť a nepravidelná menštruácia
  • prírastok alebo strata hmotnosti (nevysvetliteľné zmeny a nie v dôsledku úmyselných zmien v strave)
  • depresia a úzkosť
  • únava
  • nespavosť
  • nízke libido
  • zmeny chuti do jedla
  • problémy s trávením
  • vypadávanie vlasov a rednutie vlasov

Príznaky hormonálnej nerovnováhy sa môžu dramaticky líšiť v závislosti od toho, akým typom poruchy alebo choroby sú spôsobené. Napríklad vysoký estrogén môže prispieť k problémom, ktoré zahŕňajú endometriózu a reprodukčné problémy, zatiaľ čo príznaky cukrovky často zahŕňajú priberanie na váhe, zmeny chuti do jedla, poškodenie nervov a problémy so zrakom.

Špecifické problémy spojené s niektorými z najbežnejších hormonálnych nerovnováh zahŕňajú:

  • Estrogénová dominancia: zmeny spánkového režimu, zmeny hmotnosti a chuti do jedla, vyšší vnímaný stres, spomalený metabolizmus
  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS): neplodnosť, prírastok hmotnosti, vyššie riziko cukrovky, akné, abnormálny rast vlasov
  • Nízky estrogén: nízka sexuálna túžba, reprodukčné problémy, menštruačná nepravidelnosť, zmeny nálady
  • Hypotyreóza: spomalený metabolizmus, priberanie na váhe, únava, úzkosť, podráždenosť, tráviace problémy, nepravidelná menštruácia
  • Nízky testosterón: erektilná dysfunkcia, strata svalov, prírastok hmotnosti, únava, problémy súvisiace s náladou
  • Hypertyreóza a Graveova choroba: úzkosť, rednutie vlasov, strata hmotnosti, IBS, problémy so spánkom, nepravidelný srdcový tep
  • Diabetes: prírastok hmotnosti, poškodenie nervov (neuropatia), vyššie riziko straty zraku, únava, problémy s dýchaním, sucho v ústach, kožné problémy
  • Únava nadobličiek: únava, bolesti svalov, úzkosť a depresia, problémy so spánkom, mozgová hmla, reprodukčné problémy

Ako vyvážiť hormóny prirodzene

1. Vymeňte sacharidy za zdravé tuky

Potraviny, ktoré vyrovnávajú hormóny, zahŕňajú rôzne potraviny obsahujúce tuky, ktoré poskytujú mastné kyseliny s krátkym, stredným a dlhým reťazcom. Telo potrebuje na tvorbu hormónov rôzne typy tukov, vrátane nasýtených tukov a cholesterolu. Nielenže sú tieto esenciálne tuky základnými stavebnými kameňmi pre produkciu hormónov, ale udržujú nízku úroveň zápalu, zrýchľujú metabolizmus a podporujú chudnutie. Zdravé tuky majú opačný účinok ako rafinované sacharidy, ktoré vedú k zápalom a môžu narušiť rovnováhu hormónov. 

Medzi obľúbené zdroje protizápalových zdravých tukov patria: kokosový olej, avokádo, maslo od zvierat kŕmených trávou a voľne žijúci losos.

  • Kokosový olej - má prirodzené antibakteriálne účinky a účinky na spaľovanie tukov.
  • Medzi výhody avokáda patrí zlepšenie zdravia srdca, zníženie zápalu, kontrola chuti do jedla a príspevok k dennému príjmu vlákniny a živín, ako je draslík.
  • Nutričné hodnoty lososa sú tiež pôsobivé - je to jeden z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín, o ktorých je známe, že znižujú zápaly a pomáhajú s kognitívnymi funkciami. Omega-3 mastné kyseliny sú veľkou súčasťou mozgovo-bunkových membrán a sú dôležité pre medzibunkovú komunikáciu v mozgu. Výskum ukazuje, že omega-3 mastné kyseliny pomáhajú chrániť pred stratou hipokampálnych neurónov a znižujú prozápalové reakcie.

Aké jedlo spôsobuje hormonálnu nerovnováhu?

Najlepšie je obmedziť alebo sa vyhnúť pridanému cukru, spracovaným sacharidom a rafinovaným rastlinným/semenným olejom.

Základné pravidlo je: vyhnite sa olejom s vysokým obsahom omega-6 tukov (svetlicový, slnečnicový, kukuričný, bavlníkový, repkový, sójový a arašidový olej) a namiesto toho sa nasýťte bohatými zdrojmi prírodných omega-3 (divoká ryba, ľanové semienko, chia semienka, vlašské orechy a živočíšne produkty od zvierat kŕmených trávou).

Existuje typ omega-6 tuku, ktorý je vhodné prijať v strave, nazývaný GLA. GLA (kyselina gama-linolová) sa môže užívať vo forme doplnkov pomocou pupalkového oleja alebo borákového oleja a nachádza sa aj v konopných semienkach. Štúdie ukazujú, že suplementácia GLA môže podporiť zdravé hladiny progesterónu.

2. Užívajte doplnky výživy

Zatiaľ čo zdravá strava je kľúčom pre všetky aspekty zdravia, niekedy je potrebné ju doplniť, aby sa vyplnili nutričné ​​medzery, ktoré môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe.

Tu sú najlepšie doplnky, na ktoré sa treba zamerať, aby ste dosiahli rovnováhu hormónov:

Pupalkový olej 

Pupalkový olej obsahuje omega-6 mastné kyseliny, ako sú LA a GLA, ktoré podporujú celkovú hormonálnu funkciu. Doplnenie oleja z pupalky dvojročnej môže pomôcť zmierniť predmenštruačné príznaky a symptómy PCOS. Pomáha tiež vytvárať zdravé prostredie na počatie.

Pozrieť v eShope >


Vitamín D 

Aké vitamíny je najlepšie užívať pri hormonálnej nerovnováhe? Vitamín D je určite jedným z nich, pretože v tele pôsobí takmer ako hormón a je dôležitý na udržanie nízkej hladiny zápalu. To je dôvod, prečo ľudia, ktorí žijú v tmavých oblastiach, často trpia sezónnou depresiou a inými zdravotnými problémami, pokiaľ si nedopĺňajú vitamín D. Slnečné žiarenie je skutočne najlepší spôsob, ako optimalizovať hladiny vitamínu D, pretože holá pokožka si vitamín D vytvára sama, keď je vystavená aj malému množstvu priameho slnečného žiarenia. Väčšina ľudí by mala denne dopĺňať približne 2 000 – 5 000 IU vitamínu D3, ak žijú v tmavých oblastiach, počas zimy a v dňoch, keď nie sú na slnku.

Pozrieť v eShope >


Vývar z kostí

Vývar z kostí upokojuje tráviaci systém a dodáva telu živiny, ktoré sa dajú ľahko vstrebať. Konzumácia kostného vývaru alebo proteínového prášku vyrobeného z kostného vývaru je obzvlášť prospešná pre zdravie, pretože obsahuje liečivé zlúčeniny ako kolagén, prolín, glycín a glutamín na posilnenie celkového zdravia.


Probiotiká 

Probiotiká sú zdravé baktérie, ktoré môžu skutočne zlepšiť produkciu a reguláciu kľúčových hormónov, ako je inzulín, ghrelín a leptín. Môžu tiež pomôcť pri oprave črevnej výstelky, čo zase môže vyvážiť hormóny. Keď nestrávené častice potravy, ako napríklad lepok, prenikajú cez črevo do krvného obehu, spôsobuje to zápal spôsobujúci ochorenie, ktorý postihuje celé telo – najmä žľazy, ako je štítna žľaza, ktorá je veľmi náchylná na zvýšený zápal. Väčšina ľudí s deravým črevom má v črevách nedostatok probiotík. Ak chcete konzumovať viac probiotík, môžete do svojho jedálnička pridať fermentované potraviny (ako sú jogurty, kefír, kyslá kapusta atď.) a zároveň užívať probiotické kapsulové doplnky.

Pozrieť v eShope >


Adaptogénne byliny

Adaptogénne byliny sú jedinečnou triedou liečivých rastlín, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a chránia telo pred širokou škálou chorôb, vrátane tých, ktoré sú spôsobené nadmerným stresom. Okrem posilnenia imunitnej funkcie a boja proti stresu výskum ukazuje, že rôzne adapotogény – ako je ashwagandha, liečivé huby, rhodiola a bazalka posvätná – môžu: 

  • zlepšiť funkciu štítnej žľazy
  • znížiť cholesterol prirodzene
  • znížiť úzkosť a depresiu
  • bojovať proti degenerácii mozgových buniek
  • stabilizovať hladinu cukru a inzulínu v krvi
  • podporovať funkcie nadobličiek

Najmä Ashwagandha môže byť mimoriadne účinná pri vyrovnávaní hormónov. Prospieva funkcii štítnej žľazy, pretože podporuje odstraňovanie voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. Ashwagandha môže byť použitá na podporu spomalenej alebo hyperaktívnej štítnej žľazy a môže tiež pomôcť prekonať únavu nadobličiek. Nadobličky sa môžu preťažiť, keď zažijete príliš veľa emocionálneho, fyzického alebo duševného stresu, čo vedie k narušeniu hormónov, ako je adrenalín, kortizol a progesterón.

Pozrieť v eShope >


Bazalka posvätná 

Bazalka posvätná, ktorá je tiež známa ako tulsi, pomáha regulovať hladinu kortizolu, čím pôsobí ako prírodný liek na úzkosť a emocionálny stres. Štúdie ukazujú, že bazalka posvätná môže tiež chrániť orgány a tkanivá pred chemickým stresom zo znečisťujúcich látok a ťažkých kovov, čo sú ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe.

Pozrieť v eShope >


Huby 

Funkčné huby (vrátane druhov Reishi, Maitake, Shiitake, Čaga a Cordyceps) podporujú schopnosť tela adaptovať sa na stres a podporujú moduláciu imunitného systému. Tieto huby sa používajú už viac ako 2000 rokov v tradičnej čínskej medicíne (TCM) a sú preplnené prospešnými zlúčeninami, vrátane polysacharidov a polysacharidových peptidov, beta glukánov, glykoproteínov a triterpénov, ktoré tiež podporujú zdravie čriev, metabolizmus a ďalšie.

Pozrieť v eShope >


Vitex pre hormonálnu rovnováhu žien 

Je určený najmä pre ženy s ťažkosťami, ako:

  • poruchy menštruačného cyklu (nepravidelnosť, bolesti, ťažkosti, silné alebo slabé krvácanie)
  • predmenštruačný syndróm – ťažkosti, ktoré sa objavujú niekoľko dní pred pravidelným mesačným krvácaním, ako je bolesť, tlak prsníkov, psychická nevyrovnanosť
  • menopauza – zmiernenie symptómov (zvýšené potenie, návaly tepla, závraty, bolesti hlavy, zvýšený krvný tlak, náladovosť, poruchy spánku, úzkosť, priberanie)
  • hormonálna nerovnováha
  • fyzická a duševná nepohoda

Pozrieť v eShope >


Mužská potencia

  • Maca je prastará liečivá bylina Peruánskych Ánd. Jedlý koreň je podobný reďkovke a patrí medzi základné zložky potravy u miestneho obyvateľstva.
  • Tribulus terrestris - prírodné stimulanty podporujúce vylučovanie testosterónu a napomáhajúce nárastu svalovej hmoty a zvyšovaniu výkonnosti.
  • Pozitívne účinky produktu Mužská potencia 100% bylinná formula pre aktívny životný štýl priaznivo ovplyvňuje mužskú hormonálnu hladinu.

Pozrieť v eShope >


3. Riešte emocionálnu nerovnováhu

Podľa TCM majú vnútorné emócie priamy vplyv na zdravie človeka a riešenie emočnej nerovnováhy, vonkajších faktorov a výberu životného štýlu môže pomôcť predchádzať zdravotným stavom spojeným s hormonálnou nerovnováhou.

Praktizujúci TCM veria, že emócie strachu spôsobujú ochorenie v reprodukčných orgánoch, obličkách a nadobličkách, čo ovplyvňuje hladiny kortizolu. To môže viesť k vážnym stavom, ako je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) a neplodnosť. Emócie frustrácie, netrpezlivosti a neodpustenia spôsobujú ochorenie pečene, ktoré môže viesť k nerovnováhe estrogénu. A emócie úzkosti môžu spôsobiť problémy s hladinami inzulínu, ktoré potom môžu ovplyvniť niekoľko hormónov.

Hlavnou súčasťou prirodzenej rovnováhy hormónov je riešenie akejkoľvek emocionálnej nerovnováhy, s ktorou máte čo do činenia. Môžete to urobiť znížením úrovne stresu, zapojením sa do osobnej reflexie a venovaním času pre seba. Praktizovanie meditácie alebo liečebnej modlitby môže byť mimoriadne prospešné, rovnako ako cvičenie hlbokého dýchania, trávenie času vonku a každodenné cvičenie. Terapie tradičnej čínskej medicíny ako akupunktúra a masáže môžu tiež pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu, bojovať proti stresu a zlepšiť prietok krvi.

4. Dávajte si pozor na lieky a antikoncepciu 

Uvedomujete si vedľajšie účinky liekov? Niektoré môžu narušiť hormonálnu rovnováhu, čo vedie k vedľajším účinkom, ako je únava, zmeny chuti do jedla, zmenené vzorce spánku, nízke libido, smútok a dokonca aj depresia. 

Niektoré lieky, ktoré môžu narušiť hormonálnu rovnováhu, zahŕňajú kortikosteroidy, stimulanty, statíny, agonisty dopamínu, rexinoidy a glukokortikoidy. Dávajte si pozor na lieky, ktoré užívate a poraďte sa so svojím lekárom o vedľajších účinkoch a skúmajte prírodné alternatívy vždy, keď je to možné.

Antikoncepcia je ďalším nebezpečným liekom, ktorý mení hladiny hormónov. Ide o typ hormonálnej terapie, ktorá zvyšuje hladiny estrogénu na také nebezpečné úrovne, že môže spôsobiť mnohé komplikácie. Nemôžeme vás dostatočne dôrazne nabádať, aby ste prestali užívať tabletky, najmä vzhľadom na to, že existuje mnoho iných (bezpečnejších) spôsobov, ako zabrániť tehotenstvu. Štúdie ukazujú, že zdravotné riziká ich užívania, najmä dlhodobého, môžu zahŕňať problémy ako:

  • prielomové krvácanie medzi cyklami
  • zvýšené riziko krvácania z maternice, zrážania krvi, srdcového infarktu a mŕtvice
  • migrény
  • zvýšený krvný tlak
  • priberanie
  • bolesti chrbta
  • zmeny nálady
  • nevoľnosť
  • benígne nádory pečene
  • citlivosť prsníkov

5. Doprajte si viac spánku

Ak nespíte každú noc 7-8 hodín, nerobíte svojmu telu žiadnu láskavosť. Nedostatok spánku alebo narušenie prirodzeného cirkadiánneho rytmu môže byť jedným z najhorších návykov, ktoré prispievajú k hormonálnej nerovnováhe. Ako je to možné? Pretože hormóny pracujú podľa plánu! Príklad: kortizol, primárny „stresový hormón“, je regulovaný o polnoci. Preto ľudia, ktorí chodia spať neskoro, si nikdy skutočne neoddýchnu od svojej stresovej reakcie na útek/boj.

Nedostatok spánku, dlhodobé užívanie kortikosteroidov a chronický stres sú tri z najväčších prispievateľov k vysokým hladinám kortizolu. Správa uvádza, že „Stres môže viesť k zmenám sérovej hladiny mnohých hormónov vrátane glukokortikoidov, katecholamínov, rastového hormónu a prolaktínu.“

Spánok pomáha udržiavať stresové hormóny v rovnováhe, buduje energiu a umožňuje telu správne sa zotaviť. Nadmerný stres a zlý spánok sú spojené s vyššou hladinou ranného kortizolu, zníženou imunitou, problémami s pracovným výkonom a vyššou náchylnosťou k úzkosti, priberaniu a depresii. Ak chcete maximalizovať funkciu hormónov, ideálne sa snažte dostať do postele do 22:00 a dodržujte pravidelný cyklus spánok-bdenie, ako sa len dá.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: aspiradiagnostics.com, fibromyalgiafortmyers.com,integrativenutrition.com, news-medical.net

Odporúčané produkty8