Ako zatočiť s hemoroidmi

Hemoroidy sú veľmi časté anorektálne ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. U viac ako polovice všetkých ľudí sa v určitom okamihu vyvinú symptomatické hemoroidy, takže je bežné, že sa pýtate, ako sa hemoroidov zbaviť. Väčšina pacientov sa dokáže zbaviť hemoroidov diétou s vysokým obsahom vlákniny, bylinnými doplnkami či krémami.

Čo sú hemoroidy?

Teraz sa možno pýtate, prečo je také dôležité vedieť, ako sa zbaviť hemoroidov, najmä ak ste ich nikdy predtým nemali. Je to preto, že nikto nie je imúnny voči hemoroidom. Určite ste nevedeli, že všetci máme hemoroidy, ale je to tak. Hemoroidy sú normálne vankúšiky tkaniva, ktoré sú vyplnené krvnými cievami a nachádzajú sa na konci konečníka, tesne vo vnútri konečníka. Spolu s kruhovým svalom nazývaným análny zvierač pomáhajú hemoroidy kontrolovať pohyb čriev. Keď ľudia hovoria, že „majú hemoroidy“, v skutočnosti tým myslia, že sa im hemoroidy zväčšili. Zväčšené hemoroidy sú často spojené s príznakmi ako je svrbenie, výtok hlienu alebo krvácanie. Ku krvácaniu dochádza, keď tvrdá stolica poškodzuje tenké steny krvných ciev pri hemoroidoch.

Medzi dva základné typy patria vnútorné a vonkajšie hemoroidy. Vnútorné hemoroidy sú bežnejšie a vonkajšie hemoroidy majú tendenciu byť ako veľká hrča okolo vonkajšej strany konečníka, čo môže spôsobiť, že sedenie bude bolestivé. Pri opuchnutých vonkajších hemoroidoch je krvácanie pomerne bežné.

Opuchnuté vnútorné hemoroidy môžu vychádzať z konečníka a potom môžu byť viditeľné ako mäkké hrudky tkaniva. Tieto sa nazývajú vyčnievajúce alebo prolapsované hemoroidy. Väčšie hemoroidy môžu spôsobiť pocit, že niečo tlačí na konečník, čo môže veľmi znepríjemniť sedenie.

Hemoroidy sú klasifikované podľa stupňa, ktorý je založený na závažnosti:

Stupeň 1: Mierne zväčšené hemoroidy, ktoré nie je možné vidieť zvonku konečníka.
Stupeň 2: Väčšie hemoroidy, ktoré sa občas môžu dostať mimo konečníka, napríklad pri stolici, ale potom sa samy vrátia späť.
Stupeň 3: Hemoroidy, ktoré vychádzajú z konečníka pri stolici alebo fyzickej aktivite a samy sa nevrátia. Môžu byť zatlačené späť iba do konečníka.
Stupeň 4: Hemoroidy, ktoré sú vždy mimo konečníka a už sa nedajú zatlačiť späť dovnútra. Malý kúsok análnej výstelky môže tiež zostúpiť z dolnej časti konečníka a von z konečníka, čo je známe ako rektálny prolaps.

Príznaky hemoroidov

Najčastejším príznakom hemoroidov je análne krvácanie a medzi hlavné ťažkosti patrí perianálna hmota vyčnievajúca z konečníka a análny výtok. Medzi ďalšie príznaky hemoroidov patria: 

 • podráždenie a svrbenie okolo konečníka
 • fekálny únik
 • citlivé hrčky v konečníku
 • bolestivé pohyby čriev
 • vyčnievanie kože pri pohybe čriev
 • krv na toaletnom papieri po stolici

Obzvlášť bolestivá forma hemoroidov 4. stupňa prichádza vo forme trombózneho hemoroidu. To sa týka (zvyčajne) vonkajšieho hemoroidu, ktorý nemá prietok krvi, pretože žila s nimi spojená má trombózu (krvnú zrazeninu). Trombóza zodpovedná za trombózny hemoroid sa často reabsorbuje do dvoch až troch týždňov bez väčšej liečby. Bolesť pochádzajúca z opuchu a zápalu hemoroidu je zvyčajne najhoršia počas prvých 24–48 hodín po jeho vzniku.

Ľudia s hemoroidmi sú vystavení zvýšenému riziku portálnej hypertenzie. Portálna hypertenzia je zvýšenie krvného tlaku v systéme žíl nazývanom portálny žilový systém. Žily vychádzajúce zo žalúdka, čreva, sleziny a pankreasu sa spájajú do portálnej žily, ktorá sa potom rozvetvuje na menšie cievy a putuje cez pečeň.

Mnoho ľudí si kladie otázku: "Zmiznú niekedy hemoroidy?" Väčšina opuchnutých hemoroidov zmizne, ak budete dodržiavať múdry režim stravovania a hygienyckých návykov, ako aj všetky ďalšie liečebné metódy odporúčané vaším lekárom.

Ako dlho trvajú hemoroidy?

Príznaky hemoroidov u väčšiny ľudí vymiznú v priebehu niekoľkých dní, ale v niektorých prípadoch sa môžu znova objaviť a / alebo vyžadovať lekársku pomoc. Ak príznaky pretrvávajú viac ako týždeň alebo dva a nezlepšili sa domácou liečbou, pravdepodobne je čas navštíviť lekára. Pre tých, ktorí už majú časté hemoroidy, môžu byť diétne zmeny jedným z najlepších spôsobov, ako sa raz a navždy zbaviť vonkajších aj vnútorných hemoroidov.

Hoci ľudia predpokladajú, že akúkoľvek análnu bolesť pri použití toalety môže spôsobiť hemoroid, existuje množstvo ďalších anorektálnych porúch, ktoré môžu spôsobiť príznaky, vrátane dermatologických ochorení, divertikulitídy, abscesu a fistuly, fisúr, pohlavne prenosných chorôb, bradavíc, HIV, infekcií, zápalových ochorení a vredov.

Divertikulitída vs. Hemoroidy

Ľudia sú niekedy zmätení rozdielom medzi divertikulitídou a vnútornými hemoroidmi. Divertikulitída je stav, pri ktorom sa vaky v stenách hrubého čreva zapália a tlačia do hrubého čreva. Zatiaľ čo niektoré symptómy a problémy sú podobné tým, čo spôsobujú hemoroidy, divertikulitída má tendenciu byť o niečo závažnejšia a úzko súvisí s vekom a nízkym príjmom vlákniny.

Príčiny vzniku hemoroidov

Vedci tvrdia, že degradácia (alebo rozpad) podporných tkanív análnych vankúšikov spôsobuje rozvoj hemoroidov. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k vzniku hemoroidov, ako:

 • nadváha
 • pravidelné zdvíhanie ťažkých predmetov
 • starnutie
 • tehotenstvo a pôrod
 • dedičnosť
 • zápcha alebo chronická hnačka
 • chybná funkcia čriev v dôsledku nadmerného používania laxatív alebo klystírov
 • trávenie nadmerného času na toalete

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas tehotenstva alebo pri zápche a dlhotrvajúcom namáhavom sedení na záchode sú hlavnými faktormi, ktoré prispievajú k rozvoju hemoroidov. Ďalšou príčinou môže byť oslabenie podporného tkaniva v dôsledku starnutia a genetiky.

Mnohé stravovacie faktory, vrátane diéty s nízkym obsahom vlákniny, korenistých jedál a príjmu alkoholu, sa tiež považujú za možné príčiny vzniku hemoroidov, ale výskum, ktorý to dokazuje, je nekonzistentný. 

Ako sa zbaviť hemoroidov 

Konzumujte potraviny s vysokým obsahom vlákniny

Aby ste sa zbavili hemoroidov, je dôležité, aby ste sa vyhli zápche a tvrdej stolici, čo sa dá dosiahnuť konzumáciou veľkého množstva potravín s vysokým obsahom vlákniny, aby bola stolica mäkká. Na zbavenie sa hemoroidov sa odporúča 30–35 gramov vlákniny denne. Jedzte potraviny ako avokádo, bobuľové ovocie, figy, ružičkový kel, tekvica, fazuľa, šošovica, orechy, ľanové semienka, chia semienka a quinoa. V klinických štúdiách diéty s vysokým obsahom vlákniny znížili riziko pretrvávajúcich symptómov a krvácania približne o 50%.

Pite veľa vody

Dehydratácia môže viesť k zápche, pretože voda alebo tekutiny sú potrebné na to, aby vláknina mohla hladko prechádzať tráviacim traktom. Mnohé štúdie naznačujú, že strata tekutín a obmedzenie tekutín môže zvýšiť zápchu, čo zas môže zhoršiť príznaky hemoroidov. Na zmiernenie zápchy a ako spôsob zbavenia sa hemoroidov, vypite aspoň jeden pohár vody s každým jedlom a občerstvením. 

Konzumujte fermentované potraviny

Fermentované potraviny ako kefír, kimchi a jogurt môžu pomôcť poskytnúť tráviacemu systému zdravé baktérie, ktoré sú nevyhnutné pre správnu elimináciu hemoroidov. Niekoľko štúdií ukázalo, že fermentované potraviny a probiotiká zlepšujú zdravie črevného traktu, syntetizujú a zvyšujú biologickú dostupnosť živín, upravujú pH čriev a napomáhajú tráveniu. 

Obmedzte alkohol a korenené jedlá

Alkohol môže dehydratovať a zaťažovať tráviaci systém, čo zhoršuje príznaky hemoroidov. A korenené jedlá môžu zintenzívniť príznaky hemoroidov. Niektoré štúdie ukazujú, že konzumácia alkoholu aj korenistých jedál slúži ako rizikové faktory pre hemoroidy, hoci údaje nie sú konzistentné.

Vyhnite sa namáhavému tlačeniu na záchode

Namáhavé tlačenie môže byť bolestivé a problémy s hemoroidmi ešte zhoršiť. Nečakajte príliš dlho, kým pôjdete na toaletu. Venujte pozornosť signálom svojho tela a keď pocítite nutkanie ísť na toaletu, okamžite choďte. V opačnom prípade bude stolica tvrdšia a to vás automaticky prinúti viac tlačiť. Keď ste na toalete, doprajte si čas a uvoľnite svoje telo.

Zabráňte zápche

Zápcha vás núti namáhať sa, čo zvyšuje bolesť a zápal hemoroidov. Aby ste sa vyhli zápche, pite veľa tekutín, venujte sa pravidelnej fyzickej aktivite a jedzte potraviny bohaté na vlákninu, vďaka ktorým je stolica mäkká. Tieto kroky tiež pomáhajú odpovedať na to, ako sa zbaviť hemoroidov alebo im predchádzať.

Vyhnite sa dlhodobému sedeniu na toalete

Trávenie príliš veľa času na toalete môže zhoršiť hemoroidy. Nečítajte a nerozptyľujte sa počas používania toalety..

Užívajte doplnky výživy a používajte krémy na hemoroidy

Pile OFF 

V zmesi Pile OFF sú obsiahnuté ajurvédske byliny, ktoré ajurvéda využíva na podporu pri hemoroidoch a kŕčových žilách. Pomáhajú znížiť opuch, bolestivosť a zápal v oblasti hemoroidov.

Pozrieť v eShope >


Vianutra Probiotiká a Enzýmy 

Účinná kombinácia vybraných probiotík, prebiotík a enzýmov na doplnenie gastrointestinálneho mikrobiómu, všestrannú podporu trávenia ako aj pravidelného vyprázdňovania a tak aj prevencia vzniku zápchy a s tým spojené predchádzanie vzniku hemoroidov.

Pozrieť v eShope >


Tigrie oko prokto na hemoroidy

Tigrie oko prokto má vďaka extraktom včelieho vosku analgetický, protizápalový a hojivý efekt.
Má protizápalový a antiseptický účinok, hojí prasknuté, zapálené žily pri hemoroidoch, uľavuje od bolesti a nepríjemného svrbenia, zmenšuje opuch a zdurenie uzlín a žíl.

Pozrieť v eShope >


Solaris telové mlieko 

Solaris telové mlieko  má unikátne ochranné a preventívne účinky a regeneračné vlastnosti pri bolestiach hlavy, popáleninách, jazvách, bolestiach svalov, hemoroidoch. Mlieko môžete použiť na prstovú masáž hemoroidných uzlov.

Pozrieť v eShope >


zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: medicinenet.com, medicalnewstoday.in

Odporúčané produkty8