Ako zvýšiť libido prirodzenou cestou

Nedostatok libida je častejší u žien ako u mužov, no výrazne sa týka oboch pohlaví. Výskum ukazuje, že 32% žien a 15% mužov chýba chuť na pravidelný sex. Či už ste na nižšom alebo vyššom konci vekového spektra, nízke libido môže zasiahnuť v ktoromkoľvek roku vášho života z rôznych dôvodov, vrátane nízkeho testosterónu, depresie, stresu, vzťahových problémov, sexuálnej dysfunkcie, liekov na predpis, nadváha, príliš málo alebo príliš veľa cvičenia, spánkové apnoe a užívanie drog alebo alkoholu. Prirodzene, veľa ľudí sa pýta, ako zvýšiť libido.

Ak máte malú alebo žiadnu sexuálnu túžbu, určite nie ste sami. Skvelou správou je, že existuje množstvo prírodných prostriedkov na zvýšenie libida a už dnes môžete začať prirodzene zvyšovať svoj sexepíl. Ak je vaším cieľom vyššia sexuálna túžba, potom je čas urobiť nejaké zmeny v životnom štýle. Napríklad zníženie úrovne stresu, zlepšenie spánku, pridanie viac prírodných afrodiziak do jedál a cvičenie v správnom množstve, aby sa vaša myseľ a telo dostali späť do stavu povzbudzujúceho libido, to všetko sú techniky, ako zvýšiť libido bez potenciálne škodlivých drog.

Čo je to libido? Prečo medzi niektorými z nás mizne?

Libido je definované ako celková sexuálna túžba človeka alebo túžba po sexuálnej aktivite. Nízke libido u žien a nízke libido u mužov majú niektoré podobné korene spolu s niektorými rodovo špecifickými.

U mužov je vlastne celkom normálne, že ich libido postupne klesá, ako starnú. Každý muž je iný, ale väčšina má tendenciu mať nejaké množstvo sexuálnej túžby vo veku 60 až 70 rokov. Ak starnutie nie je príčinou poklesu libida, muž môže byť v depresii alebo zažívať príliš veľa stresu. Ďalšími možnými príčinami nízkej sexuálnej túžby u mužov sú vedľajšie účinky liekov, pokles mužských pohlavných hormónov v dôsledku endokrinnej poruchy alebo spánkové apnoe. Málo známym faktom je, že spánkové apnoe môže viesť k nezvyčajne nízkej hladine testosterónu.

Nízky testosterón môže tiež spôsobiť erektilnú dysfunkciu (ED), stav, pri ktorom muž nemôže dosiahnuť alebo udržať erekciu. Zatiaľ čo obidva problémy môžu zahŕňať nízke hladiny testosterónu, ED a nízke libido sa nemusia nevyhnutne rovnať alebo dokonca nastať súčasne, hoci sa považujú za bežné „komorbidity“ (súbežné stavy). Nízke libido je v skutočnosti bežnejšie u mužov s predčasnou alebo oneskorenou ejakuláciou ako u mužov s erektilnou dysfunkciou. Muži, ktorí majú problém dosiahnuť alebo udržať erekciu, majú často normálnu alebo dokonca vysokú sexuálnu túžbu.

Pokiaľ ide o nízku sexuálnu túžbu u žien, príčin môže byť veľa. Podľa sexuálnej psychologičky Sheryl Kingsberg, Ph.D., „Ženská sexualita má tendenciu byť mnohostranná a pomerne komplikovaná.“ Bežné príčiny straty sexuálnej túžby alebo nízkeho libida u žien zahŕňajú problémy vo vzťahu so sexuálnym partnerom, sociokultúrne vplyvy (pracovný stres, mediálne obrazy sexuality atď.) a zdravotné problémy (ako sú myómy, endometrióza a problémy so štítnou žľazou).

Nízke hladiny testosterónu nespôsobujú len sexuálne problémy u mužov; ženy môžu tiež pociťovať jeho nízku hladinu. Hladiny ženského testosterónu vrcholia v polovici 20. rokov a potom neustále klesajú, až kým žena neprejde menopauzou. Po menopauze hladina testosterónu u žien dramaticky klesá a sexuálna túžba môže tiež dramaticky klesnúť. Antikoncepčné tabletky a iné formy hormonálnej prevencie tehotenstva môžu mať tiež negatívny vplyv na túžbu ženy po sexuálnej aktivite.

Pokiaľ ide o to, ako zvýšiť svoje libido, existujú dve kľúčové biologické chemikálie, ktoré môžu ovplyvniť úroveň sexuálnej túžby, či už ste muž alebo žena: dopamín a prolaktín. Predpokladá sa, že dopamín zvyšuje túžbu, zatiaľ čo prolaktín ju znižuje. Ak užívate nejaké lieky, je dôležité vedieť, že niektoré môžu zvýšiť uvoľňovanie prolaktínu alebo inhibovať uvoľňovanie dopamínu. Každý z týchto dvoch scenárov môže znížiť sexuálnu túžbu a tiež spôsobiť ďalšie sexuálne vedľajšie účinky. U mužov je nízky prolaktín spojený s viacerými príznakmi zlého sexuálneho a psychického zdravia. Nízke hladiny prolaktínu sú tiež spojené s vyšším indexom telesnej hmotnosti (BMI), vysokou hladinou cukru v krvi, nižšou úrovňou fyzickej aktivity a celkovým pocitom nezdravosti.

Problémy vo vzťahoch, depresia, lieky na predpis, alkoholizmus, zneužívanie drog a/alebo chronické choroby, ako je cukrovka, to všetko môže byť príčinou nízkej sexuálnej túžby u oboch pohlaví. Príliš vysoké BMI môže tiež spôsobiť problémy mužom aj ženám, pokiaľ ide o libido. Obézni muži majú tendenciu bojovať s problémami s erekciou, ale štúdie ukázali, že strata len malého percenta hmotnosti môže zlepšiť mužské aj ženské sexuálne funkcie. Štúdia uvádza, že obézni ľudia majú 25-krát vyššiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť sexuálne problémy.

Ako zvýšiť libido pomocou stravy

Ako zvýšiť libido prostredníctvom stravy - ktoré potraviny by ste mali jesť viac a čomu by ste sa mali vyhýbať alebo naopak čo by ste mali výrazne obmedziť.

Potraviny, ktoré zvyšujú libido

Potraviny bohaté na kolagén: produkcia kolagénu s vekom prirodzene klesá. To má priamy negatívny vplyv na zdravie pokožky a sťažuje udržiavanie pevnej pokožky. Tento jav môže mužom sťažiť udržanie erekcie a u žien môže viesť k uvoľneniu vaginálnej steny. Na zvýšenie hladín kolagénu môžete konzumovať viac kostného vývaru a užívať kolagénový doplnok a/alebo proteínový prášok vyrobený z kostného vývaru. Vitamín C pomáha zvyšovať produkciu kolagénu.

Pozrieť v eShope >

Vodný melón: v roku 2008 výskum preukázal, že vodný melón môže mať „efekt viagry“. Fytonutrienty známe ako lykopén, betakarotén a citrulín, ktoré sa nachádzajú vo vodnom melóne, pomáhajú uvoľniť krvné cievy. Aj keď vodný melón nemusí byť tak špecifický pre orgány ako lieky na erektilnú dysfunkciu, môže byť užitočný v spálni bez akýchkoľvek negatívnych vedľajších účinkov, keď prirodzene chcete zlepšiť libido.

Banány: konzumácia výživných banánov môže podľa výskumných štúdií na zvieratách pomôcť zvýšiť hladiny ženských hormónov, ktoré zlepšujú sexuálnu túžbu. 

Muškátový oriešok, šafran a klinček: korenie je plné antioxidantov, čo je skvelé pre celkové zdravie vrátane libida. Výskum zistil, že výťažky z muškátového orieška a klinčeka zlepšujú sexuálne správanie samcov zvierat. Klinček je tiež skvelý na zlepšenie zápachu z úst. Na druhej strane šafran môže pomôcť zlepšiť sexuálnu dysfunkciu u žien užívajúcich antidepresíva, ako aj u mužov s erektilnou dysfunkciou.

Tmavá čokoláda: výskum ukázal, že konzumácia čokolády vedie k uvoľňovaniu serotonínu kvôli obsahu tryptofánu, čo vedie k niektorým afrodiziakálnym a náladovým účinkom. Dbajte na to, aby ste si vybrali kvalitnú tmavú čokoládu s nízkym obsahom cukru.

Brazílske orechy (para): tieto orechy majú vysoký obsah selénu, ktorý hrá úlohu pri udržiavaní zdravých hladín testosterónu. Pomáhajú tiež pri produkcii serotonínu v tele, podobne ako horká čokoláda.

Vysokokvalitné bielkoviny: tiež s vysokým obsahom tryptofánu, potraviny bohaté na bielkoviny, ako sú vajcia, divoké ryby, hydina chovaná na pastve a hovädzie/jahňacie mäso chované na tráve, môžu pomôcť zvýšiť serotonín a zvýšiť vašu náladu (a libido).

Koreň Maca: často označovaný ako „maca“, je adaptogénna bylina. Konzumácia maca, populárna v praxi tradičnej medicíny ako sexuálny stimulant, vedie k zvýšeniu sexuálnej túžby a zníženiu sexuálnej dysfunkcie. Zlepšenie libida u zdravých mužov môže fungovať už za dva týždne – s pridaným bonusom v podobe zvýšenia výkonu pri cvičení, čo sa môže určite hodiť. Ak nežijete v oblasti, kde sa dá maca kúpiť v prírodnej forme, môžete si ju kúpiť ako doplnok výživy.

Pozrieť v eShope >

Senovka grécka: je k dispozícii vo forme bylín a esenciálnych olejov a pomáha zvýšiť túžbu po sexe. Jej účinok je silnejší, keď sa používa v kombinácii s podobnými bylinkami (ForceX LOVE pre ženy). Liečba senovkou gréckou môže výrazne zlepšiť hodnotenie libida a sexuálneho potešenia, ako aj regulovať nízke hladiny testosterónu. Listy senovky gréckej voňajú trochu horko, ale po uvarení sú chutné.

Voda: uistiť sa, že nie ste dehydrovaní, je užitočné, pokiaľ ide o libido, pretože dehydratácia môže spôsobiť množstvo negatívnych vedľajších účinkov, ktoré môžu ľahko otupiť sexuálnu túžbu. Ak sa chcete vyhnúť prípadnej únave, bolestiam hlavy a suchosti v pošve, veľa pite.

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť 

Spracované potraviny: keďže spracované potraviny tvoria stále viac a viac štandardnej stravy, obezita stúpa. Celkové BMI populácie sa od roku 1971 zvýšilo najmenej o 10 – 14%. Keďže obezita je tak úzko spätá s nízkym libidom, vylúčte zo svojej stravy toľko spracovaných potravín, koľko môžete, a nahraďte ich celými, menej spracovanými variantmi.

Mäso od zvierat chovaných v továrni: zatiaľ čo veľa rozsiahlych vedeckých dôkazov neexistuje kvôli povahe problému, mnohí odborníci na prírodné zdravie sa obávajú toho, že hormóny používané na liečbu neekologického mäsa z továrenského chovu môže narušiť normálnu produkciu hormónov. Vyhnite sa spracovaným druhom mäsa a vždy, keď je to možné, vyberte si organické, aby ste podporili zdravé libido.

Potraviny s vysokým obsahom sodíka: potraviny s veľmi vysokým obsahom sodíka, ako sú konzervované potraviny a spracované potraviny, môžu prispieť k vysokému krvnému tlaku, čo môže znížiť prietok krvi do pohlavných orgánov. 

Konvenčné mliečne výrobky: podobne ako mäso z továrne, aj konvenčné mliečne výrobky sú mnohými organizáciami považované za nezdravé. Mlieko, syry a iné mliečne výrobky z kravského mlieka môžu mať syntetické hormóny známe ako estery kyseliny ftalovej (PAE), ktoré majú negatívny vplyv na hladiny estrogénu a testosterónu. 

Cukor: cukor vo všeobecnosti negatívne ovplyvňuje pohlavné hormóny. Štúdie preukázali špecifické a znepokojujúce účinky na hladinu testosterónu. V štúdii z roku 2013 na mužských subjektoch spotreba glukózy znížila hladinu testosterónu v krvi v priemere o 25%, bez ohľadu na to, či muži mali cukrovku, prediabetes alebo normálnu glukózovú toleranciu. Hladiny testosterónu zostali nízke aj hodiny po konzumácii glukózy.

Kofeín: je to trochu zložité, ale najlepšie je nepreháňať to s kofeínom, ak máte problémy s libidom. Počas športového výkonu môže malé množstvo kofeínu mierne zvýšiť testosterón, čo môže tiež naznačovať pozitívne účinky na sexuálnu výkonnosť a hnaciu silu. Toto zvýšenie však nemusí byť v skutočnosti také užitočné, pretože kofeín tiež zvyšuje hladiny kortizolu, ktorý má potenciál vyvolať stres, ktorý ďalej znižuje libido. Káva a čaj môžu byť skvelým doplnkom zdravého života, no majte to pod kontrolou a vyhýbajte sa kofeínovým výrobkom aspoň šesť hodín pred spaním.

Alkohol: je známe, že ak to preháňate s alkoholickými nápojmi, znižuje sexuálnu túžbu, vzrušenie a citlivosť. Ak sa chystáte piť alkohol, rozhodnite sa pre jeden pohár (áno, len jeden) červeného vína bohatého na polyfenoly. Antioxidanty v červenom víne môžu pomôcť rozšíriť krvné cievy a zvýšiť prietok krvi do kľúčových oblastí vzrušenia.

Popcorn z mikrovlnnej rúry: jeho príprava je pohodlná, ale určite to nie je zdravé. Chemikálie nachádzajúce sa vo výstelke vrecúšok na popcorn do mikrovlnnej rúry (rovnako ako v hrncoch a panviciach s nepriľnavým povrchom) sú spojené so zníženou sexuálnou túžbou u mužov. Podľa štúdie z roku 2009 tieto typy vrecúšok na pukance obsahujú perfluóralkylové kyseliny, ako je PFOA alebo PFOS, o ktorých je známe, že výrazne znižujú počet spermií. 

Ako zvýšiť libido pomocou doplnkov 

Výživové doplnky pre nízke libido u mužov

ForceX Daily: Unikátna kombinácia čistých prírodných extraktov, vitamínov a aminokyselín pre mužov, ktorá dodáva energiu, priaznivo vplýva na erekciu, zvyšuje chuť a sex, zlepšuje imunitu, bojuje so stresom, únavou, vyčerpaním a zásobuje organizmus stopovými prvkami a antioxidantmi.

ForceX Love: Unikátna kombinácia čistých prírodných extraktov, vitamínov a aminokyselín pre ženy, ktorá dodáva energiu, zvyšuje libido, zvyšuje chuť na sex, zlepšuje imunitu, bojuje so stresom, únavou, vyčerpaním a zmiernuje príznaky predmenštruačného syndrómu.

Libido booster men: je bylinný doplnok výživy má pozitívny vplyv na sexuálne a reprodukčné zdravie mužov. Receptúra kombinuje účinné zložky bylín, ktoré majú pozitívny vplyv na sexuálne zdravie a výkonnosť bez vedľajších účinkov.

Ženšen (1 000 miligramov raz denne): zdá sa, že ázijské a americké odrody ženšenu majú pozitívny vplyv na nervovú funkciu a aktivitu centrálneho nervového systému na zvýšenie libida u mužov. 

Tribulus (85–250 miligramov trikrát denne): používa sa v tradičnej čínskej medicíne ako afrodiziakum.

Maca (500 miligramov trikrát denne): výskum ukazuje, že táto adaptogénna bylina pomáha zvyšovať sexuálnu túžbu.

Aksamietnica (5 gramov denne): Aksamietnica alebo rastlina Mucuna pruriens pomáha znižovať stres, najmä u neplodných mužov, a spôsobuje antioxidačnú aktivitu na zvýšenie libida (a kvality semena).

Ginkgo biloba (200 miligramov denne): muži užívajúci antidepresíva môžu ťažiť zo suplementácie ginkgo biloba počas štyroch fáz sexuálnej odozvy: túžba, vzrušenie, orgazmus a odhodlanie. 

Doplnky pre nízke libido u žien 

Libido booster women: je bylinný doplnok výživy má pozitívny vplyv na sexuálne a reprodukčné zdravie žien, vitalitu a zvýšenie energie.  Receptúra kombinuje účinné zložky bylín, ktoré majú pozitívny vplyv na sexuálne zdravie a výkonnosť bez vedľajších účinkov.

Ženšen (1 000 miligramov raz denne): toto množstvo a trvanie užívania Panax ginseng (ázijský ženšen) preukázateľne zvyšuje sexuálnu túžbu u žien v menopauze. 

Maca (500 miligramov trikrát denne): výskum ukazuje, že táto adaptogénna bylina pomáha zvyšovať sexuálnu túžbu u mužov aj žien, najmä ak nízke libido vyvolali psychotropné lieky, ako sú antidepresíva.

Železo (25–30 miligramov denne): ak máte anémiu z nedostatku železa, doplnenie železa môže pomôcť vášmu libidu. Hľadajte chelát železa, ktorý sa vo všeobecnosti dobre vstrebáva, a užívajte ho so zdrojom vitamínu C. Doplnky železa môžu spôsobiť zápchu – preto je dôležité potvrdiť, že vaša anémia je spôsobená nedostatkom železa.

Ashwagandha (500 miligramov raz alebo dvakrát denne): používanie ashwagandhy vo forme doplnkov môže ženám pomôcť pri liečbe ženského sexuálneho nepokoja.

Gingko biloba (200 miligramov denne): ginkgo biloba je obzvlášť účinná pri liečbe sexuálnej dysfunkcie vyvolanej antidepresívami u žien s 91-percentnou úspešnosťou v jednej otvorenej klinickej štúdii.

Ako zvýšiť libido pomocou esenciálnych olejov

Zaujíma vás, ako zvýšiť libido pomocou esenciálnych olejov? Existujú rôzne esenciálne oleje, ktoré môžu pomôcť zvýšiť sexuálne vzrušenie a pôsobiť ako prírodné afrodiziakum.

  • Použitie jazmínového oleja ako súčasti aromaterapeutickej zmesi na zvýšenie libida môže pomôcť zvýšiť behaviorálne vzrušenie, bdelosť a pozitívnu náladu.
  • Ak ste žena, ktorá bojuje s nízkym libidom v dôsledku menopauzy a problémov s náladou, šalviový olej môže byť dobrou voľbou. Môže pomôcť zlepšiť príznaky depresie a regulovať hladiny kortizolu, čím podporuje zdravšie libido.
  • Esenciálny olej neroli (používaný aromaticky), ktorý je tiež elektrárňou pre ženy v menopauze, „pomáha zmierniť príznaky menopauzy, zvýšiť sexuálnu túžbu a znížiť krvný tlak u žien po menopauze. Neroli olej môže mať potenciál ako účinný zásah na zníženie stresu a zlepšenie endokrinného systému.“
  • Fenikelový olej má pozitívne účinky podobné estrogénu, ktoré z neho robia ďalší posilňovač ženského libida, a to vedecky aj historicky. Nezdá sa však, že by tieto účinky negatívne ovplyvnili plodnosť alebo reprodukciu ako niektoré chemikálie narúšajúce endokrinný systém.
  • Olej z vitexu (vitax jahňací) je ďalšou skvelou možnosťou na zníženie problémov s libidom v menopauze u žien. Nie ste v menopauze? Tento olej/doplnok je neuveriteľným doplnkom každej ženskej lekárničky – niektoré z jeho najvýznamnejších výhod zahŕňajú zmiernenie symptómov PMS, zvýšenú plodnosť, odstránenie akné a podporu laktácie u dojčiacich matiek.

Bonusové prostriedky na zvýšenie libida

Ako zvýšiť libido prirodzene pomocou niekoľkých jednoduchých zmien životného štýlu? Príliš málo cvičenia môže byť príčinou nízkeho libida, ale tiež by ste to nemali preháňať. Nízke libido je jedným z rizík pretrénovania alebo „triády atlétov“. Cvičenie, ktoré zvyšuje ľudský rastový hormón, ako je silový tréning a nárazový tréning, môže výrazne zlepšiť prietok krvi do pohlavných orgánov, náladu a vnímanie vlastného tela. Vyskúšajte tiež jogu, ktorá môže pomôcť bojovať proti únave a stresu a znížiť depresiu a úzkosť.

Ak fajčíte, je tu ďalší dôvod, prečo prestať. Ak chcete zlepšiť oheň v spálni, musíte uhasiť plameň vašej ďalšej cigarety. Fajčenie znižuje nielen sexuálnu túžbu a spokojnosť, ale znižuje aj plodnosť. Podľa jednej skupiny výskumníkov mali fajčiari sex menej ako šesťkrát za mesiac, zatiaľ čo nefajčiari muži mali sex takmer dvakrát tak často. 

Ak je problémom vzhľad tela alebo sebadôvera, ako zvýšiť svoje libido znamená zlepšiť svoje sebavedomie a sexuálnu túžbu zameraním sa na svoje vlastnosti a nie na svoje nedostatky. Mali by ste tiež nájsť spôsoby, ako znížiť hladinu stresu a zlepšiť dĺžku a kvalitu spánku.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: draxe.com

Odporúčané produkty8