Aloe vera - 9 účinkov na zdravie

Produkty z výťažkov aloe vera našli široké uplatnenie v kozmetickom, farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Ak sa prejdete popri ostrovčekoch zdravia a krásy vo vašom miestnom obchode s potravinami, pravdepodobne uvidíte viacero produktov vyrobených z aloe vera. Ale táto dobre známa rastlina má dlhú históriu medicínskeho využitia. V tradičnej indickej medicíne sa aloe vera používa pri zápche, kožných ochoreniach, napadnutí červami, infekciami a ako prírodný liek na koliku. A v čínskej medicíne sa často odporúča pri liečbe plesňových ochorení.

Čo je aloe vera?

Aloe vera je jedným z približne 420 druhov rodu Aloe. Botanický názov aloe vera je Aloe barbadensis miller a patrí do čeľade Liliaceae. Je to trváca, suchomilná, šťavnatá rastlina, ktorá je zelená a má trojuholníkové, mäsité listy so zúbkovanými okrajmi. Predpokladá sa, že geografický pôvod aloe vera je v Sudáne a neskôr sa objavila v oblasti Stredozemného mora a vo väčšine ostatných teplých oblastí sveta.

Aloe gél je číra, rôsolovitá látka, ktorá sa nachádza vo vnútornej časti listu rastliny aloe. Aloe latex (biela šťava) sa nachádza tesne pod kožou rastliny a má žltú farbu. Niektoré produkty z aloe sa vyrábajú z celého rozdrveného listu, takže obsahujú gél aj latex.

Väčšina ľudí používa aloe gél ako liek na kožné ochorenia, vrátane popálenín, spálenín, omrzlín, psoriázy a oparov, ale existuje množstvo ďalších výhod aloe vera. Aloe latex sa používa na zlepšenie depresie, zápchy, astmy a cukrovky.

Nutričné ​​hodnoty aloe vera

Aloe vera sa považuje za biologicky najaktívnejšie z druhov Aloe; prekvapivo bolo v rastline identifikovaných viac ako 75 potenciálne aktívnych zložiek, vrátane vitamínov, minerálov, sacharidov, aminokyselín, antrachinónov, enzýmov, lignínu, saponínov a salicylových kyselín. Poskytuje 20 z 22 ľudských aminokyselín a osem z deviatich esenciálnych aminokyselín.

Aloe vera obsahuje veľa vitamínov a minerálov, ktoré sú životne dôležité pre správny rast a funkciu všetkých telesných systémov.

Jednoduché vysvetlenie aktívnych zložiek aloe vera:

 • Aloe vera obsahuje antioxidačné vitamíny A, C a E — plus vitamín B12, kyselinu listovú a cholín.
 • Obsahuje 8 enzýmov, vrátane aliázy, alkalickej fosfatázy, amylázy, bradykinázy, karboxypeptidázy, katalázy, celulázy, lipázy a peroxidázy.
 • Medzi prítomné minerály patrí vápnik, meď, selén, chróm, mangán, horčík, draslík, sodík a zinok.
 • Poskytuje 12 antrachinónov - alebo zlúčenín známych ako laxatíva. Medzi ne patrí aloín a emodín, ktoré pôsobia ako analgetiká, antibakteriálne a antivirotiká.
 • Obsahuje štyri mastné kyseliny, vrátane cholesterolu, kampesterolu, beta-sisosterolu a lupeolu – všetky poskytujú protizápalové výsledky.
 • Obsahuje hormóny nazývané auxíny a giberelíny; pomáhajú pri hojení rán a majú protizápalové vlastnosti.
 • Obsahuje cukry, ako sú monosacharidy (glukóza a fruktóza) a polysacharidy.

Aloe vera a jej účinky na zdravie

Aloe vera upokojuje vyrážky a podráždenie pokožky

Existuje množstvo správ, ktoré skúmali úlohu lokálneho podávania aloe vera pri ochoreniach kože a hojení rán, vrátane liečby psoriázy, dermatitídy, orálnej mukozitídy, rán po operácii a ako domáci liek na popáleniny.

Prvá štúdia tohto druhu bola prekvapivo vykonaná v roku 1935! Bolo hlásené, že extrakt z aloe vera poskytuje rýchlu úľavu od svrbenia a pálenia spojeného s ťažkou radiačnou dermatitídou a regeneráciou kože. Štúdia z roku 1996 zahŕňala 60 pacientov s chronickou psoriázou, ktorí sa zúčastnili štúdie s aloe vera alebo placebom krémom. Miera vyliečenia v skupine s aloe vera bola 83% v porovnaní s iba 7% v skupine s placebom a počas 12-mesačného sledovania neboli hlásené žiadne recidívy. V roku 2009 prehľad zhrnul 40 štúdií, ktoré zahŕňali používanie aloe vera na dermatologické účely. Výsledky naznačujú, že perorálne podávanie aloe vera myšiam účinne hojí rany, môže znížiť počet a veľkosť papilómov (malé výrastky na koži) a znížiť výskyt nádorov o viac ako 90% v pečeni, slezine a kostnej dreni. Štúdie tiež ukázali, že aloe vera účinne lieči genitálny herpes, psoriázu, dermatitídu, omrzliny, popáleniny a zápaly. Môže byť bezpečne použitá ako antifungálny a antimikrobiálny prostriedok.

Aloe vera upokojuje popáleniny

Aloe vera gél má ochranný účinok pred radiačným poškodením pokožky. Keďže hrozba jadrovej vojny neustále hrozila, vláda USA uskutočnila výskum schopnosti aloe vera liečiť tepelné a radiačné popáleniny s cieľom zaviesť jej použitie do armády.

V roku 1959 americký Úrad pre potraviny a liečivá schválil používanie mastí vyrobených s aloe vera ako voľnopredajného lieku na hojenie popálenín na koži. Keď sa aloe vera gél používa na popáleniny, zabraňuje potlačeniu spôsobenému UV žiarením, takže sa oblasť môže hojiť rýchlejšie.

Aloe vera hojí opary

Výskum ukazuje, že keď sa aloe vera gél aplikuje na opar niekoľkokrát denne, pomáha to zmierniť nepohodlie a urýchliť proces hojenia. Aloe vera má antivírusové a protizápalové vlastnosti, ktoré urýchľujú hojenie a znižujú bolesť spojenú oparmi – alebo akýmikoľvek vredmi v ústach. Aminokyseliny a vitamín B1, vitamín B2, vitamín B6 a vitamín C sú tiež mimoriadne užitočné. Jednou z výhod vitamínu B6 je napríklad jeho schopnosť pôsobiť ako prirodzená liečba bolesti a vytvárať protilátky, ktoré imunitný systém používa na ochranu.

Aloe vera hydratuje vlasy a pokožku hlavy

Aloe vera je skvelá prírodná liečba pre suché vlasy alebo svrbivú pokožku hlavy. Má vyživujúce vlastnosti a vitamíny a minerály obsiahnuté v rastline udržujú vlasy silné a zdravé. Pre svoje antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti pomáha aj pri lupinách a enzýmy gélu dokážu zbaviť pokožku hlavy odumretých buniek a podporujú regeneráciu kožného tkaniva okolo vlasových folikulov.

Aloe tiež pomáha zastaviť svrbenie spojené s lupinami alebo vysušenou pokožkou hlavy. Príliš veľa šampónov a kondicionérov je plných chemikálií, ktoré poškodzujú vlasy a môžu dokonca spôsobiť zápaly a podráždenie pokožky; pridanie aloe vera je účinný spôsob, ako udržať pokožku hlavy bez baktérií a nepríjemných kožných reakcií.

Aloe vera lieči zápchu

Použitie latexu z aloe ako laxatíva je dobre preskúmané. Antrachinóny prítomné v latexe vytvárajú silné preháňadlo, ktoré zvyšuje obsah vody v čreve, stimuluje sekréciu hlienu a zvyšuje peristaltiku čriev, čo sú kontrakcie, ktoré rozkladajú potravu a premiešavajú trávu.

V štúdii s 28 zdravými dospelými, bolo hlásené, že aloe vera latex má laxatívny účinok v porovnaní s placebom, ktoré bolo silnejšie ako stimulačné laxatívum fenolftaleín – vďaka čomu je aloe vera prirodzeným liekom na úľavu od zápchy.

Aloe vera pomáha pri trávení

Vďaka protizápalovým a laxatívnym zložkám je ďalšou výhodou aloe vera jej schopnosť pomáhať pri trávení. Šťava z rastliny napomáha tráveniu, normalizuje kyslú/zásaditú rovnováhu a pH, znižuje tvorbu kvasiniek, podporuje tráviace baktérie a reguluje činnosť čriev.

Jedna štúdia zistila, že 30 mililitrov šťavy z aloe vera dvakrát denne znížilo úroveň nepohodlia u 33 pacientov so syndrómom dráždivého čreva. Nadúvanie sa u účastníkov tiež znížilo, ale konzistencia, nutkanie na stolicu a frekvencia zostali rovnaké. Hoci štúdia naznačuje, že šťava môže byť prospešná pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva, je potrebných viac údajov, aby sme dospeli k záveru, že ju možno použiť ako účinnú liečbu. Ďalšia štúdia testovala aloe vera na skupine potkanov s gastrointestinálnymi problémami. Hladiny žalúdočnej kyseliny boli významne znížené u potkanov liečených rastlinou. Štúdia tiež merala spojenie čreva a mozgu a uvádzala údaje o obsahu vody nájdenom v mozgoch potkanov liečených aloe vera. Obsah vody u liečených potkanov bol znížený, čo naznačuje, že mozog ovplyvňuje črevné a gastrointestinálne problémy.

Šťava z aloe vera sa tiež používa na upokojenie a hojenie žalúdočných vredov, pretože obsahuje antibakteriálne látky a má prirodzené liečivé vlastnosti, ktoré môžu obnoviť zdravie žalúdočnej sliznice.

Aloe vera posilňuje imunitný systém

Enzýmy prítomné v aloe vera rozkladajú bielkoviny, ktoré jeme, na aminokyseliny a premieňajú enzýmy na palivo pre každú bunku v tele, čo umožňuje bunkám správne fungovať. Bradykináza v aloe vera stimuluje imunitný systém a zabíja infekcie. Zinok je tiež dôležitou zložkou tejto prospešnej rastliny – čo z nej robí skvelý prírodný nástroj na boj s nedostatkom zinku.

Zinok je nevyhnutný pre udržanie imunitnej funkcie. Pomáha telu odvracať choroby, zabíjať baktérie a chrániť funkciu bunkových membrán. Zinok je tiež kľúčovou štrukturálnou zložkou pre množstvo hormonálnych receptorov a proteínov, ktoré prispievajú k zdravej, vyrovnanej nálade a imunitným funkciám.

Správa z roku 2014 poukazuje na to, že aloe vera sa skúma z hľadiska jej použitia v zubnom lekárstve; ukázalo sa, že je antiseptickou, protizápalovou, antivírusovou a protiplesňovou rastlinou a je veľmi dobrá pri budovaní imunitného systému bez toho, aby spôsobovala alergické reakcie alebo vedľajšie účinky.

Aloe vera poskytuje antioxidanty a znižuje zápal

Vieme, že zápal je základom väčšiny chorôb. Aloe vera poskytuje úžasné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú znižovať zápal a bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi. Napríklad vitamín A hrá rozhodujúcu úlohu pri udržiavaní zdravého zraku, neurologických funkcií a zdravej pokožky, pretože je to antioxidant, ktorý znižuje zápal. Vitamín C je ďalšou dôležitou zložkou, ktorá sa nachádza v aloe vera; chráni telo pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, prenatálnymi zdravotnými problémami, ochoreniami očí a dokonca aj vráskavosťou pokožky. Vitamín E je silný antioxidant, ktorý znižuje poškodenie voľnými radikálmi, bojuje proti zápalu a pomáha prirodzene spomaľovať starnutie buniek.

Tieto antioxidačné vlastnosti sú tiež užitočné, keď ste vystavení cigaretovému dymu alebo UV žiareniu zo slnečného žiarenia – chránia pokožku pred rakovinou kože a bojujú proti zápalom kože po vystavení slnku. Aloe vera môže tiež prirodzene liečiť akné a ekzémy, pretože napomáha procesu hojenia pokožky. Bradykináza, tiež prítomná v aloe vera, pomáha znižovať nadmerný zápal pri lokálnej aplikácii na kožu.

Aloe vera lieči cukrovku

Niektoré dôkazy u ľudí a zvierat naznačujú, že aloe vera je schopná zmierniť chronickú hyperglykémiu a narušený lipidový profil, ktoré sú bežné u ľudí s cukrovkou a sú hlavnými rizikovými faktormi kardiovaskulárnych komplikácií.

V dvoch štúdiách bola 72 diabetičkám bez liekovej terapie podávaná jedna polievková lyžica aloe vera alebo placebo počas šiestich týždňov. Hladiny glukózy v krvi a sérových triglyceridov boli významne znížené pri liečbe aloe vera. V druhej štúdii sa skúmali účinky aloe vera alebo placeba v kombinácii s bežne predpisovaným antidiabetikom; to tiež viedlo k významnému zníženiu koncentrácie glukózy v krvi a sérových triglyceridov v skupine s aloe vera.

Produkty aloe vera šťavy

 • Sú nepasterizované, bez pridania cukru a farbív.
 • Čistá forma šťavy - neriedená vodou.
 • Aloe šťava je vyrobená jedinečným spôsobom, v ktorom sa zlučujú optimálne vlastnosti vnútornej časti listu (bez aloínu) a čistého gélu obsiahnutého vo vnútri rastliny.
 • Aloe šťava získavaná priamo z čerstvej dužiny krájanej ručne.
 • Aloe Vera pestovaná v Mexiku, bez použitia chemických látok.
 • Spracovávaná za studena.
 • Vyrobené podľa prísnych kritérií ISO 9001 (kontrola kvality a obsahu aktívnych zložiek).

Pozrieť v eShope >


Produkty aloe vera gély 

 • pri lupienke, atopickej dermatitíde a iných ekzémoch pre lepšie hojenie 
 • zmierňuje svrbenie, podráždenie, začervenanie a opuch 
 • pri hemoroidoch - urýchľuje hojenie rán a popálenín
 • posilňuje drobné cievky a zamedzuje ich praskaniu 
 • ničí baktérie a plesne
 • počas opaľovania na ochranu pokožky pred slnečným žiarením
 • po opaľovaní na upokojenie podráždenej alebo spálenej pokožky
 • po uštipnutí hmyzom na potlačenie svrbenia a opuchu

Pozrieť v eShope >


Riziká a vedľajšie účinky užívania aloe vera

 • Aloe latex by sa nemal užívať vo vysokých dávkach, pretože môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú bolesti žalúdka a kŕče. Dlhodobé užívanie veľkého množstva latexu z aloe môže tiež spôsobiť hnačku, problémy s obličkami, krv v moči, nízky draslík, svalovú slabosť, stratu hmotnosti a srdcové problémy.
 • Neužívajte aloe vera, či už gél alebo latex, ak ste tehotná alebo dojčíte. Existujú správy o tom, že aloe spôsobuje potrat a vrodené chyby. Deti mladšie ako 12 rokov môžu pociťovať bolesti brucha, kŕče a hnačku, preto sa aloe vera neodporúča ani deťom.
 • Ak máte cukrovku, niektoré výskumy naznačujú, že aloe môže znižovať hladinu cukru v krvi, takže ak ju užívate ústami a máte cukrovku, pozorne sledujte hladinu cukru v krvi.
 • Ak máte črevné ochorenia, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída alebo obštrukcia, neužívajte aloe latex, pretože dráždi črevá.
 • Neužívajte aloe latex, ak máte hemoroidy, pretože by to mohlo zhoršiť stav.
 • Vysoké dávky latexu z aloe sú spojené so zlyhaním obličiek a inými vážnymi stavmi, takže ho neužívajte, ak máte problémy s obličkami.
 • Aloe môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi a môže interferovať s kontrolou hladiny cukru v krvi počas a po operácii. Prestaňte ho užívať aspoň dva týždne pred plánovanou operáciou.
 • Ak užívate digoxín, nepoužívajte aloe latex, pretože funguje ako stimulačné preháňadlo a znižuje hladiny draslíka v tele; nízke hladiny draslíka môžu zvýšiť riziko vedľajších účinkov pri užívaní tohto lieku.

Pred užitím aloe vera sa poraďte so svojím lekárom, ak užívate nasledujúce lieky:

 • lieky na cukrovku
 • Sevofluran (ultane)
 • stimulačné laxatíva
 • Warfarín (Coumadin)
 • diuretiká (lieky na odvodnenie)

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: draxe.com, almanac.com, allergicliving.com, chicagotribune.com