Arganový olej - 9 účinkov pre zdravie pokožky a vlasov

Arganový olej je v Maroku po stáročia kulinárskym základom – nielen kvôli jeho jemnej orieškovej chuti, ale aj vďaka širokému spektru potenciálnych zdravotných výhod. Tento prirodzene sa vyskytujúci rastlinný olej pochádza z jadier plodov arganovníka. Hoci je arganový olej pôvodom z Maroka, v súčasnosti sa na celom svete používa na rôzne kozmetické a medicínske účely.

Čo to arganový olej je?

Je to vzácny olej, ktorý má vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín - olejovej (omega 9) a linolovej (omega 6), pričom obe pomáhajú pokožke náchylnej na akné, ktorá má podľa štúdií zvyčajne nedostatok kyseliny linolovej v kožnom maze. V závislosti od pôvodu obsahuje arganový olej asi 35-40% kyseliny linolovej a 42-48% kyseliny olejovej. Zatiaľ čo kyselina linolová znižuje zápal, výskyt akné a zvyšuje vlhkosť pokožky, kyselina olejová môže zlepšiť priepustnosť pokožky a pomôcť ostatným zložkám ľahšie do nej prenikať.

Tento rastlinný olej sa vyrába z jadier arganového stromu (Argania spinosa L.) a ľudia na celom svete využívajú množstvo výhod arganového oleja na pomoc pri liečbe kožných infekcií, poštípaní hmyzom a kožných vyrážok. Dnes ho používajú muži a ženy, ktorí hľadajú účinný, úplne prirodzený zvlhčovač pokožky a vlasov, pretože obsahuje zlúčeniny, ako:

 • vitamín A
 • vitamín E
 • antioxidanty
 • omega-6 mastné kyseliny - kyselina linolová
 • omega-9 mastné kyseliny - kyselina olejová

Arganový olej a jeho účinky na zdravie pokožky a vlasov

Arganový olej má hydratačné účinky

Arganový olej sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva mastné zvyšky na pokožke. Po vyčistení pleti prírodným čistiacim prostriedkom nakvapkajte jednu kvapku do dlane, aby sa zahriala. Aplikujte krúživými pohybmi na tvár a krk. V zimných mesiacoch budete potrebovať aj dve kvapky tohto "zázraku". Tento olej je zároveň jemný a bezpečný na použitie okolo očí. Aplikujte jednu kvapku na tvár poklepaním od koreňa nosa po spánky a späť. Potom aplikujte kvapku pod oči rovnakým jemným poklepaním.

Vitamín A a vitamín E môžu pomôcť redukovať jemné vrásky a udržať túto jemnú oblasť hydratovanú. Navyše, štúdia z roku 2015 naznačuje, že výhody arganového oleja zahŕňajú aj jeho účinky proti starnutiu.

Arganový olej môžete použiť aj ako hydratačný krém na celé telo. Pridajte len pár kvapiek arganového oleja do nosného oleja (kokosový, olivový, jojobový, mandľový alebo sezamový), aby ste využili všetky výhody oleja. Ak máte suché miesta na pätách, lakťoch alebo kolenách, vmasírujte do týchto oblastí jednu kvapku.

Arganový olej ako vyrovnávač tónov pleti

Vyrovnávať farebné odtiene pleti je dôležitým krokom v každodennej starostlivosti o pleť a arganový olej pôsobí ako úplne prirodzený pleťový toner. Funguje v boji proti akné, stareckým škvrnám a poškodeniu slnkom – zanecháva rovnomernejší tón pleti.

Ak si chcete vytvoriť svoj vlastný vyrovnávač tónov plati, postupujte podľa týchto pokynov:

 • zalejte vrecúško zeleného čaju 1 šálkou vriacej vody a nechajte lúhovať 7–10 minút
 • vyberte čajové vrecúško a čaj nechajte zohriať na izbovú teplotu
 • pridajte kvapku alebo dve svojho obľúbeného esenciálneho oleja (skvelý je pomarančový, citrónový alebo čajovníkový) a 2–4 kvapky arganového oleja
 • používajte ráno a večer po očistení pleti

Arganový olej ako píling

Vyrobiť si svoj vlastný píling nie je ťažké a je výrazne lacnejší ako tie, ktoré si môžete kúpiť v obchode.

 • v ruke zmiešajte 1 polievkovú lyžicu hnedého cukru s pár kvapkami arganového oleja
 • vtierajte do tváre krúživými pohybmi dve až štyri minúty
 • venujte zvláštnu pozornosť oblastiam náchylným na akné a oblastiam, ktoré sú suché
 • opláchnite teplou vodou a osušte

Pravidelný píling pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a redukovať výskyt jemných liniek a vrások, pričom vám poskytuje mladšiu a sviežejšiu pleť. S pomocou hnedého cukru sa živiny arganu ľahšie vstrebávajú do pokožky. Použite tento píling nielen na tvár. Ak máte suché lakte alebo päty (alebo počas domácej pedikúry), vyrobte si pílingu trochu viac, aby ste premasírovali tieto partie.

Arganový olej ako liek na akné

Skvelá správa pre každého, kto trpí akné – organický arganový olej preukázateľne znižuje hladinu kožného mazu u jedincov s mastnou pokožkou. Chemické krémy môžu byť drahé a z dlhodobého hľadiska skutočne narobia viac škody ako úžitku. Esenciálne mastné kyseliny arganového oleja pomáhajú znižovať zápal spôsobený akné (nehovoriac o vyrážkach, infekciách a poštípaní hmyzom) a zároveň pomáhajú upokojiť poškodené kožné bunky.

Kvapnite si kvapku do dlane a zľahka vklepte trochu navyše do problémových partií. Ak chcete bojovať s pretrvávajúcimi bielymi hlavičkami akné, nezabudnite si pripraviť toner pomocou niekoľkých kvapiek oleja z čajovníka. Výskum naznačuje, že čajovníkový olej môže tieto benefity krásne dopĺňať vďaka svojmu bohatému obsahu antioxidantov a prirodzeným antibakteriálnym, antivírusovým a protiplesňovým vlastnostiam. Spoločne môžu pomôcť v boji proti akné a zároveň znížiť zápal a zjazvenie.

Arganový olej pomáha liečiť strie

Arganový olej môže pomôcť pri liečbe strií zlepšením elasticity pokožky. Výskum zdôrazňuje, že zlepšuje elasticitu a hydratáciu pokožky. Jednoducho zahrejte 2–3 kvapky čistého arganového oleja v dlaniach a jemne vmasírujte do pokožky brucha, bokov, stehien alebo iných potenciálnych problémových partií.

Vitamín A a vitamín E pomôžu omladiť pokožku a zároveň ju hydratujú, čím sa zníži pravdepodobnosť tvorby strií. Ak už strie máte, začnite pred ďalším kúpeľom vmasírovaním arganového oleja a hnedého cukru do postihnutých oblastí. Dobre opláchnite a po usušení naneste olej na postihnuté miesta.

Arganový olej ako bezoplachový kondicionér

Arganový olej je prospešný nielen pre pokožku, ale aj pre vlasy. Tento nemastný olej vytvára perfektný bezoplachový kondicionér, ktorý uľahčuje úpravu vlasov a zároveň opravuje rozštiepené končeky. Arganový olej pomáha skrotiť krepatenie vlasov a chrániť ich pred teplom fénov, kulmy a žehličiek, pričom podporuje zdravý lesk.

Niektoré výskumy naznačujú, že oleje bohaté na esenciálne mastné kyseliny, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v argane, môžu pomôcť zahustiť vlasy a zabrániť lámaniu alebo poškodeniu. Ak chcete zlepšiť zdravie svojich vlasov, začnite s kvapkou (alebo v prípade krátkych vlasov môže stačiť ½ kvapky) a zohrejte v dlaniach predtým, ako si prehrabnete vlasy, pričom osobitnú pozornosť venujte končekom. Po dokončení pridajte ½ kvapky na končeky prstov a vmasírujte do pokožky hlavy. Prebytočné množstvo votrite do tváre, krku alebo rúk.

Ak máte suché, lámavé vlasy, raz týždenne si urobte nočnú hĺbkovú kúru s arganovým olejom. To vám pomôže udržať vlasy hydratované a chrániť ich pred poškodením. 

 • Pred vmasírovaním do pokožky hlavy zahrejte 4–10 kvapiek v rukách. Nanášajte až ku končekom, stočte a nasaďte si sprchovú čiapku.
 • Prirodzené telesné teplo zadržané v sprchovej čiapke pomôže oleju preniknúť do vlasov a zároveň ochráni obliečku na vankúši pred mastnotou.
 • Ráno si umyte vlasy ako bežne a oplachujte, kým nezmiznú všetky zvyšky oleja.
 • Ak máte lupiny alebo suchú pokožku hlavy, urobte si kúru cez noc dvakrát týždenne, kým lupiny nezmiznú. Pokračujte v týždenných kúrach alebo podľa potreby.

Arganový olej ako balzam na pery

Arganový olej prospieva viac než len vašej pokožke a vlasom; je to úžasné ošetrenie pier alebo náhrada balzamu na pery! Votrite 1–2 kvapky a prebytok utrite. To nielenže uľaví popraskaným perám, ale tiež udrží pery jemné, hladké a upravené. Majte arganový olej po ruke počas zimy, aby ste predišli popraskaným perám.

Arganový olej pomáha pri ošetrení nechtov a nechtovej kožičky

Nemastná vlhkosť arganového oleja je ideálnym prostriedkom na ošetrenie nechtovej kožičky a nechtov. 

 • Odstráňte všetok lak z nechtov na rukách a nohách a dôkladne opláchnite.
 • Nakvapkajte zlomok kvapky priamo na každý necht, jeden po druhom, a votrite do nechtového lôžka a kožičky.
 • Nechajte pôsobiť, kým nebudú ošetrené všetky nechty.
 • Dôkladne umyte a opláchnite a potom naneste krém na ruky podľa potreby.

Olej vám pomôže nielen s úpravou nechtov, ale tiež pomôže udržať kožičku zvlhčenú, aby sa vám nevytvorili bolestivé zádery.

Arganový olej na ošetrenie nôh

Ak máte suchú, popraskanú pokožku na chodidlách alebo pätách, skúste použiť arganový olej na hydratáciu a opravu pokožky. Jednoducho votrite 2 kvapky do chodidiel, pričom osobitnú pozornosť venujte problémovým oblastiam. V závislosti od toho, aká je pokožka suchá, možno budete musieť použiť niekoľko kvapiek na úplné zvlhčenie oblasti. Natiahnite si pohodlné ponožky, aby sa olej mohol vsiaknuť. Olej nechajte pôsobiť aspoň 20 minút, najlepšie cez noc. Na odstránenie zvyškov mazu z chodidiel použite handričku namočenú do teplej vody.

Ako arganový olej kupovať

Je dôležité kupovať kvalitný olej. Nekvalitný olej vám neprinesie rovnaké výhody arganového oleja, pretože nemá rovnakú koncentráciu živín.

Pri výbere oleja hľadajte taký, ktorý uvádza:

 • 100% čistý
 • organický
 • lisovaný za studena
 • nefiltrovaný
 • neparfumovaný

Dobrý čistý arganový olej bude drahší, ale keď sa pozriete na množstvo produktov (očné krémy, hydratačné krémy, mlieka, vlasové stylingové prípravky atď.), ktorými ho môžete nahradiť, stojí za každý cent.

Koľko arganového oleja by ste mali použiť naraz? To sa trochu líši v závislosti od toho, kde ho používate, ale pamätajte, že to znamená dlhú cestu. Pre pleť začnite len s kvapkou alebo dvomi. Množstvo, ktoré sa má použiť na vlasy, závisí od hrúbky, štruktúry, stavu a dĺžky, ale pravdepodobne budete potrebovať 1 až 3 kvapky.

Fľaše uchovávajte mimo priameho slnečného žiarenia a pevne ju uzavrite. Pre optimálny úžitok sa odporúča použiť olej do šiestich mesiacov od otvorenia. Začnite s malou fľašou a sledujte, ako dlho vydrží, pretože kvalita oleja sa môže časom zhoršiť.

Pozrieť v eShope >

Riziká a vedľajšie účinky používania arganového oleja

Buďte opatrní pri používaní arganového oleja, ak máte nejaké alergie na orechy. Hoci technicky nejde o stromový orech, je to kôstkové ovocie a oleje pochádzajú z orecha. Olej vždy najskôr otestujte na vnútornej strane ruky, aby ste sa uistili, že nemáte alergickú reakciu.

Niektorí ľudia môžu byť citliví na arganový olej, aj keď nemajú žiadne známe alergie. Ak vám olej podráždi pokožku alebo spôsobí vyrážku, prestaňte ho používať.

Ak užívate argan vnútorne, existuje šanca, že sa u vás objavia nežiaduce reakcie, ako je žalúdočná nevoľnosť, nadúvanie, plynatosť, nevoľnosť a hnačka. Ak spozorujete niektorý z týchto vedľajších účinkov arganového oleja alebo akýkoľvek iný typ nežiaducej reakcie, okamžite ho prestaňte používať.

zdroj: draxe.com, healthline.com

zdroj obrázky: healthline.com, draxe.com, floclaire.com, glamour.com