Bezlepková diéta

Glutén, teda lepok, je proteín, ktorý sa nachádza vo väčšine zŕn. Lepok, ktorý sa nachádza v pšenici, jačmeni, raži a tritikale (kríženec pšenice a raže), môže spôsobiť vážne zdravotné problémy alebo inú necitlivosť.

Ak vám už bola diagnostikovaná celiakia, potom imunitný systém reaguje na lepok a poškodzuje vaše črevo. Aby ste zlepšili svoj stav, musíte zo stravy odstrániť lepok, čo je jedinou liečbou celiakie. 

Pretože pšenica, raž, jačmeň a potraviny z nich vyrobené sú také bežné, ich odstránenie z vašej stravy pravdepodobne zmení váš celkový príjem vlákniny, vitamínov a ďalších živín. Preto je dôležité vedieť, aké jedlo si vybrať, aby vyhovovalo vašim celkovým výživovým potrebám.

Pre koho je bezlepková diéta určená

Možno ste už počuli termín „bezlepková diéta“. Pre niektorých ľudí to môže byť mätúce, pretože to nie je diéta tak, ako ju väčšina ľudí chápe - nie je navrhnutá tak, aby pomáhala ľuďom schudnúť. Je to len spôsob stravovania, ktorý vám pomôže liečiť vaše črevo, takže môže začať absorbovať všetky živiny, ktoré potrebujete zo stravy.

Bezlepková diéta je nevyhnutná na zvládnutie príznakov celiakie a iných zdravotných stavov spojených s lepkom.

Bezlepková diéta je obľúbená aj u ľudí, ktorým nebola diagnostikovaná zdravotná porucha súvisiaca s lepkom. Tvrdí sa, že prínosom stravovania je zlepšenie zdravia, chudnutie a zvýšenie energie. Na potvrdenie týchto informácií je však potrebný ďalší výskum.

Aké sú ochorenia súvisiace s lepkom?

Celiakia je autoimunitná porucha, stav, pri ktorom glutén spúšťa aktivitu imunitného systému, ktorý poškodzuje výstelku tenkého čreva. Toto poškodenie postupom času zabraňuje vstrebávaniu živín z potravy.

Intolerancia na lepok spôsobuje niektoré príznaky rovnaké ako pri celiakii - vrátane bolesti brucha, nadúvania, hnačky, zápchy, vyrážok alebo bolesti hlavy - aj napriek tomu, že nedošlo k poškodeniu tkanív tenkého čreva. Štúdie ukazujú, že imunitný systém hrá úlohu pri citlivosti na lepok, ale tento proces nie je dobre pochopený.

Gluténová ataxia je autoimunitná porucha, ktorá ovplyvňuje určité nervové tkanivá a spôsobuje problémy s reguláciou svalov a dobrovoľným pohybom svalov.

Alergia na pšenicu, podobne ako iné potravinové alergie, je výsledkom toho, že imunitný systém si zamieňa glutén alebo nejaký iný proteín nachádzajúci sa v pšenici ako pôvodca ochorenia, napríklad vírus alebo baktéria. Imunitný systém vytvára protilátku proti proteínu, čo vyvoláva reakciu imunitného systému, ktorá môže mať za následok preťaženie organizmu, dýchacie ťažkosti a ďalšie príznaky.

Podrobnosti o bezlepkovej diéte

Pri bezlepkovej diéte je potrebné venovať zvýšenú pozornosť výberu potravín, zložkám nachádzajúcim sa v potravinách a ich nutričnému obsahu.

Súčasťou zdravej výživy môže byť veľa prírodných bezlepkových potravín, ako napríklad: ovocie a zelenina, strukoviny a orechy v ich prírodných (nespracovaných) formách, vajíčka, chudé mäso, ryby a hydina (ktoré nie sú marinované), väčšina mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku.

Zrná a škroby, ktoré môžu byť súčasťou bezlepkovej stravy, zahŕňajú: amarant, arrowroot, pohánka, kukurica, ľan, proso, quinoa, ryza, cirok, sója, tapioka a teff.

Bezlepková múka - ryžová, sójová, kukuričná, zemiaková a fazuľová.

Bezlepková kaša - MorgenStund kaša je ľahko stráviteľná a zasýti vás na dlhšiu dobu.

Môžete tiež jesť spracované potraviny, ktoré neobsahujú lepok, napríklad hotové jedlá a polievky. Niektoré zložky sú mätúce, pretože sa dajú vyrobiť z pšenice, ale konečná zložka neobsahuje glutén, napríklad glukózový sirup.

K dispozícii sú tiež bezlepkové náhradné potraviny, ako napríklad špeciálne vyrobený bezlepkový chlieb, múka, cestoviny, sušienky a keksíky. Tieto sú k dispozícii v sekcii supermarketov a obchodov so zdravou výživou. Pre niektorých ľudí je na predpis dostupný bezlepkový chlieb a múčne zmesi.

Vyhnite sa všetkým potravinám a nápojom, ktoré obsahujú:

pšenicu

jačmeň

raž

triticale - kríženec pšenice a raže

v niektorých prípadoch ovos - aj keď ovos prirodzene neobsahuje lepok, môže byť počas výroby kontaminovaný pšenicou, jačmeňom alebo ražou. Ovos a ovsené výrobky označené ako bezgluténové neboli kontaminované. Niektorí ľudia s celiakiou však nedokážu tolerovať ovos bez obsahu lepku.

Dodržiavanie prísnej bezlepkovej stravy je pre ľudí s celiakiou celoživotnou nevyhnutnosťou. Pri bezlepkovej diéte a zabránení krížovej kontaminácii vedie k menšiemu počtu príznakov a komplikácií ochorenia.

U niektorých ľudí s citlivosťou na neceliakálny lepok nemusí byť tento stav doživotný. Niektoré výskumy naznačujú, že môžete konzumovať stravu po určité obdobie, napríklad jeden alebo dva roky, a potom si dáte znovu otestovať svoju citlivosť na lepok. Pre ostatných ľudí s citlivosťou na neceliakálny glutén môže byť strava celoživotnou liečbou.

Kedy sa budete cítiť lepšie?

Po diagnostikovaní celiakie a prechode na bezlepkovú diétu sa začne vaše črevo uzdravovať a vy sa začnete cítiť lepšie.

Niektorí ľudia sa cítia výrazne lepšie v priebehu niekoľkých dní od vyradenia lepku, iní zas môžu vidieť viac postupného zlepšovania svojich symptómov alebo si môžu všimnúť, že sa jeden symptóm zlepšuje pred druhým.

Môže trvať šesť mesiacov až päť rokov (v niektorých prípadoch dlhšie), kým sa črevné poškodenie spôsobené konzumáciou lepku úplne uzdraví. Predpokladá sa, že do premenlivého času potrebného na vyliečenie čreva sa podieľa niekoľko faktorov, vrátane veku a závažnosti poškodenia čriev, ktoré sa zistí pri diagnostike.

Ak sa vaše príznaky od začiatku bezlepkovej diéty nezlepšili alebo sa zhoršili, obráťte sa na svojho lekára, dietológa a / alebo gastroenterológa, ktorý má najlepšiu pozíciu na sledovanie vašej reakcie na bezlepkovú diétu.

Ak urobíte chybu v stravovaní

Bezlepková diéta je proces učenia nielen u vás, ale aj u vašej rodiny a u priateľoch. Chyby sa môžu vyskytnúť, najmä ak vám bola diagnostikovaná len nedávno.

Ak máte celiakiu a omylom zjete lepok, obvykle by ste mali mať príznaky niekoľko hodín po jedle a tieto príznaky môžu trvať od niekoľkých hodín do niekoľkých dní. Účinky sa líšia od človeka k človeku a závisia od toho, koľko gluténu ste jesť, ako ste citliví a ako dlho ste boli na bezlepkovej diéte.

Ak urobíte chybu a zjete lepok náhodou, je nepravdepodobné, že spôsobí trvalé poškodenie čriev. 

Ak urobíte chybu a máte príznaky

  • Ak máte hnačku alebo zvraciate, je dôležité, aby ste sa dobre hydratovali pitím vody.
  • Niektorí ľudia zisťujú, že užívanie liekov na liečbu zápchy, hnačky alebo bolesti hlavy môže zmierniť príznaky, ale overte si to u svojho lekárnika alebo všeobecného lekára.
  • Najdôležitejšia vec je dostať sa späť na bezlepkovú diétu a pokúsiť sa zabrániť ďalším príznakom.
  • Ak sú vaše príznaky veľmi závažné alebo sa nezlepšujú, obráťte sa na svojho lekára.

Zdroj: mayoclinic.org, coeliac.org.uk

Odporúčané produkty3