Ako zatočiť s bolesťami hlavy

Život môže byť dosť rušný a stresujúci a „bežná“ bolesť hlavy je niekedy prehliadaná alebo maskovaná liekom proti bolesti, ako je aspirín. Bolesť hlavy je dobrým indikátorom toho, že vášmu telu niečo chýba – možno si potrebujete vydýchnuť, napiť sa vody alebo zmeniť spôsob stravovania. Môžete mať nedostatok vitamínov alebo živín alebo citlivosť na potraviny, ktoré spôsobujú toto nahromadené napätie.

Bolesti hlavy môžu vyvolať stres, únava, alergie, únava očí, zlé držanie tela, alkohol alebo drogy, nízka hladina cukru v krvi, hormóny, zápcha a výživové ​​nedostatky. Telo vám hovorí, že je potrebné niečo zmeniť, takže začnite dbať na tieto signály.

Možno sa pýtate, ako sa zbaviť bolesti hlavy? Ak chcete nájsť úľavu od bolesti hlavy, použite týchto 14 spôsobov proti bolesti hlavy, ktoré zahŕňajú bylinky, vitamíny, korekciu držania tela, zmeny stravy a ďalšie, aby ste bojovali proti bolestiam hlavy prirodzeným a zdravým spôsobom.

Typy bolestí hlavy

Hoci existuje 150 rôznych typov bolesti hlavy, štyri typy sú najčastejšie:

 • Tenzné bolesti hlavy - toto je najbežnejší typ bolesti hlavy u dospelých a dospievajúcich. Tenzné bolesti hlavy sú známe aj ako stresové bolesti hlavy, chronické každodenné bolesti hlavy alebo chronické nepostupujúce bolesti hlavy. Spôsobujú miernu až strednú chronickú bolesť, časom prichádzajú a odchádzajú.
 • Klastrové bolesti hlavy - tieto bolesti hlavy sú najzávažnejším, ale najmenej bežným typom. Bolesť je intenzívna a môže sa cítiť ako pálivá alebo prenikavá bolesť za očami. Klastrové bolesti hlavy sa vyskytujú v skupinách počas obdobia trvajúceho od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov. Môžu odznieť na mesiace alebo roky, ale potom sa vrátia.
 • Sínusové bolesti hlavy - zapálené dutiny môžu spôsobiť bolesť v lícach, čele a moste nosa. Zvyčajne sa súčasne vyskytujú aj iné sínusové symptómy, ako je nádcha, horúčka, tlak v ušiach a opuch tváre.
 • Migrénové bolesti hlavy - migréna môže trvať niekoľko hodín až niekoľko dní a zvyčajne sa vyskytuje raz alebo viackrát za mesiac. Ľudia majú zvyčajne iné príznaky migrény, vrátane: citlivosti na svetlo, hluk alebo pachy; nevoľnosť alebo vracanie; strata chuti do jedla; a podráždený žalúdok alebo bolesť brucha. Dieťa pociťujúce migrénovú bolesť hlavy môže zblednúť, pociťovať závraty, môže mať rozmazané videnie, horúčku a žalúdočnú nevoľnosť.
 • Syndróm zmiešanej bolesti hlavy - tento typ bolesti hlavy je tiež známy ako transformovaná bolesť hlavy a zahŕňa symptómy migrény a tenzných bolestí hlavy. Dospelí aj deti môžu mať zmiešané bolesti hlavy.

Príčiny a rizikové faktory bolesti hlavy

Možno sa pýtate, čo spôsobuje bolesť hlavy. Vo všeobecnosti sa bolesť hlavy vyskytuje v dôsledku kombinácie nervových signálov vysielaných z krvných ciev a svalov v hlave. Čo spôsobuje zapnutie týchto signálov, je stále neznáme.

Spúšťače bolesti hlavy môžu zahŕňať:

 • choroby, ako sú infekcie dutín, prechladnutie, horúčka alebo infekcia hrdla
 • stres
 • únava očí alebo bolesť chrbtice
 • environmentálne príčiny, ako je pasívny tabakový dym, pachy z chemikálií alebo parfumov
 • dedičnosť, pretože bolesti hlavy majú tendenciu prebiehať v rodinách, najmä migrény
 • potravinové alergie
 • hormonálna nerovnováha
 • nerovnováha vitamínov alebo minerálov
 • aspartam

Top 15 prírodných liekov proti bolesti hlavy 

Zvýšte príjem horčíka

Horčík je jedným z najúspešnejších liekov proti bolesti hlavy, predovšetkým preto, že je oveľa bezpečnejší ako užívanie liekov proti bolesti. Ľudia, ktorí trpia vážnymi bolesťami hlavy, ako sú migrény, majú často nízku hladinu horčíka a niekoľko štúdií naznačuje, že horčík môže znížiť frekvenciu záchvatov migrény u ľudí s nízkou hladinou. Tí, ktorí sú náchylní na nízky obsah horčíka, zahŕňajú ľudí s cukrovkou, srdcovými chorobami, alkoholizmom, ako aj tých, ktorí užívajú diuretiká na krvný tlak.

Horčík môže zabrániť vlne mozgovej signalizácie, nazývanej kortikálna šíriaca sa depresia, ktorá spôsobuje vizuálne a zmyslové zmeny, ktoré sú bežné pri bolestiach hlavy, najmä pri migréne. Horčík môže blokovať chemikálie prenášajúce bolesť v mozgu a môže zlepšiť funkciu krvných doštičiek, čo pomôže vášmu telu reagovať na zranenia a zabrániť krvácaniu.

Užívanie 200 – 600 mg horčíka denne môže znížiť frekvenciu záchvatov bolesti hlavy. Orálny aj intravenózny horčík sú široko dostupné, mimoriadne bezpečné a lacné. Horčík môžu bezpečne užívať ženy, ktoré sú tehotné. Najčastejším vedľajším účinkom horčíka je hnačka, ale zníženie dávky alebo menej časté užívanie môže tento problém odstrániť.

Ak chcete zvýšiť denný príjem horčíka, jedzte viac vlákniny. Potravinové zdroje horčíka zahŕňajú fazuľu, celé zrná, semená, orechy a zeleninu, ako je brokolica, tekvica a listová zelenina. Mliečne výrobky, mäso, čokoláda a káva tiež obsahujú slušné množstvo horčíka.

Pozrieť v eShope >


Vyskúšajte bezlepkovú stravu 

Keď ľudia s citlivosťou na lepok jedia potraviny obsahujúce lepok, môže to viesť k bolestiam hlavy. Podľa Národnej nadácie pre povedomie o celiakii pacienti, ktorí majú nediagnostikovanú celiakiu a migrénové bolesti hlavy, často po vysadení lepku pozorujú buď úplné vymiznutie migrénových bolestí hlavy, alebo výrazné zníženie frekvencie a sily symptómov.

Možno nemáte celiakiu, ale citlivosť na lepok, z ktorej vás bolí hlava. Ak je to tak, nemusíte lepok úplne vynechať – namiesto toho sa snažte znížiť jeho denný príjem. Začnite tým, že budete tri týždne držať bezlepkovú diétu, potom pomaly zavádzajte potraviny obsahujúce lepok. Venujte pozornosť tomu, ako sa cítite, keď pridávate do stravy viac lepku a nájdite svoju šťastnú rovnováhu. Počúvajte svoje telo a zistíte, koľko zo skupiny potravín môžete zjesť bez toho, aby u vás vyvolali príznaky. 

Pozrieť v eShope >


Používajte esenciálny olej z mäty piepornej a levandule

Upokojujúce a znecitlivujúce účinky mätového a levanduľového oleja z nich robia dokonalé nástroje na nájdenie úľavy od bolesti hlavy.

 • Mätový olej vytvára na pokožke dlhotrvajúci chladivý efekt. Výskum ukazuje, že mätový olej stimuluje výrazné prekrvenie pokožky na čele a upokojuje svalové kontrakcie. Jedna štúdia ukázala, že mätový olej v kombinácii s etanolom znižuje citlivosť hlavy.
 • Levanduľový olej sa bežne používa ako stabilizátor nálady a sedatívum. Výskum ukázal, že používanie levanduľového oleja je bezpečná a účinná liečba migrénových bolestí hlavy. Jedna štúdia uskutočnená v roku 2012 merala výsledky inhalovania levanduľového oleja počas 15 minút. 47 účastníkov bolo požiadaných, aby zaznamenávali účinky každú pol hodinu počas dvoch hodín. Zo 129 záchvatov bolesti hlavy 92 reagovalo na liek z levanduľového oleja.

Áno, esenciálne oleje na bolesti hlavy sú veľmi účinnými liekmi, takže využite ich výhody tak, že si do dlaní dáte niekoľko kvapiek mätového alebo levanduľového oleja a potom si zmes rozotriete na čelo, spánky a zátylok. Ak je pre vás vôňa príliš silná alebo je mäta príliš chladivá, rozrieďte ju zmiešaním esenciálnych olejov s mandľovým, hroznovým alebo kokosovým olejom. Pridaním kokosového oleja môžete využiť jeho vlastné úžasné zdravotné výhody – ako je vyrovnávanie hormónov, hydratácia pokožky a redukcia vrások.


Doprajte si chiropraktickú starostlivosť

Jednou z najlepších vecí na chiropraktickej starostlivosti je, že je to cesta k prirodzenému uzdraveniu bez liekov a operácií. Chiropraktik dokáže znížiť oxidačný stres v tele, rovnako ako antioxidant. Oxidačný stres je poškodenie, ku ktorému dochádza, keď počet voľných radikálov prevýši počet antioxidantov v tele. Oxidačný stres poškodzuje všetky zložky telesných buniek: proteíny, lipidy a DNA.

Niekoľko klinických štúdií naznačuje, že terapia manipuláciou s chrbticou môže pomôcť pri liečbe bolesti hlavy. V jednej takejto štúdii 22% tých, ktorí podstúpili chiropraktickú liečbu, uviedlo viac ako 90% zníženie bolestí hlavy; medzitým 49% uviedlo, že intenzita bolesti hlavy sa po chiropraktickej liečbe výrazne znížila.

Chiropraktická liečba alebo manipulácia s chrbticou pomáha zmierniť stres vášho systému. Štúdie naznačujú, že chiropraktická liečba znižuje napätie a migrénové bolesti hlavy. Canadian Memorial Chiropractic College vykonala štúdiu zahŕňajúcu 729 subjektov, z ktorých 613 dostalo chiropraktickú starostlivosť a ich výsledky sa pohybovali od dobrých po vynikajúce, čo naznačuje, že ide o pozitívny a prospešný liek na bolesť hlavy.


Užívajte vitamíny skupiny B (B-komplex) 

Mnohé vitamíny skupiny B sa podieľajú na tvorbe neurotransmiterov, ako je serotonín, ktorý môže byť nedostatočný u ľudí trpiacich migrénami. Je smutné, že milióny ľudí majú nedostatok jedného alebo viacerých vitamínov B, čo spôsobuje poklesy energie, nezdravé krvné bunky a nadobličky, hmlisté myslenie a symptómy bolesti hlavy.

Vitamín B-komplex zahŕňa skupinu ôsmich vitamínov rozpustných vo vode: tiamín, riboflavín, niacín, pyridoxín, kyselina listová, vitamín B12, biotín a kyselinu pantoténovú. Spoločne tieto vitamíny zlepšujú mozgové bunky, krvný obeh, imunitnú funkciu a kardiovaskulárne zdravie. Vitamíny skupiny B sú rozpustné vo vode, takže predávkovanie je zriedkavé. Ak je vo vašom systéme niečo navyše, vyplaví sa močom. Štúdie ukazujú, že zatiaľ čo vitamín B2-riboflavín môže znížiť frekvenciu a trvanie migrény, vitamín B3-niacín upokojuje cievne bolesti hlavy otvorením krvných ciev, aby sa zvýšil prietok krvi. Skúste užívať jeden vitamín B-komplexu denne, pretože výhody presahujú úľavu od bolesti hlavy.

Fascinujúca štúdia o nálade a psychickom vypätí spojenom s chronickým pracovným stresom merala účinnosť trojmesačného podávania dvoch foriem vysokodávkového komplexu vitamínu B. Do štúdie, ktorá hodnotila ich osobnosť, pracovné nároky, náladu, úzkosť a napätie, sa zapojilo 60 účastníkov. Skupiny liečené komplexom vitamínu B dopadli podstatne lepšie ako kontrolná skupina, pričom zaznamenali podstatne nižšie úrovne „osobnej námahy“, ako aj celkové „zníženie zmätenosti a depresívnej nálady po 12 týždňoch. Výsledok naznačil, že vitamíny s komplexom vitamínu B boli nákladovo efektívnou liečbou nálady a psychologického napätia spôsobeného pracovným stresom. 

Pozrieť v eShope >


Zostaňte hydratovaní

Z dehydratačných účinkov kávy, sladených nápojov a alkoholu vás určite môže rozbolieť hlava. Väčšina ľudí jednoducho neprijíma dostatok vody, čo samo osebe môže spôsobiť bolesť hlavy. Tento jednoduchý liek vám zaistí pocit plnosti a energie bez bolesti hlavy.

Uhasiť smäd a zostať hydratovaní môžete aj ovocím a zeleninou – niektoré majú dokonca viac ako 90-percentný obsah vody. Skúste do svojho jedálnička pridať ovocie a zeleninu, aby ste zostali hydratovaní počas dňa, ako uhorky, vodný melón, jahody, cuketu, zeler, reďkovky, zelené papriky, kapustu, karfiol, baklažán, špenát, grapefruit či pomaranče.

Štúdia vykonaná v Národnej nemocnici pre neurológiu a neurochirurgiu dospela k záveru, že skutočne existuje bolesť hlavy z nedostatku prijímania vody. Výskum ukazuje, že k bolestiam hlavy z nedostatku vody patrí aj porucha koncentrácie a podráždenosť!  Ak teda cítite, že sa dostavuje bolesť hlavy, zvýšte príjem vody.


Urobte si detoxikačný kúpeľ na zníženie napätia 

Detoxikácia nie je len na prečistenie tela, ale aj na zbavenie tela toxínov a môže byť jedným z najlepších preventívnych liekov proti bolesti hlavy.

 • Pridajte do kúpeľa soľ MeineBase - na alkalický kúpeľ potrebujete tri viečka alebo tri polievkové lyžice MeineBase. Odporúča sa teplota kúpania 37 - 38 °C a trvanie minimálne 30 minút.
 • Pridajte do kúpeľa esenciálny olej – existuje toľko prekvapivých použití a výhod esenciálnych olejov. Upokojujúce,, povzbudzujúce a chladivé vlastnosti týchto olejov uvoľnia akékoľvek nahromadené napätie, ktoré vaše telo zadržiava, a ponúknu úľavu od bolesti. Vyskúšajte olej z levandule, mäty, citrónovej trávy, kadidla alebo santalového dreva.
 • Pridajte dve šálky jablčného octu do kúpeľa - jablčný ocot odčerpáva prebytočnú kyselinu močovú z tela a poskytuje úľavu od bolesti kĺbov, artritídy, dny a bolesti hlavy. Jablčný ocot môže tiež upokojiť spálenie od slnka, zabíjať plesne a tónovať vašu pokožku – takže tento jednoduchý liek na bolesť hlavy má niekoľko ďalších zdravotných výhod.

Pozrieť v eShope >


Nezabúdajte na strečing a pohyb

Byť v jednej polohe dlhší čas, napríklad sedieť pri stole alebo počítači, môže viesť k napätiu tela a spôsobiť bolesť hlavy. Navyše, priznajme si to, mnohí z nás strávia hodiny denne zhrbení, napríklad pozeraním do smartfónu. Táto poloha s vystrčenou hlavou vytvára na krk ďalších 9-13 kg tlaku! Niet divu, že takáto poloha vedie k silným tenzným bolestiam hlavy. Jednoduchým spôsobom, ako sa vyhnúť tejto reťazovej reakcii, je urobiť si prestávku každých 30-60 minút – natiahnuť sa a pohybovať hlavou a krkom krúživými pohybmi. To uvoľní nahromadený tlak a môže pomôcť vyhnúť sa bolestiam hlavy.

Cvičenie jogy je skvelý spôsob, ako zmierniť nahromadený tlak. Jóga prečistí vašu myseľ a uvoľní svaly – zlepšuje dýchanie, vitalitu a svalovú silu a je skvelá pre obehový systém. Ak vás bolí hlava, vyskúšajte niekoľko jogových pozícií, ako je poloha psa alebo dieťaťa smerom nadol.

Štúdia z roku 2012, ktorú uskutočnilo oddelenie telesnej medicíny a rehabilitácie vo Fínsku, merala výsledky strečingového programu u 60 žien. 12-mesačný program viedol k 69% zníženiu frekvencie bolesti hlavy a intenzity symptómov. Okrem strečingu boli výsledky ešte lepšie, keď účastníci pridali k pravidelnému cvičeniu aj silový tréning. 


Urobte si reflexnú terapiu 

Reflexná terapia je staroveké liečebné umenie tradičnej čínskej medicíny (TCM), pri ktorom sa stimulujú určité body alebo zóny chodidiel, aby sa podporilo hojenie v zodpovedajúcich častiach tela. Výskumníci si stále nie sú úplne istí, ako reflexológia funguje, no je skutočne účinná pri liečbe rôznych ochorení vrátane bolestí hlavy.

Vyskúšajte stimulovať niektoré reflexné body na zmiernenie bolesti doma. Na chodidlách sú štyri tlakové body a na ruke jeden, ktoré keď sú stimulované, môžu vám pomôcť s úľavou od bolesti hlavy a migrény. Najprv si masírujte oblasť medzi palcom a druhým prstom na nohe. Ak je bolesť hlavy v pravom spánku, masírujte si tento bod na ľavej nohe a naopak. Na zmiernenie bolesti hlavy môžete tiež stlačiť bod Tai Chong alebo Pečeň 3 na vrchu chodidla. Opäť masírujte tento bod na chodidle oproti tej strane hlavy, kde cítite bolesť. Alebo si masírujte obe chodidlá, ak máte bolesti na oboch stranách hlavy.

Užitočný je ďalší bod blízko vonkajšieho okraja hornej časti chodidla, ktorý sa nachádza tam, kde sa pretínajú kosti malíčka a predposledného prsta. Stlačte a podržte tento bod 30 až 60 sekúnd, aby ste zmiernili bolesti hlavy, ktoré prechádzajú cez stranu hlavy až do čela. Nakoniec môžete tiež stimulovať vrcholy veľkých prstov na nohe, pod nechtom až po základňu palca, aby ste uvoľnili bolesť hlavy, ktorá sa nachádza v tvári, napríklad v dutinách. Ak ste tehotná, tieto body nestimulujte.


Choďte na akupunktúru

Ďalší holistický liek TCM, akupunktúra, vznikla v Číne asi pred 2500 rokmi a používa sa na liečbu širokej škály chorôb vrátane bolestí hlavy a migrény. Akupunktúra sa snaží vyvážiť telesnú energiu alebo čchi stimuláciou špecifických bodov na tele. Je dokázané, že poskytuje úľavu pri chronických ochoreniach a bolestiach.


Doprajte si odpočinok

Najmä ak bojujete s migrénami, odpočinok alebo sedenie v tmavej miestnosti môže pomôcť zmierniť príznaky a môže to byť základná liečba bolesti hlavy. Zatvorte oči a sústreďte sa na uvoľnenie napätia v krku, chrbte a ramenách.


Používajte kajenské korenie

Kajenské korenie môže stimulovať obeh tela a znižovať kyslosť – a je to jeden z najprekvapivejších liekov na bolesť hlavy. Kapsaicín v kajenskom je dobrý na liečbu bolesti a zápalu – kajenský prášok vyčerpáva telesný prvok, ktorý nám spôsobuje bolesť, nazývanú substancia P, stimulovaním reakcie na bolesť v inej oblasti tela. Keď je látky P menej, správy o bolesti sa už do mozgu nedostanú a vy pocítite úľavu. Pri lokálnej aplikácii má kajenské korenie schopnosť zmierniť príznaky bolesti hlavy a uvoľniť svaly.

V súčastnosti sa kajenské korenie väčšinou používa ako korenie, ale v mnohých spoločnostiach a častiach sveta ide oveľa ďalej než len o dochucovanie jedla. U domorodých Američanov, ako aj u starých Číňanov sa kajenské korenie dôsledne používalo z terapeutických dôvodov.


Dajte si na čelo obklad

Väčšina ľudí uvažuje, či by si mali dať teplý alebo studený obklad. Oboje môže pôsobiť na bolesť hlavy. Mnoho ľudí s tenznými bolesťami hlavy uprednostňuje teplý obklad, kým ľudia s migrénami často uprednostňujú chlad. Či už je to boj proti migréne alebo zahnanie tenznej bolesti, oba spôsoby poskytnú úľavu od bolesti, takže ak vyskúšate jeden bez úspechu, môžete skúsiť druhý.


Urobte si domácu masáž svalov

Vyskúšajte túto domácu svalovú masáž, naozaj to funguje! Preniká hlboko do svalov a prináša upokojujúci a relaxačný pocit. Môžete ju vykonať po absolvovaní ranného vysoko intenzívneho intervalového tréningu (HIIT), a je obzvlášť užitočná pri úľave od bolesti hlavy a pri znižovaní napätia. 

Použiť môžete masážny olej pripravený z:

 • ½ šálky kokosového oleja
 • ¼ šálky strúhaného včelieho vosku
 • 2 čajové lyžičky kajenského prášku
 • 2 čajové lyžičky zázvoru alebo prášku z kurkumy
 • 15 kvapiek mätového esenciálneho oleja
 • 15 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja

Dané množstvo by vám malo vystačiť na 30 porcií.

Postup:

 • Všetky oleje (okrem esenciálnych) nalejte do nádoby. Umiestnite hrniec s 5 cm vody na stredne nízky oheň.
 • Vložte nádobu do hrnca a nechajte obsah roztopiť. Miešajte, aby sa spojili.
 • Pridajte kajenské korenie a zázvor/kurkumu.
 • Po spojení nechajte mierne vychladnúť a potom pridajte esenciálne oleje. Dobre premiešame.
 • Zmes nalejte do kovových dóz alebo skladovacích nádob a nechajte stuhnúť.

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: kbeautyschools.co.uk, medicinenet.com

Odporúčané produkty8