Ako čaga ovplyvňuje naše zdravie

Ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) je viacročná drevokazná huba z čeľade kožovkovitých. Bežne rastie na brezach a ďalších listnatých stromoch. Patrí medzi škodcov, pretože ňou napadnuté stromy začnú hniť. Predovšetkým v Rusku sa z nej vyrábajú odvary, ktoré majú povzbudzujúce účinky.

V slovenčine je ryšavec šikmý známy tiež pod označením sibírska čaga. Toto označenie, rovnako ako anglické chaga, pochádza z ruského „чага“, tento názov však nie je rozšírený vo všetkých jazykoch. Napríklad fínčina ho označuje slovom pakurikääpä, nórčina potom kreftkjuke, čo je prekladané ako ‚rakovinový polypór'. Nórsky výraz pre túto hubu teda pravdepodobne odkazuje k jej vzhľadu alebo k liečivým vlastnostiam, ktoré sú jej niekedy pripočítané.

V prírode nachádzame plodnice rezavce šikmého dvoch typov: plodnice nedokonalé alebo imperfektné a plodnice dokonalé.

Dokonalé plodnice sa vyskytujú v období od júla do novembra na mŕtvych kmeňoch listnatých stromov v miestach poranení a v dutinách. Najčastejšie ide o brezy, často ale aj o buk, topoľ, dub alebo jelšu. Plodnice tohto typu sú jednoročné a bývajú väčšie ako nedokonalé, dorastajú do dĺžky aj niekoľkých metrov a zaberajú až polovicu obvodu kmeňa stromu, na ktorom parazitujú. Ich podhubie má žltohnedú farbu, ktorá je viditeľná na leme plodníc. Na stromoch tvoria veľké súvislé plochy aj menšie oddelené polia o rôznej veľkosti. Rastú pod kôrou napadnutého stromu a spôsobujú jej nadvihovanie a odpadávanie.

Rúrky dokonalých plodníc sú veľmi krehké. Rastú rovnobežne až do dĺžky pol centimetra a je pre nich typická hnedá až tmavo hnedá farba. Póry sú u mladých plodníc bielej až okrovo žltej, u starších hnedej.

Nedokonalé plodnice sa vyskytujú po celý rok a sú viacročné, môžu sa dožiť až 20 rokov. Tieto plodnice bývajú 10 až 35 centimetrov veľké a vyznačujú sa nepravidelným pologuľovitým až podlhovastím tvarom. Ich povrch má šedú až hnedozelenú farbu, neskôr aj šedozelenú až hrdzavo hnedú, a je popraskaný.

Úroda huby, ktorá prebieha v období od júla do novembra, sťažuje fakt, že sa plodnice často nachádzajú v až sedemmetrovej výške. Po zbere sa huba používa v ľudovom liečiteľstve – v Rusku je tradične strúhaná na jemný prášok, z ktorého sa pripravuje nápoj podobný káve či čaju. Toto použitie je založené na metóde extrakcie pomocou horúcej vody, po rusky nazývanej zavárka. Na medicinálne účely a vedecké výskumy sú používané vysoko koncentrované extrakty.

Účinné látky v čaga hube

Čaga obsahuje viac ako 200 rôznych biologicky aktívnych látok. U mnohých z nich nebol doteraz úplne vysvetlený mechanizmus ich pôsobenia. Údaje z výskumov na celom svete potvrdzujú, že sibírska čaga obsahuje nielen mimoriadnu hladinu antioxidantov, ale aj širokú škálu liečivých zložiek vrátane špecifických polysacharidov, vitamínov B1, B2, B5, B6, B9, D3, K1 a minerálov.

Hlavnou obsahovou skupinou sú – fenolové zlúčeniny ako polyfenoly, fenolické kyseliny, (k.syringová, vanilová, p-hydroxybenzoová, trametonolová) a chinóny.

  • Polyfenoly, flavonoidy - predstavujú silné antioxidanty, spomaľujú proces starnutia a pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.
  • Triterpény - patria medzi ne inotodiol, kyselina betulínová (3-hydroxylup-20(29)-en-28-ová kyselina), betulín.
  • Inotodiol - lanostanový triterpenoid je protirakovinová zlúčenina. Posilňuje ochranu voči mŕtvici a má protirakovinové účinky.
  • Kyselina betulinická - bojuje s vírusmi a nádormi, pôsobí protizápalovo.
  • Betulín - obsahuje kyselinu betulinickú, ktorá nám poskytuje široké spektrum biologických a farmakologických aktivít. Kyselina betulinická pôsobí proti malárii a má protizápalové účinky. Ukázalo sa, že práve táto kyselina a jej deriváty majú predovšetkým v boji s HIV a svojou cytotoxickosťou v boji s celým radom tumorových buniek porovnateľné účinky ako klinicky aplikované lieky. Nový účinný mechanizmus bol potvrdený u niekoľkých sľubných derivátov účinných proti HIV, ktorých účinok bol preukázaný. V pokusoch na zvieratách sa zistilo, že betulín z brezovej kôry znižoval obsah cholesterolu v krvnom sére a bol s úspechom použitý u obéznych pacientov. Od 90. rokov minulého storočia je táto látka intenzívne študovaná pre svoje účinky protinádorové, antioxidačné a novšie tiež proti HIV.
  • Melanín - podľa súčasných výskumov brzdí rozvoj patologických procesov spôsobených voľnými radikálmi, stabilizuje bunkové membrány a pôsobí ako silný imunostimulátor. Posilňuje imunitu pri ožarovaní tým, že aktivuje epifýzu. Melanín pohlcuje modré svetlo a radiáciu a to mimoriadne účinne a dlhodobo. Disponuje vysokou absorpčnou schopnosťou, pomáha skvalitňovať a prečisťovať našu krv. Melanín ovplyvňuje pigmentáciu a teda sfarbenie našej pokožky. Pokiaľ sa niečo naruší vplyvom chemikálií a radiácie – melanín pomáha túto situáciu zlepšiť. Čaze dáva typicky hnedú farbu.
  • Polysacharidy a to predovšetkým β-D-glukány - zlepšujú imunitu a vzájomnú komunikáciu buniek. Zohrávajú dôležitú úlohu pri boji s tumormi. Podporujú obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitárnym chorobám. Vedci preukázali, že glukány získané z čagy majú výrazné protizápalové a imunomodulačné účinky, stimulujú produkciu NK buniek v boji s nádorovým ochorením bez toho, aby priamo pôsobili na prípadný novotvar a znižujú obsah cukru v krvi.
  • Kyselina čagová - je podobná kyseline humínovej, kyselina octová, kyselina maslová a šťaveľová
  • Germánium - antioxidant, ktorý pôsobí najmä na normalizáciu krvného tlaku.

Japonské štúdie preukázali, že extrakty z čagy vykázali najvyššiu antioxidačnú aktivitu zo všetkých študovaných liečivých húb. V pokusoch in vitro pôsobili účinne proti zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus) a Escherichia coli.

Čaga huba a jej vplyv na zdravie

Antioxidanty v hube čaga

Pre dlhý a zdravý život je dôležité konzumovať dostatočné množstvo antioxidantov. Bežná starva často taký prísun nedokáže zaistiť. Čaga je na antioxidanty veľmi bohatá – z medicinálnych húb dokonca obsahuje najväčšie množstvo antioxidantov. So starnutím organizmu klesá počet zdravých buniek v našom tele a antioxidanty potrebujeme na ich obnovu.

Čo sú to Antioxidanty

Antioxidanty sú molekuly, ktoré spomaľujú alebo zabraňujú oxidácii iných molekúl v tele. Tým bojujú za naše zdravie.

Keď chcete pochopiť funkciu antioxidantov všimnite si, ako zhnedne vykrojená časť jablka, pokiaľ je vystavená pôsobeniu vzduchu. To je oxidačné poškodenie. Pokiaľ vložíte vykrojenú časť jablka do citrónovej šťavy, tak sa toto hnednutie spomalí. Je to vďaka antioxidačnému pôsobeniu vitamínu C obsiahnutom v citrónovej šťave. Podobný spôsobom čaga dokáže chrániť bunky ľudského organizmu pred poškodením voľnými radikálmi.

ORAC – najsilnejší antioxidant

ORAC je vedecká metóda, pomocou ktorej je možné merať antioxidačné pôsobenie určitých potravín. ORAC test dokáže zistiť akým spôsobom určitá potravina dokáže pohlcovať 5 hlavných kyslíkových radikálov v ľudskom organizme. Čím vyššia hodnota ORAC tým je potravina lepšia vo svojom antioxidačnom pôsobení v ľudskom tele. Čaga huby majú hodnotu ORAC 146 700, čo znamená, že sú jedným z najlepších zdrojov antioxidantov.

Čistota sibírskej divočiny a extrémny chlad tunajších zím robí zo sibírskej čagy veľmi silný antioxidant. Čaga zo Sibíri je neporovnateľne kvalitnejšia ako z iných oblastí sveta. Čaga má vlastnosti, ktoré závisia na mieste zberu, dobe zberu, veku, koncentrácii prvkov v pôde a samozrejme konečnom spracovaní – extračnom postupe. V čím drsnejších klimatických podmienkach vyrástla, tým silnejší má účinok. Tunajšie klimatické oblasti vytvárajú podmienky na vznik prirodzených adaptogénov, ktoré pomáhajú bojovať so stresom.

Adaptogény v hube čaga

Jedno z najväčších tajomstiev sú adaptogénne vlastnosti niektorých rastlín. Kľúčové slovo je adaptovať. Predstavte si rastlinu, ktorá je schopná každému dodať ten správny liečebný impulz, v správnej sile, v správny čas a správnym smerom. Veda nebola zatiaľ schopná také – často protichodné – vlastnosti napodobniť v žiadnom umelo vyrábanom lieku.

Na každých 300 rastlín pripadá iba jedna adaptogénna. Reishi, rhodiola, eleutherokok (známy ako sibírsky ženšen), cordyceps a astralagus, to sú vysoko účinné adaptogénne rastliny známe z tradičnej čínskej medicíny (TCM). Podporujú energiu keď stagnujete a upokojujú ak ste rozrušení a zmätení.

Adaptogénna rastlina, ktorá pôsobí na krvný tlak pomôže znížiť vysoký krvný tlak a zároveň pokiaľ ju vezme niekto s nízkym krvným tlakom, tak tomu pomôže táto rastlina tlak mierne zvýšiť. Adaptogén pre cholesterol pomáha zvýšiť HDL cholesterol (prospešný) bez toho, aby zvyšoval LDL cholesterol (škodlivý).

Sibírska čaga je určite najlepšie dielo matky prírody v oblasti adaptogénov. Čaga dokáže podporovať ako imunitný systém, tak aj nervovú sústavu. Lekári TCM používajú sibírsku čagu pri liečbe alergií, zápalov priedušiek, vírusových infekcií aj vysokého tlaku. Jej adaptogénne vlastnosti sa prejavujú aj pri detoxifikácii, zmenách nálad a aj chutí, fyzickej sile i duševnej bystrosti.

Adaptogén pre očistu

Žiadny orgán si neužíva pôsobenie čagy tak ako pečeň! So svojimi viac ako 300 biochemickými procesmi a funkciami môžu vďaka pravidelnému užívaniu silného prírodného adaptogénu veľa získať.

V TCM je sibírska čaga často využívaná na očistu organizmu, čo je práve hlavnou úlohou pečene. V dnešnej dobe keď máme znečistené životné prostredie, nadbytok chemikálií, aditív, pesticídov, herbicídov a xenoestrogénov všade okolo nás, tak naša úbohá pečeň vyvesuje bielu vlajku kapitulácie! Pracuje nadčas a ťažko dokáže zvládnuť vykonať všetky metabolické funkcie potrebné napríklad na redukciu váhy a tisíce ďalších procesov. Pre bežného človeka je neustála podpora filtračnej schopnosti pečene nevyhnutnou podmienkou zachovania zdravého a dlhého života.

Po detoxifikácii je znižovanie stresu kľúčovým aspektom adaptogénnych vlastností čagy. V dnešnom uponáhľanom svete nikto nemôže uniknúť stresu. Hluková záťaž, práca cez čas, preťažená doprava, dôraz na konzum a s tým spojená finančná záťaž – to všetko vytvára veľmi vysokú a čo je horšiu neustálu-každodennú stresovú záťaž.

Aj keď sa ľudia snažia hľadať efektívne metódy na zníženie hladiny stresu ako je meditácia, primerané fyzické cvičenia a prírodné-racionálne stravovanie, tak rovnako potrebujú nejaký prirodzený prostriedok, ktorý zrazil dole chronickú a život ohrozujúce hladinu stresu. Sibírska čaga obsahuje skupinu polypeptidov, ktoré pôsobia ako prekurzory neurotransmiterov a endorfínov a dokáže vyladiť účinok týchto telesných chemikálií správnym smerom – zvýšenie alebo zníženie účinkov – presne tak, ako je potrebné. Dokonalé adaptogénne funkcie.

Účinok každodenného užívania kvalitnej huby čaga je podobný ako účinok aeróbneho tréningu na srdcovo-cievny systém, alebo účinok silového tréningu na svalový a kostrový aparát tela. Čaga pomáha „trénovať“ imunitný a nervový systém organizmu, aby fungoval lepšie. Odborníci na prírodnú medicínu sa domnievajú, že telesné systémy potrebujú takýto druh „tréningu“ – sme zrodení s nezrelými systémami a počas života dochádza vplyvom prostredia k ich „vylaďovaniu“.

To prebieha okrem iného aj interakciou organizmu s baktériami a vírusmi, ktoré pomáha imunitným bunkám naučiť sa svoju prácu. Dlhodobo vykonávané štúdie preukázali, že deti, ktoré vyrastali v nedokonalom prostredí majú vyššiu schopnosť čeliť určitým druhom nádorov. Ich imunitný systém sa vytrénoval vďaka prostrediu v robustný a silný nástroj.

Čaga a jej vplyv na imunitu

Huby majú silný účinok na ľudské telo. Povzbudzujú náš imunitný systém a zvyšujú našu schopnosť bojovať s vírusmi, vrátane HIV, hepatitídy-B, oparu a encefalitídy.

Keď naše telo napadne patogén spôsobujúci ochorenie, imunitný systém ho najprv musí rozoznať a odlíšiť ho od našich vlastných buniek, než začne konať. Aby biele krvinky nášho imunitného systému rozoznali cudzie molekuly, majú receptory, ktoré odhalia štruktúry, ktoré sa v našom tele prirodzene nevyskytujú. Ľudia napríklad nedokážu syntetizovať sacharidy beta-glukány; beta-glukány sú však primárnou zložkou bunkovej steny mnohých patogénnych húb a baktérií. Keď bunkový receptor zaznamená beta-glukán, vyšle ostatným bunkám varovný signál, že do tela možno vstúpil patogén. Zvýši sa počet obranných buniek a náš imunitný systém sa pripraví na útok. Jedlé huby, hoci pre naše telá nie sú škodlivé – beta-glukány naopak pôsobia harmonizačne – majú však podobnú štruktúru – „obrysy“ a obsahujú tie isté sacharidy, ktoré sa nachádzajú v mnohých patogénoch; vedci preukázali, že ich konzumácia stimuluje náš imunitný systém a zvyšuje našu schopnosť bojovať so skutočnými patogénmi.

Prvá a druhá línia imunity

Ľudský imunitný systém má niekoľko úrovní obrany. Prvá obranná línia je známa ako prirodzená imunita a tá popisuje všeobecnú obranyschopnosť. Fagocyty zahŕňajúce makrofágy, neutrofily a dendritické bunky cestujú krvným riečiskom a pohlcujú iné bunky a odpad procesom zvaným fagocytóza. Požitý materiál je rozložený enzýmami a chemické úseky sú prenesené na povrch bunky, kde sú viditeľné pre ostatné bunky. Vírusy a iné patogény často majú charakteristické štruktúry – ako napríklad beta-glukán – a úlohou fagocytov je tieto štruktúry identifikovať a vytvárať protilátky, ktoré túto informáciu podávajú. Proces fagocytózy je podobný susedskej hliadke. Občania vo svojich domovoch sú ako fagocyty, pretože dávajú pozor na podozrivé činnosti. Ak uvidia podozrivú osobu, ako sa dobýva do auta, zavolajú políciu a odovzdajú opis tohto človeka. Tento popis potom slúži na vypátranie páchateľa a jeho zatknutie. Fagocyty sa aktivujú, keď narazia na podozrivý materiál a na svoje zistenia upozornia T a B bunky adaptívnej imunity. Adaptívna imunita je druhá obranná línia tela a rovnako ako polícia sú tieto bunky schopné zasiahnuť proti nebezpečným patogénom. Aktívna a dobre pripravená prirodzená imunita preto zvyšuje mieru odhalenia patogénov a schopnosť druhej obrannej línie tela zasiahnuť proti nebezpečným cudzím bunkám a vírusom.

Beta-glukány

Vplyv beta-glukánov na imunitný systém je značný. Vedci z Lekárskeho inštitútu Aberdeenskej univerzity zistili, že beta-glukány v hubách sa viažu na rôzne receptory fagocytov a vyvolávajú reakciu prirodzených a adaptívnych buniek a tiež na bielkovinové molekuly poslov, ktoré uľahčujú komunikáciu a biochemickú signalizáciu vo vnútri imunity. Betaglukány udržujú susedstvo v imunitnom systéme v strehu.

Niektoré huby obsahujú imunologicky významné molekuly, ktoré nie sú sacharidmi. Zatiaľ čo beta-glukány povzbudzujú odpoveď prirodzenej imunity, pretože sú vyhodnotené ako „cudzie“, látky ako triterpenoidy, ktoré sa nachádzajú v hube čaga, pôsobia prostredníctvom iného mechanizmu. Niektoré vírusy, ako HIV, sa replikujú s použitím enzýmu, ktorý štiepi bielkoviny na časti a každú jednotku premení na nový funkčný vírus. Všetky enzýmy majú aktívne miesto, ktoré má veľmi špecifickú štruktúru. V aktívnom mieste dochádza k reakciám a vďaka ich špecifickému tvaru každý enzým vykonáva iba určité úlohy. Ak je aktívne miesto poškodené, enzým už nebude fungovať. Podľa štúdie publikovanej v roku 2011 sú triterpenoidy v čage elektricky priťahované k aktívnemu miestu replikačného enzýmu HIV, HIV-proteázy. Triterpenoidy k enzýmu priľnú a zabránia replikácii vírusu.

Nedávne laboratórne skúšky ukázali efektivitu beta-glukánov a terpenoidov z húb pri posilnení prirodzenej imunity. Vedci dokonca preukázali antivírusové účinky húb na HIV a hepatitídu. Napriek veľkému množstvu vykonávaných výskumov sú však vedci presvedčení, že na úplné odhalenie čakajú ešte ďalšie mechanizmy. Vyhliadky do budúcnosti výskumu imunomodulačných vlastností liečivých húb vyzerajú nádejne.

Čaga a jej pomoc pri liečbe rakoviny

Rakovina je nekontrolovateľný rast zhubných (malígnych) buniek. Proces šírenia metastáz v tele je spôsobený roznesením malígnych buniek do orgánov a tkanív. Ako zabrániť rakovine a podporiť liečbu? – extrémne posilniť imunitný systém.

Čaga je bohatým zdrojom β-a-D-glukánov, špecifických polysacharidov, ktoré sú podstatou fungovania imunitného systému.

Tieto polysacharidy majú silné imunitné vyrovnávacie vlastnosti, sú modifikátormi biologickej reakcie (BRM) a pomáhajú ľudskému telu adaptovať sa na rôzne nepriaznivé podmienky prostredia. Neutočia na rakovinové bunky priamo, ale aktivujú imunitné systémy organizmu. Zvyšujú aktivitu protinádorových buniek a zabraňujú rastu vlastného nádoru.

Najlepší spôsob, ako bojovať proti rakovine a starnutiu je udržiavať naše bunky zdravé a dobre živené!

Rôzne látky nájdené v sibírskej čage disponujú výraznými protirakovinovými a protitumorovými vlastnosťami. Sibírska čaga sa osvedčila ako vysoko účinná podpora pri liečbe rakoviny, konkrétne pri chemoterapii a ožarovaní. Pacient s nádorovým ochorením musí mať silný imunitný systém. Len tak môže organizmus sám, pomocou vlastných obranných mechanizmov, zhubný novotvar zahubiť.

Výskumy naznačujú, že čaga má vďaka obsahu kyseliny betulinickej a niektorých fytosterolov schopnosť zabíjať rakovinové bunky priamo. Čaga má teda nepriame účinky (stimuláciou imunitného systému dokáže bojovať s rakovinovými bunkami), ako aj priame (aktivuje apoptózu, naprogramované odumieranie buniek pri vlastnej liečbe bez poškodenia buniek zdravých). Úspech je istejší, ak je čaga podávaná v prvých štádiách ochorenia, ak je choroba zistená včas a je možné zabrániť metastázovaniu rakovinových buniek. Nedokáže si poradiť so všetkými pokročilými formami rakoviny, ale čaga dokáže zmierniť bolesť, pridať komfort a zastaviť alebo spomaliť rakovinový rast.

Ako čaga pomáha pri chemoterapii a ďalšej liečbe rakoviny?

Zastavuje rozširovanie rakovinových buniek - posilňovaním a vyživovaním buniek zdravých. Betulín čagy má výrazné účinky na ochranu pečene, preto pomáha detoxikovať poškodenie v dôsledku chemoterapeutických chemikálií a žiarenia. Mimoriadne antioxidačné vlastnosti čagy dokážu veľmi rýchlo uzdraviť silné oxidačné poškodenie zdravého tkaniva spôsobené rádioaktívnou chemoterapiou. Melanín čagy dokáže viazať rádioaktívne izotopy do menej toxických podôb a umožňuje detoxikáciu rádioaktívnych prvkov. Beta-glukány poskytujú terapeutickú podporu a zabraňujú poškodeniu pečene a obličiek pri užívaní chemoterapeutických liečiv. Dokážu silne podporiť schopnosť tela regenerovať červené krvinky pri poškodení kostnej drene po chemoterapii a ožarovaní.
V štátoch juhovýchodnej Ázie sa čaga kombinuje s klasickou liečbou alebo ďalšou alternatívnou liečbou, ako je TCM. Zaujíma popredné postavenie v oblasti alternatívnej medicíny.

Čaga a energia čchi

Energia, zdravie, dlhovekosť

Sibírska čaga uchováva mladosť, podporuje zdravie a dlhovekosť. Vďaka svojim účinným ochranným vlastnostiam a vysokému stupňu bezpečnosti je vedená ako „bylina prvotriednej kvality“. Je tiež považovaná za vynikajúce obličkové tonikum. Sibírska čaga je veľmi silný antioxidant. Štúdie ukazujú, že je oveľa účinnejší čistič voľných radikálov ako takmer všetky ďalšie známe antioxidanty. Čaga je huba, ktorá sa používa pre svoje očisťujúce vlastnosti – čistí krv, pečeň, regeneruje orgány a žľazy.

Metabolický regulátor

Čaga pôsobí ako potravinová bylina a jedinečný výživový bylinný adaptogén (metabolický regulátor, ktorý zvyšuje schopnosť organizmu adaptovať sa na faktory okolitého prostredia a odolávať stresu), bojovník s rakovinou, modulátor imunitného systému, anti-tumorový prostriedok na podporu zdravej funkcie pečene, prostriedok na posilnenie žalúdočno-črevného traktu, dlhovekosti, génovej ochrany (štít DNA).

Hormonálny systém

Človek by mal užívať sibírsku čagu, pretože obsah melanínu v nej obsiahnutý ovplyvňuje, chráni a zlepšuje sluch, zrak, šišinku mozgovú epifýzu, nadobličky, nervový systém, pokožku, imunitný systém. Melanín tiež chráni DNA a jeho vplyv na nervový systém z neho robí jednu z najdôležitejších biologických zlúčenín, dôležitú pre udržanie mentálneho zdravia a dokonca pre rozvoj hlbších úrovní vedomia a inteligencie. Čaga zlepšuje kúzlo nášho života, pričom môžeme súčasne profitovať zo zdravého trávenia, uzdravovania, výživy a dlhovekosti.

Používanie melanínu pri diétach (v podobe ČAGY) má veľmi priaznivé zdravotné účinky na orgány a časti ľudského tela.

Imunitný systém

Sibírska čaga je doplnkom stravy pre tých, ktorí sa chcú vyvarovať rôznych chorôb, ale aj pre ľudí trpiacich stresom, či už mentálnym, fyzickým alebo stresom z okolia. Náš imunitný systém je základom nášho zdravia. Po 35 rokoch sa náš imunitný systém začína zhoršovať a po 50 rokoch výrazne klesá. Tým sa začína prejavovať mnoho chorôb.

Čaga disponuje mimoriadne silnou vitálnou energiou. Predovšetkým však znamená vynikajúcu prevenciu. Pomáha zlepšovať imunitu a trávenie. Zlé trávenie a zápcha sú začiatkom mnohých vážnych ochorení. Čaga znamená biologický prínos pri liečbe mnohých chorôb a neduhov. Vďaka svojej obojsmernej adaptogénnej aktivite je vhodná pre všetkých, ktorí vyhľadávajú tonikum svetovej triedy na podporu širokej škály životných funkcií.

Čaga a jej vplyv na kožné ochorenie

Vzhľadom na spojitosť medzi zažívaním a kožnými problémami pôsobí čaga extrakt ako osvedčený podporný prostriedok pri liečbe psoriázy, ekzémov, a iných kožných ochorení, vrátane akné.

Melanín, vrchná vrstva čagy obsahuje „fungi – melanín“, (účinný antioxidačný pigment, ktorý dáva hube výrazné sfarbenie), dodáva živiny pokožke, očiam a vlasom (obmedzuje padanie vlasov, plešatosť). Pomáha obnovovať a zachovávať mladistvý vzhľad. Zlepšuje hydratáciu pokožky, pevnosť, elasticitu a farbu pleti. Čaga obsahuje viac melanínu ako iná známa potravina alebo bylina. Melanín udeľuje čage jej výrazné sfarbenie a sfarbuje tiež pokožku človeka. Melanín je pigmentom životne dôležitým. Aby sa melanín v tele tvoril, musí mať telo dostatočný prírodný zdroj tohto pigmentu.

Strata pigmentu

V súvislosti s vekom, stresom, genetickými blokátormi a výživou s nedostatočnou minerálnou hodnotou môžu byť narušené melanínové formácie v pokožke, čo spôsobuje biele miesta a možno vedie aj k nedostatku farbiva v koži (prejavuje sa hlavne pri strese a môže tiež súvisieť s vírusmi).

Pokiaľ máme výživový zdroj akým je čaga, uľahčujú sa fyziologické funkcie, ktoré súvisia so zaťažením tela počas procesov melanogenézy (tvorbe melanínu). Je to najlepšie prijateľný zdroj melanínu pre výživu, obsahuje pigmenty podobné tým, ktoré nachádzame v ľudskom tele. Melanín čagy má výrazné antioxidačné a genoprotektívne účinky a tým sa stáva veľmi populárny proti starnutiu kože. Tiež betaglukány obsiahnuté v čaze majú silné regeneračné účinky a schopnosť omladiť a uzdraviť pokožku tela. Voľné radikály, hromadiace sa v organizme počas života, pleť výrazne poškodzujú a spôsobujú predčasné starnutie buniek. Čaga extrakt dokáže tento proces veľmi výrazne eliminovať.

Produkty huby čaga 

Begungin čaga extrakt

  • podporný prostriedok pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika
  • pri zápaloch tráviaceho ústrojenstva
  • pri chronickej gastritíde a polypóze žalúdka a čriev
  • pri psoriáze, ekzéme a iných kožných problémoch
  • pozitívne pôsobí na centrálny nervový systém upokojuje nervový systém pri nespavosti
  • pozitívne pôsobí na látkovú výmenu zvyšuje odolnosť organizmu voči infekčným chorobám
  • pri zápalových procesoch a nádoroch hrtanu
  • pri ochorení pečene a sleziny
  • v stomatológii pri paradentóze

Pozrieť v eShope >

Chaga huba

  • antivírusové a antibakteriálne (okrem iného HIV)
  • znižuje hladinu glukózy a zvyšuje hladinu inzulínu (cukrovka)
  • znižuje hladinu LDL cholesterolu
  • protizápalový účinok
  • analgetický účinok (znižuje bolesť)
  • hepatoprotektívne (chráni pečeňové bunky pred poškodením toxickými látkami a zlepšuje funkciu pečene
  • nervový systém – inhibuje enzým acetylcholínesterázu v mozgu a zlepšuje kognitívne funkcie ako pamäť a učenie

Pôsobí cytotoxicky proti rôznym typom nádorových buniek, zatiaľ čo zdravé bunky nie sú zasiahnuté.
Účinok Čagy je sprostredkovaný mnohými mechanizmami, ako je inhibícia proliferácie, indukcia apoptózy, ovplyvnenie bunkového cyklu a bunkovej signalizácie a potlačenie vzniku metastáz.
Antimutagénny účinok Čagy pôsobí preventívne proti vzniku nádorov. Čaga tiež znižuje nežiaduce účinky chemoterapie a môže tak slúžiť ako vhodný doplnok k štandardnej liečbe nádorových ochorení.

Pozrieť v eShope >

zdroj: chaga.info

zdroj obrázky: chaga.info, nutraingredients-usa.com