Doplnky výživy pri histamínovej intolerancii

Histamínová intolerancia je globálny problém, ktorý je väčšinou nepochopený.

Bežnými príznakmi intolerancie histamínu sú podráždenosť, silné potenie alebo začervenanie tváre pri cvičení, astma vyvolaná cvičením, psoriáza, ekzémy, nespavosť, krvácanie z nosa, úzkosť či spotené ruky a nohy.

Stres zhoršuje histamínovú intoleranciu rovnako ako potraviny a nápoje obsahujúce histamín, ako sú napríklad šťavy z citrusov, fermentované potraviny, červené víno, šampanské, ryby, paradajky.

Náš tráviaci systém produkuje enzým nazývaný diaminooxidáza (DAO), ktorý pomáha odbúravať histamín. Niektorí ľudia neprodukujú dostatok tohto dôležitého enzýmu a užitie doplnku DAO, môže byť celkom užitočná. Vhodné sú určité kmene probiotík, o ktorých je známe, že produkujú histamín v čreve.

Stres a úzkosť tiež zvyšujú uvoľňovanie histamínu z buniek, a preto je dôležité zvládať hladinu stresu zameraním na dobrý spánok, dýchanie a stravu. Optimálny adrenalín môže tiež pomôcť vyrovnať stresové reakcie. Vitamín C môže pomôcť podporiť zdravé bunkové membrány, ktoré sú potrebné na udržanie prirodzene produkovaného histamínu vo vnútri buniek, kam patrí.

Len čo sa začnete učiť o histamínovej intolerancii a dodáte svojmu telu správne doplnky a živiny, môžete v zdraví dosiahnuť veľké pokroky pomerne rýchlo.

5 najlepších doplnkov výživy pri histamínovej intolerancii

Správne probiotikum

Pri výbere doplnkov pri histamínovej intolerancii sú probiotiká jedným z najdôležitejších, ktorým je potrebné venovať pozornosť. Je absolútne nevyhnutné dbať na výber správnych kmeňov, pretože nesprávna kombinácia baktérií môže skutočne zhoršiť príznaky!

Je to tak preto, lebo veľa „prospešných“ baktérií produkuje histamín. Táto produkcia je prirodzená a u zdravého jedinca, ktorý netoleruje histamín, telo tento histamín ľahko degraduje.

U jedincov trpiacich histamínovou intoleranciou je však dôležité zabezpečiť, aby do svojho tela nepridávali žiadne baktérie produkujúce histamín a namiesto toho vyvážili svoj mikrobióm pomocou probiotík priateľských k histamínu.

Aby sa zabránilo zhoršeniu príznakov, najlepším východiskovým doplnkom by bolo použitie prispôsobeného probiotika s nízkym obsahom histamínu, pretože pomáha vyvážiť črevné baktérie pomocou konkrétnych kmeňov probiotík priateľských k histamínu.

Užívajte probiotikum s nízkym obsahom histamínu, ktoré kombinuje šesť nemliečnych kmeňov rezistentných na žalúdočné kyseliny prospešných baktérií, s nízkym obsahom histamínu. Tieto probiotiká sa osvedčili v mnohých štúdiách. Pacienti užívajúci probiotikum s nízkym obsahom histamínu zaznamenali vynikajúce výsledky pri perorálnom aj rektálnom podaní pomocou probiotických klystírov.

Probiotiká, ktoré nemajú žiadny vplyv na HIT

  • Lactobacillus acidophilus (Laktobacily 5, Vivomixx, Acidophilus komplex, Probiotic 60, 30 aj 10 miliárd, Super Strain Acidophilus, Probiotic zmes 4 kmeňov)
  • Lactobacillus Lactis (Probio-fix inum, Probiotic 60 miliárd, Probiotic zmes 4 kmeňov)
  • Lactobacillus plantarum (Vivomixx)

Probiotiká, ktoré majú negatívny účinok na HIT

  • Lactobacillus casei (Laktobacily 5, Probio-fix ATB assist, Probiotic 60 miliárd)
  • Lactobacillus Bulgaricus (Vivomixx a všetky ostatné prípravky, ktoré obsahujú L.bulgaricus)

Probiotiká, ktoré majú pozitívny účinok na HIT

  • Lactobacillus rhamnosus (Probio-fix inum, Laktobacily 5, Acidophilus komplex, Probiotic 60, 30 aj 10 miliárd, Super Strain Acidophilus, Probiotic zmes 4 kmeňov)
  • Lactobacillus plantarum (Vivomixx)
  • Lactobacillus reuteri (BioGaia ProTectis)
  • Bifidobacterium infantis (Laktobacily 5, Vivomixx)
  • Bifidobacterium longum (Laktobacily 5, Vivomixx, Super Strain Acidophilus, Probiotic 60, 30 aj 10 miliárd)

Vitamín C

O vitamíne C pravdepodobne často počúvate a je vedou potvrdené, že denná dávka vitamínu C môže skutočne pomôcť posilniť imunitný systém tela.

Početné štúdie preukázali, že príjem vitamínu C ako doplnku histamínovej intolerancie môže znížiť príznaky samotnej intolerancie. Vitamín C je navyše silným antioxidantom a poskytuje telu ďalšie výhody, vrátane prevencie biologického starnutia, ktoré súvisí s ochoreniami v neskoršom veku.

Majte na pamäti, že citrusové plody, ktoré sú jedným z najbežnejších zdrojov vitamínu C, sú v skutočnosti obmedzené na nízkohistamínovú diétu, čo môže ešte viac sťažiť plnenie dennej potreby. V tomto prípade môže byť suplementácia praktická aj terapeutická.Kvercetín

Ukázalo sa, že kvercetín, rastlinný pigment, ktorý sa nachádza v mnohých potravinách, je účinným doplnkom histamínovej intolerancie tým, že priamo blokuje uvoľňovanie histamínu zo žírnych buniek. Žírne bunky obsahujú molekuly nazývané mediátory (jedným z takých mediátorov je histamín), ktoré sa vylučujú pri spustení buniek.

V jednom pokuse kvercetín dokonca prekonal kyselinu kromoglykovú, liek stabilizujúci žírne bunky; kvercetín bol pri prevencii účinnejší, zatiaľ čo kyselina kromoglyková účinkovala rýchlejšie, keď už začala histamínová reakcia.

Štúdie preukázali, že kvercetín vykazuje protizápalové aj antivírusové vlastnosti. Účinnejšie ale funguje s doplnkom, ktorý obsahuje aj bromelaín.


Bromelaín

Bromelaín je fytochemická zlúčenina, ktorá sa nachádza vo vysokej koncentrácii v stonke ananásu. Je teda chybou ak si myslíte, že konzumácia dužiny ananásu vám poskytne dostatočný zdroj tejto prospešnej zlúčeniny!

Bromelaín sa po celé storočia používa v tradičnej medicíne po celom svete a v poslednej dobe sa veda začala vrhať na dôkazy, ktoré stoja za touto „zázračnou zlúčeninou“.

Podľa štúdií sa bromelaín ukázal ako účinný pri liečbe mnohých príznakov spojených s histamínom a súčasne zlepšuje absorpciu určitých zlúčenín v čreve.


Žihľava dvojdomá

Ukázalo sa, že žihľava účinkuje v slepých testoch lepšie ako placebo na zníženie príznakov intolerancie histamínu. 

Je zaujímavé, že bodavé chĺpky na listoch druhov sú bohaté na serotonín (5-hydroxytryptamín) a acetylcholín. Procesom lyofilizácie je žihľava schopná zachovať svoje antialergénne vlastnosti a pôsobiť podobne ako súčasné antihistaminiká na trhu.

Jedna štúdia, pri ktorej sa na liečbu pacientov s alergickou nádchou používala 300 mg mrazom sušenej žihľavy, zistila, že 69 pacientov, ktorí sa štúdie zúčastnili, ju hodnotí ako účinnejšiu ako placebo. Ďalších 58% sa domnievalo, že je žihľava účinná pri zmierňovaní ich príznakov.

Je zaujímavé, že táto kúra bola efektívna napriek tomu, že samotné štípajúce chĺpky obsahujú histamín. Dôvodom je to, že histamín má schopnosť pracovať ako miestny regulátor imunitnej odpovede, čo má za následok zníženie symptómov!

zdroj: factvsfitness.com, encyklopedia.akv.sk

Odporúčané produkty8