Ftaláty - 5 spôsobov ako sa im vyhnúť
Ftaláty sú chemické zlúčeniny, ktoré sa bežne pridávajú do plastov na zvýšenie ich pružnosti, priehľadnosti, odolnosti a životnosti. Ftaláty sa používajú v širokej škále kozmetických a potravinárskych výrobkov a navyše sa uvoľňujú do životného prostredia. Strava sa považuje za hlavný zdroj ftalátov, pretože tučné jedlá ako mlieko, maslo a mäso sú bežne balené alebo skladované v plastoch obsahujúcich tento nebezpečný toxín.
A štúdia z roku 2018 nám dáva ešte viac dôvodov venovať pozornosť tejto každodennej hrozbe. Výskumníci z Univerzity Georgea Washingtona porovnávali hladiny ftalátov u ľudí, ktorí jedli domáce jedlá, s tými, ktorí často jedávali v reštauráciách, kaviarňach a predajniach rýchleho občerstvenia. Výsledky? Ľudia, ktorí jedia jedlo pripravené mimo domova, majú v priemere o takmer 35% vyššie hladiny ftalátov v tele. V jednoduchosti povedané: v žilách im prúdi oveľa viac chemikálií narúšajúcich hormóny. A tieto chemikálie sú spojené s dlhým zoznamom zdravotných problémov, od neplodnosti a problémov s chudnutím až po vrodené chyby u detí a dokonca aj niektoré druhy rakoviny. A keď už sme pri téme rýchleho občerstvenia, mali by ste vedieť, že: jedna tretina obalov rýchleho občerstvenia obsahuje aj nepriľnavé chemikálie podporujúce obezitu a poškodzujúce štítnu žľazu.
Ftaláty sú bezfarebné kvapaliny bez zápachu vyrábané reakciou anhydridu kyseliny ftalovej s vhodným alkoholom. A podľa testov vykonaných Centrami pre kontrolu a prevenciu chorôb má väčšina ľudí v moči metabolity viacerých ftalátov. Aj keď sa predpokladá, že strava je našou najväčšou expozíciou, tieto toxíny sa môžu absorbovať aj vzduchom a pokožkou. Zdá sa, že vnútorné koncentrácie sú výrazne vyššie ako vonkajšie a znečistenie vnútorného prostredia môže byť horšie ako vonkajšie. Navyše vyššie teploty vedú k vyšším koncentráciám ftalátov vo vzduchu. Štúdia z roku 2021 zistila súvislosť medzi ftalátmi a 100 000 predčasnými úmrtiami v Amerike ročne.
Štúdia z roku 2003 naznačuje, že environmentálne hladiny ftalátov sú spojené so zmenenou integritou DNA v ľudských spermiách. Štúdia pozostávala zo 168 mužov, ktorí poskytli vzorky spermií a moču. Výsledky naznačujú, že monoetylftalát nachádzajúci sa v moči zvyšuje poškodenie DNA v spermiách. Vedecká recenzia z roku 2005 publikovaná v Pracovnej a environmentálnej medicíne hodnotila mnohé štúdie na zvieratách a ľuďoch súvisiace s expozíciou ftalátom a reprodukčným vývojom. V experimentálnych štúdiách na zvieratách, predovšetkým na hlodavcoch, niektoré ftaláty vyvolali vývojové problémy reprodukčného traktu, ktoré pozostávali z malformácií nadsemenníkov alebo absencie nadsemenníkov, zvýšeného výskytu hypospádií (otvorenie močovej rúry u mužov), zníženej vzdialenosti medzi genitáliami a konečníkom, oneskorené oddelenie predkožky (pubertálny míľnik), retencie hrudných bradaviek a testikulárnych lézií.
Niektoré štúdie uvádzajú súvislosť medzi expozíciou ftalátov v puberte a dospelého a s testikulárnou toxicitou. Existuje tiež výskum, ktorý naznačuje, že vystavenie ftalátom predlžuje cykly reprodukčných hormónov, potláča alebo oneskoruje ovuláciu, vedie k menším predovulačným folikulom v dôsledku zníženej veľkosti buniek granulózy a znižuje cirkulujúci sérový estradiol, čo je reprodukčný hormón.
Výskumníci sa zhodujú, že s týmto nebezpečným chemickým toxínom by bolo treba niečo urobiť. V roku 2010 na trhu stále dominovali zmäkčovadlá s vysokým obsahom ftalátov; avšak v dôsledku súčasných právnych ustanovení a rastúceho povedomia a vnímania životného prostredia sú výrobcovia čoraz viac nútení používať neftalátové zmäkčovadlá. Je na nás, spotrebiteľoch, aby sme hľadali produkty bez ftalátov a vyhýbali sa používaniu potravín a tovaru, ktoré obsahujú tento nebezpečný toxín.
Kde sa ftaláty nachádzajú?
Obalový materiál
Možno budete šokovaní, keď zistíte, že ftaláty sa nachádzajú v obaloch mnohých výrobkov vrátane detských hračiek, farieb, tlačiarenských farieb a náterov, hliny, liečiv, potravinárskych výrobkov a textílií.
Kozmetické výrobky
Aká je skutočná cena krásy? Ftaláty sa používajú v parfumoch, očných tieňoch, hydratačných prípravkoch, deodorantoch, lakoch na nechty, tekutých mydlách, šampónoch, kondicionéroch a sprejoch na vlasy.
Výrobky pre domácnosť
Chemické toxíny sa tiež nachádzajú v čistiacich prostriedkoch, sprchových závesoch, vinylovom čalúnení, kobercoch, náteroch drôtov, lepidlách, podlahových dlaždiciach, nádobách na potraviny a obaloch.
Lekárske produkty a produkty osobnej starostlivosti
Ftaláty sú prítomné v enterosolventných obaloch farmaceutických piluliek a výživových doplnkov; sú tiež v gélovacích činidlách, filmotvorných činidlách, stabilizátoroch, dispergačných činidlách, lubrikantoch, spojivách, emulgátoroch a suspendačných činidlách. Lepidlá, poľnohospodárske adjuvanty, stavebné materiály, výrobky osobnej starostlivosti, moderná elektronika a medicínske aplikácie, ako sú katétre a transfúzne prístroje, tiež obsahujú ftaláty. Dokonca aj väčšina opaľovacích krémov je toxická, obsahuje ftaláty a iné ďalšie zdraviu škodlivé zložky.
Štúdia z roku 2004 vykonaná na Harvardskej škole verejného zdravia zistila, že enterosolventné povlaky používané na liekoch a doplnkoch vo všeobecnosti pozostávajú z rôznych polymérov, ktoré obsahujú zmäkčovadlá, vrátane trietylcitrátu, dibutylsebakátu a ftalátov, ako je dietylftalát a dibutylftalát. Štúdia pozostávala zo vzorky moču od muža odobranej tri mesiace po tom, čo začal užívať Asacol, liek s enterosolventným povlakom. Výsledky ukázali, že koncentrácia ftalátov v moči bola vyššia ako 95% u mužov zaznamenaný v rokoch 1999–2000.
5 spôsobov, ako sa vyhnúť ftalátom
Podľa výskumu má 95% ľudí v moči ftaláty. Je takmer nemožné úplne sa vyhnúť vystaveniu ftalátom, ale existuje niekoľko malých zmien, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko konzumácie alebo vstrebávania týchto toxínov.
Vyhnite sa potravinám baleným v plastoch
Najlepšie je kupovať potraviny a mäso denne, a hlavne také, ktoré nie je skladované v plastových nádobách alebo obaloch. Hľadajte mlieko predávané v sklenenej nádobe, mäso zabalené v papieri a jogurt alebo syr v „bezftalátových“ obaloch. Ftaláty môžu tiež šíriť pesticídy na všetky potraviny, takže je dôležité, aby ste kupovali organické značky vždy, keď je to možné.
Jedzte čo najviac doma varené jedlá a vyhýbajte sa častému stolovaniu v reštauráciách, kaviarňach a stánkoch rýchleho občerstvenia.
Bezlepkové kaše MorgenStund obsahujú prírodné zložky, ktoré posilňujú obranyschopnosť a výdrž. Poskytujú zdravie a krásu, ktorá prichádza zvnútra a celodennú pohodu bez pocitu preťaženia a bez straty životnej energie. Navyše sú balené v papierových krabiciach.
Produkty WurzelKraft sú zas balené v tmavohnedých sklenených nádobách. Ide o omnimolekulárnu potravinu zo 100 rastlín, plnú minerálnych látok a životnej energie pre vyčerpaný organizmus. Sú vyrobené z čistých rastlinných základov bez konzervačných látok, bez pridaných farbív a umelých vôní.
Používajte prírodné produkty starostlivosti o vlasy a pokožku
Príliš veľa kozmetických výrobkov alebo produktov osobnej starostlivosti obsahuje ftaláty, ktoré sa dostanú priamo na pokožku a do pórov. Mnohokrát ani netušíte, že tieto toxíny sú v produktoch starostlivosti o vlasy a pleť, pretože nie sú uvedené na štítku zložiek.
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť aplikácii ftalátov priamo na pokožku, je buď si vyrábať vlastné prírodné produkty alebo si čisto prírodné produkty kupovať. Vlasové produkty sa vyrábajú veľmi jednoducho a esenciálne oleje používané na parfumovanie týchto produktov majú množstvo zdravotných výhod. Vyskúšajte prírodný domáci šampón a domáci kondicionér; ak je to možné, skladujte ich v „bezftalátových“ nádobách alebo sklenených nádobách.
Existuje veľa produktov na osobnú starostlivosť, ktoré si môžete vyrobiť doma. Domáci dezodorant, domáce mydlo s kadidlom a domáci medový čistiaci prostriedok na tvár sú úplne bezpečné a bez toxínov. Urobia veľký rozdiel pre vašu pokožku a vaše zdravie!
Pozrite si napríklad produkt Arganový olej od spoločnosti Advance. Ide o 100% za studena lisovaný olej bez konzervantov a bez parfumácie. Je určený pre dámy zrelého veku, skvelo hydratuje a vyživuje pokožku a vlasom pomáha navracať ich prirodzený lesk.
Šípkový olej je takisto za studena lisovaný olej a ako bonus je balený v sklenenej nádobe. Navracia pokožke pružnosť a pevnosť a keďže má antioxidačný efekt, chráni kožné bunky pred oxidačným poškodením a zabraňuje tak ich starnutiu. Aj preto je nazývaný ako "Olej krásy".
Používajte sklenené nádoby
Vyhoďte plastové nádoby – množstvo toxínov v týchto materiáloch nemožno predvídať a je pravdepodobné, že majú vysoký obsah ftalátov. Určite si nechcete zohrievať jedlo v plastových nádobách, pretože to len zintenzívňuje vystavenie toxickým látkam. Napríklad ftaláty sú endokrinné disruptory, ktoré vedú k nadbytku estrogénu, a vieme, že nadbytok estrogénu vedie k hormonálnej nerovnováhe.
Vždy, keď je to možné, používajte sklenené nádoby. Dokonca aj pri nákupe fliaš alebo pohárov dávajte prednosť skleneným, silikónovým alebo nerezovým variantom.
Hľadajte produkty bez DEP
Ak kupujete položky, ktoré obsahujú plast, pozrite sa na recyklačné kódy, aby ste zistili, či sú alebo nie sú bezpečné. Kódy 3 a 7 môžu obsahovať ftaláty, dietylftalát (DEP) alebo BPA, ale plasty s recyklačnými kódmi 1, 2 alebo 5 ftaláty neobsahujú. Vždy si vyberte to druhé, pretože vieme, že toxické účinky BPA sú nebezpečné pre naše zdravie.
Pri kúpe akéhokoľvek produktu, vrátane šampónov, kondicionérov, telových vôd a parfumov, sa riaďte „vôňou“ ako ingredienciou. Vôňa s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že vo výrobku sú prítomné ftaláty. Namiesto toho hľadajte produkty s nápisom „bez ftalátov“ alebo „bez DEP“.
Očistite svoje telo
Je pravdepodobné, že práve teraz máte vo svojom tele vysoké hladiny ftalátov, a to preto, že týmto toxínom sa takmer nedá vyhnúť. Preto vám odporúčame, aby ste raz za čas detoxikovali pečeň – aby ste svoje telo očistili od škodlivých chemikálií a poskytli mu nový začiatok.
Očista pečene je dôležitá, pretože pečeň je jedným z najťažšie pracujúcich orgánov v našom tele. Neúnavne pôsobí na detoxikáciu našej krvi; produkciu žlče potrebnej na trávenie tuku; rozkladanie hormónov; a uchováva základné vitamíny, minerály a železo. Keď pečeň nefunguje optimálne, nemôžeme správne tráviť potravu, a to sa šíri do všetkých systémov tela.
Ak chcete začať, vyskúšajte produkt Triphala na detoxikáciu a regeneráciu, ktorý upravuje metabolizmus pečene, prečisťuje organizmus pričom ide o pozvoľnú a jemnú detoxikáciu. Triphala napomáha pri odstraňovaní toxínov z organizmu.
Vyskúšať môžete aj produkt DetoxActive, ktorý obsahuje chlorellu, aloe vera a pestrec podporujúce prirodzednú detoxikáciu a očistu organizmu a zelený jačmeň, ktorý podporuje zdravie pečene.
zdroj: draxe.com
zdroj obrázkov: chemtrust.org, health.harvard.edu