Konopný olej - 7 účinkov na zdravie

Konopný olej je olej, ktorý bol extrahovaný z konopných semien z rastliny Cannabis sativa. Je to úžasná zdravá náhrada tradičných olejov a je bohatá na antioxidanty, vápnik, mangán, draslík, vitamíny A a E, zinok a omega 3 a 6. Konopný olej sa vyrába lisovaním celých surových semien rastliny konope za studena, procesom podobným spôsobu výroby olivového oleja z olív. Konopný olej je vo všeobecnosti vhodný pre vegetariánov a vegánov a neobsahuje alergény.

Na rozdiel od konopného oleja vyrobeného z celej rastlinky obsahuje konopný olej vyrobený z malých semien málo alebo žiadne CBD. Olej má unikátny profil zdravých mastných kyselín, čo z neho robí mimoriadne všestranné potravinárske aditívum alebo olej na varenie. Pri konzumácii konopného oleja je extrémne nízke riziko intoxikácie. Obsahuje menej ako 0,3% THC, čo je aktívna vlastnosť, ktorá spôsobuje vysoký obsah kanabisu a kanabisových produktov.

Najúčinnejší spôsob konzumácie konopného oleja je popíjať ho z čajovej lyžičky. Ukázalo sa, že užívanie 1-2 čajových lyžičiek konopného oleja denne má široké zdravotné výhody.

Pri použití na liečbu kožných ochorení alebo zápalov možno konopný olej v malých dávkach aplikovať priamo na postihnuté miesto. Olej môžete použiť priamo z fľaštičky alebo ho zakomponovať do pleťových vôd, hydratačných krémov, balzamov či dokonca zubných pást!

Konopný olej môžete pridať do mnohých rôznych potravín. Má orieškovú, zemitú chuť, ktorá je fantastickým doplnkom šalátov, smoothies, do pečenia, dipov, nátierok a pod. Môžete ho dokonca použiť na vyprážanie mäsa alebo zeleniny. Jedna vec, ktorú však treba poznamenať je, že varenie konopného oleja pri vysokých teplotách môže odstrániť niektoré z jeho zdravotných vlastností a znižuje výhody jeho dobrých tukov.

Konopný olej a jeho vplyv na zdravie

Konopný olej udržuje zdravú pokožku

Olej z konopných semienok je skvelým hydratačným prostriedkom na pokožku, ľahko sa vstrebáva do pokožky a pomáha predchádzať strate vlhkosti. Je ideálny pre väčšinu typov pleti, hydratuje bez upchávania pórov a môže pomôcť vyrovnať mastnú pleť a zároveň regulovať produkciu kožného mazu. Konopný olej môže pomôcť redukovať jemné linky a vrásky, podporovať tvorbu kolagénu a bojovať proti známkam starnutia. Nielen to, ale výskum zistil, že konopný olej môže posilniť pokožku, vlasy a nechty, vďaka čomu lepšie odolávajú infekciám.

Konopný olej je tiež známy tým, že zmierňuje akné, psoriázu, dermatitídu, ekzémy a svrbenie pokožky a pri dôslednom používaní môže zlepšiť celkový vzhľad pokožky. Pri lokálnej aplikácii môže olej tiež pomôcť posilniť pokožku a pomôcť jej odolávať vírusovým, plesňovým a bakteriálnym infekciám.

Vysoko všestranný konopný olej možno ľahko začleniť do rôznych kozmetických produktov, ako aj do domácich kozmetických prípravkov na starostlivosť o pleť. Existuje množstvo produktov s obsahom konopného oleja, ako napríklad šampóny, mydlá, balzamy na pery, krémy a ďalšie. Môžete ho aplikovať priamo na pokožku ako odstraňovač make-upu, ako zvlhčovač pokožky alebo čistiaci prostriedok.

  • Vmasírujte niekoľko kvapiek na vyčistenú a navlhčenú tvár a tak získate sérum na tvár.
  • Aplikujte po kúpaní alebo sprchovaní ako telový olej.
  • Používajte ako nosný olej v aromaterapii.
  • Po odlakovaní nechtov vmasírujte do nechtov a nechtovej kožičky.

Konopný olej poskytuje úľavu od zápalu a bolesti

Konopný olej je veľmi populárny protizápalový prostriedok a bežne sa používa na poskytnutie úľavy od zápalu a bolesti. Je to preto, že má vysoké množstvo kyseliny gama linolovej (GLA), omega-6 mastnej kyseliny s protizápalovými vlastnosťami. GLA je tiež skvelá na posilnenie imunity.

Užívanie konopného oleja môže pomôcť zmierniť bolesť kĺbov, zápal orgánov alebo žliaz, bolesti hlavy a iné bolesti súvisiace so zápalom. Môže sa používať spolu s inými bežnými voľnopredajnými liekmi proti bolesti alebo namiesto nich.

Konopný olej udržuje zdravé srdce

Rovnako ako na GLA je konopný olej bohatý na kyselinu alfa-linolénovú, o ktorej bolo dokázané, že znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Konopný olej prospieva kardiovaskulárnemu zdraviu tým, že pomáha znižovať vysoký krvný tlak, aterosklerózu a hladinu cholesterolu.

Konopný olej udržuje zdravý mozog

Vysoká koncentrácia mastných kyselín v konopnom oleji má tiež mnoho výhod pre funkciu mozgu. Zlepšuje pamäť a zabraňujú poklesu funkcie mozgu súvisiacemu s vekom. Štúdie tiež naznačujú, že konopný olej môže znížiť príznaky depresie a zmierniť úzkosť.

Konopný olej pomáha posilňovať imunitu

Esenciálne mastné kyseliny v konopnom oleji potrebuje telo na syntézu endokanabinoidov, ktorých funkciou je posilniť imunitný systém. Preto je dobré pravidelne užívať konopný olej ako doplnok na posilnenie imunity.

Konopný olej pomáha pri hormonálnej rovnováhe

Vedci zistili, že GLA nachádzajúca sa v konopnom oleji môže zlepšiť zdravie hormónov a znížiť symptómy spojené s PMS, ako sú menštruačné kŕče. Môže tiež zlepšiť hormonálne zdravie u starších žien v menopauze a znížiť príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy, podráždenosť a depresia. Štúdie ukazujú, že suplementácia mastnými kyselinami GLA nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky.

Konopný olej zlepšuje trávenie

Hoci konkrétny výskum konopného oleja pre zdravie tráviaceho traktu ešte nie je k dispozícii, vieme, že omega-3 esenciálne mastné kyseliny nachádzajúce sa v konopnom oleji sú známe tým, že znižujú akýkoľvek zápal v tráviacom trakte a môžu zmierniť niektoré tráviace problémy, ako je zápalové ochorenie čriev. Okrem toho mastné kyseliny v konopnom oleji podporujú dobré mikróby v črevnej flóre, čo zlepšuje trávenie a celkové zdravie tráviaceho traktu.

Konopný olej - produkty

Konopný olej

Nerafinovaný za studena lisovaný konopný olej obsahuje približne 80% esenciálnych mastných kyselín, najmä omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Esenciálne mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu a imunitného systému. Konopný olej má tiež veľa vitamínov – nájdete v ňom hlavne vitamíny A, D a E. Obsahuje aj kanabinoid, ktorý má antiseptické účinky.

Pozrieť v eShope >


Konopný olej 

Konopný olej sa úspešne používa na liečbu atopického ekzému a iných kožných ochorení. Utišuje zápaly, uľavuje od bolesti, upravuje trávenie, posilňuje imunitný a nervový systém, harmonizuje krvný tlak a dokáže zjemniť, príp. zastaviť prejavy predmenštruačného syndrómu. Veľmi dobre pôsobí pri problémoch s prostatou, lieči močový systém, posilňuje činnosť ľadvín. Zlepšuje stav priedušiek a pľúc, vhodný pri chronickej bronchitíde. Pri chudokrvnosti posilňuje slezinu a zlepšuje krvotvorbu.

Pozrieť v eShope >


zdroj: thebrothersgreen.co, blueskyhempventures.com

zdroj obrázky: blueskyhempventures.com