Masticha - skvelý pomocník na tráviace problémy

Masticha (Pistacia lentiscus) je jedinečný strom, ktorý rastie na gréckom ostrove Chios a ktorý rodí živicu po celé storočia používanú na zlepšenie trávenia, zdravia ústnej dutiny a zdravia pečene. Táto živica obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú jej terapeutické vlastnosti.

Podľa vašej individuálnej potreby sa môže mastichová živica žuť ako žuvačka alebo sa môže používať v práškoch, tinktúrach a kapsulách. 

Masticha a jej účinky

Mastichová živica sa žuvala po tisícročia v Stredozemnom mori, čo sa odráža v anglickom slovese „mastication“, čo znamená žuvanie. Mastichová živica bola obľúbená v starorímskych a židovských dobách ako osviežovač dychu. Živica sa používa ako korenie v mnohých tradičných gréckych jedlách a nápojoch. Jej liečivé vlastnosti však v posledných rokoch priťahujú väčšiu pozornosť.

Bolesť a nepohodlie v žalúdku a hornej časti tráviaceho traktu sa v mnohých častiach sveta považujú za významné problémy. Funkčná dyspepsia je lekársky termín používaný v prípade, že bolesť je neznámeho pôvodu. Stále viac sa rozpoznávajú ďalšie stavy, ako je Crohnova choroba a syndróm dráždivého čreva. Aj keď sú k dispozícii bežné lieky na zmiernenie príznakov, mnohé majú obmedzenú účinnosť alebo vedľajšie účinky. Rastie tak záujem o bylinné lieky na zmiernenie žalúdočných chorôb.

Redukuje baktérie Helicobacter pylori

Možno si myslíte, že žiadny organizmus žijúci v ľudskom žalúdku nevydrží kombinovaný brutálny chemický útok kyseliny chlorovodíkovej a tráviacich enzýmov. Niektoré mimoriadne tvrdé mikroorganizmy však môžu v takomto nepriateľskom prostredí prežiť a dokonca sa množiť. Medzi najrozšírenejšie patria baktérie Helicobacter pylori (h. Pylori). Ako napovedá jeho názov, H.pylori je baktéria helikoidného typu, ktorá sa ako vývrtka zavrtáva do epiteliálnych buniek blízko pyloru. Prežíva vylučovaním ureázy, alkalizačného enzýmu, ktorý neutralizuje žalúdočné kyseliny.

Táto nepríjemná a mimoriadne odolná baktéria je primárnym pôvodcom väčšiny žalúdočných a dvanástnikových vredov, ktoré sú súhrnne známe ako peptické vredy.

Štandardná liečba na elimináciu H.pylori zahŕňa dlhú a rozsiahlu multoterapiu antibiotikami a inými liekmi. Vedľajšie účinky tejto liečby (nevoľnosť, hnačky a alergie) môžu byť ťažko tolerované. Navyše baktérie mutujú a stávajú sa rezistentnými voči antibiotikám. Existuje však prírodný produkt, ktorý sa odpradávna používa ako antiseptikum a liečivo na rôzne žalúdočné ochorenia: masticha.

Masticha active

vznikla spojením originálnej Chioskej mastichy (prírodného antibiotika) so vzácnou probiotickou kultúrou Sacharomyces boulardiiprobiotika, ktoré zvyšuje účinok mastichy, odoláva aj najsilnejším antibakteriálnym látkam a chráni pred črevnými ťažkosťami. Toto spojenie mastichy a probiotika zvyšuje účinné pôsobenie počas terapie a zároveň prispieva k harmonizácii črevnej mikroflóry.

Pozrieť v eShope >

Masticha udržuje zdravý žalúdok

Odborníci na verejné zdravie odhadujú, že asi polovica svetovej populácie je infikovaná H. pylori. U väčšiny ľudí sa zdá, že prítomnosť týchto baktérií väčšinou nespôsobuje veľa problémov - čo je pri týchto obrovských počtoch šťastie.

Baktérie však môžu byť kedykoľvek dostatočne účinné na to, aby spôsobili alebo zhoršili množstvo tráviacich ochorení, najmä gastritídu, chronický zápal žalúdka. V najhoršom prípade spôsobuje peptické vredy. Ešte horším scenárom je rakovina žalúdka.

Nepredpokladá sa, že by to bolo spôsobené H. pylori, ale je pravdepodobnejšie, že sa vyskytne u ľudí s gastritídou alebo inými chronickými tráviacimi poruchami ako u tých, ktorých žalúdok je zdravý. Preto tým, že sa H. pylori sa zlikviduje v žalúdku a udrží sa zdravý, môže masticha nepriamo pomôcť predchádzať rakovine žalúdka.

Masticha je vhodná na zápalové ochorenie čriev

Štúdia skúmala účinnosť doplnkov mastichy u ľudí s miernou až stredne aktívnou Crohnovou chorobou, typom zápalového ochorenia čriev. U týchto osôb došlo k výraznému zníženiu symptómov a zápalových markerov v plazme po podaní mastichy počas štyroch týždňov.

Masticha udržuje zdravú ústnu dutinu

Používanie produktov ústnej mastichy, ako sú kryštály a žuvačky, môže v ústach pomôcť predchádzať zubnému kazu a chorobám, ako je paradentóza a zápal ďasien, znížením hladiny ústnych baktérií (vylúčenie všetkých baktérií z úst je nemožné). A zabíjanie baktérií H. pylori, ktoré sa dostanú do úst, pomáha predchádzať infekcii žalúdka - alebo opätovnej infekcii, ak sa už predtým dosiahla eradikácia baktérií z tohto orgánu. 

Pozrieť v eShope >

zdroj: healthline.com, supersmart.com, irishtimes.com, life-enhancement.com

Odporúčané produkty8