Na čo použiť ľubovníkový olej

Ľubovníkový olej sa získava z rastlinky, ktorá rastie bežne na lúkach, z ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum). Svätojánskym je nazývaný preto, že ľubovník zvyčajne kvitne 24.6. na Sv. Jána.

Využívanie ľubovníka pre zdravotné účely začalo už v starovekom Grécku. V Hippokratových spisoch nájdeme záznamy o využití kvetov ľubovníka bodkovaného v lekárstve.

Účinky ľubovníkového oleja

Hojenie povrchových poranení, podvrtnutie a modrín

Ľubovník bodkovaný sa už dlho používa pre svoje protizápalové účinky. Pomáha pri hojení popraskanej kože a jaziev. Urýchľuje hojenie podvrtnutie a pomliaždenín a modrín.

Masáž boľavého chrbta a svalov

Ľubovníkový olej možno použiť pri masážach boľavého chrbta a svalov, profesionálny maséri na ňom oceňujú veľmi dobré prekrvujúce účinky s rýchlym nástupom (do 5 minút) a trvaním až 2 hodiny (potvrdené tiež pri dermálnych testoch na Lekárskej fakulte UK). Nezastupiteľný je najmä pri špeciálnej Breussovej masáži - kde ide o jemnú ale energetickú masáž chrbta v oblasti chrbtice, ktorá uvoľňuje telesné, psychické a duševné blokády. Účinok tejto masáže dokáže riešiť široké spektrum zdravotných problémov, od ústrelov v krížovej oblasti až po odbúranie hlboko uložených psychických traum.

Pokožka

Ľubovníkový olej zjemňuje a upokojuje suchú, citlivú a podráždenú pleť, skvele regeneruje pokožku po spálení od slniečka, pri popáleninách, zapareninách či preležaninách. Vďaka svojim hojivým a protizápalovým účinkom sa ľubovníkový olej hodí aj k starostlivosti o jazvy. Ideálne je nanášať olej tesne po kúpeli na vlhkú pokožku a dôkladne ho votrieť. Prípravok je výborný tiež priamo do kúpeľa, uvoľňuje telo i ducha a príjemne premasťuje suchú či ekzematickú pokožku.

Menopauza

Pre svoje uvoľňujúce účinky sa používa aj v menopauze, ak ženy zažívajú úzkostlivé stavy.

Tehotenstvo

Masáž brucha a prsníkov olejom z ľubovníka v priebehu tehotenstva, pomáha zabraňovať vzniku strií. Lokálna aplikácia je vhodná na liečbu hemoroidov a na boľavé kŕčové žily, ktoré môžu nastať v priebehu tehotenstva.

Choroby dýchacích ciest

Pri chorobách dýchacích ciest môžete na prsia prikladať teplé obklady s ľubovníkovým olejom, ktoré uľahčujú odkašliavanie.

Migrény a neurózy

Potieranie spánkov ľubovníkovým olejom pomáha pri migrénach a neurózach, bylina má totiž preukázateľné ukľudňujúce a antidepresívne účinky.

A čo na to výskum?

Farmakologický výskum podporuje použitie oleja v týchto vyššie spomínaných oblastiach. Ľubovníkové farmakologické zložky, ktoré nesú zaujímavé názvy ako naftodiantróny či faloroglucinoly, majú antioxidačné, protizápalové, protirakovinové a antimikrobiálne účinky.

Hyperforín a hypericín v ľubovníku majú antidepresívne účinky ale hypericín je navyše aj fotosenzibilizátor, ktorý sa môže použiť na liečbu nemelanómovej rakoviny kože. Klinický výskum v tejto oblasti je však stále nedostatočný.

Ľubovník bodkovaný má tiež potenciál na použitie v lekárskej starostlivosti o pleť. Zloženie a stabilita sa značne líšia v závislosti od pôvodu rastlinného materiálu, spôsobu výroby, lipofilnosti rozpúšťadiel a podmienok skladovania, a preto sa musí brať ohľad na praktické, ako aj vedecké účely.

Zdroj: dr-dudek.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov