Odšťavme si spolu "krvavú" bombu

„Krvavá“ bomba alebo ako zatočiť s chorobami

Viete, ktoré dve zeleniny v mojej chladničke počas zimy nikdy nechýbajú? Jednou z nich je zázvor. A tá druhá je jednými milovaná pre jej vzácnu kombináciu vitamínov a minerálov, inými odmietaná kvôli jej chuti či farbe. Uhádli ste?

Áno, je to cvikla, červená repa či repa obyčajná. Túto zvláštnu koreňovú zeleninu môžeme považovať nielen za účinnú prevenciu. Je to aj výnimočný prírodný liek na mnohé vážne choroby.

Musím sa priznať, že červenú repu som ako dieťa neznášala a odmietala som ju. Až pred pár rokmi som sa rozhodla, že prelomím tento odpor a napočudovanie som sa do nej zamilovala.  Od prvej chvíle sa mojim obľúbeným, hlavne v takýchto chladných mesiacoch, stal nápoj, ako som si ho sama nazvala - „krvavá“ bomba.

Budeme potrebovať 1 cviklu, asi 0,5-1 cm zázvoru, 2-3 šťavnaté jabĺčka, 2 mrkvy. Nechajte odšťavovač urobiť si svoju prácu a vychutnajte si pohár čerstvej zdravej bomby. „Na zdravie pre všetkých“. 

(Pozn. v niektorých receptoch na internete sa pre zjemnenie chuti pridáva aj citrón alebo pomaranč. Vzhľadom na ich chladivé účinky na náš organizmus som sa týchto „doplnkov“ hlavne počas zimných mesiacov vzdala.)

Čo je na červenej repe také špeciálne?

Červená repa pomáha prečistiť náš organizmus od nečistôt, odvodňuje a pomáha schudnúť. Neoceniteľné sú jej antibiotické a antiseptické účinky, čo oceníme hlavne počas jarných, jesenných a zimných mesiacov. 

Okrem plodu je výborné konzumovať aj listy ako súčasť chutných šalátov. Tie sú bohaté na vitamíny a minerály, ako sú napr. vápnik, železo a draslík.

Červená repa je neoceniteľnou zložkou potravy pre ľudí trpiacimi nedostatkom železa a vápnika. V hojnom množstve obsahuje betaín, ktorý bráni rozvoju kôrnatenia tepien a podporuje činnosť pečene. Neobsahuje takmer žiaden tuk, má minimum kalórií a je vynikajúcim zdrojom vlákniny.

Okrem nej má aj veľký obsah železa, draslíka, vitamínu C a kyseliny listovej. V menšom, ale nie zanedbateľnom množstve, tu môžeme nájsť aj vitamín A, B, vápnik, fosfor a horčík. Patrí k najvšestrannejšie využiteľnej zelenine.

V priebehu niekoľkých rokov priniesli rôzne lekárske štúdie hneď niekoľko prevratných dôkazov o liečivých účinkoch červenej repy. Dnes sa využíva na liečbu vysokého krvného tlaku a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Červená repa má veľmi vysoký obsah cukru, ale zároveň má veľmi nízke glykemické zaťaženie. Často sa tiež dáva pacientom, ktorým je potrebné znížiť horúčku. Jej liečivé účinky napomáhajú aj správnemu tráveniu. Patrí medzi výborné prírodné liečivá proti zápche.

Európski lekári využívajú cviklu aj ako prírodný prostriedok, ktorý napomáha pri liečbe rakoviny. Je tomu tak vďaka vysokému obsahu antioxidantu betanínu. Okrem potlačenia rastu nádorov môže v niektorých prípadoch aj znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Užívajú sa bežne až 3 menšie poháre šťavy počas dňa. Ako prevencia sa odporúča 1 pohárik najmenej 1 - 2x týždenne.

Červenú repu by do jedálnička mali určite zaradiť aj budúce mamičky a to predovšetkým v prvých mesiacoch tehotenstva. Je plná kyseliny listovej (šťava z jednej repy obsahuje 34 % odporúčanej dennej dávky), ktorá pomáha eliminovať vrodené vady a podporuje správny vývoj mozgu ešte nenarodených detí.

Aby sme to zhrnuli, čo nám teda tento „krvavý“ poklad prináša? 

  • Podporuje kardiovaskulárny systém - jej farbivo rozširuje tepny a spevňuje stenu vlásočníc.
  • Upravuje funkciu pečene a prispieva k odstráneniu pečeňových toxínov.
  • Posilňuje imunitný systém. 
  • Znižuje krvný tlak (pite 2 šálky šťavy denne). 
  • Má močopudné účinky, vylučuje soľ z tela, povzbudzuje činnosť žalúdka a tvorbu žlče. 
  • Pomáha po rekonvalescencii, pri borelióze a kliešťovej encefalitíde. 
  • Má pozitívny vplyv na zrak. 
  • Zbavuje črevá jedovatých látok (denne 100 ml šťavy) a odstraňuje zápchu. 
  • Pomáha pri artérioskleróze (odporúča sa 50 - 100 ml surovej šťavy denne po dobu aspoň desiatich dní). 
  • Dodáva pružnosť a lesk pleti, vlasom a nechtom.Vyvoláva optimistickejšiu náladu.
  • V týchto chladných dňoch určite oceníme aj to, že cvikla má na náš organizmus zahrievací účinok. Nezabudnime ju preto pridať do nášho jedálnička, či už vo forme čerstvej šťavy, polievky, koláča alebo prílohy k obedu. 

Ak máte chuť, doprajte si červenú repu aj každý deň. Avšak pre vysoký obsah kyseliny šťavelovej nie je dobré zjesť viac ako 200 g denne alebo vypiť viac ako 100 ml šťavy. Nadmiera červenej repy môže spôsobiť nevoľnosť a závrate. Červená repa nie je vhodná pre ľudí s močovými kameňmi. Počas jej konzumácie dochádza k zafarbeniu stolice a moču do červena. Nebojte sa, nie je to známka choroby, ale naopak dobrej funkčnosti ľadvín a trávenia.