Olej z čiernej rasce (černušky siatej) a jeho vplyv na zdravie

Semená rasce čiernej sa nielen používajú podobne ako rasca, sezam a fenikel pri varení, ale sú tiež hlavnou zložkou oleja a prírodného lieku, ktorý sa po stáročia používa na podporu imunitného systému. Semená rasce čiernej sú plné antioxidantov, ako sú polyfenoly a tokoferoly, ktoré bojujú proti poškodeniu voľnými radikálmi a oxidačnému stresu, pričom obe prispievajú k starnutiu a mnohým chorobám. Ukázalo sa tiež, že aktívne zložky nachádzajúce sa v týchto semenách majú kardio-ochranné, antimikrobiálne, antidiabetické a protirakovinové účinky.

Semená rasce čiernej sú malé, hranaté čierne semená, ktoré vyzerajú ako tmavé sezamové semienka. Pestujú sa na rastline Nigella sativa (černuška siata), ktorá patrí do čeľade rastlín Ranunculaceae. Tieto rastliny rastú v častiach Blízkeho východu a východnej Európy, napríklad v Turecku a Sýrii. Semená rastlín sa považujú za najcennejšiu časť prispievajúcu k priaznivým zdravotným účinkom. Majú kulinárske využitie a sú tiež zdrojom oleja, ktorý je bohatý na ochranné fytonutrienty, ako je tymochinón a tymol.

Semená rasce čiernej sa najčastejšie používajú v kuchyniach Indie, Stredného východu a Severnej Afriky. Tieto drobné semienka majú chuť, ktorá je opísaná ako silne aromatická a pikantná s „nótami cibule, oregana a čierneho korenia“. Nájdete ich v polievkach, dusenom mäse a kari. Pridávajú trochu chrumkavosti do receptov, ako sú chleby a niektorým ľuďom môžu chutiť orieškovo.

Olej z čiernej rasce a jeho vplyv na zdravie

Olej z čiernej rasce má vysoký obsah antioxidantov a protizápalových zlúčenín

Rovnako ako iné tmavo sfarbené semená, ako sú čierne fazule alebo semená granátového jablka, semená rasce čiernej obsahujú množstvo antioxidantov, ako je tymochinón, farmakologicky najaktívnejšia zložka, ktorá sa v týchto semenách nachádza.

Štúdie identifikovali nasledujúce aktívne zložky v rasci čiernej:

 • polyfenoly a tokoferoly
 • tymochinón a jeho deriváty, ako je ditymochinón, tymohydrochinón a tymol, karvakrol, t-anetol a 4-terpineol
 • esenciálne (prchavé) oleje
 • alkaloidy
 • saponíny
 • mastné kyseliny, menovite kyselina linolová, olejová, palmitová a stearová

Štúdie zistili, že tieto antioxidanty, najmä tymol a ditymochinón, majú potenciál chrániť pred poškodením buniek, čo môže znížiť riziko vzniku určitých chorôb, vrátane srdcových, neurodegeneratívnych, autoimunitných chorôb a niektorých typov rakoviny, ako je rakovina pankreasu a prsníka. Zdá sa tiež, že semená zvyšujú antioxidačné dráhy, ako sú tie, ktoré súvisia s glutatiónom a superoxiddismutázou.

Niektoré z týchto zlúčenín majú tiež protizápalové schopnosti, vďaka ktorým sú užitočné pri boji proti bolesti a opuchu, čo sú symptómy, ktoré sa vyskytujú u ľudí s ochoreniami, ako je artritída. Niektoré štúdie na zvieratách a ľuďoch zistili, že rasca čierna môže znížiť markery zápalu postihujúceho kĺby, mozog, miechu, pečeň, srdce a tráviaci systém.

Štúdia z roku 2016 napríklad preukázala, že nigella sativa môže zlepšiť zápal a znížiť oxidačný stres u pacientov s reumatoidnou artritídou, čo naznačuje, že semená môžu byť prospešnou doplnkovou terapiou u tejto populácie pacientov.

Olej z čiernej rasce môže pomôcť v boji proti infekciám

Podľa jednej recenzie je rasca čierna jedným z liekov, ktoré majú výhody vrátane schopnosti posilniť fungovanie imunitného systému, aktivovať a potlačiť imunitné špecializované bunky a zasahovať do niekoľkých dráh, ktoré nakoniec vedú k zlepšeniu imunitných reakcií a obranného systému. Existujú dôkazy, že určité zlúčeniny nachádzajúce sa v semenách rasce majú prirodzené antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu sú užitočné v boji proti kmeňom baktérií, ktoré môžu prispievať k infekciám, ako je bronchitída, ušné a kožné infekcie a ďalšie.

Sľubný výskum spojil rascu čiernu s multirezistentnými baktériami. Je to naozaj veľký problém, pretože tieto baktérie sa stávajú významným rizikom pre verejné zdravie. Jedna štúdia zistila, že extrakty zo semien rasce čiernej môžu chrániť pred MRSA (meticilín-rezistentný Staphylococcus aureus), nebezpečným typom baktérií, ktoré môžu viesť k závažným infekciám, ktoré je ťažké kontrolovať.

Olej z čiernej rasce udržuje kardiovaskulárne zdravie

Metaanalýza z roku 2017 našla dôkazy, že suplementácia čiernej rasce môže pomôcť pri riadení zdravej hladiny cukru v krvi, krvného tlaku a cholesterolu vďaka jej hypotenzii, blokáde vápnikových kanálov a diuretickým vlastnostiam, ktoré pomáhajú riadiť prietok krvi a hladiny krvných lipidov.

Môže tiež pomôcť zlepšiť hladovanie a priemernú hladinu cukru v krvi u ľudí s inzulínovou rezistenciou/diabetom 2. typu a navyše potenciálne znížiť riziko komplikácií súvisiacich s cukrovkou.

Olej z čiernej rasce upokojuje tráviaci systém

Tradične sa čierna rasca používa na liečbu hnačky, žalúdočných vredov, dysfunkcie obličiek a problémov súvisiacich s pečeňou. Niektoré štúdie naznačujú, že jeho zlúčeniny môžu chrániť pred toxickým poškodením pečene a obličiek a podporovať celkové zdravie čriev vďaka svojej schopnosti bojovať proti oxidačnému stresu a zápalom.

Olej z čiernej rasce pomáha upokojiť zapálenú pokožku

Olej z čiernych semien môže pomôcť pri bežných kožných problémoch, ako je akné a ekzém, vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam. Niektorí ľudia tiež zistili, že je užitočný pri psoriáze a rosacei.

Olej z čiernej rasce 

 • užíva sa pri zistených parazitoch v trávení
 • podporuje a upokojuje činnosť tráviaceho traktu
 • vynikajúci pre alergikov na zjemnenie príznakov a prejavov alergických reakcií
 • vynikajúci pri sennej nádche
 • pôsobí na kardiovaskulárnu sústavu
 • obranyschopnosť
 • má dezinfekčné a antioxidačné účinky

Pozrieť v eShope >

zdroj: draxe.com

zdroj obrázky: draxe. com, pngitem.com, health.clevelandclinic.org