Problém zvaný pätná ostroha - 7 postupov na jej liečbu

Pätné ostrohy sú kostné výrastky na spodnej časti päty, ktoré smerujú ku klenbe nohy. Zatiaľ čo niektorí ľudia majú pätné ostrohy a nevedia o nich, iní môžu pociťovať výraznú bolesť, ktorá môže sťažiť každý jeden krok. Tento stav sa bežne vyskytuje pri plantárnej fasciitíde, čo je stav, ktorý spôsobuje zápal v spodnej časti chodidla, najmä päty.

Sedem liečebných postupov, ktoré vám pomôžu nájsť úľavu

Studený obklad

Liečba chladom môže pomôcť zmierniť zapálené tkanivo päty. Jednou z možností je priložiť si na pätu ľadový obklad pokrytý látkou. Môžete tiež použiť studený kompresný obal, ktorý pomôže udržať ľadový obal na mieste. Predávajú sa v mnohých drogériách ako gélové zábaly alebo studené zábaly na nohy. Uchovávajú sa v mrazničke a potom sa omotajú okolo chodidla a členku. Zábal nechajte pôsobiť vždy 10 minút a potom ho rozbaľte. Aplikáciu studeného zábalu opakujte každú hodinu.

Ďalšou možnosťou je položiť si nohu na studenú alebo zamrznutú fľašu s vodou.


Kúpeľ nôh so Soľou z Mŕtveho mora 

Soľ do kúpeľa dáva jedinečnú príležitosť aplikovať hojivé účinky vody z Mŕtveho mora doma vo vani. Na pätnú ostrohu si pripravte kúpeľ so soľou s eukalyptom a tymiánom, ktorú vsypete do vody s teplotou do 40 °C.


Topánky a ortopedické vložky

Pohodlná a dobre padnúca obuv môže znížiť tlak na pätnú ostrohu, ktorý spôsobuje bolesť a nepohodlie.

Čo treba hľadať pri výbere topánky, keď máte ostrohu na päte:

 • pevná opora päty - zadný „pult“ topánky by mal byť pevný, aby podopieral pätu a zabránil tomu, aby sa chodidlo pretáčalo dovnútra alebo von
 • stredná flexibilita - topánka by sa nemala dať tak ľahko ohýbať, aby sa dala zložiť. Topánka by však mala mať postupný ohyb, ktorý má určitý odpor, keď je noha ohnutá
 • mierne zvýšená päta - vložka na päte alebo topánka s mierne zvýšeným opätkom (nie viac ako 2,5 cm) vám môže pomôcť znížiť tlak na bolestivú pätu.

Môžete si tiež nechať vyrobiť ortopedické vložky (tvarované vložky do topánok), ktoré sa vám vsunú do topánky. Tieto ortopedické vložky sú navrhnuté na mieru tak, aby zabránili krúteniu nohy a poskytli dodatočnú podporu päte. Vyrábajú sa na predpis pedikéra.


Voľne predajné lieky

Voľne predajné protizápalové lieky a krémy vám môžu pomôcť zmierniť bolesť a nepohodlie päty:

 • aspirín
 • ibuprofén
 • naproxén sodný/naproxén
 • krém Tigrie oko Orto - je určený na zníženie diskomfortu pri vzniku pätných ostrôh: zjemňuje pokožku, prispieva k rovnomernému rozloženiu záťaže na celú plochu chodidla, znižuje bolesť a zápal na začiatku vzniku pätnej ostrohy, prehrieva, podporuje prekrvenie tkanív

Znížením zápalu tkaniva môžu tieto lieky pomôcť predchádzať ďalšiemu poškodeniu. Nemali by ste však užívať protizápalové lieky, ak máte problémy s obličkami alebo ste v minulosti krvácali do žalúdka a z vredov.


Naťahovanie sa

Natiahnutie lýtok a okolitých svalov, ako aj plantárnej fascie môže pomôcť znížiť napätie a tlak na pätnú ostrohu. 

Ohýbanie chodidiel

 • sadnite si s jednou nohou prekríženou cez druhú
 • uchopte palec nohy a priťahujte ho smerom k telu. Vydržte v tejto polohe 30 sekúnd a potom nohu uvoľnite.
 • opakujte strečing 5-krát na jednej nohe, potom si natiahnite druhú nohu.


Naťahovanie lýtok

 • postavte sa pred stenu asi na dĺžku paže
 • položte jednu nohu mierne pred druhú a predkloňte sa, pričom ruky položte na stenu približne vo výške ramien
 • pokrčte kolená a mierne zatlačte boky dopredu, aby ste cítili natiahnutie lýtok
 • držte túto pozíciu vždy 10 sekúnd a potom vyrovnajte nohy. Opakujte tento strečing 10-krát, potom zmeňte polohu nohy tak, aby bola opačná noha vpredu.

Strečing ráno, popoludní a večer vám môže výrazne pomôcť znížiť bolesť pätnej ostrohy. Môžete tiež nosiť špeciálne dlahy, ktoré udržia chodidlo ohnuté, aby ste si v noci natiahli plantárnu fasciu a lýtkové svaly. Tieto dlahy sú obzvlášť užitočné pri znižovaní bolesti päty, ktorá sa objaví hneď ráno.


Kryo ultrazvuk

Kryo ultrazvuková terapia kombinuje aplikáciu elektromagnetickej energie a chladovej terapie na zmiernenie bolesti. Stroj vyzerá ako veľký prútik, ktorý sa pohybuje nad chodidlom a členkom. Výskum zistil, že kryoultrazvuková terapia je účinnou možnosťou liečby pre ľudí s plantárnou fasciitídou, ktorí majú tiež pätné ostrohy. Túto terapiu často poskytujú pedikéri a fyzioterapeuti.


Kortikosteroidné injekcie

Kortikosteroidné injekcie síce neliečia pätnú ostrohu, ale môžu pomôcť s niektorými bolesťami, ktoré pätná ostroha spôsobuje. Na vykonanie injekcie lekár zvyčajne aplikuje znecitlivujúci liek, aby sa znížil nepríjemný pocit v mieste vpichu. Zatiaľ čo miesto vpichu sa môže líšiť, väčšina lekárov vstrekne liek do vnútornej alebo strednej časti päty namiesto jej úplnej spodnej časti.

Hoci injekcie kortikosteroidov môžu pomôcť mnohým ľuďom s kostnými ostrohami, existuje limit, ako často alebo koľko ich môžete dostať. Je to preto, že injekcie steroidov môžu zvýšiť pravdepodobnosť pretrhnutia šľachy.


Operácia

Ortopedický chirurg zvyčajne odporučí operáciu pätnej ostrohy iba vtedy, ak konzervatívne metódy, ako sú uvedené vyššie, zlyhali. Existujú rôzne chirurgické postupy a prístupy. Najbežnejším prístupom je oddelenie ligamentu plantárnej fascie od pätnej kosti a odstránenie pätnej ostrohy pomocou špeciálnych nástrojov. Tým sa zníži tlak z plantárnej fascie a odstráni sa pätná ostroha.

Poškodenie nervov je významným rizikovým faktorom spojeným s postupom. Je tiež možné, že sa pätná ostroha po operácii vráti. Po zákroku môže trvať niekoľko týždňov, kým začnete chodiť normálnejšie a s menšou bolesťou päty.

zdroj: healthline.com

zdroj obrázkov: breakingmuscle.com, topfitnesshome.com