Švédske kvapky - 4 účinky na zdravie

Účinok švédskych kvapiek je známy už od 15. storočia, kedy tento špeciálny bylinný prípravok na lepšie trávenie vytvoril známy lekár Phillipus Paracelsus. Jeho recept však upadol do zabudnutia, kým ho v 18. storočí neoživil lekár Claus Samst. V jeho kvapkách bolo 19 bylinných zložiek, o ktorých účinkoch svedčí to, že sa doktor dožil 104 rokov. Zomrel po nešťastnom páde z koňa. Švédske kvapky sa dostali do povedomia verejnosti opäť v 20. storočí, kedy ich spopularizovala rakúska ľudová liečiteľka Maria Treben, ktorá recept Dr. Samsta ešte upravila.

Švédske kvapky pomáhajú zmierniť tráviace problémy

Švédske kvapky pomáhajú zmierniť fyzické nepohodlie, ktoré môže nasledovať po jedle, ako je bolestivé nadúvanie alebo nadmerná plnosť. Odporúča sa používať švédske kvapky ako elixír alebo doplnok pred každým jedlom na pomoc pri problémoch s trávením, pretože môžu pomôcť zlepšiť produkciu tráviacich enzýmov a žalúdočnej kyseliny v tele, ktoré sú potrebné na rozklad potravy.

Švédske kvapky pomáhajú upokojiť uštipnutie hmyzom

Švédske kvapky pomáhajú upokojiť a dezinfikovať bodnutie hmyzom aplikáciou priamo na pokožku.Švédske kvapky možno aplikovať priamo na postihnuté miesto alebo použiť jemný obklad na zmiernenie nepohodlia a podráždenie spôsobené uštipnutím hmyzom. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča aplikovať švédske kvapky čo najskôr po uhryznutí.

Švédske kvapky pomáhajú pri bolesti hrdla

Švédske kvapky používané ako kloktadlo môžu pomôcť zmierniť úporné infekcie hrdla alebo minimalizovať zachrípnutie. Odporúča sa použiť 3 polievkové lyžice švédskych kvapiek zriedených v pohári vody, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti hrdla. Ak nechcete kloktať, skúste pridať ½ lyžičky kvapiek do šálky bylinkového čaju a potom pite čaj 30 minút pred alebo po jedle. Vypite až šesť 1/2 šálok čaju s pridanými švédskymi kvapkami denne, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Švédske kvapky pomáhajú udržiavať zdravú ústnu dutinu

Švédske kvapky pomáhajú zmierniť pľuzgiere na jazyku alebo upokojiť bolesti zubov. Maria Treben vo svojej knihe „Zdravie z Božej záhrady: Bylinné prostriedky pre žiarivé zdravie a pohodu“ odporúča používať ústnu vodu s obsahom 1 polievkovej lyžice švédskych kvapiek rozriedených v pohári vody alebo bylinkového čaju na zmiernenie pľuzgierov na jazyku. Na zmiernenie bolesti zubov navrhuje používať rovnakú ústnu vodu trikrát denne alebo aplikovať vatový tampón nasiaknutý švédskymi kvapkami priamo na zub.

Domáci recept na švédske kvapky

Švédske kvapky si môžete pripraviť pokojne aj sami doma. Potrebovať budete len zmes bylín (inšpirovať sa môžete kvapkami Marie Treben, prípadne si vytvoriť vlastnú verziu alebo zakúpiť zmes), alkohol (najvhodnejší je obilný či ovocný 32% alkohol) a uzatvárateľnú sklenenú nádobu z tmavého skla. Výhodou je, že si môžete takto pripraviť toľko švédskych kvapiek, koľko potrebujete.

Na 0,75 l alkoholu potrebujete 121 g zmesi. Zmes treba v alkohole macerovať pri izbovej teplote 14 dní, premiešavať aspoň dvakrát denne. Následne je potrebné tekutinu zliať a tinktúru ešte prefiltrovať. Na zmiernenie jej horkej chuti (ak ju budete používať vnútorne) môžete pridať max. 40 g cukru na liter. Aby sa tinktúra neznehodnocovala, dajte ju do tmavej uzatvárateľnej nádoby a udržujte pri izbovej teplote mimo slnečného žiarenia.

Švédske kvapky ako doplnok výživy

Švédske kvapky s alkoholom alebo Švédske kvapky bez alkoholu

Švédske kvapky bez alkoholu aj s alkoholom, ktoré vyrába Rakúska spoločnosť Maria Treben Naturprodukte GmbH podľa receptu Márie Treben, ktorá upravila pôvodný recept od Švédskeho doktora Samsta. 

Pozrieť v eShope >

zdroj: ivestrong.com, 123medik.cz