Top 4 produkty na akné

Vaša pokožka má malé otvory nazývané póry, ktoré sa môžu upchávať olejom, baktériami, odumretými kožnými bunkami a nečistotami. V takomto prípade môže vzniknúť pupienok. Ak je vaša pokožka opakovane postihnutá týmto stavom, môžete mať akné.

Hoci akné nie je život ohrozujúcim ochorením, môže byť bolestivé, najmä ak je závažné. Ochorenie vám môže tiež spôsobiť emocionálne ťažkosti. Akné, ktoré sa objaví na vašej tvári, môže ovplyvniť vašu sebaúctu a pokiaľ sa budete snažiť pupienky neodborne vytláčať postupom času si môžete spôsobiť trvalé fyzické zjazvenie tváre.

Ako sa akné prejavuje

Akné nájdete takmer kdekoľvek na tele. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, chrbte, krku, hrudi a ramenách.

Ak máte akné, zvyčajne si všimnete pupienky, ktoré sú biele alebo čierne, známe ako komedóny.

Čierne bodky sa otvárajú na povrchu pokožky, vďaka čomu majú vo vzduchu čierny vzhľad. Biele pupienky sú zatvorené tesne pod povrchom pokožky, čo im dodáva biely vzhľad.

Zatiaľ čo biele a čierne pupienky sú najbežnejšie lézie pozorované pri akné, môžu sa vyskytnúť aj iné typy. Zápalové lézie pravdepodobne spôsobujú zjazvenie vašej pokožky. Tie obsahujú:

 • Papuly sú malé, červené, vyvýšené hrče spôsobené zapálenými alebo infikovanými vlasovými folikulami.
 • Pustuly sú malé červené pupienky, ktoré obsahujú hnis.
 • Uzly sú pevné, často bolestivé hrče pod povrchom vašej pokožky.
 • Cysty sú veľké zhluky nachádzajúce sa pod kožou, ktoré obsahujú hnis a sú zvyčajne bolestivé.

Čo akné spôsobuje?

Akné sa objaví, keď sa póry pokožky upchajú olejom, odumretou pokožkou alebo baktériami. Všetky póry pokožky sú otvorom folikulov. Folikuly tvoria chĺpky a mazové (olejové) žľazy. Olejová žľaza uvoľňuje maz (olej), ktorý putuje po chĺpkoch, mimo pórov a na pokožku. Koža udržuje pokožku namazanú a hebkú.

Jeden alebo viac problémov v tomto procese mazania môže spôsobiť akné. Môže sa vyskytnúť, keď:

 • vaše folikuly produkujú príliš veľa oleja
 • sa v póroch hromadia odumreté kožné bunky
 • sú baktérie nahromadené v póroch

Tieto problémy prispievajú k rozvoju pupienkov. Pupienok sa objaví, keď baktérie rastú v upchatom póre a olej nemá kam uniknúť.

Rizikové faktory pre rozvoj akné

Mýty o tom, čo prispieva k vzniku akné, sú celkom bežné. Mnoho ľudí verí, že k tomu prispievajú potraviny ako čokoláda alebo hranolky. Aj keď neexistuje žiadna vedecká podpora pre tieto tvrdenia, existujú určité rizikové faktory pre rozvoj akné. Tie zahŕňajú:

 • hormonálne zmeny spôsobené pubertou alebo tehotenstvom
 • niektoré lieky, ako napríklad antikoncepčné pilulky alebo kortikosteroidy
 • strava s vysokým obsahom rafinovaných cukrov alebo uhľohydrátov, ako je chlieb
 • genetika - ak mate rodičov, ktorí mali akné, pravdepodobne ho budete mať aj vy

Ľudia sú najviac ohrození vznikom akné počas puberty. Počas tejto doby prechádza vaše telo hormonálnymi zmenami. Tieto zmeny môžu spustiť produkciu oleja, čo vedie k zvýšenému riziku akné. Hormonálne akné súvisiace s pubertou zvyčajne ustupuje alebo sa aspoň zlepšuje, keď dosiahnete dospelosť.

Domáca starostlivosť o pokožku

Existuje niekoľko aktivít starostlivosti o pokožku, ktoré môžete vyskúšať doma, aby ste zabránili vzniku vyrážok a vyčistili akné. Medzi domáce opatrenie patrí:

 • denne si čistite pokožku jemným mydlom, aby ste odstránili prebytočný olej a nečistoty
 • pravidelné umývanie vlasov a udržovanie ich mimo tváre
 • používanie make-upu založeného na vode alebo označeného ako „needogénny“ (neupchavajúci póry)
 • nevytláčajte si pupienky, ktoré šíria baktérie a prebytočný olej
 • nedotýkajte sa tváre

Produkty zamerané na akné

Pleťová bahenná maska

Pleťová bahenná maska zlepšuje prekrvenie a vyživuje pokožku tváre, napomáha regenerácii buniek, zvyšuje pružnosť tkaniva a pokožky, má hojivé účinky a upokojuje podráždenú pokožku.

Maska pomáha čistiť pokožku tváre, hojiť vzniknuté jazvy po akné, priaznivo pôsobí na mastnú pokožku tváre a tela, kožné problémy chrbta a brucha a navyše má omladzujúci efekt.

Aloe Vera čistý gél

Aloe vera sa používa v mnohých prípravkoch, ktorých pomocou sa staráme o svoju pleť, a táto skutočnosť len potvrdzuje jej efektivitu. Je to zázračný liek, ktorý obsahuje veľa vitamínov (A, C, E), minerálnych solí, uhľovodíkov a užitočných aminokyselín.

Je antibakteriálna: aloe vera obsahuje saponín, ktorý jej dáva antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Dokáže teda zabíjať baktérie, ktoré spôsobujú akné. 

Funguje ako dezinfekcia: aloe vera funguje ako dobrá dezinfekcia. Lieči pleť postihnutú akné a kontroluje infekciu, takže znižuje rozširovanie akné po tvári.

Je protizápalová: plná protizápalových vlastností znižuje aloe vera množstvo zápalov spôsobených akné.

Vyživuje pleť: pretože aloe vera obsahuje 99% vody, môžete ju využiť na hydratáciu pleti, ktorá bude vyzerať oveľa zdravšie.

Dobrý krém: aloe veru využijete ako krém, ktorý zaručuje vašej pleti väčšiu pružnosť, hladkosť a vyživenosť. 

Lieči pokožku: vďaka mnohým liečivým vlastnostiam ponúka aloe vera zjemňujúci efekt na podráždenú kožu, ktorú môže spôsobovať práve akné. Upokojuje pokožku a uzdravuje ju.

Dračia krv

Dračia krv pomáha pri znižovaní zápalu a začervenania a pomáha chrániť pokožku pred vonkajšími dráždidlami, čo je skvelé pre akné, pretože ako všetci vieme, akné je väčšinou spôsobené baktériami, ktoré sa dostanú do pórov a spôsobia infekciu.

Dračia krv ponúka tiež jedinečné vlastnosti na opravu a ochranu štruktúry pokožky. Po aplikácii sa vytvorí ochranný štít „druhej kože“, ktorý zabráni poškodeniu pokožky a motivuje regeneráciu kožných buniek. Protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré má dračia krv, pôsobia tak, že stimulujú rast fibroblastov kože, ktoré pomáhajú pri hojení poranenej pokožky. Jazvy po akné sú zvyčajne výsledkom opakovaných zápalov, ktoré nikdy nedovoľujú úplnú hojenie pokožky pred jej opätovným zničením.

Zdroj: healthline.com, biolekar.cz

Odporúčané produkty6