Top 4 produkty proti vráskam

Aj keď genetika určuje predovšetkým štruktúru a textúru pokožky, slnečné žiarenie je hlavnou príčinou vzniku vrások, najmä u ľudí so svetlou pokožkou. K vzniku vrások tiež prispievajú znečisťujúce látky a fajčenie.

Vrásky sú línie a záhyby, ktoré sa tvoria v pokožke. Niektoré vrásky môžu vyzerať ako hlboké trhliny alebo ryhy a môžu byť obzvlášť viditeľné okolo očí, úst a krku.

Ak vás vaše vrásky trápia, v súčasnosti máte viac možností ako kedykoľvek predtým, aby ste ich vyhladili alebo urobili menej viditeľnými. Existuje množstvo prípravkov, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam.

Prečo vrásky vznikajú?

Vrásky spôsobuje kombinácia faktorov - niektoré môžete ovládať, iné nemôžete:

  • Vek - ako starnete, vaša pokožka sa stáva prirodzene menej pružnou a krehkejšou. Znížená produkcia prírodných olejov vysušuje vašu pokožku a spôsobuje jej vráskavosť. Tuk v hlbších vrstvách pokožky sa znižuje, čo spôsobuje menej pružnú, ochabnutú pokožku a výraznejšie línie a trhliny.
  • Vystavenie ultrafialovému (UV) žiareniu - ultrafialové žiarenie, ktoré urýchľuje prirodzený proces starnutia, je hlavnou príčinou predčasného vzniku vrások. Vystavenie ultrafialovému žiareniu rozkladá spojivové tkanivo vašej pokožky - kolagénové a elastínové vlákna, ktoré ležia v hlbšej vrstve pokožky (dermis). Bez podporného spojivového tkaniva stráca pokožka pevnosť a pružnosť. Koža potom začne predčasne ochabovať a tvoria sa vrásky.
  • Fajčenie - môže urýchliť normálny proces starnutia pokožky, čo prispieva k vzniku vrások.
  • Opakované výrazy tváre - pohyby tváre a výrazy, ako napríklad žmúrenie alebo úsmev, vedú k vzniku jemných vrások. Zakaždým, keď použijete tvárový sval, pod povrchom pokožky sa vytvorí drážka. A ako pokožka starne, stráca svoju pružnosť a už nie je schopná pružiť späť na svoje miesto. Tieto drážky potom ostávajú na vašej tvári trvalými.

Ako chrániť pokožku pred vznikom vrások?

Ponúkame vám niekoľko rád, ako chrániť pokožku a minimalizovať výskyt vrások:

  • Chráňte svoju pokožku pred slnkom - obmedzte čas, ktorý trávite na slnku, najmä na poludnie, a vždy noste ochranný odev, napríklad klobúky, košele s dlhými rukávmi a slnečné okuliare. Používajte opaľovací krém po celý rok.
  • Vyberte si prípravok na starostlivosť o pleť s faktorom ochrany pred slnkom (SPF) najmenej 15 - Americká dermatologická akadémia odporúča používať širokospektrálny opaľovací krém s SPF 30 alebo viac. Krém si nanášajte každé dve hodiny - alebo aj častejšie, ak plávate alebo sa potíte.
  • Hydratujte - suchá pokožka zmenšuje kožné bunky, čo môže viesť k predčasnému vzniku jemných vrások. Hydratačný prípravok zachytáva vodu v pokožke, ktorá pomáha maskovať drobné línie a záhyby. Pri pravidelnom používaní môže trvať niekoľko týždňov, kým  i všimnete akékoľvek zlepšenie pleti.
  • Nefajčite - aj keď fajčíte dlhé roky alebo ste silný fajčiar, stále môžete vylepšiť tón a štruktúru pleti a predchádzať vráskám tým, že prestanete fajčiť.
  • Jedzte zdravú stravu - existujú dôkazy, že určité vitamíny vo vašej strave pomáhajú chrániť vašu pokožku. Potrebná je ďalšia štúdia o úlohe výživy, ale je dobré jesť veľa ovocia a zeleniny.

Aké prípravky použiť proti vráskam?

Kolagén

Kolagén je neuveriteľne dôležitý proteín, ktorý udržuje vaše tkanivá a kosti pohromade. Konkrétne čo sa pokožky týka, pomáha jej dodať štruktúru a pružnosť.

70% vašej pokožky je tvorených z kolagénu. V pokožke je kolagén hlavnou zložkou dermy: vrstva, ktorá dodáva pokožke pružnosť a elasticitu. Od veku 21 rokov začína produkcia nového kolagénu vo vašom tele klesať a existujúci kolagén sa začína rozkladať. V čase, keď máte okolo 60 rokov, máte už len polovicu kolagénu ako v mladosti. Okrem toho miera syntézy kolagénu - schopnosť vášho tela vytvárať nový kolagén - klesla o 75%. 

V rámci dermy je kľúčom ku kvalite pokožky, mazová žľaza. Táto žľaza produkuje maz, ktorý pomáha udržiavať vašu pokožku hydratovanú. Kolagén podporuje mazové žľazy a všetko ostatné v derme, pretože kolagén prispieva k celkovej pevnosti dermálnej vrstvy vašej pokožky. Podporou dermy, tejto vnútornej vrstvy pokožky, je kolagén schopný podporovať funkciu iných tkanív a žliaz.

Keď je vaša pokožka dobre hydratovaná, vyzerá zdravšie a je oveľa odolnejšia voči vplyvom prostredia. 


Kolagén 30 proti vráskam

je bioaktívny kolagén s peptidmi podporený klinickým výskumom na zníženie jemných liniek okolo očí a hlbokých vrások. Stimuluje kožné bunky k produkcii väčšieho množstva kolagénu a podporuje vzhľad pre hladkú a zdravo vyzerajúcu pokožku v čase kratšom ako 30 dní.


Squalane

Vaše telo má vstavaný systém na zvlhčovanie pokožky, ale nie vždy poskytuje dostatok hydratácie, čo je spôsobené najmä starnutím. Preto sa mnoho ľudí obracia na externé zvlhčovače.

Jeden zvlhčovač, ktorý stojí za to vziať na vedomie, je skvalán. Napodobňuje prírodné oleje vašej pokožky, vďaka čomu je vynikajúcim zvláčňujúcim prostriedkom. Je to tiež prírodný antioxidant a má protinádorové vlastnosti, chráni vašu pokožku pred karcinogénmi.

Hydratovaná pokožka je zdravá pokožka. Keď je teda skvalán aplikovaný lokálne, má obrovské výhody.

Zvýšenie hydratácie pomáha vašej pokožke pôsobiť živšie a zdravšie. Antioxidanty v týchto olejoch a krémoch tiež bojujú s poškodením pokožky a voľnými radikálmi, ktoré môžu urýchliť proces starnutia. Pravidelné používanie môže tiež zvýšiť produkciu kolagénu, čo vedie k pevnejšej pokožke.


Arganový olej

Arganový olej obsahuje dve kľúčové nenasýtené mastné kyseliny: kyselinu olejovú a linolovú. Kyselina olejová pomáha iným aktívnym zložkám lepšie prenikať cez pokožku, zatiaľ čo kyselina linolová pomáha zvýšiť vlhkosť pokožky syntézou ceramidu (ceramidy sú kľúčovou súčasťou zdravej a hydratovanej pokožky). Kyselina linolová navyše pomáha minimalizovať zápal v pokožke.

Výhody arganového oleja sa ešte nekončia. Arganový olej obsahuje antioxidanty, ako sú polyfenoly a vitamín E, ktoré pomáhajú rozjasniť tón pleti a chrániť kožné bunky pred poškodením voľnými radikálmi (predchodca všetkého od akné po skoré príznaky starnutia).

Arganový olej

je vďaka vysokému obsahu antioxidantov a ďalších prírodných aktívnych látok ideálny na starnúcu pleť a vrásky. Skvelo pokožku hydratuje a vyživuje.

Zdroj: mayoclinic.org, furtherfood.com, healthline.com, cosmopolitan.com

Odporúčané produkty2