Ako na bolesť chrbta

Bolesť chrbta je jedným z najbežnejších dôvodov, prečo ľudia často navštevujú lekára a je celosvetovo jednou z hlavných príčin zdravotného postihnutia. Väčšina ľudí má bolesti chrbta aspoň raz za život a určite aj častejšie.

Proti bolesti chrbta máte k dispozícií množstvo opatrení na prevenciu. Ak prevencia zlyhá, jednoduchá domáca liečba, správna technika držania tela či masáže často uzdravia chrbát v priebehu niekoľkých týždňov a udržia ho funkčný. Pri liečbe bolesti chrbta je zriedka potrebná operácia.

Čo môže spôsobiť bolesť chrbta?

Bolesť chrbta, ktorá sa objaví náhle a netrvá dlhšie ako šesť týždňov (akútna), môže byť spôsobená pádom alebo zdvíhaním ťažkých predmetov. Bolesť chrbta, ktorá trvá dlhšie ako tri mesiace (chronická), je menej častá.

Bolesť chrbta sa často vyvíja bez príčiny, ktorú môže lekár identifikovať pomocou testu alebo röntgenu.

Medzi stavy, ktoré sa bežne spájajú s bolesťou chrbta, patria:

namáhanie svalov alebo väzov - opakované ťažké zdvíhanie alebo náhle nepríjemné pohyby môžu zaťažovať svaly a chrbtové väzy. Ak ste v zlom fyzickom stave, neustále napätie na chrbte môže spôsobiť bolestivé svalové kŕče.

zabvyduté alebo prasknuté disky - disky fungujú ako vankúše medzi kosťami (stavcami) v chrbtici. Mäkký materiál vo vnútri disku sa môže vyduť alebo prasknúť a tlačiť na nervy. Môžete však mať vydutý alebo prasknutý disk aj bez bolesti chrbta. Ochorenie disku sa často vyskytuje náhodne, keď idete na röntgenové vyšetrenie chrbtice z iného dôvodu.

artritída - osteoartritída môže ovplyvniť dolnú časť chrbta. V niektorých prípadoch môže artritída v chrbtici viesť k zúženiu priestoru okolo miechy, čo je stav nazývaný spinálna stenóza.

kostné nepravidelnosti - stav, pri ktorom sa krivky chrbtice krútia nabok (skolióza) tiež môžu viesť k bolesti chrbta, ale zvyčajne až v strednom veku

osteoporóza - pokiaľ sa vaše kosti stanú poréznymi a krehkými, môžu sa na stavcoch vašej chrbtice vyvinúť kompresné zlomeniny

Ktoré faktory môžu ovplyvniť bolesť chrbta?

Bolesť chrbta sa môže vyvinúť u každého, dokonca aj u detí a dospievajúcich.

Tieto faktory by vás mohli vystaviť väčšiemu riziku rozvoja bolesti chrbta:

vek - bolesť chrbta je častejšia s pribúdajúcim vekom, začínajúc okolo 30 alebo 40 rokov

nedostatok cvičenia - slabé, málo používané svaly v chrbte a bruchu môžu viesť k bolesti chrbta

nadváha - nadmerná telesná hmotnosť kladie ďalší dôraz na vás chrbát

choroby - niektoré typy artritídy a rakoviny môžu prispievať k bolesti chrbta

nesprávne zdvíhanie - zaťažovanie chrbta namiesto nôh pri zdvíhaní predmetov môže viesť k bolesti chrbta

psychologické stavy - zdá sa, že ľudia trpiaci depresiou a úzkosťou majú väčšie riziko bolesti chrbta

fajčenie - znižuje prietok krvi do dolnej časti chrbtice, čo môže brániť v tom, aby disky v chrbte dostávali dostatok živín. Fajčenie tiež spomaľuje hojenie.

Ako si udržať zdravý chrbát?

Cvičenie - pravidelné aeróbne činnosti s nízkym dopadom - tie, ktoré nezaťažujú chrbát - môžu zvýšiť pevnosť a vytrvalosť chrbta a umožňuje vašim svalom lepšie fungovať. Chôdza a kúpanie sú výbornou voľbou. Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, aké činnosti by ste mohli vyskúšať.

Budovanie svalovej sily a flexibility - posilňovanie brušných a zadných svalov zároveň posilňuje vaše jadro a pomáha tieto svaly posilniť tak, aby spolu pracovali ako prírodzený korzet pre váš chrbát. Flexibilita v bokoch a horných končatinách vyrovnáva vaše panvové kosti, aby sa zlepšil pocit chrbta. Váš lekár alebo fyzioterapeut vám môže povedať, ktoré cvičenia sú pre vás najvhodnejšie.

Udržiavajte si zdravú váhu - nadváha napína svaly. Ak máte nadváhu, schudnutie pomôže zabrániť bolesti chrbta. Svoju optimálnu hmotnosť vypočítate pomocou BMI kalkulačky.

Ak je to možné prestaňte fajčiť - porozprávajte sa so svojím lekárom o spôsoboch ukončenia liečby.

Pre trvalé odstránenie neutíchajúcej bolesti chrbta sa oplatí vyskúšať kombináciu fyzioterapie a cvičenia, známu ako SM systém.

Používajte svoje telo správne

Vyhnite sa pohybom, ktoré deformujú alebo namáhajú chrbát.

Stojte inteligentne - neohýbaj sa. Udržujte neutrálnu polohu panvy. Ak musíte dlhodobo stáť, položte jednu nohu na nízku podnožku, aby ste časť spodnej časti chrbta odťažili, nohy striedajte. Dobré držanie tela pomôže znížiť stres na chrbtových svaloch.


Sadnite si inteligentne - vyberte si sedadlo s dobrou opierkou chrbta, lakťovými opierkami a otočný typ. Umiestnením vankúša alebo zvinutého uteráka do spodnej časti chrbta si môžete udržať svoju normálnu krivku. Udržujte kolená a boky vo vodorovnej polohe. Meňte svoju polohu často, najmenej každú pol hodinu.


Zdvíhajte inteligentne - ak je to možné, vyvarujte sa ťažkého zdvíhania, ale ak musíte zdvíhať niečo ťažké, ponechajte všetku prácu na nohy. Chrbát udržujte rovný - bez krútenia - a ohnite sa iba v kolenách. Bremeno držte blízko tela. Ak je pre vás predmet príliž ťažký, poproste niekoho o pomoc.

Produkty na bolesť chrbta

Osteo proti bolesti chrbtice

Výživový doplnok Osteo proti bolesti chrbtice obsahuje štandardizované výťažky z kurkumy, boswellie, bielej vŕby spolu s horčíkom a ovocnou zmesou. Táto komplexná receptúra poskytuje potrebnú úľavu od bolesti dolnej časti chrbta a rastlinné zložky majú protizápalové a analgetické účinky. Môže sa používať v spojení s bežnými spôsobmi liečby.

Vianutra Flex Care

Flex Care pomáha znižovať a odstraňovať riziko vzniku degeneračných ochorení chrbtice (artrózy, artritídy, poruchy platničiek), podporuje pružnosť šliach a svalov pohybového systému a zmierňuje fyzickú, psychickú únavu a vyčerpanie.

Canada ice gél

Účinný relaxačný prípravok ICE z Kanady uvoľňuje bolesti svalov, kĺbov alebo zvýšenej fyzickej námahe. Tiež pomáha pri reumatických ťažkostiach. Gél vytvára studeno-horúci účinok, čím pomáha odstraňovať bolesti.

Ľubovníkový olej

Ľubovníkový olej možno použiť pri masážach boľavého chrbta. Nezastupiteľný je najmä pri špeciálnej Breussovej masáži - kde ide o jemnú ale energetickú masáž chrbta v oblasti chrbtice, ktorá uvoľňuje telesné, psychické a duševné blokády. Účinok tejto masáže dokáže riešiť široké spektrum zdravotných problémov, od ústrelov v krížovej oblasti až po odbúranie hlboko uložených psychických traum. 

Odporúčané produkty8