Top 5 produktov pre poškodené vlasy

Ak si myslíte, že vaše vlasy sú zdravé, pravdepodobne by ste tento článok nečítali. So správnou rutinou starostlivosti o vlasy a so správnymi vlasovými výrobkami budete na ceste k zdravším vlasom.

Čím lepšie vlasy pochopíte, tým lepšie sa o ne dokážete starať. Štruktúra vlasových prameňov pozostáva z troch vrstiev: vnútorné vlákno zvané drieň, stredná vrstva zvaná kôra (kde sa nachádza farba vlasov) - utesnená vo vonkajšom obale zvanom kutikula, ktorá je ideálne plochá, hladká a reflexná, takže sa javí lesklá, keď je zdravá. Keď sú však vlasy poškodené, kutikula je zdvihnutá, prípadne štiepaná a krehká. Vďaka tomu sa vlasy ľahko zamotajú a stratia lesk.

Vlasy sú veľmi podobnej štruktúry ako kašmírový sveter a ten by ste neprali drsným čistiacim prostriedkom a bielidlom a potom ho hodili do horúcej sušičky. Samozrejme, že nie! Takže premýšľajte o starostlivosti o vaše vlasy rovnako ako pri starostlivosti o kašmírový sveter.

Kým genetika hrá kľúčovú úlohu, vaša strava, počasie, znečistenie a celkový prístup k starostlivosti o vlasy sú rozhodujúce pre udržanie zdravej koruny krásy. Zistite, ako môže zdravá strava, doplnky výživy a správna starostlivosť udržať vašu hrivu prirodzene krásnu.

Starostlivosť o vlasy

Umývanie a česanie

Odborníci tvrdia, že veľa ľudí si vlasy ošetruje nesprávne. Štandardné pravidlá sú:

  • neumývajte si vlasy viac ako raz denne
  • na umytie vlasov používajte množstvo šampónu vo veľkosti vlašského orecha
  • nepoužívajte veľmi horúcu ani veľmi studenú vodu
  • keď sú vlasy mokré ošetrujte ich jemne, pretože vtedy sú trikrát zraniteľnejšie voči poškodeniu. Netrite si príliš mokré vlasy uterákom. Na rozčesanie použite hrebeň so širokými zubami, ale nečešte ich príliš dlho.

Tipy pre udržanie zdravých vlasov

Pri fénovaní začnite s nastavením najnižšej teploty a postupne zvyšujte teplotu podľa potreby.

Ak je to možné, nechajte si vlasy vyschnúť na vzduchu.

Ak nosíte sponky alebo štipce vo vlasoch meňte miesto ich zapnutia, aby nedošlo k lámaniu vlasov.

Ak si vlasy farbíte, vyberte si odtieň, ktorý je v rámci troch odtieňov vašej prirodzenej farby.

Často si masírujte pokožku hlavy, aby ste podporili rast vlasov a zvýšili krvný obeh.

Pravidelne si nechajte vlasy ostrihať - každých 10 až 12 týždňov - aby ste udržali zdravé vlasy a zabránili rozštiepeným končekom.

Vinníci poškodených vlasov

Drsný šampón, nesprávna vlasová starostlivosť, stylingové výrobky a nadmerné česanie najviac prispievajú k zhoršeniu zdravotného stavu vlasov.

Medzi ďalších vinníkov patria:

  • nadmerná konzumácia alkoholu
  • nízkokalorické diéty
  • znížená činnosť štítnej žľazy
  • nadmerný stres
  • lieky na riedenie krvi
  • niektoré lieky na predpis na srdcové problémy, depresiu, vysoký krvný tlak a artritídu.

Potraviny a doplnky pre udržanie zdravých vlasov

Proteíny

Vyvážená strava je dôležitým faktorom zdravia vlasov a pokožky hlavy. Vlasy sú primárne tvorené bielkovinami, takže konzumujte najmenej 45 gramov bielkovín denne. Dobré zdroje bielkovín zahŕňajú: chudé mäso, hydina, ryby, fazuľa, nízkotučné mliečne výrobky i vajíčka. Strava s nedostatočným obsahom bielkovín môže mať za následok slabé, krehké vlasy a stratu farby vlasov, ako aj stratu vlasov samotných.

Zinok 15 mg

Nedostatok zinku môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Zahrňte do svojho jedálnička orechy ako napríklad brazílske, vlašské, pekanové, kešu orechy a mandle do boja proti vypadávaniu vlasov. Jedzte množstvo zeleniny, ovocia, listových zelených šalátov a pite veľa čistej filtrovanej vody.

Multivitamínové alebo zinkové doplnky môžu v prípade potreby vašu stravu vylepšiť.

Omega 3 mastné kyseliny

Zvýšenie príjmu omega 3 mastných kyselín vám pomôže stimulovať vlasové folikuly a mazové žľazy. Aj keď to nespôsobí rast vašich vlasov, môže to zlepšiť zdravie pokožky hlavy.

Omega 3 mastné kyseliny sa nachádzajú v rybách žijúcich v studených vodách, ako sú losos, sardinky a sleď. Medzi ďalšie dobré zdroje patria: ľanové, chia a konopné semená, vlašské orechy, ružičkový kel, vajíčka.

Vyberte si správny šampón

Použitie nesprávneho šampónu a stylingového prípravku môže spôsobiť značné poškodenie vlasov. Vyhľadajte si produkty, ktoré sú vhodné pre váš typ vlasov - mastné, normálne alebo suché - a zamerajte sa tiež na problémy s vlasmi, ako napríklad lupiny či vypadávanie vlasov. Snažte sa vyhnúť šampónom, ktoré obsahujú tvrdé prísady ako je napríklad lauryl sulfát amónny alebo lauryl sulfát sodný. Pamätajte, že cena nemusí nutne naznačovať kvalitu produktu. 

Šampón na časté použitie

- je vďaka obsahu rastlinných zložiek a BIOCOMPLEX 11 je účinný proti vypadávaniu vlasov, posilňuje a revitalizuje vlasové korienky, zlepšuje prekrvenie vlasových korienkov, reguluje tvorbu kožného mazu a zabezpečuje vstrebávanie obsiahnutých výživných látok. 


Selén

Existuje niekoľko výhod selénu pre zdravie vlasov. Antioxidačné enzýmy v seléne bránia poškodeniu vlasových folikulov znečistením, UV lúčmi a inými formami voľných radikálov. Selén tiež podporuje pravidelný rast vlasov tým, že pomáha telu premieňať potrebné proteíny na rast vlasov. A nakoniec, protizápalové vlastnosti selénu pomáhajú tiež podporovať zdravú pokožku hlavy. 

Beauty Care

Beauty Care je výživový doplnok, ktorý vám ponúka komplex prírodných látok na zlepšenie kvality vlasov i vlasovej pokožky.

Z vitamínov obsahuje predovšetkým vitamíny skupiny B (najmä  biotín, niacín), ktoré v synergii so zinkom upokojujú podráždenú pokožku a pôsobia protizápalovo. Biotín (vitamín B 7), sa pre svoj stimulačný vplyv na rast buniek označuje aj ako „rastový faktor“a je súčasťou všetkých živých buniek.

Ďalej obsahuje silné antioxidanty - vitamín E, C, A, a zinok, veľmi významne prispieva k ochrane vlasových buniek pred oxidatívnym stresom (negatívnym pôsobením voľných radikálov), a chráni ich pred poškodením. Významnými antioxidantami sú aj koenzým Q10, zelený čaj, či výťažky z hrozna.

Ak sú vlasy dobre mineralizované, sú menej lámavé a ich končeky sa menej štiepia. Pevnosť vlasov ovplyvňuje dostatok minerálnych látok: vápnik, horčík, zinok, meď, kremík a síra. Prirodzený zdroj síry je MSM (potrebnej pre dobrý stav všetkých tkanív)  a  je súčasťou kože, vlasov, nechtov. Výťažok z prasličky roľnej má tiež mineralizujúci efekt na vlasy, pretože obsahuje flavonoidy a saponíny.

Praslička, biotín a zinok prispievajú k udržaniu normálneho stavu vlasov, pomáhajú ich tak udržiavať zdravé – prirodzene krásne, vitamín A podporuje rast a pevnosť vlasov. Zinok v synergii s vitamínom C a MSM podporuje tvorbu kolagénu a keratínu. Keratín je hlavný proteín pre udržanie hustých, pevných vlasov.

Aby boli vlasy ozdobou a pôsobili zdravo, mali by byť pružné a prirodzene lesklé. Okrem zinku a kolagénu podporuje elasticitu vlasov aj kyselina hyalurónová,  koenzým Q10 a kórejský ženšen. Dodávajú vitalitu a lesk nielen vlasom, ale zároveň pôsobia stimulačne aj na bunky vlasovej pokožky i celého tela. 

Zdroj: healthline.com, hairstory.com, blog.viviscal.com, vianutra.com