Top 5 produktov pre zdravý zrak

Dodržiavanie vyváženej a zdravej stravy je kľúčom k zdraviu vašich očí a môže pomôcť znížiť riziko vzniku očných chorôb. Závažným ochoreniam očí sa dá vyhnúť, ak do nich pridáte potraviny či výživové doplnky, ktoré obsahujú celý rad vitamínov, výživných látok a minerálov známych ako antioxidanty.

Medzi očné choroby, ktorým môžete zabrániť pri zdravej výžive, patria:

- katarakty, ktoré spôsobujú zakalené videnie

- makulárna degenerácia súvisiaca s vekom, ktorá môže obmedziť váš zrak

- glaukóm

- suché oči

- slabé nočné videnie

Tieto antioxidanty odvracajú oxidanty, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Oči potrebujú veľa druhov antioxidantov, aby zostali zdravé. Patrí sem:

 • luteín
 • zeaxantín
 • vitamíny A, C, E
 • beta karotén
 • omega 3 mastné kyseliny
 • zinok

Vyvážená strava je najlepšie tvorená rôznymi bielkovinami, mliekom, ovocím a zeleninou. Pokúste sa jesť pestro počas svojho dňa pomocou mnohých druhov potravín v rôznych farbách. Mali by ste obmedziť spotrebu nezdravých potravín, ktoré sa spracovávajú, obsahujú nasýtené tuky alebo majú vysoký obsah cukru.

Potraviny pre zdravie očí

Ryby

Ryby, najmä lososy, sú skvelým krmivom pre zdravie očí. Losos a iné ryby obsahujú omega 3 mastné kyseliny, čo sú „zdravé“ tuky. Omega 3 mastné kyseliny prispievajú k vizuálnemu vývoju a zdraviu sietnice v zadnej časti oka a pomáhajú tiež zabrániť suchým očiam.

Zvážte začlenenie rýb do stravovacieho plánu niekoľko dní v týždni. Pri nákupe lososa si vyberte voľne žijúcu verziu namiesto lososa chovaného na farme. Je to preto, že losos chovaný na farme má viac nasýteného tuku a menej omega-3 látok ako losos žijúci divo.

Lososa a väčšinu rýb možno dusiť alebo grilovať. Skúste si ho ochutiť čerstvými bylinkami, citrónom, soľou a korením na jednoduchú a chutnú večeru.

Ak uprednostňujete výživové doplnky v ponuke máme:

Lososový olej alebo Salmon & Fish Oil

Vajíčka

Vajcia sú skvelým jedlom pre zdravie očí. Žĺtky obsahujú vitamín A, luteín, zeaxantín a zinok, ktoré sú životne dôležité pre zdravie očí. Vitamín A chráni rohovku - povrch oka. Luteín a zeaxantín znižujú pravdepodobnosť závažných očných ochorení, ako je makulárna degenerácia súvisiaca s vekom a katarakta. Zinok prispieva k zdraviu sietnice - chrbát oka. Zinok zas pomáha očiam vidieť v noci.

Vajcia sú mimoriadne všestranné a môžete si ich dať na raňajky, obed či večeru. Vyskúšajte ich v šalátoch či sendvičoch.

Ak nemáte vajíčka v láske ponúkame vám výživový doplnok:

Luteín a Zeaxantín 20 mg

Mandle

Mandle, rovnako ako iné orechy a semená, sú vo všeobecnosti dobré pre zdravie očí. Mandle obsahujú vitamín E. Tento vitamín chráni pred nestabilnýmimolekulami, ktoré sa zameriavajú na zdravé tkanivo. Pravidelná konzumácia vitamínu E pomáha predchádzať makulárnej degenerácii súvisiacej s vekom, ako aj katarakte. Mali by ste sa zamerať na asi 22 medzinárodných jednotiek (IU) alebo 15 mg vitamínu E denne. Jedna porcia mandlí má asi 23 orechov alebo ¼ šálky a má 11 IU. Ostatné orechy a semená, ktoré obsahujú vitamín E, zahŕňajú slnečnicové semienka, lieskové orechy a arašidy.

Mandle si môžete vychutnať ako desiatu kedykoľvek. Sú tiež chutné v cereáliach, jogurte alebo v šalátoch. Nezabudnite dávať pozor na veľkosť porcie. Mandle majú vysoký obsah kalórií, takže skúste obmedziť príjem na jednu až dve porcie denne.

Vitamín E máme v ponuke v dvoch verziách:

Vitamín E 400 IU alebo Vitamín E olej 28 000 IU

Mrkva

Mrkva je známa tým, že je dobrá pre zdravie očí. Podobne ako vaječné žĺtky, mrkva obsahuje vitamín A a tiež betakarotén. Vitamín A a betakarotén pomáhajú povrchu oka a pomáhajú tiež predchádzať infekciám očí a iným vážnym ochoreniam očí.

Mrkva sa dá jesť aj na cestách. Nechajte si vrecko s mrkvou po ruke na popoludňajšie alebo večerné občerstvenie. Vhoďte ju do šalátov i polievok alebo ju narajbite a pridajte do muffinového alebo palacinkového cesta.

V ponuke máme:

Betakarotén 25 000 IU

Pomaranče

Pomaranče a iné citrusové plody obsahujú vitamín C, ktorý je kľúčom k zdraviu očí. Vitamín, ktorý sa vyskytuje hlavne v čerstvom ovocí a zelenine, prispieva k zdraviu krvných ciev v očiach. Môže bojovať proti rozvoju katarakty a v kombinácii s inými vitamínmi a živinami, makulárnej degenerácii súvisiacej s vekom.

Ak si chcete vychutnať pomaranče, môžete piť pomarančový džús, zjesť na desiatu alebo ho pridať do ovocného šalátu.

V ponuke máme:

Vitamín C 1000 mg so šípkami

Tipy pre zdravie očí

Je dôležité, aby ste sa pravidelne starali o svoje oči. Konzumácia zdravého jedla nie je jediný spôsob, ako si chrániť oči. Medzi ďalšie spôsoby, ako si udržať zdravé oči, patrí:

 • návšteva očného lekára každé jeden až dva roky
 • nosenie slnečných okuliarov
 • vyhýbanie sa fajčeniu
 • udržiavanie si zdravej hmotnosti
 • nosenie ochranných okuliarov, keď sa venujete športu, koníčkom, domácim projektom alebo pracovným činnostiam
 • udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi

Zdroj: healthline.com

Odporúčané produkty8