Top 3 produkty proti lupinám

Lupiny sú bežné ochorenie, ktoré spôsobujú šupinatenie kože na pokožke hlavy a vyskytujú sa až u 50% ľudí. Svrbivá pokožka hlavy a vločky vo vlasoch sú charakteristickými znakmi tohto ochorenia, môžu však spôsobiť aj ďalšie príznaky, ako sú mastné škvrny na pokožke hlavy a brnenie kože. Nejde o nákazlivé či vážne ochorenie, ale je nepríjemné a ťažko liečiteľné.

Medzi základné príčiny vzniku lupín patrí suchá pokožka hlavy, seboroická dermatitída, citlivosť na vlasové produkty a rast špecifického typu huby, ktorá žije na pokožke hlavy.

Lupiny je možné ošetrovať jemným denným šampónom. Ak to nepomôže, môže pomôcť liečivý šampón.

Lupiny a ich príznaky

To, že máte lupiny zistíte veľmi ľahko. Môžete pozorovať:

  • vločky na pokožke hlavy, vlasoch, obočí, brade alebo fúzoch a pleciach
  • svrbenie pokožky hlavy
  • šupinatú pokožka hlavy u dojčiat
  • ak máte stres, príznaky môžu byť závažnejšie
  • v chladných a suchých obdobiach majú tendenciu vzplanúť.

Väčšinou si lupiny nevyžadujú lekársku starostlivosť. Ak sa váš stav pri pravidelnom používaní voľne dostupných prostriedkov nezlepší, navštívte svojho lekára alebo lekára, ktorý sa špecializuje na ochorenia pokožky (dermatológ).

Prečo lupiny vznikajú?

Príčin, prečo lupiny vznikajú je niekoľko:

  • podráždená mastná pokožka hlavy
  • nedostatočné vymytie šampónu z vlasov
  • kvasinková huba (malassezia), ktorá sa živí olejmi vlasovej pokožky
  • suchá koža
  • citlivosť na výrobky o starostlivosť o vlasy (kontaktná dermatitída)
  • iné kožné ochorenia, ako je psoriáza a ekzém

Rizikové faktory pre vznik lupín

Lupiny môžu mať takmer všetci, ale niektoré faktory môžu viac ovplyvniť vznik lupín:

  • vek - lupiny zvyčajne začínajú v mladej dospelosti a pretrvávajú až do stredného veku. To ale neznamená, že starší dospelí lupiny nemôžu mať. U niektorých ľudí môže byť problém celoživotný.
  • pohlavie - ak ste muž máte väčšiu pravdepodobnosť, že budete mať lupiny. Vedci sa domnievajú, že je to práve kvôli mužským hormónom.
  • choroby - zdá sa, že Parkinsonova choroba a ďalšie choroby, ktoré ovplyvňujú nervový systém, zvyšujú riziko vzniku lupín. Rovnako tak aj HIV alebo oslabený imunitný systém.

Produkty vhodné pri lupinách

Ak máte lupiny, existuje mnoho rôznych produktov na liečbu, ktoré vám môžu pomôcť. Liečba lupín siaha od šampónov až po prírodné liečivá, ako napríklad aloe vera. Nie každý produkt funguje dobre pre každého a možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych produktov predtým, ako nájdete ten, ktorý u vás funguje.

Aloe vera gél s vitamínom E a Tea tree olejom

Vďaka svojím vlastnostiam zvlhčuje, zjemňuje a pomáha regenerovať suchú a poškodenú pokožku hlavy.

Aloe vera gél

Aloe vera je sukulentná rastlina známa svojimi liečivými vlastnosťami. Gél v listoch obsahuje niekoľko bioaktívnych zlúčenín, ako sú aminokyseliny a antioxidanty, ktoré pomáhajú redukovať lupiny a podporujú hojenie. Vďaka týmto vlastnostiam sa aloe vera používa už stovky rokov na rôzne účely iné ako liečenie rán.

Tea tree olej

Olej z čajovníka obsahuje zlúčeninu zvanú terpinen-4-ol, ktorá má silné antimikrobiálne vlastnosti. Oleje čajovníka obsahujúce vysoké koncentrácie terpinen-4-olu pomáhajú redukovať lupiny potlačením rastu húb a baktérií na pokožke hlavy.

SkalPuro

Čistá pokožka hlavy je základom zdravých vlasov: pri hodnote pH 8 - 8,5 zaisťuje SkalPuro optimálne hĺbkové čistenie pokožky hlavy.

Zakorenené a spiace vlasové korienky sa čistia a revitalizujú. SkalPuro tak umožňuje optimálne zásobovanie pokožky hlavy výživnými látkami - pre silnú a regenerovanú vlasovú pokožku. 

Inovatívny gél na pokožku hlavy je ideálny na svrbenie, suchú a šupinatú pokožku, čo sú práve príznaky lupín. Vybrané bylinné extrakty - vrátane žihľavy a výťažku z brezovej kôry - podporujú prekrvenie pokožky hlavy, zabezpečujú odstránenie usadených škodlivých látok a dodávajú vlasom výrazne väčšiu elasticitu, lesk a objem.

Arganový olej

Existuje niekoľko dôvodov, prečo má arganový olej schopnosť pomáhať pri liečení lupín, napríklad:

obsahuje užitočné mastné kyseliny - omega-6 mastné kyseliny môžu zvlhčovať pokožku hlavy, čo vedie k menšiemu počtu suchých vločiek.

obsahuje vitamín E pre hydratačnú silu - vitamín E a ďalšie živiny sa rýchlo vstrebávajú do pokožky, aby dosiahli rovnováhu a potenciálne menej lupín.

má antimikrobiálnu silu - plesne a iné mikróby sa nemôžu replikovať s prítomnosťou arganového oleja. Pravidelnou aplikáciou tohto oleja je možné rýchlo upokojiť akékoľvek plesňové problémy.

je bohatý na antioxidanty - veľa antioxidantov bojuje proti oxidácii, ktorá môže viesť k zápalom a tvorbe lupín.

má protizápalovú silu - upokojenie pokožky hlavy môže uvoľniť kožu v produkcii príliš veľkého množstva buniek s použitím arganového oleja.

zákon o vyvažovaní - argánový olej nevytvára mastnú pokožku hlavy a naopak vyrovnáva prírodné oleje pokožky, takže lupiny sa redukujú.

Zdroj: mayoclinic.org, p-jentschura.com, arganoilshop.com