Zelený čaj Matcha prináša skutočné zdravotné výhody

Prvé zmienky o prospešnosti zeleného čaju pre zdravie sa datujú tisíce rokov dozadu v tradičnej čínskej medicíne, ale v posledných desaťročiach mnohé štúdie potvrdili, že matcha má veľa zdraviu prospešných účinkov; niektoré výskumy konkrétne merali prášok ako konečného nositeľa zdraviu prospešných účinkov, kde od skonzumovania celého listu získate plný výkon kľúčových benefitov.

Prečo je matcha lepšia ako iný zelený čaj?

Nespočetné množstvo ľudí, ktorí pijú zelený čaj, každý deň vyhodí v ňom ukryté cenné antioxidanty a minerály. Aj keď je to zdanlivo nepredstaviteľné, presne to sa stane, keď si uvaríte šálku zeleného čaju, pretože voda dokáže získať iba zlomok výhod zeleného čaju. Väčšina z nich zostáva nevyužitá a uväznená v čajových lístkoch. Jediným spôsobom, ako skutočne využiť potenciál zelených čajov, je konzumácia celého listu. To však neznamená, že musíte začať jesť čajové lístky. Najjednoduchším riešením je vychutnať si šálku matcha čaju. Pretože matcha je mletá medzi kameňmi celá, poskytuje zelený čaj arzenál vitamínov, minerálov, antioxidantov a aminokyselín takým spôsobom, ako to nedokáže žiadny iný zelený čaj.

Prečo piť matcha čaj

Keď pijete matchu, dostávate bezkonkurenčné množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov i aminokyselín. Jedna porcia čaju matcha je v priemere rovnaká ako 10 šálok bežného zeleného čaju. To znamená, že získate 137-násobok počtu antioxidantov na jeden pohár. Čaj matcha tiež obsahuje vitamín C, selén, zinok, horčík, EGCG, vlákninu a chróm.

Ako sa dalo očakávať, prínos pre zdravie je obrovský. Vďaka svojim silným výživovým vlastnostiam môže čaj zvýšiť váš metabolizmus, detoxikovať telo, upokojiť myseľ, zlepšiť náladu a znížiť hladinu cholesterolu. 

O Matche je známe, že podporuje aj zdravší imunitný systém. Jej antioxidačné katechíny pôsobia na posilnenie imunitného systému proti rakovine, pomáhajú pri chudnutí pomocou termogenézy a zlepšujú vašu koncentráciu pomocou L-theanínu. Štúdie nám tiež pripomínajú, že matcha môže pomôcť zvýšiť imunitu proti bežnému nachladnutiu a chrípkovému vírusu, pretože katechíny chránia naše bunky pred infekciou tým, že znižujú pravdepodobnosť ich naviazania na patogény.

Stručne povedané, matcha vám môže pomôcť cítiť sa lepšie, myslieť lepšie a žiť zdravšie.

Zoznámte sa s vynikajúcimi zdravotnými výhodami, ktoré čaj matcha prináša:

Znižuje účinky stresu

Japonskí zenoví mnísi boli jedni z prvých, ktorí sa dozvedeli o vysokej koncentrácii matcha aminokyseliny L-theanín. Je to preto, lebo redukuje stres a podporuje mierové sústredenie, ktoré je už dlho dokonalou pomocou pri meditácii. Pre priemerného človeka je matcha vynikajúca v boji proti stresom každodenného života; ešte lepšie je, že tento upokojujúci účinok nespôsobuje ospalosť, ale skôr čistú a bdelú myseľ s väčším sústredením.

Podporuje chudnutie

Čaj Matcha má prakticky nulové kalórie a je úžasným povzbudením vášho metabolizmu. Pre mnohých je denná dávka koncentrovaných vitamínov a minerálov presne to, čo potrebujú na tvorbu enzýmov a zmien pri spaľovaní tukov. Nehovoriac o tom, že jedinečné zlúčeniny podporujú predĺženú energiu a zlepšujú prietok krvi, aby maximalizovali tréning.

Pitie zeleného čaju matcha raz denne zvyšuje rýchlosť spaľovania kalórií, ktorá sa nazýva aj termogenéza. Ukázalo sa, že zvyšuje bežné rozpätie 8 - 10% až na 35 - 43% každý jediný deň. Zelený čaj matcha nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky spojené s tabletkami na chudnutie a prísnejšou diétou obmedzujúcou kalórie.

Matcha prirodzene detoxikuje vaše telo

Asi viete, že chlorofyl je prírodná molekula nachádzajúca sa v rastlinách. Chlorofyl dodáva rastlinám krásnu zelenú farbu a používa sa na premenu energie zo slnka na palivo, ktoré musia kvitnúť a vytvárať potrebné živiny. Zelený čaj matcha obsahuje vysoké hladiny chlorofylu, ktorý nemusí z vášho tela priamo vyplavovať toxíny, ťažké kovy a chemikálie, ale je to jeden z najlepších indikátorov prírody pre vysoké koncentrácie kľúčových látok, ktoré ho spôsobujú. Pravidlom je hľadať najzelenšiu matchu, ktorá zaručuje tony antioxidantov, polyfenolov a aminokyselín, ktoré regulujú náš metabolizmus a čistia naše telá zvnútra.

Zvyšuje energiu a vytrvalosť

Na rozdiel od šálky kávy alebo energetického nápoja vám matcha umožňuje po pití udržiavať stály tok energetických hladín. Energiu nezrazíte jednu alebo dve hodiny po vypití šálky matcha a na rozdiel od kávy a iných nápojov so silným obsahom kofeínu nebudete nervózni alebo sa budete musieť báť búšenia srdca.

Matcha je perfektné palivo pred a po tréningu. Ak sa konzumuje pred tréningom, zvyšuje prietok krvi do svalov, chráni srdce a zvyšuje dostupnosť kritického svalového paliva nazývaného glykogén. Keď sa užíva pred alebo po tréningu, silné antioxidanty tiež znižujú oxidačné stresory vyvolané cvičením, o ktorých je známe, že ich zotavenie trvá dlhšie.

Podporuje zdravú pokožku a zuby

Matcha má antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú čistiť ďasná a zuby a zároveň potláčajú premnoženie škodlivých baktérií, ktoré spôsobujú kaz a zápaly ďasien. Ešte lepšie je, že matcha chráni pokožku pred voľnými radikálmi, nestabilnými molekulami kyslíka spojenými so starnutím, poškodenými bunkami a opaľovaním. Pitím zeleného čaju matcha si vaša pokožka udrží prirodzený, žiarivý a zdravý lesk.

Udržuje kognitívne a emočné zdravie

Koncentrácia fyziologicky aktívnych aminokyselín, ako je L-theanín a EGCG, má pozitívny vplyv na našu neurochémiu. O týchto zlúčeninách v zelenom čaji matcha je známe, že pôsobia na náš serotonínový a dopamínový systém a je pravdepodobné, že zvyšujú náš pocit pohody a šťastia. Na rozdiel od kávy, ktorá je ako prázdne kalórie a môže dokonca prehlbovať úzkosť kvôli nadbytku kofeínu, tieto neuromodulačné vlastnosti zabezpečujú čistejší zdroj energie, ktorý môže dokonca zlepšovať príznaky depresie. Výživová hodnota tiež dáva vášmu mozgu šancu vytvárať prirodzene viac neurotransmiterov.

Zvyšuje plodnosť

Zdravé telo znamená zdravšiu produkciu buniek vrátane vajíčok a spermií. Dobre preskúmané antioxidanty ako EGCG, ktoré sa nachádzajú v matcha čaji, priamo znižujú nebezpečné poškodenie DNA v našich bunkách. So zdravšími a šťastnejšími reprodukčnými systémami prichádza podpora plodnosti a zdravého tehotenstva.

Znížuje hladiny cholesterolu

Jedným zo spôsobov, ako katechíny v čaji matcha pomáhajú chrániť vaše srdce, je prirodzené znižovanie hladiny cholesterolu.

Antioxidačná hladina matcha čaju v porovnaní s inými potravinami

Jednou z hlavných zdravotných výhod čaju matcha je to, že dodáva mega dávku antioxidantov v každom jednom dúšku. Podľa najnovšej inovácie v oblasti antioxidačného výskumu je matcha nabitá exponenciálne väčším počtom antioxidantov ako ktorákoľvek iná „superpotravina“.

Mnoho potravín získalo označenie „superpotravina“, ale koľko z nich si to skutočne zaslúži? Mnoho z týchto takzvaných superpotravín obsahuje výživné látky, ktoré sú pre vás dobré; orechy, tmavá čokoláda, bobuľovité ovocie, ovocie a zelenina - to všetko poskytuje zdravotné výhody. Ale čaj matcha skutočne získava titul „superpotravina“, pokiaľ ide o antioxidanty.

Každá potravina bola meraná na antioxidačné kapacity. Napríklad v jednotke zvanej ORAC (radikálna absorpčná kapacita kyslíka) bobule goji obsahujú 253 jednotiek ORAC na gram. Tmavá čokoláda obsahuje 227 jednotiek. Pekanové orechy majú 180, vlašské orechy 135 jednotiek. Granátové jablká majú 105, a lesné plody, plody acai, brokolica a špenát menej ako 100 jednotiek. Kde sa v hodnotení nachádza matcha? Zelený čaj matcha má neuveriteľných 1 348 jednotiek ORAC na šálku.

Matcha nie je len čaj, po ktorom sa cítite dobre. Je to skutočná superpotravina, ktorá zvyšuje vaše fyzické zdravie, zvyšuje koncentráciu a prináša zdravotné výhody, ktoré vám neprinášajú žiadne iné jedlá alebo nápoje.

Ako si pripraviť matcha čaj?

Podľa týchto krokov si vytvoríte dokonalú šálku matcha čaju:
Zohrejte si vodu na teplotu okolo 82 °C. Stiahneme z ohňa. Teplota vody je pri príprave matchy nesmierne dôležitá, aby chutila horko.

Nalejte 1/2 šálky horúcej vody do misky, ponorte metličku do teplej vody. Vyberte metličku, vodu vylejte a misku osušte.

Nasypte 3 odmerky, čo je ekvivalent 1 čajovej lyžičky, do zohriatej misky.

Pridajte 1/4 šálky horúcej vody.

Na zmiešanie čaju a vody použite metličku na čaj matcha. Začnite pomaly pohybom tam a späť a potom zvyšujte intenzitu rýchlymi ťahmi, aby sa vytvorila pena.

Teraz si môžete čaj matcha vychutnať.

Niečo na záver

Matcha vám dodáva energiu bez nervóznych vedľajších účinkov kávy a sladkých nápojov. Matcha nezvyšuje hladinu inzulínu, je vždy bez GMO a je kompatibilná s keto, paleo, vegánskou, vegetariánskou a prakticky s každou ďalšou stravou. Je koncentrovaná s dôležitými výživnými látkami, ktoré sú pri bežných diétach zvyčajne ťažko dostupné alebo takmer nemožné; ktorá obsahuje antioxidanty, vitamíny, minerály, chlorofyl, zinok, horčík a mnoho ďalších.

S toľkými ďalšími prostriedkami na čistenie a podporu tela je matcha jedným z najstarších možností v prírode na zlepšenie zdravia a je časovo testovanejšia a vedecky overená ako väčšina ostatných tabliet alebo doplnkov. Nehovoriac o tom, že káva existuje iba asi 400 rokov a zelený čaj matcha je s ľuďmi spojaný už viac ako 1 000 rokov.

Práškový zelený čaj Matcha poskytuje vynikajúce zdravotné výhody, ktoré nikde inde nenájdete.

Zdroj: matcha.com

Odporúčané produkty1