Vaša pokožka je pokrytá mnohými malými otvormi, ktoré sa bežne nazývajú vlasové folikuly alebo póry, obsahujúce olejové žľazy, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku a vlasy zvlhčené. Počas puberty môžu hormóny spôsobiť, že pokožka bude príliš mastná, čo bude mať za následok upchaté póry, známe tiež ako pupienky. Ak je horná časť pupienka tmavá, nazýva sa to čierna bodka; ak je horná časť biela, nazýva sa to biela hlava.

Príznaky akné

Medzi príznaky akné patrí začervenanie pupienkov a malé červené hrčky. Ak sa upchatý pór pretrhne, môže dôjsť k ďalšiemu opuchu a červeným hrčkám; akné, ktoré je hlboko v koži, môže byť obzvlášť bolestivé. Väčšina pupienkov sa vyskytuje na tvári, ale môže sa objaviť aj na krku, chrbte, hrudníku a pleciach. Jazvy po akné často vedú k depresiám a stresu.

Príčina vzniku akné

Príčinou akné môže byť niekoľko faktorov. Ako už bolo spomenuté, hormonálne zmeny v dospievaní zvyšujú obsah oleja v pokožke. Podobne, vysoká vlhkosť, pot a stres tiež zhoršujú akné. Aj niektoré lieky môžu prispieť k vzniku akné. Niektorí vedci sa navyše domnievajú, že tu hrá úlohu genetika: ak mal rodič akné ako tínedžer, pravdepodobne by mali akné aj jeho deti.

U ľudí všetkých vekových skupín vrátane detí a starších sa môže vyskytnúť akné. Aj u ľudí vo veku 30, 40 a 50 rokov sa môže vyskytnúť akné. Až 80% ľudí vo veku od 11 do 30 rokov má ohniská akné, z nich majú 27% závažné akné, čo často vedie k strachu. Počas dospievania je akné bežnejšie u chlapcov; u dospelých je akné častejšie u žien. Do 40 rokov veku má akné stále 5% žien a mužov.

Akné a diéta

Diéta ako príčina akné bola kontroverzná. Nezdá sa, že by čokoláda, pizza a orechy spôsobovali akné, existujú však dôkazy, že strava s vysokým obsahom rafinovaných cukrov a mliečnych výrobkov môže súvisieť s akné. V porovnaní s inými mliečnymi výrobkami existuje silnejšie spojenie medzi odstredeným mliekom a akné: ľudia, ktorí denne vypijú 2 poháre odstredeného mlieka, majú o 44% väčšiu pravdepodobnosť vzniku akné. Rovnako môže hrať úlohu biele pečivo, ryža, zemiaky a cestoviny.

Liečba akné

Je ironické, že práve tie isté výrobky, na ktoré sa spoliehate, aby vaša pokožka vyzerala čo najlepšie, môžu vašim pórom spôsobiť veľkú službu. Použitie nesprávneho make-upu alebo krému môže skutočne zvýrazniť pupienky, ktoré sa tak veľmi snažíte skryť. Starostlivosť o pokožku náchylnú na akné si vyžaduje opatrné kozmetické ošetrenie.

Zvlhčovače a akné

Nejako začala myšlienka, že zvlhčovače nie sú vhodné pre pokožku náchylnú na pupienky, kolovať už mnoho rokov dozadu a teraz sa im veľa ľudí s akné vyhýba ako moru. V skutočnosti sú zvlhčovače nevyhnutnou súčasťou rutinnej starostlivosti o pleť s akné. Liečba akné, ktorú vám predpísal alebo odporučil dermatológ, môže obsahovať sušiace prísady, ako je benzoylperoxid, ktoré môžu vysávať vlhkosť z pokožky čo spôsobí červenanie a podráždenie.

Dobrý zvlhčovač udrží vodu vo vašej pokožke a zabráni nepeknému vysušeniu a olupovaniu.

Čo treba hľadať - vyberte si ľahký bezolejový zvlhčovač s označením „nekomedogénny“ - čo je len efektný spôsob, ako povedať, že vám neupcháva póry. Tiež hľadajte prísady ako glycerín a kyselina hyalurónová, ktoré udržujú vlhkosť v pokožke.

Čomu sa vyvarovať - ťažké, mastné výrobky, ktoré obsahujú pupienky produkujúce prísady, ako je kakaové maslo, minerálny olej alebo studený krém.

Mali by ste používať peelingy a masky na akné?

Odborníci tvrdia, že zlupovacie masky a pílingy na zlepšenie akné slúžia len málo, ak vôbec. Alternatívou je jemné neabrazívné čistiace "Čierne mydlo", ktoré sa používa ako účinná látka na ošetrenie pokožky, ktorej problémy súvisia s narušením mikrobiologickej rovnováhy alebo s nadprodukciou mazu.

Namiesto zlupovacej masky môžete vyskúšať Zásaditú vliesovú masku, ktorá má nielen čistiaci a oživujúci účinok, ale pleť je po nej hladšia a zamatovejšia.

Obklady z vody Mŕtveho mora zas regenerujú a vyživujú poškodené tkanivo, majú upokojujúci, čistiaci aj dezinfekčný účinok.

Ošetrenie aknóznej pleti

Každý deň, najlepšie pred spaním, si dôkladne vyčistite tvár Hydrofilným odličovacím olejom, ktorý je vhodný na citlivú pleť. Rôzne arómy a éterické oleje môžu vašu pokožku dráždiť, preto je vhodné zvoliť si neutrálny olej.

Vysoká koncentrácia účinných látok z rakytníka rešetliakového je zárukou výrazných účinkov Rakytníkového olejového extraktu na akné. Veľmi priaznivo pôsobí pri kožných problémoch, a teda aj akné, kde účinne napomáha pri jeho hojení.

Pri akné sa tiež odporúča používať Aloe vera gél, ktorý má protizápalové účinky a tak pomáha pri ich hojení.

Levanduľový olej v Omladzujúcom elixíre má neuveriteľne silné regeneračné a hojivé účinky na pokožku. Pomáha zmierňovať príznaky akné, zamedzuje podráždenie a začervenanie pleti. Elixír sa vynikajúco vstrebáva bez zanechania pocitu mastnoty.

Extrakt z grepových jadier čistí a upokojuje začervenanú pleť. Pár kvapiek na mokrom vatovom tampóne účinne upokojí podráždenú pokožku, dezinfikuje a odstráni odumretú kožu.

MiraVera pôsobí antibakteriálne, antivírusovo a napomáha preto tiež pri nečistotách na pokožke, ako sú pupienky, uhry a akné na chrbte, šiji, dekolte a na tvári. MiraVeru nastriekajte denne na postihnuté miesta.

Zdroj: pharmacytimes.com, webmd.com