Bolesť chrbta a svalov

Rôzne druhy ochorení chrbtice postihujú väčšinu obyvateľov vyspelého sveta a bohužiaľ veková hranica pacientov sa každoročne znižuje. Samotná bolesť chrbta nie je choroba, ale príznak, ktorý môže mať mnoho príčin. Najčastejšie oblasti bolesti sú bedrá ("kríže"), krk a nakoniec hrudník. Postihnutí sú ľudia s extrémnym zaťažením chrbtice alebo naopak so sedavým zamestnaním s nedostatkom pohybu. Ťažkosti vznikajú narušením rovnováhy medzi svalovým, väzivovým a kostným aparátom. Bolesti v chrbte sa môžu prejaviť aj pri ochoreniach, ktoré nie sú spôsobené chrbticou alebo kĺbmi, ako napríklad obličková kolika, infarkt myokardu, urologické problémy, predmenštruačný syndróm atď.

Za väčšinu problémov sú však zodpovedné civilizačné "nedostatky": chybné držanie tela, nesprávne zaťažovanie chrbtice, nedostatok pohybu, spanie na nevhodnom matraci, monotónne nosenie ťažkých bremien alebo prehnané športovanie.

Na prevenciu akýchkoľvek bolestí alebo poškodení chrbta je dôležité udržiavanie jeho sily a pružnosti. Dodržiavanie správneho zaťaženia chrbtice, celého pohybového aparátu a pravidelné cvičenie sú najlepšou metódou ako sa týmto problémom vyhnúť.

Jednoduché rady

Okrem špeciálnych cvikov pripájame pár jednoduchých rád:

  • ťažkú tašku nenoste len v jednej ruke alebo prehodenú cez rameno
  • pri dvíhaní ťažkého predmetu sa nezohýbajte, ale čupnite si, čím rozložíte váhu bremena
  • pri sede sa snažte udržať rovný chrbát, v ideálnom prípade s podopretými krížami
  • pri dlhšom sedení dodržujte pravidelné prestávky
  • noste pohodlné topánky s primeraným podpätkom
  • sedenie na fitlopte alebo nestabilnej plošine pomáha precvičiť svaly chrbtice
  • obmedzte stres a snažte sa o jeho aktívne odbúravanie

Efektívnym nástrojom pre prevenciu alebo zabráneniu vznikajúcich bolestí chrbta sú masáže, vonné kúpele alebo inhalovanie prírodných silíc, ktoré bolesť eliminujú úplne (pokiaľ sa nejedná o fyzické poškodenie) alebo ju zmiernia.