Bolesti hlavy - Planet Ayurveda

Bolesti hlavy sú pravdepodobne najčastejším civilizačným problémom - postihnutých je viac ako 20% populácie v rozvinutej časti sveta. Ak sa migréna nelieči, výrazne znižuje kvalitu života a výkonnosť v práci. Najčastejšie ju vyvoláva stres, silné prežívanie emócií, nadmerná fyzická námaha, prudká zmena počasia – tlaku vzduchu, jedlo s glutamátom sodným alebo tyramínom, vyčerpanosť, zmenyspánkového rytmu, blikajúce svetlo, menštruácia a mnohé iné. Prostredníctvom nervových zakončení sú v hlave "ukončené" všetky orgány v tele, preto môže mať migréna aj iné dôvody, ktoré nesúvisia priamo so životným štýlom alebo životným prostredím. V takomto prípade je dobré vyskúšať širokospektrálne prírodné prostriedky, ktoré harmonizujú energetické dráhy, čím sa nerieši následok, ale príčina. 

Ďalším účinným prostriedkom pri bolestiach hlavy sú vonné kúpele, inhalácia vonných esencií alebo masáž s esenciálnym olejom. Najúčinnejšie sú vône s ukľudňujúcim a relaxačným účinkom ako levanduľa, mäta alebo eukalyptus. Prevenciou proti bolestiam hlavy je dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, pitný režim, kvalitný spánok a samozrejme dobrá nálada. 

Ak sa už bolesť dostaví alebo máte pocit, že sa k tomu schyľuje, pomôže pár jednoduchých rád: 

  • vrecko s ľadom na čele utlmí alebo úplne rozptýli začínajúcu bolesť hlavy 
  • horúca sprcha alebo kúpeľ zohreje telo, uvoľní svaly a prekrví organizmus
  • masáž hlavy končekmi prstov, podobne ako pri umývaní vlasov
  • nepríjemný vnútrolebečný tlak uvoľní pomalé hlboké dýchanie 
  • pobyt na pokojnom mieste určite pomôže (prudké svetlo a hluk migrénu zhoršujú)
  • nebráňte sa sexu: láska a sex neraz spôsobí, že človek na bolesť hlavy „zabudne“
  • správne držanie tela zlepšuje krvný obeh, čo zmierňuje migrénu alebo ju úplne odstráni
  • mimické cvičenia ("grimasy") uvoľňujú napätie, čo prispieva k uvoľneniu bolesti hlavy 

Aromaterapia

Bolesť hlavy je jedným z najrozšírenejších civilizačných problémov. Po tridsiatke má prakticky každý človek nejakú skúsenosť s bolesťou hlavy. Problém spočíva v tom, že hlava ako taká "nebolí", ale väčšinou signalizuje iné problémy. Aromaterapia pomôže hlavne pri strese alebo strnulosti tela, keď je bolesť hlavy spôsobená zlým prekrvením. Riešením sú buď upokojujúce vône (znižujú tlak pri vysokom mentálnom vypätí), ako napríklad levanduľa alebo naopak osviežujúce vône ako eukalyptus, mäta pieporná alebo citrón (zvyšujú tlak a zlepšujú cirkuláciu krvi).

Proti bolesti hlavy je účinná aj masáž. Existuje veľa špeciálnych techník, ale mnohokrát pomôže aj jednoduchá masáž od blízkej osoby. Ideálnym pomocníkom je levanduľový masážny olej, ktorý nielen príjemne vonia, ale prispeje aj k lepšiemu uvoľneniu tela.

Špeciálnou kategóriou sú bioinformačné prípravky, ktoré po vdýchnutí okamžite harmonizujú jednotlivé energetické dráhy alebo čakry. 

Bylinné čaje

Výbornou voľbou je zelený čaj GABA, ktorý je spracovaný špeciálnou receptúrou pre zachovanie účinných látok. Miešaním čajov sa pridávajú ďalšie blahodárne účinky ako napríklad nabudenie organizmu alebo naopak relaxácia. Typickou prímesou sú napríklad listy ženšenu alebo koreň horca mnohokvetého. Prvou pomocou pri bolestiach hlavy je pitný režim. Niekedy aj dva poháre čistej vody môžu bolesť utlmiť alebo úplne eliminovať. Bylinný čaj poskytne okrem úpravy objemu vody v tele aj iné liečebné účinky. Medzi krátkodobé patrí zlepšenie prietoku krvi v cievach (predovšetkým zelený čaj) a úprava krvného tlaku. Pri dlhodobejšej konzumácii prichádza k vyplavovaniu škodlivých látok z organizmu, čo bolesti hlavy zmierni alebo úplne eliminuje.

Klasická liečba

Pokiaľ sa chceme v klasickej medicíne vyhnúť zástupu "ružových tabletiek", ktoré spoľahlivo eliminujú bolesť hlavy, je dôležité aby naše telo malo dostatok všetkých potrebných látok. V prvom rade je nevyhnutný dostatok vitamínov, ktoré je ideálne získať zo stravy (surová zelenina a ovocie). V prípade potreby môžeme nedostatok týchto potravín riešiť širokospektrálnym multivitamínom alebo prípravkom s obsahom minerálov.

Pri veľkom nervovom vypätí môže bolesť hlavy spôsobovať nedostatok vitamínov typu B, ktoré sa podieľajú na výžive nervov a prispievajú k látkovej výmene. "B komplex" podporuje aj správnu látkovú premenu dôležitú pre tvorbu energie.

Špecifickou kategóriou sú látky, ktoré pochádzajú z prírodných plodín. Ich vysokou koncentráciou sa dosahujú podobné výsledky ako pri syntetických liekoch. Najlepšími príkladmi sú Acai Berry (jahoda z brazilského pralesa), Koreň ženšenu a Maca. Obidva prípravky majú silné antioxidačné a detoxikačné účinky. Zároveň podporujú metabolizmus, krvný obeh a prinášajú telu novú energiu.

Kozmetika 

Podobne ako pri aromaterapii, aj kozmetika pre starostlivosť o pleť môže mať liečebné účinky. Dôležitou súčasťou sú vonné oleje, ktoré príjemne voňajú a súčasne regenerujú organizmus. Pri výbere vhodnej kozmetiky by sme okrem kvalitných surovín a ich spracovania mali myslieť na to, či je bolesť hlavy spôsobená stresom alebo naopak, napríklad, prudkou zmenou tlaku vzduchu. V prvom prípade je dobré použiť ukľudňujúce ingrediencie ako napríklad levanduľa alebo ružové drevo. Obidve vône majú až sedatívny účinok a pri aplikácii do kúpeľa dokonale uvoľnia napätie svalov, ktoré je veľakrát zdrojom bolesti hlavy. Rozmarín, eukalyptus alebo ovocné vône, ako napríkad mandarinka, majú naopak tonizačné účinky, pomáhajú k lepšej koncentrácii a súčasne podporujú dýchanie. Najmä sprchové oleje je vhodné používať skôr ráno ako večer pred spaním.

Špeciálnou kategóriou kozmetiky, ktorá výrazne pomáha obmedziť bolesti hlavy, sú produkty zo Soli Mŕtveho mora. Zo širokej palety dostupných prípravkov je účinné Telové mlieko Solaris, ktoré sa aplikuje priamo na spánky, čelo a za uši. V prípade ak sa jedná o bolesti hlavy spôsobené napätím tvárových alebo krčných svalov, prípadne trapézov, efekt je rýchly a zaručený.

Prírodná liečba

Bolesť hlavy môže mať veľa príčin. Ponúkané produkty riešia problém z rôznych pohľadov. Na bolesť hlavy majú veľký vplyv napríklad premnožené vírusy, ktoré nespúšťajú chrípku alebo dýchacie problémy, ale sú permanentne v našom tele. Ich eliminácia môže významným spôsobom prispieť k zmierneniu alebo k úplnému ústupu bolestí hlavy. Civilizačným problémom je nekvalitná výživa, ktorá spôsobuje nedostatok vitamínov, minerálov a ostatných výživných látok. Spoločnosť Altevita, Advance i Webber naturals ponúkajú produkty určené na doplnenie vitamínov a minerálov určené priamo pre ženy či mužov.

Technické pomôcky

Technické pomôcky pri zmiernení bolestí hlavy sú zamerané na aromaterapiu a prípravu liečivých olejov. V ponuke je viacero produktov, ktoré pomôžu pripraviť tú správnu vôňu alebo namiešať masážny olej presne podľa Vašich očakávaní. Praktickým pomocníkom je Zvlhčovač vzduchu a difúzor v jednom alebo aromalampa, ktoré diskrétne zabezpečia šírenie príjemných vôní.

Rozšíreným zdrojom bolesti hlavy je aj nekvalitný spánok. Dôvodov môže byť niekoľko, najčastejšie sa jedná o zlé prostredie určené na spánok alebo zlý vzduch. Obidva problémy do istej miery riešia bylinné vankúše, ktoré príjemne voňajú a zároveň byliny, ktoré sú v ňom obsiahnuté, pôsobia blahodárne na kvalitu spánku. V prípade ak máte akúkoľvek alergiu, použitie vankúša konzultujte s lekárom.

Ďalším veľkým problémom je strnulosť krčných svalov pri spánku, ktoré spôsobuje napätie a následnú bolesť hlavy. Tento jav sa bežne vyskytuje pri príliš mäkkých alebo naopak úplne neprispôsobivých vankúšoch. Špaldový vankúš všetky tieto problémy rieši a zároveň celkovo prispieva k regenerácii organizmu vo fáze spánku.