Bylinné čaje - Akcia

Bylinný čaj nepopíjíme iba kvôli príjemnej vôni a jedinečnej chuti. Tá, úprimne, nebýva v niektorých prípadoch zrovna lákavá. Odvary a výluhy z bylín si doprajeme hlavne pre unikátne zdravotné účinky, ktorými oplývajú.

Áno, zmesi najrôznejších častí bylín nazývame čajom napriek tomu, že s čajovníkom čínskym nemajú zhola nič spoločné. Kvety, listy, odnože aj plody rastlín z celého sveta sa v ľudovom liečiteľstve osvedčujú po tisícročia. Bylinkári ich zbierajú v čase najvyššieho obsahu cenných látok a konzervujú pomalým a šetrným sušením.

Stále platí: Nie je bylina, aby na niečo nebola

Babky bylinkárky dobre vedeli, na ktorú lúku majú ísť, keď bolo potrebné. V zime vyťahovali sušené bylinky z plátených vreciek a liečili široké okolie.

Na znalostiach a ume využívať silu prírody vyrástla fytoterapia. Prvé zmienky o liečivom potenciáli bylín sú zaznamenané na sumerských tabuľkách. Ich vznik je datovaný 3 000 rokov pr. n. l. Hrobky egyptských faraónov obsahovali osem stoviek receptov na využitie bylín pri liečbe chorôb. Grécky lekár Hippokrates vydal v roku 812 dokonca presný súpis rastlín, ktoré mali vidiečania pestovať pre udržanie dobrého zdravia. A dnes? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa fytoterapiou liečime až štyrikrát častejšie než klasickou medicínou: NA NERVY JE MEDOVKA, NA ŽALÚDOK MÄTA

Byliny je možné užívať samostatne alebo v zmesiach. Ich výhodou je dokonalé nakombinovanie potrebných účinných látok. V ponuke tak nájdete zmesi proti únave, prechladnutie, na povzbudenie, pre dobrý spánok, na relaxáciu, detoxikáciu, pri zažívacích problémoch ...

Aby vám bylinky priniesli maximálny úžitok, držte sa osvedčených rád:

  • Bylinné zmesi popíjajte 3-4 týždne, potom urobte sedemdňovú pauzu.
  • Prieduškový čaj, čaj na prechladnutie a problémy s dýchaním si dajte naposledy tesne pred spaním.
  • Bylinné čaje na trávenie a zažívanie konzumujte pol hodiny pred jedlom.
  • Čaje si pripravujte vždy čerstvé, bezprostredne pred použitím.
  • Ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, poraďte sa o užívaní bylinných čajov s lekárom. To isté platí o podávaní bylinných odvarov malým deťom.

Zdroj: manutea.cz