Cholesterol - Energy

Cholesterol je voskovitá látka nachádzajúca sa v krvi. Vaše telo potrebuje cholesterol na vytváranie zdravých buniek, ale vysoká hladina cholesterolu môže zvýšiť riziko srdcových chorôb.

Pri vysokom cholesterole sa v krvných cievach vytvárajú tukové usadeniny. Nakoniec tieto usadeniny rastú, čo sťažuje, aby dostatok krvi pretekalo vašimi tepnami. Niekedy sa tieto usadeniny môžu dostať do zhluku a vytvoriť zrazeninu, ktorá spôsobuje infarkt alebo mozgovú príhodu.

Vysoký cholesterol možno zdediť, ale často je to dôsledok nezdravého životného štýlu, vďaka ktorému je možné mu predchádzať a liečiť sa. Zdravá strava, pravidelné cvičenie, výživové doplnky a v nevyhnutnom prípade aj lieky pomáhajú znížiť vysoký cholesterol.

Príznaky vysokého cholesterolu

Vysoký cholesterol nemá žiadne príznaky. Krvný test je jediný spôsob, ako zistiť, či ho vysoký máte alebo nie.

Príčiny vysokého cholesterolu

Cholesterol sa prenáša krvou a je viazaný na bielkoviny. Táto kombinácia proteínov a cholesterolu sa nazýva lipoproteín. Existujú rôzne typy cholesterolu, založené na tom, čo lipoproteín nesie, napríklad:

  • Lipoproteín s nízkou hustotou (LDL). LDL alebo „zlý“ cholesterol transportuje častice cholesterolu do vášho tela. LDL cholesterol sa hromadí v stenách tepien, čo ich robí tvrdými a úzkymi.
  • Lipoproteín s vysokou hustotou (HDL). HDL alebo „dobrý“ cholesterol zachytáva nadbytok cholesterolu a vracia ho späť do pečene.
    Lipidový profil tiež typicky meria triglyceridy, druh tuku v krvi. Vysoké hladiny triglyceridov môžu tiež zvýšiť riziko srdcových chorôb.

Faktory, ktoré môžete ovládať - napríklad nečinnosť, obezita a nezdravá strava - prispievajú k vysokej hladine cholesterolu a nízkej hladine HDL cholesterolu. Rolu môžu hrať aj faktory, ktoré sú mimo vašej kontroly. Napríklad váš genetický potenciál môže zabrániť bunkám účinne odstraňovať LDL cholesterol z krvi alebo spôsobiť, že vaša pečeň produkuje príliš veľa cholesterolu.

Výživové doplnky

Výživový doplnok Losos a rybí olej od Webber naturals vďaka kyseline α-linolénovej (ALA) a Púpalka dvojročná vďaka kyseline gama-linolénovú kyselinu (GLA) prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi, Hliva ustricová a Rakytník čaj zas znižujú hladinu cholesterolu.

Omega-3 Krill olej je zdrojom antioxidantu a je takmer 50x účinnejší ako ostatné produkty s Omega-3. Podporuje kardiovaskulárne zdravie udržiavaním optimálnych hladín cholesterolu.

Zmeny životného štýlu

Zmeny životného štýlu sú nevyhnutné na zlepšenie hladiny cholesterolu. Ak chcete znížiť jeho hodnoty, skúste nasledujúce kroky: 

  • Schudnite - schudnúť pár kíl vám pomôže znížiť hladinu cholesterolu
  • Jedzte zdravú stravu - zamerajte sa na rastlinné potraviny vrátane ovocia, zeleniny a celých zŕn. Obmedzte nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú v červenom mäse a plnotučných mliečnych výrobkoch, a transmastné tuky, ktoré sa nachádzajú v mnohých spracovaných potravinách.
  • Mononenasýtené tuky - nájdené v olivových a repkových olejoch - sú zdravšou alternatívou. Avokádo, orechy a olejnaté ryby sú ďalšími zdrojmi zdravého tuku.
  • Pravidelné cvičenie - cvičte najmenej 30 minút strednej intenzity cvičenia päťkrát týždenne.
  • Nefajčite - ak fajčíte, nájdite spôsob, ako prestať.