Chróm - NOW Foods
GTF Chróm 200mcg
Chróm je minerál, ktorý sa nachádza v určitých potravinách a v životnom prostredí. Existujú dve známe formy: trojmocná (chróm 3+) a šesťmocná (chróm 6+). Trojmocná forma sa nachádza v potravinách. Šesťmocný chróm je toxický a nachádza sa v priemyselnom znečistení.
V doplnkoch výživy nájdete chróm dostupný vo viacerých formách, ako:
- chlorid chromitý
- nikotinát chrómu
- pikolinát chrómu
- vysoko chrómové kvasinky
- citrát chrómu
Nie je známe, ktorá forma je v ľudskom tele najúčinnejšia, ale najmä chlorid chromitý má zlú biologickú dostupnosť. To znamená, že sa v tele veľmi dobre nerozkladá a nevstrebáva sa.
Zdravotné účinky chrómu
Chrómové doplnky sa často používajú ako pomôcka pri chudnutí a na kontrolu hladiny cukru v krvi. Chróm účinkuje tak, že pomáha pôsobeniu inzulínu v tele. Inzulín je nevyhnutný pre metabolizmus a ukladanie sacharidov, tukov a bielkovín v tele. Ako funguje v tele doplnok, nie je dobre známe. Chróm sa nachádza v rôznych potravinách, ale nie vždy je ľahké určiť jeho množstvo.
Je tiež ťažké určiť, či má človek nedostatok chrómu a či sú doplnky v týchto prípadoch užitočné. Mnoho štúdií o doplnkoch chrómu nie je presvedčivých a tiež sa veľmi líšia v závislosti od toho, aký typ chrómu sa študuje a aké dávky sa používajú.
Chróm pomáha pri cukrovke 2. typu
Recenzie viacerých štúdií ukazujú, že chrómové doplnky významne znižovali hladinu cukru a triglyceridov v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu. Systematický prehľad 25 štúdií zistil, že suplementácia 200 mikrogramami (mcg) chróm pikolinátu zlepšila kontrolu glykémie bez zvýšenia vedľajších účinkov v porovnaní s placebom.
Chróm pomáha pri chudnutí
Aj keď výhody používania chrómu pri chudnutí nie sú presvedčivé, teória, ktorá by mohla pri chudnutí pomôcť, je založená na myšlienke, že regulovaná hladina cukru v krvi bude mať za následok zníženie chute. Tvrdenia, že pomáha znižovať telesný tuk a zvyšovať svalovú hmotu, vedecké štúdie nepodporili.
Možné vedľajšie účinky chrómu
Existuje len málo známych vedľajších účinkov chrómových doplnkov. V primeraných dávkach sa nezdá, že by existovali obavy z vážnych vedľajších účinkov.
Existujú správy, že chrómové doplnky môžu pri vysokých dávkach spôsobiť:
- bolesť a nadúvanie
- poškodenie obličiek
- svalové problémy
- kožné reakcie
Tehotenstvo a dojčenie
Chróm prechádza cez materské mlieko, ale v typických dávkach sa zvyčajne nepovažuje za škodlivý. Je to nevyhnutný prvok, ktorý obsahuje aj detská výživa. Ak ste tehotná alebo dojčíte, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať akékoľvek doplnky alebo lieky.
Mali by ste brať doplnky chrómu?
Vzhľadom na dôležitú úlohu chrómu v tele si mnohí kladú otázku, či je konzumácia ďalšieho chrómu ako doplnku výživy dobrou stratégiou v oblasti zdravia.
Pre chróm nie je špecifický horný limit.
Okrem skúmania potenciálnych výhod konkrétnej živiny je však tiež dôležité zvážiť, či pri nadmernom konzumovaní nehrozí nejaké nebezpečenstvo.
Národná akadémia medicíny často stanovuje tolerovateľnú hornú úroveň príjmu (uL) pre jednotlivé živiny. Prekročenie tejto úrovne môže viesť k toxicite alebo k zdravotným problémom.
Avšak, vďaka obmedzeným dostupným informáciám, nie je uL na chróm nastavené.
Odporúčaná denná dávka chrómu
- muži vo veku 14 až 50 rokov 35 mcg/denne
- muži vo veku 51 rokov a viac 30 mcg/denne
- ženy vo veku 19 až 50 rokov 25 mcg/denne
- ženy vo veku 51 rokov a viac 20 mcg denne
- tehotné ženy vo veku 14 až 18 rokov 29 mcg/denne
- tehotné ženy vo veku 19 až 50 rokov 30 mcg denne
- dojčiace ženy vo veku 14 až 18 rokov 44 mcg
- dojčiace ženy vo veku 19 až 50 rokov 45 mcg
Je užívanie chrómu bezpečné?
Napriek nedostatku uL, si niektorí vedci položili otázku, či je pikolinát chrómu, forma minerálu, ktorý sa často nachádza v doplnkoch, skutočne bezpečný.
Na základe toho, ako sa táto forma chrómu spracuje v tele, môžu sa vyrábať škodlivé molekuly nazývané hydroxylové radikály.
Tieto molekuly môžu poškodiť váš genetický materiál (DNA) a spôsobiť iné problémy.
Je zaujímavé, že hoci je pikolinát veľmi populárnou formou doplnku chrómu, tieto negatívne účinky na organizmus sa môžu vyskytnúť iba pri požití tejto formy.
Okrem týchto obáv hlásila prípadová štúdia vážne problémy s obličkami u ženy, ktorá užívala 1 200 až 2 400 μg / deň chróm pikolinátu na účely chudnutia.
S príjmom tohto doplnku sú spojené ďalšie izolované zdravotné problémy.
Interakcia chrómu s liekmi
Okrem možných obáv o bezpečnosť môžu doplnky chrómu interagovať s niektorými liekmi, vrátane betablokátorov a nesteroidných protizápalových liekov (NSAID).
Nežiaduce účinky, ktoré možno jednoznačne spájať s prebytkom chrómu, sú však zriedkavé.
Môže to byť čiastočne spôsobené skutočnosťou, že mnoho štúdií o doplnkoch chrómu neuvádza, či sa vyskytli nejaké nežiaduce udalosti.
Ak chcete tento doplnok výživy užívať, môže byť najlepším riešením porozprávať sa so svojím lekárom kvôli možnosti nežiaducich účinkov alebo liekových interakcií.
Potravinové zdroje chrómu
Aj keď sa pikolinát chrómu zvyčajne nachádza v doplnkoch výživy, tento minerál obsahuje aj veľa potravín.
Je však dôležité poznamenať, že poľnohospodárske a výrobné procesy ovplyvňujú množstvo chrómu v potravinách.
Z tohto dôvodu sa skutočný obsah chrómu v konkrétnej potravine môže líšiť a neexistuje spoľahlivá databáza obsahu chrómu v potravinách. Aj keď tento minerál obsahuje veľa rôznych potravín, väčšina z nich obsahuje veľmi malé množstvá (1–2 μg na porciu).
Napriek neistote týkajúcej sa skutočného obsahu chrómu vo väčšine potravín a predbežných odporúčaniach týkajúcich sa príjmu sa nedostatok chrómu javí ako veľmi zriedkavý.
Mäso, celozrnné výrobky a niektoré druhy ovocia a zeleniny sa všeobecne považujú za dobrý zdroj chrómu.
Niektoré výskumy uviedli, že brokolica má vysoký obsah chrómu, približne 11 μg na 1/2 šálky, zatiaľ čo pomaranče a jablká môžu obsahovať približne 6 μg na porciu.
Celkovo vám konzumácia vyváženej stravy obsahujúcej rôzne minimálne spracované potraviny môže pomôcť splniť vaše požiadavky na chróm.
zdroj: verywellhealth.com