Dermatitída - Výpredaj
ZĽAVA 15% Konopná masť - levanduľa
Dermatitída je všeobecný pojem, ktorý popisuje podráždenie pokožky. Ide o bežný stav, ktorý má veľa príčin a vyskytuje sa v mnohých formách. Spravidla ide o svrbenie, suchú pokožku alebo vyrážku na opuchnutej, začervenanej pokožke. Alebo môže spôsobiť, že pokožka bude mať pľuzgiere, bude mokvať, šupinatieť alebo odlupovať sa. Príklady tohto stavu sú atopická dermatitída (ekzém), lupiny a kontaktná dermatitída.
Dermatitída nie je nákazlivá, ale môže vám spôsobiť nepríjemné pocity. Pravidelné zvlhčovanie pomáha kontrolovať príznaky. Liečba môže zahŕňať aj liečivé masti, krémy a šampóny.
Typy dermatitídy
- atopická dermatitída (ekzém)
- kontaktná dermatitída
- psoriáza
- folikulárny ekzém
- seboroická dermatitída
Príznaky dermatitídy
Každý typ dermatitídy môže vyzerať trochu inak a má tendenciu sa vyskytovať na rôznych častiach tela.
Medzi príznaky rôznych typov dermatitídy patrí:
Atopická dermatitída (ekzém) - táto červená svrbivá vyrážka sa zvyčajne začína v dojčenskom veku, zvyčajne sa objavuje na miestach, kde sa pokožka ohýba - vo vnútri lakťov, za kolenami a pred krkom. Vyrážka môže pri poškriabaní a tvorbe kôry unikať tekutinou. Ľudia s atopickou dermatitídou môžu zaznamenať zlepšenie a potom sezónne vzplanutie.
Kontaktná dermatitída - táto červená, svrbivá bodavá vyrážka sa vyskytuje tam, kde vaša pokožka prišla do styku s látkami, ktoré dráždia pokožku alebo spôsobujú alergickú reakciu. Môžu sa vám vytvoriť pľuzgiere.
Seboroická dermatitída - tento stav spôsobuje šupinaté škvrny, červenú pokožku a nepoddajné lupiny. Spravidla postihuje mastné oblasti tela, ako je tvár, horná časť hrudníka a chrbát. Seboroická dermatitída môže byť dlhodobý stav s obdobiami zlepšenia a následnými sezónnymi vzplanutiami. U dojčiat sa tento stav nazýva kolíska.
Folikulárny ekzém - pri tomto type postihnutá pokožka zhustne a vytvoria sa hrčky vo vlasových folikuloch. Tento stav je bežný u Afroameričanov a u ľudí s tmavohnedou pokožkou.
Príčiny vzniku dermatitídy
Príčiny najbežnejších typov dermatitídy zahŕňajú:
- Atopická dermatitída (ekzém) - tento typ pravdepodobne súvisí so suchou pokožkou, génovými variáciami, dysfunkciou imunitného systému, kožnou infekciou, vystavením jedlu, vzdušnými alebo kontaktnými alergénmi alebo ich kombináciou.
- Kontaktná dermatitída - tento typ je výsledkom kontaktu s niečím, čo dráždi vašu pokožku alebo spôsobuje alergickú reakciu. Medzi dráždivé látky alebo alergény patria jedovatý brečtan, parfumy, šperky s obsahom niklu, čistiace prostriedky a konzervačné látky v mnohých krémoch a géloch.
- Seboroická dermatitída - tento typ je spôsobený kvasinkami (plesňami), ktoré sú obsiahnuté v oleji na pokožke.
Ošetrenie dermatitídnej pokožky
Vyhnite sa suchej pokožke prijatím týchto návykov pri kúpaní:
- Kratšie sa kúpte alebo sprchujte - obmedzte svoje kúpele a sprchy na 5 až 10 minút. Používajte radšej teplú ako horúcu vodu. Použiť môžete aj Kúpeľový olej Harmanček, ktorý má hojivé a protizápalové účinky.
- Používajte jemný umývací prostriedok - vyberte neparfumované čistiace prostriedky bez mydla. Niektoré mydlá môžu vašu pokožku vysušiť.
- Jemne sa osušte - po kúpaní pokožku jemne osušte mäkkým uterákom.
- Zvlhčite svoju pokožku - aby vaša pokožka zostala stále vlhká, utesnite ju pomocou:
- oleja Atopikderm, ktorý blahodárne pôsobí na presušenú a namáhanú pokožku
- balzamu Atopikderm, ktorý pri akútnych problémoch podporuje hojenie postihnutých miest, v kľudovom období pokožku vyživuje, zvláčňuje a regeneruje
- géla Aloe vera, ktorý je vhodný pri lupienke, atopickej dermatitíde a iných ekzémoch pre lepšie hojenie
- Solaris telového mlieka, ktoré má unikátne ochranné a preventívne účinky a regeneračné vlastnosti
Vyskúšajte rôzne produkty a nájdite ten, ktorý vám vyhovuje. V ideálnom prípade bude ten najlepší pre vás bezpečný, efektívny, cenovo dostupný a neparfumovaný. Dve malé štúdie preukázali, že použitie ochranného zvlhčovača na pokožku dojčiat s vysokým rizikom atopickej dermatitídy znížilo výskyt ochorenia až o 50%.
- Užívajte výživový doplnok Fáza-9, ktorý pomáha pri kožných ochoreniach (ekzém, dermatitída, akné) alebo Extrakt z grepových jadier, ktorý má vysoký obsah bioflavonoidov a široké spektrum použitia hlavne pri dermatitídach a kvasinkových alebo plesňových infekciách.
Návyky starostlivosti o telo
Tieto návyky starostlivosti o telo vám môžu pomôcť zvládnuť dermatitídu a cítiť sa lepšie:
- Zabráňte treniu a poškriabaniu - ak nemôžete zabrániť poškriabaniu, zakryte svrbiace miesto obväzom. Zastrihajte si nechty a v noci noste rukavice.
- Noste bavlnené oblečenie - bavlnené oblečenie s hladkou textúrou vám môže pomôcť vyhnúť sa podráždeniu postihnutej oblasti.
- Vyvarujte sa vlne, pretože po odstránení vlneného odevu, ktorý sa priamo dotýka pokožky, môže svrbieť.
- Vyberte jemný prací prášok - pretože sa oblečenie, plachty a uteráky dotýkajú vašej pokožky, vyberte si jemné, neparfumované výrobky na bielizeň.
- Vyhýbajte sa známym dráždidlám alebo alergénom - najmä pri kontaktnej dermatitíde sa snažte minimalizovať kontakt s látkou, ktorá vám spôsobila vyrážku.
- Zvládnite svoj stres - emočné stresory môžu spôsobiť vzplanutie niektorých typov dermatitídy. Zvážte vyskúšanie techník zvládania stresu, ako je relaxácia alebo biofeedback.
Zdroj: mayoclinic.org